Дата документу 23.06.2025Справа № 554/5149/25
Провадження № 1-кс/554/7943/2025
23 червня 2025 року м. Полтава
Шевченківський районний суд міста Полтави в складі: слідчого судді ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання - ОСОБА_2 , за участю слідчої ОСОБА_3 , прокурора - ОСОБА_4 , підозрюваного - ОСОБА_5 , адвоката ОСОБА_6 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Полтаві клопотання старшої слідчої в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави за матеріалами кримінального провадження №12025170000000331 від 25.03.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,-
Встановлено, що слідчим управлінням ГУНП в Полтавській області за процесуального керівництва Полтавської обласної прокуратури здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12025170000000331 від 25.03.2025 за ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України, у якому Новоселівському сільському голові ОСОБА_5 19.06.2025 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, на підставі рішення першої сесії 8 скликання Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області від 12.11.2020 № 2, а також рішення Новоселівської територіальної виборчої комісії про результати виборів Новоселівського сільського голови Полтавського району Полтавської області, ОСОБА_5 розпочав виконувати повноваження Новоселівського сільського голови. Указаним рішенням ОСОБА_5 також встановлено 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування в межах четвертої категорії посад.
Згідно із вимогами ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Статтею 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» встановлено, що основними обов'язками посадових осіб місцевого самоврядування є: додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування; недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави.
Відповідно до ст. 12 Закону України «Про місцеве самоврядування
в Україні» сільський голова є головною посадовою особою територіальної громади відповідного міста (добровільного об'єднання в одну територіальну громаду жителів міста та кількох сіл); очолює виконавчий комітет відповідної сільської ради, головує на її засіданнях. На сільських голів поширюються повноваження та гарантії депутатів рад, передбачені законом про статус депутатів рад, якщо інше не встановлено законом.
Таким чином, ОСОБА_5 , обіймаючи посаду Новоселівського сільського голови Полтавського району Полтавської області, є посадовою особою місцевого самоврядування.
Вимогами ч. 4 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», ОСОБА_5 як сільського голову наділено правами та на нього покладені обов'язки, зокрема, він:
- забезпечує здійснення у межах наданих законом повноважень органів виконавчої влади на відповідній території, додержання Конституції та законів України, виконання актів Президента України та відповідних органів виконавчої влади (п. 1);
- організує в межах, визначених цим Законом, роботу відповідної ради та її виконавчого комітету (п. 2);
- підписує рішення ради та її виконавчого комітету (п. 3);
- здійснює керівництво апаратом ради та її виконавчого комітету (п. 7);
- скликає сесії ради, вносить пропозиції та формує порядок денний сесій ради і головує на пленарних засіданнях ради (п. 8);
- призначає на посади та звільняє з посад керівників відділів, управлінь та інших виконавчих органів ради, підприємств, установ та організацій, що належать до комунальної власності відповідних територіальних громад (п. 10);
- є розпорядником бюджетних коштів, використовує їх лише за призначенням, визначеним радою ( п.13);
- представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об'єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства (п. 14);
- укладає від імені територіальної громади, ради та її виконавчого комітету договори відповідно до законодавства, а з питань, віднесених до виключної компетенції ради, подає їх на затвердження відповідної ради (п. 16);
- здійснює інші повноваження місцевого самоврядування, визначені цим та іншими законами, якщо вони не віднесені до виключних повноважень ради або не віднесені радою до відання її виконавчих органів (п. 19);
- видає розпорядження у межах своїх повноважень (п. 20).
Відповідно до ст. 74 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» посадові особи місцевого самоврядування несуть відповідальність за свою діяльність перед територіальною громадою, державою, юридичними і фізичними особами.
Згідно з ч. 5 ст. 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» ОСОБА_5 , займаючи посаду голови Новоселівської сільської ради, несе персональну відповідальність за здійснення наданих йому законом повноважень.
Враховуючи викладене, ОСОБА_5 є службовою особою в розумінні ст. 18 КК України, оскільки на час вчинення кримінального правопорушення, постійно обіймав в органах місцевого самоврядування посаду, пов'язану з виконанням організаційно-розпорядчих та адміністративно-господарських функцій.
Відповідно до вимог ст. ст. 8, 19, 68 Конституції України в Україні визнається і діє принцип верховенства права, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Кожен зобов'язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Згідно із ч. 1 ст. 41 Закону України «Про публічні закупівлі» договір про закупівлю укладається відповідно до норм Цивільного та Господарського кодексів України з урахуванням особливостей, визначених цим Законом.
Статтями 3, 4, 5 вищевказаного Закону публічні закупівлі повинні здійснюватися у відповідності до річних планів з обов'язковим дотриманням принципу максимальної економії та запобігання корупційним діям і зловживанням.
Також вимогами ст. 7 Бюджетного кодексу України закріплено принцип ефективності та результативності, який передбачає, що при складанні та виконанні бюджетів усі учасники бюджетного процесу мають прагнути досягнення цілей, шляхом забезпечення якісного надання публічних послуг при залученні мінімального обсягу бюджетних коштів та досягнення максимального результату при використанні визначеного бюджетом обсягу коштів. Кожен учасник бюджетного процесу несе відповідальність за свої дії або бездіяльність на кожній стадії бюджетного процесу.
Окрім того приписами ст. ст. 19, 22, 26 Бюджетного кодексу України визначено, що розпорядник бюджетних коштів організовує та здійснює моніторинг виконання бюджетних програм, здійснює оцінку їх ефективності, здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, а також забезпечує внутрішній контроль, який застосовуються керівником для забезпечення дотримання законності та ефективності використання бюджетних коштів.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228 «Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ» розпорядники під час складання проєктів кошторисів, планів спеціального фонду зобов'язанні проводити відповідні розрахунки, які є невід'ємною частиною кошторису. Показники видатків бюджету, що включаються до проєкту кошторису, повинні бути обґрунтовані відповідними розрахунками за кожним кодом економічної класифікації видатків бюджету або класифікації кредитування бюджету і деталізовані за видами та кількістю товарів (робіт, послуг) із зазначенням вартості за одиницю.
Наказом Міністерства розвитку громад та територій України від 01.11.2021 № 281 «Про затвердження кошторисних норм України у будівництві» затверджено «Настанову з визначення вартості будівництва» (далі - Настанова), якою передбачені основні правила застосування кошторисних норм та нормативів з ціноутворення у будівництві для визначення вартості нового будівництва, реконструкції, капітального ремонту будинків, будівель і споруд будь-якого призначення, їх комплексів та частин, лінійних об'єктів інженерно-транспортної інфраструктури, а також реставрації пам'яток архітектури та містобудування.
Згідно з пунктами 4.1, 4.9, 5.2, 5.10, 6.2, 6.4 зазначеної Настанови, встановлено: прямі витрати враховують у своєму складі заробітну плату (основну та додаткову) робітників, вартість експлуатації будівельних машин та механізмів, вартість матеріалів, виробів, комплектів; кошторисна вартість будівельних матеріалів, виробів та комплектів у прямих витратах визначається на підставі нормативної потреби в них, розрахованої виходячи з обсягів робіт, передбачених проєктною документацією, та відповідних поточних цін; поточні ціни на матеріальні ресурси приймаються на підставі проведеного замовником аналізу цін (при рівних якісних характеристиках) за обґрунтованою ціною матеріальних ресурсів, яка склалася на момент розроблення проєктної документації та має бути не вищою за середню ціну у регіоні; договірна ціна є кошторисом вартості підрядних робіт, який узгоджений замовником, і використовується при проведенні взаєморозрахунків; поточні ціни на матеріальні ресурси приймаються на підставі проведеного учасником процедури закупівлі (підрядником) аналізу цін (при рівних якісних характеристиках), за обґрунтованою ціною матеріальних ресурсів, що склалася на дату оформлення ціни пропозиції та яка не повинна перевищувати середню ціну в регіоні; за твердої договірної ціни взаєморозрахунки провадяться на підставі виконаних обсягів робіт та їх вартості, визначеної в договірній ціні; вартість матеріальних ресурсів у складі прямих витрат при проведенні розрахунків за обсяги виконаних робіт визначається на підставі виконаних обсягів робіт, нормативних витрат матеріальних ресурсів, визначених за КНУ РЕКН, та їх уточненої вартості.
Усупереч вимогам ст. ст. 7, 19, 22, 26 Бюджетного кодексу України, ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі» (принципи максимальної економії, ефективності та пропорційності, запобігання корупційним діям і зловживанням), наказу Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України від 18.02.2020 № 275 щодо ефективності використання коштів, а також п. 4.9 Настанови щодо здійснення аналізу поточних цін на матеріальні ресурси при складанні проєктної документації, Новоселівський сільський голова ОСОБА_5 , не передбачаючи настання суспільно небезпечних наслідків, хоча з огляду на займану посаду був зобов'язаний та мав можливість їх передбачити, неналежно виконував покладені на нього службові обов'язки через несумлінне ставлення до них, внаслідок чого не забезпечив проведення аналізу ринкових цін на матеріальні ресурси на момент розроблення проєктної документації, допустив включення до кошторису, вартості договору, актів приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в та платіжних документів відомості про завищені ціни на матеріально-технічні ресурси, що спричинило зайві витрати коштів місцевого бюджету Новоселівської територіальної громади на закупівлю робіт по об'єкту «Реконструкція системи водопостачання в с. Божківське Полтавського району Полтавської області. Коригування.», що спричинило тяжкі наслідки територіальній громаді, за наступних обставин.
Так, на виконання програми «Питна вода населених пунктів Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області» на 2021-2025 роки, затвердженої рішенням Новоселівської сільської ради від 04.02.2021, виконавчим комітетом Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області 06.07.2024 з використанням електронної системи закупівель «Prozorro» оголошено проведення закупівлі робіт по об'єкту «Реконструкція системи водопостачання в с. Божківське Полтавського
району Полтавської області. Корегування.» (ідентифікатор закупівлі UA-2024-06-21-006804-a).
За результатами закупівлі 17.07.2024 Замовником, в особі сільського голови Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області ОСОБА_5 та ТОВ «ВБК БІЗОН» укладено договір про закупівлю № 199 на роботи по об'єкту: реконструкція системи водопостачання в с. Божківське Полтавського району Полтавської області. Корегування.» на суму 9150587,60 грн (з ПДВ) (далі - Договір № 199).
Відповідно до п. 1.1, п. 1.2 Договору № 199, генпідрядник зобов'язується за завданням Замовника виконати та здати йому в установлений цим договором строк до 31.12.2024 закінчені роботи по об'єкту, їх склад та обсяг визначений проєктно-кошторисною документацією, договірною ціною та календарним планом виконання робіт.
Згідно із п. 1.6 Договору № 199, обсяг закупівлі може бути зменшено в односторонньому порядку Замовником залежно від реального фінансування розпорядника, або від фактичного розподілення коштів з єдиного державного казначейського рахунку.
Також, п. 3.1 Договору № 199 передбачено, що ціна договору є твердою, визначена на підставі Договірної ціни.
Пунктом 4.4 Договору № 199 визначено, розрахунки проводяться Замовником на підставі підписаних актів приймання виконаних будівельних робіт (Форми - КБ-2в) і довідок про вартість виконаних будівельних робіт та витрат (Форми - КБ-3), згідно фактично виконаних робіт, при наданні Генпідрядником всіх необхідних виконавчих документів, передбачених в п. 5.3.7 цього Договору.
Відповідно до п. 4.11 Договору № 199 прямі витрати при визначенні вартості виконаних робіт розраховуються на підставі нормативних витрат трудових і матеріально-технічних ресурсів, виходячи з фізичних обсягів виконаних робіт та цін ресурсів, прийнятих в договірній ціні.
Пунктом 5.1.6 Договору №199 замовник зобов'язаний перевіряти надані до оплати Генпідрядником документи (калькуляції, кошториси, накладні, товарно-транспортні накладні, сертифікати, паспорти табеля).
Відповідно до п. 14.1 Договору № 199 він набирає чинності з моменту його підписання і діє до 31.12.2024.
Згідно з п. 14.2 Договору № 199 строк дії договору може продовжуватись Сторонами з метою повного виконання свої зобов'язань Сторонами за умови продовження строку дії воєнного стану в Україні.
Встановлено, що відповідно до Завдання на корегування проєктної документації від 03.09.2024, що затверджене сільським головою ОСОБА_5 , згідно з договором від 02.09.2024 № 203 на виконання проєктних робіт, по вищевказаному Об'єкту будівництва ФОП ОСОБА_7 19.09.2024 проведено коригування Робочого проєкту «Реконструкція системи водопостачання в с. Божківське Полтавського району Полтавської області. Корегування.».
До вказаного робочого проєкту включено матеріальні ресурси з поточними цінами, вищими за середню ціну у регіоні станом на 19.09.2024, зокрема:
- труби поліетиленові для подачі холодної води PE 100 SDR-17 (1,0 МПа), зовнішній діаметр 110х6,6 мм - 663, 47 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 169, 32 грн за одиницю), в кількості 1672 м, на загальну суму 1 075 881, 84 грн;
- труби поліетиленові для подачі холодної води PE 100 SDR-17 (1,0 МПа), зовнішній діаметр 63х3,8 мм - 160, 82 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 67, 26 грн за одиницю), в кількості 1937 м, на загальну суму 311 508, 34 грн;
- пожежний гідрант підземний Ду100, Н=1200мм - 22 402, 23 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 9 908, 40 грн за одиницю), в кількості 10 шт., на загальну суму 224 022, 00 грн;
- засувка фланцева з прогумованим клином, діаметр 50 мм -6 183, 00 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 1 679, 10 грн за одиницю), в кількості 19 шт., на загальну суму 117 477,00 грн;
- засувка фланцева з прогумованим клином, діаметр 100 мм - 12 160, 33 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 3 276, 00 грн за одиницю), в кількості 9 шт., на загальну суму 109 443 грн;
- труби поліетиленові для подачі холодної води PE 100 SDR-17
(1,0 МПа), зовнішній діаметр 160х9,5 мм - 872, 44 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 443, 24 грн за одиницю), в кількості 104 м, на загальну суму 90 773, 76 грн;
- кільця КС10.9 залізобетонні серія 3.900.1-14 випуск 1 (об'єм бетону - 0,24 м3) (Ф53) - 2 564, 89 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 1 596, 00 грн за одиницю), в кількості 39 шт., на загальну суму 100 030, 71 грн;
- кільця КС10.6 залізобетонні серія 3.900.1-14 випуск 1 (об'єм бетону - 0,16 м3) (Ф53) - 2076, 78 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 1 050, 00 грн за одиницю), в кількості 39 шт., на загальну суму 80 994, 42 грн;
- плити днищ ПН15 залізобетонні серія 3.900.1-14 випуск 1 (об'єм бетону - 0,38 м3) (Ф53) - 5 429, 72 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 3 450, 00 грн за одиницю), в кількості 13 шт., на загальну суму 70 586, 36 грн;
- плити покриття 1ПП15-1 залізобетонні серія 3.900.1-14 випуск 1 (об'єм бетону - 0,27 м3) (Ф53) - 4 555, 45 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 2 670, 00 грн за одиницю), в кількості 13 шт., на загальну суму 59 220, 85 грн;
- плити покриття ПП10-1 залізобетонні серія 3.900.1-14 випуск 1 (об'єм бетону - 0,10 м3) (Ф53) - 1 860, 08 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 1 320, 00 грн за одиницю), в кількості 39 шт., на загальну суму 72 543, 12 гривень.
Водночас згідно з експертним звітом від 30.09.2024 № 138/24П щодо розгляду проєктної документації на будівництво за робочим проєктом «Реконструкція системи водопостачання в с. Божківське Полтавського району Полтавської області. Корегування», складеного ТОВ «Науково-експертний центр будівельних технологій «Експертиза ЗО», встановлено, що у відповідності до п. 4.9 Настанови ціни на матеріальні ресурси приймаються на підставі проведеного замовником аналізу.
У подальшому, точні час та місце не встановлені, але не пізніше 04.10.2024, ОСОБА_5 , будучи службовою особою, маючи реальну можливість виконувати належним чином свої службові обов'язки, не передбачаючи можливості настання суспільно небезпечних наслідків, хоча повинен був і мав можливість їх передбачити, не виконав вимоги п. 4.9 Настанови та не здійснив належного аналізу поточних цін на матеріальні ресурси, тим самим прийнявши поточні ціни на матеріально-технічні ресурси, що визначені в інвесторській кошторисній документації (Робочий проєкт «Реконструкція системи водопостачання в с. Божківське Полтавського району Полтавської області. Корегування.»), які є вищими за середню ціну у регіоні.
У зв'язку з коригуванням Робочого проєкту «Реконструкція системи водопостачання в с. Божківське Полтавського району Полтавської області. Корегування», до якого включено матеріальні ресурси з поточними цінами, вищими за середню ціну в регіоні, 04.10.2024 між Замовником, в особі сільського голови Новоселівської сільської ради ОСОБА_5 та ТОВ «ВБК БІЗОН» укладено додаткову угоду № 2 до Договору № 119 від 17.07.2024, якою внесені зміни в додатки 1, 2, 3, 4, 5, 6 до договору № 199 від 17.07.2024, зокрема викладено в новій редакції договірну ціну та локальний кошторис із завищеними цінами на матеріально-технічні ресурси.
Так, згідно з локальним кошторисом на будівельно-монтажні роботи № 06-01-01, що є додатком № 2 до додаткової угоди № 2 від 04.10.2024 до договору № 199 від 17.07.2024 ціни на будівельні матеріали викладені в наступній редакції:
- труби поліетиленові для подачі холодної води PE 100 SDR-17 (1,0 МПа), зовнішній діаметр 110х6,6 мм - 742, 75 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 169, 32 грн за одиницю), в кількості 1672 м, на загальну суму 1 133 436, 50 грн;
- труби поліетиленові для подачі холодної води PE 100 SDR-17 (1,0 МПа), зовнішній діаметр 63х3,8 мм - 182, 29 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 67, 26 грн за одиницю), в кількості 1937 м, на загальну суму 353 095, 73 грн;
- пожежний гідрант підземний Ду100, Н=1200мм - 27 429, 36 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 9 908, 40 грн за одиницю), в кількості 10 шт., на загальну суму 274 293, 60 грн;
- засувка фланцева з прогумованим клином, діаметр 50 мм - 8 214, 67 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 1 679, 10 грн за одиницю), в кількості 19 шт., на загальну суму 156 078, 73 грн;
засувка фланцева з прогумованим клином, діаметр 100 мм- 14 182, 11 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 3 276, 00 грн за одиницю), в кількості 9 шт., на загальну суму 127 639, 99 грн;
- труби поліетиленові для подачі холодної води PE 100 SDR-17 (1,0 МПа), зовнішній діаметр 160х9,5 мм - 969, 64 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 443, 24 грн за одиницю), в кількості 104 м, на загальну суму 100 842, 56 грн;
- кільця КС10.9 залізобетонні серія 3.900.1-14 випуск 1 (об'єм бетону - 0,24 м3) (Ф53) - 2 410, 67 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 1596, 00 грн за одиницю), в кількості 39 шт., на загальну суму 94016, 13 грн;
- кільця КС10.6 залізобетонні серія 3.900.1-14 випуск 1 (об'єм бетону - 0,16 м3) (Ф53) - 1 973, 97 за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 1050, 00 грн за одиницю), в кількості 39 шт., на загальну суму 76 984, 83 грн;
- плити днищ ПН15 залізобетонні серія 3.900.1-14 випуск 1 (об'єм бетону - 0,38 м3) (Ф53) - 5 185, 53 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 3 450, 00 грн за одиницю), в кількості 13 шт., на загальну суму 67 411, 89 грн;
- плити покриття 1ПП15-1 залізобетонні серія 3.900.1-14 випуск 1 (об'єм бетону - 0,27 м3) (Ф53) - 4 381, 95 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 2 670, 00 грн за одиницю), в кількості 13 шт., на загальну суму 56 965, 35 грн;
- плити покриття ПП10-1 залізобетонні серія 3.900.1-14 випуск 1 (об'єм бетону - 0,10 м3) (Ф53) - 1 795, 82 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 1 320, 00 грн за одиницю), в кількості 39 шт., на загальну суму 70 036, 98 грн.
25.12.2024 між Замовником, в особі сільського голови Новоселівської сільської ради ОСОБА_5 та ТОВ «ВБК БІЗОН» укладено додаткову угоду № 3 до Договору № 119 від 17.07.2024, якою Сторони дійшли до взаємної згоди зменшити суму договору на 72 934, 21 грн з ПДВ, викласти п. 3.1 Договору № 199 в новій редакції: «3.1 Ціна договору є твердою, визначена на підставі Договірної ціни, що є невід'ємною частиною Договору та згідно пропозиції учасника та Настанови з визначення вартості будівництва становить 9 077 644, 39 грн, у тому числі ПДВ - 1 512 940, 73 грн, Додаток №1 «Договірна ціна» до Договору викласти в новій редакції. Інші умови договору залишилися без змін.
На виконання вказаного договору ТОВ «ВБК Бізон» надано до Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області Акти приймання виконаних будівельних робіт за формою № КБ-2в: № 1 від 14.10.2024 за жовтень 2024 року, № 2 від 21.10.2024 за жовтень 2024 року, № 3
від 30.10.2024 за жовтень 2024 року, № 4 від 06.11.2024 за листопад 2024 року, № 5 від 11.12.2024 за грудень 2024 року, які були підписані зі сторони Виконавчого комітету Новоселівської сільської ради.
Відповідно до вказаних Актів приймання виконаних будівельних робіт за формою № КБ-2в № 1 від 14.10.2024 за жовтень 2024 року, № 2 від 21.10.2024 за жовтень 2024 року, № 3 від 30.10.2024 за жовтень 2024 року, № 4 від 06.11.2024 за листопад 2024 року, № 5 від 11.12.2024 за грудень 2024 року ціни на будівельні матеріали мають суттєві завищення у порівнянні з цінами, що склались на відповідний період на ринку в Полтавській області, зокрема:
- труби поліетиленові для подачі холодної води PE 100 SDR-17 (1,0 МПа), зовнішній діаметр 110х6,6 мм - 742, 75 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 169, 32 грн за одиницю), в кількості 1672 м, на загальну суму 1 133 436, 50 грн;
- труби поліетиленові для подачі холодної води PE 100 SDR-17 (1,0 МПа), зовнішній діаметр 63х3,8 мм- 182, 29 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 67, 26 грн за одиницю), в кількості 1937 м, на загальну суму 353 095, 73 грн;
- пожежний гідрант підземний Ду100, Н=1200мм - 27 429, 36 грн (середня ціна у Полтавській області - 9 908, 40 грн за одиницю) за одиницю, в кількості 10 шт., на загальну суму 274 293, 60 грн;
- засувка фланцева з прогумованим клином, діаметр 50 мм - 8 214, 67 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 1 679, 10 грн за одиницю), в кількості 19 шт., на загальну суму 156 078, 73 грн;
- засувка фланцева з прогумованим клином, діаметр 100 мм - 14 182, 11 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 3 276, 00 грн за одиницю), в кількості 9 шт., на загальну суму 127 639, 99 грн;
- труби поліетиленові для подачі холодної води PE 100 SDR-17 (1,0 МПа), зовнішній діаметр 160х9,5 мм - 969, 64 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 443, 24 грн за одиницю), в кількості 104 м, на загальну суму 100 842, 56 грн;
- кільця КС10.9 залізобетонні серія 3.900.1-14 випуск 1 (об'єм бетону- 0,24 м3) (Ф53) - 2 410, 67 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 1 596, 00 грн за одиницю), в кількості 39 шт., на загальну суму 94016, 13 грн;
- кільця КС10.6 залізобетонні серія 3.900.1-14 випуск 1 (об'єм бетону - 0,16 м3) (Ф53) - 1 973, 97 за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 1050, 00 грн за одиницю), в кількості 39 шт., на загальну суму 76 984, 83 грн;
- плити днищ ПН15 залізобетонні серія 3.900.1-14 випуск 1 (об'єм бетону - 0,38 м3) (Ф53) - 5 185, 53 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 3 450, 00 грн за одиницю), в кількості 13 шт., на загальну суму 67 411, 89 грн;
- плити покриття 1ПП15-1 залізобетонні серія 3.900.1-14 випуск 1 (об'єм бетону - 0,27 м3) (Ф53) - 4 381, 95 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 2 670, 00 грн за одиницю), в кількості 13 шт., на загальну суму 56 965, 35 грн;
- плити покриття ПП10-1 залізобетонні серія 3.900.1-14 випуск 1 (об'єм бетону - 0,10 м3) (Ф53) - 1 795, 82 грн за одиницю (середня ціна у Полтавській області - 1 320, 00 грн за одиницю), в кількості 39 шт., на загальну суму 70 036, 98 гривень.
У подальшому, Виконавчим комітетом Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області здійснено перерахування з р/р № UA08820172034421105600159878 відкритого в Держказначейській службі України бюджетних коштів відповідно до платіжних доручень № 4 від 28.11.2024, № 7 від 28.11.2024, № 9 від 18.12.2024, № 11 від 18.12.2024, № 13 від 23.12.2024, на рахунок виконавця ТОВ «ВБК Бізон», відкритого в ПАТ «ПУМБ» № UA143348510000000026009129599, з призначенням платежу: «оплата за проведення робіт з реконструкції системи водопостачання с. Божківське Полтавського району по договору № 199 від 17.07.2024» на загальну суму 9 077 644, 39 грн з ПДВ.
Унаслідок протиправної бездіяльності Новоселівського сільського голови ОСОБА_5 на рахунок ТОВ «ВБК БІЗОН» зайво перераховано 2 248 263, 08 грн за виконання робіт по договору підряду № 199, чим бюджету Новоселівської територіальної громади завдано матеріальної шкоди (збитку) на вказану суму.
Таким чином, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді Новоселівського сільського голови та виконуючи неналежним чином свої службові обов'язки, упродовж липня - грудня 2024 року, за місцем своєї роботи за адресою: Полтавський район, с. Новоселівка, пров. Підлісний, 6, проявив несумлінне ставлення до виконання визначених п. 4.9 Настанови обов'язків щодо аналізу поточних цін на матеріальні ресурси під час складання проєктної та кошторисної документації, усупереч принципам максимальної економії, ефективності, пропорційності, а також запобігання корупції та зловживанням, встановленим ч. 1 ст. 5 Закону України «Про публічні закупівлі», унаслідок чого допустив включення до додаткової угоди № 2 від 04.10.2024 до договору підряду від 17.07.2024 № 199 завищених цін на матеріальні ресурси, що перевищували середні по Полтавській області, з подальшим їх відображенням в актах приймання виконаних будівельних робіт за формою КБ-2в, що спричинило матеріальну шкоду бюджету Новоселівської сільської територіальної громади в сумі 2 248 263,08 грн з ПДВ, яка більш ніж у 250 разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян та є тяжкими наслідками.
Таким чином, ОСОБА_5 , підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, а саме в службовій недбалості, тобто у неналежному виконанні службовою особою своїх службових обов'язків через несумлінне ставлення до них, що спричинило тяжкі наслідки.
19.06.2025 прокурором відділу Полтавської обласної прокуратури ОСОБА_4 за дорученням у вищевказаному кримінальному провадженні повідомлено про підозру: ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженцю м. Полтави Полтавської області, громадянину України, зареєстрованому та проживаючому за адресою: АДРЕСА_1 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Вищевказані обставини у своїй сукупності дають підстави підозрювати ОСОБА_5 у тому, що він будучи Новоселівським сільським головою, вчинив злочин, передбачений ч. 2 ст.367 КК України, що підтверджується наступними матеріалами кримінального провадження, а саме:
- договором № 199 від 17.07.2024;
- Робочим проектом «Реконструкція системи водопостачання в с. Божківське Полтавського району Полтавської області. Корегування» 2024 р.
- додатковою угодою № 2 від 04.10.2024 до Договору № 199 від 17.07.2024;
- актом ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Виконавчого комітету Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області за період з 01.01.2021 по 31.01.2025 № 201620-28/14 від 29.04.2025;
- висновками експертів за результатами проведення судових товарознавчих експертиз № 710 від 28.04.2025 року, № 707 від 28.04.2025 року, № 704 від 28.04.2025 року, № 703 від 28.04.2025 року, № 702 від 28.04.2025 року, № 709 від 28.04.2025 року, № 711 від 28.04.2025 року, № 712 від 28.04.2025 року, № 713 від 28.04.2025 року, № 714 від 28.04.2025 року, № 708 від 28.04.2025 року;
- висновком експертів № 826/882 за результатами проведення комплексної судової будівельно-технічної та економічної експертизи від 13.06.2025 року;
- довідкою Виконавчого комітету Новоселівської сільської ради Полтавського району Полтавської області за підписом Новоселівського сільського голови Євгена Бови №02.7.1-29/780 від 18.06.2025 року;
- іншими доказами у кримінальному провадженні у їх сукупності.
Відповідно до ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, а також спробам:
-переховуватися від органів досудового розслідування та суду;
-знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінальних правопорушень;
-незаконно впливати на свідків у кримінальному провадженні;
-перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Відповідно до ч. 1 ст. 182 КПК України застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у доход держави в разі невиконання цих обов'язків.
Крім того, згідно ч. 5 ст. 194 КПК України якщо під час розгляду клопотання про обрання запобіжного заходу, не пов'язаного з триманням під вартою, прокурор доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті, слідчий суддя, суд застосовує відповідний запобіжний захід, зобов'язує підозрюваного, обвинуваченого прибувати за кожною вимогою до суду або до іншого визначеного органу державної влади, а також виконувати один або кілька обов'язків, необхідність покладення яких була доведена прокурором.
Так, підозрюваний ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні нетяжкого злочину, за який законом передбачено покарання у вигляді позбавленням волі на строк від двох до п'яти років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
Ураховуючи викладене, досудовим розслідуванням встановлено наявність ризиків, передбачених п. п. 1, 3, 4 ч. 1 ст. 177 КПК України, стосовно підозрюваного ОСОБА_5 та застосування відносно нього запобіжного заходу у вигляді застави.
В судовому засіданні прокурор та слідча підтримали клопотання.
Підозрюваний та захисник заперечували проти задоволення клопотання.
Вивчивши клопотання, суд дійшов наступного висновку.
Однією із гарантій забезпечення законних інтересів осіб, які залучаються до участі в кримінальному провадженні (п.18 ст.3 КПК України) є саме судовий контроль законності обмеження конституційних прав і свобод людини при здійсненні кримінального провадження, який на досудовому розслідуванні здійснюється слідчим суддею.
У відповідності до ст. 131 КПК України одним із заходів забезпечення кримінального провадження з метою досягнення його дієвості є запобіжні заходи.
Згідно до ст. 177 КПК України метою застосування запобіжного заходу є забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього процесуальних обов'язків, а також запобігання спробам: 1) переховуватися від органів досудового розслідування та/або суду; 3) незаконно впливати на потерпілого, свідка, іншого підозрюваного, обвинуваченого, експерта, спеціаліста у цьому ж кримінальному провадженні; 5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється, обвинувачується. Підставою застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Слідчий, прокурор не мають права ініціювати застосування запобіжного заходу без наявності для цього підстав, передбачених цим Кодексом.
Відповідно до ч.1ст.182 КПК України застава полягає у внесенні коштів у грошовій одиниці України на спеціальний рахунок, визначений в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, з метою забезпечення виконання підозрюваним, обвинуваченим покладених на нього обов'язків, під умовою звернення внесених коштів у дохід держави в разі невиконання цих обов'язків.
Враховуючи викладене, розмір застави, який здатен забезпечити виконання підозрюваним покладених на нього обов'язків та має бути призначений у розмірі, що становить 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Такий розмір застави є справедливим, здатний забезпечити високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів, не порушує права підозрюваного.
Відповідно до ч.11ст.182 КПК України застава, що не була звернена в дохід держави, повертається підозрюваному, обвинуваченому, заставодавцю після припинення дії цього запобіжного заходу.
Відповідно до ч.1, 2, 4, ст.194 КПК України під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: 1) наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; 2) наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; 3) недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні. Слідчий суддя, суд зобов'язаний постановити ухвалу про відмову в застосуванні запобіжного заходу, якщо під час розгляду клопотання прокурор не доведе наявність всіх обставин, передбачених частиною першою цієї статті. Якщо при розгляді клопотання про обрання запобіжного заходу прокурор доведе обставини, передбачені пунктами 1 та 2 частини першої цієї статті, але не доведе обставини, передбачені пунктом 3 частини першої цієї статті, слідчий суддя, суд має право застосувати більш м'який запобіжний захід, ніж той, який зазначений у клопотанні, а також покласти на підозрюваного, обвинуваченого обов'язки, передбачені частиною п'ятою цієї статті, необхідність покладення яких встановлена з наведеного прокурором обґрунтування клопотання.
Крім того, згідно з положеннями ст. 178 КПК України при вирішенні питання про обрання запобіжного заходу, крім наявності ризиків, зазначених у ст. 177 КПК України, слідчий суддя, суд зобов'язанні оцінити, в тому числі вагомість доказів про вчинення підозрюваним кримінального правопорушення, тяжкість покарання, що загрожує відповідній особі у разі визнання підозрюваного, обвинуваченого винуватим у кримінальному правопорушенні, розмір майнової шкоди, а також дані, що характеризують особу підозрюваного, обвинуваченого.
ОСОБА_5 підозрюється у вчинені злочину, передбаченого ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України.
Також досудовим слідством встановлено наявність ризиків, передбачених пунктами 1, 2, 3, 4, 5 ч.1 ст. 177 КПК України, а саме те, що підозрюваний може переховуватись від органів досудового розслідування та/або суду, знищити, сховати або спотворити будь яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, незаконно впливати на свідків, іншого підозрюваного, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення.
Також, прокурором в судовому засіданні доведено неможливість застосування до підозрюваного ОСОБА_5 більш м'якого запобіжного заходу.
Таким чином, у кримінальному провадженні встановлено наявність ризиків, передбачених у пунктах 1, 2, 3, 4, 5 ч. 1 ст. 177 КПК України, а тому з метою забезпечення дієвості кримінального провадження та забезпечення виконання підозрюваним покладених на нього процесуальних обов'язків, слідчий суддя вважає, що відносно ОСОБА_5 необхідно застосувати запобіжний захід у вигляді застави.
Разом з цим, при обранні запобіжного заходу у вигляді застави, вважаю за необхідне покласти на підозрюваного ОСОБА_5 обов'язки, визначені ч. 5 ст. 194 КПК України.
На підставі викладеного, керуючись ст. ст. 131-132, 176-178, 182, 193-194, 196 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання старшої слідчої в ОВС слідчого управління Головного управління Національної поліції в Полтавській області ОСОБА_3 про застосування запобіжного заходу у вигляді застави за матеріалами кримінального провадження №12025170000000331 від 25.03.2025 за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 4 ст. 191, ч. 2 ст. 367 КК України відносно підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 - задовольнити.
Застосувати до підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Полтава Полтавської області, громадянина України, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , раніше не судимого запобіжний захід у вигляді застави, визначивши її в межах 20 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб у сумі 60 560 грн. (шістдесят тисяч п'ятсот шістдесят гривень).
Застава може бути внесена у будь-який момент протягом дії ухвали як самим підозрюваним так і іншою фізичною або юридичною особою (заставодавцем) на рахунок: UA398201720355289002000015950 , В ДКСУ м. Київ, МФО 820172, Отримувач: ТУ ДСА України в Полтавській області, ЗКПО 26304855 .
Покласти на підозрюваного ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 наступні обов'язки, передбачені ч. 5 ст. 194 КПК України:
1) прибувати до слідчого, прокурора або суду за першою вимогою;
2) не відлучатися за межі Полтавської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
3) повідомляти слідчого, прокурора чи суд, залежно від стадії кримінального провадження, про зміну свого місця проживання;
4) утримуватися від спілкування зі свідками, експертами у даному кримінальному провадженні;
5) здати на зберігання до відповідних органів державної влади власний паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в'їзд в Україну.
Підозрюваний не пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави зобов'язаний внести кошти на відповідний рахунок або забезпечити їх внесення заставодавцем та надати документ, що це підтверджує, слідчому, прокурору, суду. Зазначені дії можуть бути здійснені пізніше п'яти днів з дня обрання запобіжного заходу у вигляді застави, якщо на момент їх здійснення не буде прийнято рішення про зміну запобіжного заходу. З моменту обрання запобіжного заходу у вигляді застави щодо особи, яка не тримається під вартою, в тому числі до фактичного внесення коштів на відповідний рахунок підозрюваний, обвинувачений, заставодавець зобов'язані виконувати покладені на них обов'язки, пов'язані із застосуванням запобіжного заходу у вигляді застави.
У разі невиконання обов'язків заставодавцем, а також, якщо підозрюваний, обвинувачений, будучи належним чином повідомлений, не з'явився за викликом до слідчого, прокурора, слідчого судді, суду без поважних причин чи не повідомив про причини своєї неявки, або якщо порушив інші покладені на нього при застосуванні запобіжного заходу обов'язки, застава звертається в дохід держави та зараховується до спеціального фонду Державного бюджету України й використовується у порядку, встановленому законом для використання коштів судового збору.
У разі звернення застави в дохід держави слідчий суддя, суд вирішує питання про застосування до підозрюваного, обвинуваченого запобіжного заходу у вигляді застави у більшому розмірі або іншого запобіжного заходу з урахуванням положень частини сьомої статті 194 цього Кодексу.
Застава, що не була звернена в дохід держави, повертається підозрюваному, обвинуваченому, заставодавцю після припинення дії цього запобіжного заходу; при цьому застава, внесена підозрюваним, обвинуваченим, може бути повністю або частково звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень; застава, внесена заставодавцем, може бути звернена судом на виконання вироку в частині майнових стягнень тільки за його згодою.
Контроль за виконанням ухвали покласти на слідчого та прокурора у кримінальному провадженні.
Ухвала може бути оскаржена до Полтавського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її проголошення.
Слідчий суддя : ОСОБА_1