Справа № 166/968/25
Провадження № 3/166/488/25
іменем України
23 червня 2025 року сел. Ратне
Суддя Ратнівського районного суду Волинської області Фазан О.З., розглянувши матеріали справи, скеровані п'ятою прикордонною заставою першою прикордонною комендатурою ІНФОРМАЦІЯ_1 , про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , громадянина України, зареєстрованого за адресою АДРЕСА_1 , фактично проживаючого за адресою АДРЕСА_2 , непрацюючого,
за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП,
встановив :
Згідно із протоколом про адмінправопорушення ЗхРУ №246389 від 21.03.25 ОСОБА_1 звинувачується у тому, що він 21 травня 2025 року об 09 год. 00 хв. на території Ратнівської ОТГ Ковельського району Волинської області на відстані 35 км від лінії державного кордону України на напрямку прикордонного знаку №0276 Доманове (Україна) - Мокрани (рб), здійснив спробу незаконного перетину державного кордону України поза встановленими пунктами пропуску, чим порушив вимоги ст. ст. 9, 12 ЗУ «Про державний кордон України» від 04.11.1991 р., відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.204-1 КУпАП.
ОСОБА_1 винуватість у скоєнні правопорушення не визнав, пояснив, що проживає у с.Лучичі Ковельського району Волинської області разом з дружиною та дочкою більше 20 -ти років , наміру перетинати державний кордон України немав. Ствердив їхав до медичного закладу, де його зупинили на блокпості біля селища Ратне.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , дослідивши письмові докази, суд дійшов висновку про таке.
Відповідно до ст. 7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в звязку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом, а провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
За ч.1 ст. 204-1 КУпАП наступає відповідальність за перетинання або спроба перетинання державного кордону України будь-яким способом поза пунктами пропуску через державний кордон України або в пунктах пропуску через державний кордон України без відповідних документів або з використанням підробленого документа чи таких, що містять недостовірні відомості про особу, чи без дозволу відповідних органів влади .
Притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише при наявності в її діях складу адміністративного правопорушення, обов'язковими елементами якого є: об'єкт, об'єктивна сторона, суб'єкт, суб'єктивна сторона (вина). Відсутність хоча б одного із вказаних елементів виключає склад правопорушення взагалі, а порушена справа підлягає закриттю.
Стаття 245 КУпАП регламентує, що завданням судді при розгляді справ про адміністративні правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення, крім іншого, зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності (ст. 280 КУпАП).
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами у справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, в тому числі які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, а також іншими документами.
Сам по собі протокол про адміністративне правопорушення не може бути визнаний належним доказом у справі у розумінні статті 251 КУпАП, оскільки за своєю правовою природою він не є самостійним беззаперечним доказом, а обставини, викладені в ньому, повинні бути перевірені за допомогою інших доказів, що б підтверджували вину особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, і не викликали сумніви суду.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених ст. 255 КУпАП.
На підтвердження винуватості особи у вчиненні правопорушення начальник ІНФОРМАЦІЯ_3 (з м.д. АДРЕСА_3 ) ОСОБА_2 додав протокол про адміністративне правопорушення серії ЗхРУ №246389 від 21.05.2025; рапортом начальника ІНФОРМАЦІЯ_4 ОСОБА_3 ,схемою виявлення правопорушника.
Однак як вбачається із пояснень ОСОБА_1 та матеріалів справи,він проживає в АДРЕСА_4 .
З огляду на установлення законної мети перебування ОСОБА_1 у прикордонному районі, доводи сторони обвинувачення про спробу останнього незаконно перетнути дежавний кордон є безпідставними.
Ураховуючи відсутність у матеріалах справи належних і допустимих доказів винуватості ОСОБА_1 суд дійшов висновку про відсутність в його діях складу правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 204-1 КУпАП.
Згідно із п. 1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Керуючись п. 1 ст. 247, п. 3 ч. 1 ст. 284 КУпАП,
ухвалив:
Провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 204-1 КУпАП закрити у зв'язку з відсутністю у його діях складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Ратнівський районний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя Ратнівського районного суду О. З. Фазан