Справа № 583/2486/25
3/583/1058/25
Іменем України
20 червня 2025 року м. Охтирка
Охтирський міськрайонний суд Сумської області в складі:
головуючої судді Семенової О.С.,
за участі секретаря
судового засідання Гайдейчук К.В.,
прокурора Пащенка Є.М.,
особи, яка притягається до
адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Охтирка об'єднаний адміністративний матеріал, що надійшов від Сумського управління стратегічних розслідувань в Сумській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, головного спеціаліста-експерта з умов праці відділу соціально-трудових відносин управління соціальної та ветеранської політики Охтирської міської ради, зареєстрованого за адресою: АДРЕСА_1 , паспорт громадянина України № НОМЕР_1 , виданий 31 березня 2021 року, РНОКПП НОМЕР_2 ,
за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
ОСОБА_2 несвоєчасно подав декларацію, будучи уповноваженою особою на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022, 2023 роки, чим порушив вимоги фінансового контролю, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Адміністративне правопорушення вчинене за таких обставин.
Розпорядженням в.о. Охтирського міського голови від 15 листопада 2010 року № 243-К «Про переведення ОСОБА_2 на рівнозначну посаду» переведено ОСОБА_2 , головного спеціаліста з питань охорони праці відділу праці управління праці та соціального захисту населення міської ради, на рівнозначну посаду головного спеціаліста-експерта праці відділу праці управління та соціального захисту населення Охтирської міської ради з 15 листопада 2010 року із збереженням 10 рангу посадової особи місцевого самоврядування в межах шостої категорії посад.
Наказом начальника управління соціального захисту населення Охтирської міської ради від 24 лютого 2022 року № 03-К «Про увільнення ОСОБА_2 від роботи у зв'язку з приводом на військову службу під час мобілізації» увільнено ОСОБА_2 , головного спеціаліста-експерта з умов праці відділу соціально-трудових відносин та зайнятості населення, від роботи з 24 лютого 2022 року у зв'язку з призовом на військову службу під час мобілізації, на особливий період, зі збереженням місця роботи, посади і середнього заробітку на період проходження військової служби.
Наказом начальника управління соціального захисту населення Охтирської міської ради від 21 серпня 2023 року № 26-К «Про зміну назви відділу та посади» змінено назву відділу соціально-трудових відносин та зайнятості населення на відділ соціально-трудових відносин та у зв'язку з цим вважати, що ОСОБА_2 займає посаду головного спеціаліста - експерта з умов праці відділу соціально-трудових відносин.
Таким чином головний спеціаліст - експерт з умов праці відділу соціально-трудових відносин управління соціальної та ветеранської політики Охтирської міської ради ОСОБА_2 є посадовою особою місцевого самоврядування та суб?єктом відповідальності за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, згідно з підпунктом "в" пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» /далі - Закон/.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону, особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством з питань запобігання корупції.
Згідно із статтею 13 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадові особи місцевого самоврядування зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в порядку, встановленому Законом України "Про запобігання корупції"
12 жовтня 2023 року набрав чинності Закон України № 3384-IХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави в умовах воєнного стану», яким відновлено подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 Закону.
Наказом начальника управління соціальної та ветеранської політики Охтирської міської ради від 18 листопада 2024 року № 19-К «Про вихід на роботу ОСОБА_2 » у зв'язку із звільненням в запас з військової служби ОСОБА_2 , головний спеціаліст - експерт з умов праці відділу соціально-трудових відносин, приступив до роботи з 19 листопада 2024 року на підставі військового квитка НОМЕР_3 , виданим ІНФОРМАЦІЯ_2 01 листопада 1983 року та витягу з наказу військової частини від 17 листопада 2014 року № 368.
Таким чином головний спеціаліст - експерт з умов праці відділу соціально-трудових відносин управління соціальної та ветеранської політики Охтирської міської ради ОСОБА_2 повинен був подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування /далі - Декларація/ за 2021, 2022, 2023 роки не пізніше 16 лютого 2025 року.
Відповідно до публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи "Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" ОСОБА_2 подав Декларацію за 2021 рік 21 березня 2025 року о 14 год.17 хв., тобто вчинив адміністративне правопорушення 21 березня 2025 року.
Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 24 квітня 2025 року № 47-06/35369-25, послідовність дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" які вчинив ОСОБА_2 за період з 11 жовтня 2023 року до 22 березня 2025 року, встановлено, що він протягом вказаного періоду виконував дії в Реєстрі 17 січня 2025 року та 21 березня 2025 року, в результаті чого, виконавши всі необхідні дії в Реєстрі та перейшовши на сторінку накладання кваліфікованого електронного підпису 21 березня 2025 року о 14 год 17 хв подав Декларацію за 2021 рік.
Про технічну справність реєстру та можливість подання Декларації за 2021 рік ОСОБА_2 свідчіть лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04 червня 2024 року № 47-07/40246-24.
Таким чином ОСОБА_2 , маючи рівні можливості з іншими декларантами (які за таких же умов подали Декларації своєчасно) не був позбавлений можливості заповнити та подати Декларацію за 2021 рік в будь-який із днів, що передував 17 лютого 2025 року, що могло б бути виправданням з урахуванням вказаних обставин.
Відповідно до публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи "Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" ОСОБА_2 подав Декларацію за 2022 рік 24 березня 2025 року о 08 год.29 хв., тобто вчинив адміністративне правопорушення 24 березня 2025 року.
Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 24 квітня 2025 року № 47-06/35369-25, послідовність дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" які вчинив ОСОБА_2 за період з 11 жовтня 2023 року до 25 березня 2025 року, встановлено, що він протягом вказаного періоду виконував дії в Реєстрі 17 січня 2025 року, 21 березня 2025 року, 24 березня 2025 року, в результаті чого, виконавши всі необхідні дії в Реєстрі та перейшовши на сторінку накладання кваліфікованого електронного підпису 24 березня 2025 року о 08 год 29 хв подав Декларацію за 2022 рік.
Про технічну справність реєстру та можливість подання Декларації за 2022 рік ОСОБА_2 свідчіть лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04 червня 2024 року № 47-07/40246-24.
Таким чином ОСОБА_2 , маючи рівні можливості з іншими декларантами (які за таких же умов подали Декларації своєчасно) не був позбавлений можливості заповнити та подати Декларацію за 2022 рік в будь-який із днів, що передував 17 лютого 2025 року, що могло б бути виправданням з урахуванням вказаних обставин.
Відповідно до публічної частини інформаційно-телекомунікаційної системи "Єдиний державний реєстр декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" ОСОБА_2 подав Декларацію за 2023 рік 25 березня 2025 року о 08 год.22 хв., тобто вчинив адміністративне правопорушення 25 березня 2025 року.
Додатком до листа Національного агентства з питань запобігання корупції від 24 квітня 2025 року № 47-06/35369-25, послідовність дій користувача "Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування" які вчинив ОСОБА_2 за період з 11 жовтня 2023 року до 26 березня 2025 року, встановлено, що він протягом вказаного періоду виконував дії в Реєстрі 17 січня 2025 року, 21 березня 2025 року, 24 березня 2025 року, 25 березня 2025 року, в результаті чого, виконавши всі необхідні дії в Реєстрі та перейшовши на сторінку накладання кваліфікованого електронного підпису 25 березня 2025 року о 08 год 22 хв подав Декларацію за 2023 рік.
Про технічну справність реєстру та можливість подання Декларації за 2021 рік ОСОБА_2 свідчіть лист Національного агентства з питань запобігання корупції від 04 червня 2024 року № 47-07/40246-24.
Таким чином ОСОБА_2 , маючи рівні можливості з іншими декларантами (які за таких же умов подали Декларації своєчасно) не був позбавлений можливості заповнити та подати Декларацію за 2023 рік в будь-який із днів, що передував 17 лютого 2025 року, що могло б бути виправданням з урахуванням вказаних обставин.
Пропуск строку на подачу Декларації ОСОБА_2 , не є поважною причиною так, як він мав реальну можливість подати Декларації за 2021, 2022, 2023 роки на рівні з іншими декларантами. Проте Декларації за 2021, 2022, 2023 роки подані з пропуском строку і не спростовує наявність в його діях ознак вказаного адміністративного правопорушення.
Таким чином, головний спеціаліст - експерт з умов праці відділу соціально-трудових відносин управління соціальної та ветеранської політики Охтирської міської ради Сумської області ОСОБА_2 , несвоєчасно без поважних причин подав декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2021, 2022, 2023 роки, що є вчиненням правопорушення, пов'язаного з корупцією передбаченого ч. 1 ст. 45 Закону України "Про запобігання корупції", відповідальність за що встановлена ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Початком обчислення строку виявлення адміністративного правопорушення є момент, коли зібрано докази, проаналізовано зібрані фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення. Процесуально такий висновок оформлюється у вигляді протоколу про адміністративне правопорушення. Дії уповноваженої особи, що має право складати протоколи, до моменту його складання можуть свідчити лише про виявлені окремі ознаки правопорушення, але факт, що виявлення діяння містить склад адміністративного правопорушення, зазначаються при складанні протоколу про адміністративне правопорушення.
Ухвалою судді Охтирського міськрайонного суду Сумської області від 10 червня 2025 року ці три протоколи про адміністративне правопорушення від 28 травня 2025 року об'єднані в одне провадження та присвоєно об'єднаній справі № 583/2486/25, провадження № 3/583/1058/25 / а.с. 44/.
ОСОБА_2 в судовому засіданні винуватість у вчиненні адміністративного правопорушення визнав, розкаявся та пояснив, що звільнився із ЗСУ у листопаді 2024 року, на роботі взяв відпустку, після чого з 30 січня 2025 року до 10 лютого 2025 року перебував на стаціонарному лікуванні КНП Сумської обласної ради «Сумський обласний клінічний госпіталь ветеранів війни», треба було отримати ключ електронного підпису, потів були проблеми з відправленням з комп'ютером, а також був негативний психологічний стан. Хоча йому повідомляли та нагадували за місцем постійної роботи, що необхідно подати декларації протягом 90 днів.
Прокурор Пащенко Є.М. в судовому засіданні просив суд визнати ОСОБА_2 винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, та накласти на нього стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, передбаченому санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Заслухавши пояснення ОСОБА_2 , думку прокурора, дослідивши матеріали справи, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_2 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно із ст. 251 КУпАП доказами у справі про адміністративні правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлюють наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність цієї особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до ст. 252 КУпАП орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням,що ґрунтується на всебічному,повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Факт вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, підтверджується зібраними та дослідженими судом доказами, а саме:
-протоколами № 220/2025, № 221/2025, № 222/2025 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, від 28 травня 2025 року;
-його письмовими пояснення в протоколі про те, що декларації за 2021, 2022, 2023 роки подані несвоєчасно в зв'язку з хворобою, перебував на лікарняному у січні 2025 року та морально-психологічним станом, після звільнення з лав ЗСУ, які він підтвердив в судовому засіданні;
-копією наказу начальника управління праці та соціального захисту населення від 05 листопада 2002 року № 110-к «Про призначення ОСОБА_2 »;
-копією особової картки ;
-копією розпорядження тво міського голови від 15 листопада 2010 року №243-К «Про переведення ОСОБА_2 на рівнозначну посаду»;
-копією командира військової частини від 24 лютого 2022 року № 32 про призов за мобілізацією сержанта запасу ОСОБА_2 ;
-копією наказу начальника управління соціального захисту населення від 24 лютого 2022 року за № 03-К «Про увільнення ОСОБА_2 від роботи у зв'язку із призовом на військову службу під час мобілізації»;
-копією наказу начальника управління соціального захисту населення «Про зміну назви відділу та посади» від 21 серпня 2023 року № 26-К;
-копією наказу начальника управління соціальної та ветеранської політики «Про вихід на роботу ОСОБА_2 » від 18 листопада 2024 року № 19-К;
-копією військового квитка НОМЕР_3 ОСОБА_2 ;
-копією витягу з наказу командира військової частини від 17 листопада 2024 року за № 368 Про звільнення в запас старшого сержанта ОСОБА_2 ;
-копією довідки військової частини від 18 листопада 2024 року за № 235 про безпосередню участь старшого сержанта ОСОБА_2 у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України;
-копіями декларацій за 2021, 2022, 2023 роки;
-копією листка ознайомлення з попередженнями про обмеження, пов'язаних з прийняттям на службу в органи місцевого самоврядування та з вимогами ЗУ «Про запобігання корупції»;
-послідовністю дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування» за період 17 січня 2025 року до 26 березня 2025 року, та іншими матеріалами справи /а.с. 4-42, 48-88, 93-133/;
-випискою з медичної карти стаціонарного хворого № 602 КНП СОР СОКГВВ про перебування ОСОБА_2 на лікуванні з 30 січня 2025 року до 10 лютого 2025 року.
При цьому суд вважає за необхідне зауважити, що адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст. 176-2 КпАП України є правопорушенням з формальним складом, для встановлення наявності якого в діях особи настання суспільно-небезпечних наслідків не вимагається, i суб'єктивна сторона якого може виявлятися як в умисній, так i в необережній формі вини.
Конструктивною ознакою правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КпАП України, є несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин, тобто за наявності останніх відповідальність за даною статтею виключається.
Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребуванням відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебуванням (триманням) під вартою.
Суд, дослідивши докази, заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, не вбачає поважних причин, за наявності яких можливо виключити відповідальність ОСОБА_2 .
Проте судом враховано визнання винуватості ОСОБА_2 , його вік, статус, стан здоров'я, обставини, що пом'якшують відповідальність, та відсутність обставин, що обтяжують відповідальність.
На підставі викладеного суд дійшов висновку, що факт вчинення ОСОБА_2 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП доведено, він підлягає притягненню до адміністративної відповідальності в межах санкції вказаної норми закону у виді мінімального штрафу в дохід держави.
Відповідно до ст. 40-1 КУпАП судовий збір у справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись ст. 40-1, ч. 1 ст. 172-6, ст.ст. 221, 268, 283, 287, 289, 307, 308 КУпАП, суд
Визнати винуватим ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на нього стягнення у виді штрафу розмірі п'ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян у сумі 850,00 грн /вісімсот п'ятдесят гривень 00 копійок/ на користь держави, реквізити для сплати штрафу: (населений пункт: Охтирська міська ТГ, отримувач: ГУК Сум. обл./Охтирська МТГ/21081100, код отримувача: 37970404, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку: UA168999980313030106000018538, код класифікації доходів бюджету: 21081100, найменування податку: адміністративні штрафи та інші санкції).
Стягнути з ОСОБА_2 в дохід держави судовий збір відповідно до п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» в сумі 605 гривень 60 копійок /шістсот п'ять гривень 60 копійок/ реквізити для сплати судового збору: (населений пункт м. Київ, отримувач коштів: ГУК у м. Києві /м.Київ/22030106, код отримувача: 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ел.адм.подат.), номер рахунку: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106, найменування податку: судовий збір (стягувачем є Державна судова адміністрація України).
Постанова може бути оскаржена до Сумського апеляційного суду через Охтирський міськрайонний суд Сумської області протягом 10 днів з дня її винесення.
Постанова набуває чинності після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя Охтирського міськрайонного суду
Сумської області О.С. Семенова