Справа № 592/10135/25
Провадження № 1-кс/592/4253/25
23 червня 2025 року м.Суми Слідчий суддя Ковпаківського районного суду м.Суми ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду м. Суми скаргу ОСОБА_3 , який діє в інтересах ІНФОРМАЦІЯ_1 на постанову слідчого Сумського РУП ГУНП в Сумській області, лейтенанта поліції ОСОБА_4 від 27.05.2025 про закриття кримінального провадження №12025200480001273 від 02.05.2025 р.,-
До Ковпаківського районного суду м. Суми надійшла скарга начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 ОСОБА_3 на постанову слідчого Сумського РУП ГУНП в Сумській області, лейтенанта поліції ОСОБА_4 від 27.05.2025 про закриття кримінального провадження №12025200480001273 від 02.05.2025 р., яку вважає незаконною, так як таке рішення слідчим було прийнято передчасно, без всебічного, повного та об'єктивного дослідження обставин, висновки слідчого не відповідають фактичним обставинам скоєного кримінального правопорушення. Питання надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення регулюється Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою КМУ від 16.05.2024 №560. Так, для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються відповідні комісії. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Станом на момент вручення ОСОБА_5 повістки про явку до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) для відправки 11.04.2025 на 18-00 год. у військову частину НОМЕР_1 для проходження військової служби, ОСОБА_5 не подавав на розгляд комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) заяву про надання йому відстрочки з доданими документами. А тому, станом на момент вручення ОСОБА_5 вищевказаної повістки, у нього відсутня підстава для відстрочки та він підлягав призову на військову службу під час мобілізації.
Тобто, військовозобов'язаний ОСОБА_5 , будучи належним чином повідомленим про необхідність явки за повісткою 11.04.2025 на 18-00 год. до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) та подальшого направлення у військову частину НОМЕР_1 для проходження військової служби під час мобілізації, заздалегідь знаючи про можливість притягнення його до кримінальної відповідальності у разі ухилення від призову за мобілізацією, не маючи належним чином оформленої у встановленому законом порядку відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, без поважних причин не прибув на вищевказану дату і час, чим свідомо умисно ухилився від виконання свого конституційного обов'язку та ухилився від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період.
Натомість, слідчий перебрав на себе повноваження вищевказаної комісії та дійшов висновку, що військовозобов'язаний має право на відстрочку та не підлягає призову на військову службу під час мобілізації.
Скаржник надав до суду заяву про розгляд справи без його участі, в якій скаргу підтримав та просить її задовольнити.
Слідчий СВ Сумського РУП ГУНП в Сумській області про час і місце розгляду скарги повідомлений належним чином.
Слідчий суддя, вивчивши матеріали скарги та кримінального провадження № №12025200480001273 від 02.05.2025 р., приходить до висновку про задоволення скарги.
Так, 02.05.2025 р. до Єдиного реєстру досудових розслідувань були внесені відомості за ст.336 КК України з приводу відмови ОСОБА_5 отримати повістку для явки 11.04.2025 р. о 18 год. До ІНФОРМАЦІЯ_2 та подальшого направлення у ВЧ НОМЕР_1 . (а.с. 1 к.п.)
27.05.2025 року слідчий СВ Сумського РУП ГУНП в Сумській області ОСОБА_4 винесено постанову про закриття кримінального провадження за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ст.336 КК України за відсутністю складу кримінального правопорушення, з мотивів, наведених в ній, зокрема, що у ОСОБА_5 на забезпеченні перебуває 4 неповнолітніх дітей, а тому згідно п.3 ч.1 ст.23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці. Виходячи з цього, слідчий дійшов висновку про відсутність і діях ОСОБА_5 умислу в ухиленні від мобілізації. (а.с. 67-69)
Проаналізувавши матеріли скарги та зібрані матеріали к.п., досліджені судом, слідчий суддя не може в повній мірі погодитися з мотивами слідчого, які він навів у постанові, закриваючи провадження у справі, а його дії не свідчать про проведення достатніх слідчих (розшукових) дій, спрямованих на повне, об'єктивне, всебічне розслідування справи, а тому доводи скаржника є слушними.
Відповідно до ст.ст. 8, 9 КПК України під час кримінального провадження суд, слідчий суддя, прокурор, керівник органу досудового розслідування, слідчий, інші службові особи органів державної влади зобов'язані неухильно додержуватися вимог Конституції України, цього Кодексу, міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, вимог інших актів законодавства.
Так, стаття 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» передбачає відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації. Зокрема, згідно п. 3 ч.1 цієї статті не підлягають призову на військову службу під час мобілізації військовозобов'язані:жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років, крім тих, які мають заборгованість із сплати аліментів, сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці.
Питання надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення регулюється Порядком проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою КМУ від 16.05.2024 №560. Так, для розгляду питань надання військовозобов'язаним відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період при районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки (відокремлених відділах) утворюються відповідні комісії. За наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади, інших державних органів для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів. На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Згідно ст.40 КПК слідчий несе відповідальність за законність та своєчасність здійснення процесуальних дій. Слідчий, здійснюючи свої повноваження відповідно до вимог цього Кодексу, є самостійним у своїй процесуальній діяльності, втручання в яку осіб, що не мають на те законних повноважень, забороняється. Органи державної влади, органи місцевого самоврядування, підприємства, установи та організації, службові особи, інші фізичні особи зобов'язані виконувати законні вимоги та процесуальні рішення слідчого.
Згідно п.18 ч.1 ст.3 КПК України слідчий суддя - суддя суду першої інстанції, до повноважень якого належить здійснення у порядку, передбаченому цим Кодексом, судового контролю за дотриманням прав, свобод та інтересів осіб у кримінальному провадженні.
У матеріалах к.п. станом на момент вручення ОСОБА_5 повістки про явку до ІНФОРМАЦІЯ_2 ( АДРЕСА_1 ) для відправки 11.04.2025 на 18-00 год. у військову частину НОМЕР_1 для проходження військової служби, відсутні заява ОСОБА_5 , адресована комісії при ІНФОРМАЦІЯ_3 ( АДРЕСА_1 ) про надання йому відстрочки з доданими необхідними документами, також на час закриття к.п. такої заяви немає, тобто уповноважена комісія у відповідності до Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженим постановою КМУ від 16.05.2024 №560 не приймала рішення про надання відстрочки ОСОБА_5 від призову на військову службу під час мобілізації, не перевіряла чи є на його утриманні троє і більше дітей віком до 18 років, а також чи відсутня заборгованість із сплати аліментів (якщо такі сплачуються) сукупний розмір якої перевищує суму платежів за три місяці, так як це також є умовою для отримання відстрочки.
Лише після проведення повного, всебічного та всестороннього з'ясування та перевірки обставин, на які посилається скаржник, слідчий може приймати рішення про відсутність або наявність ознак складу злочину.
Тому слідчий суддя вважає постанову слідчого від 27.05.2025 року передчасною і такою, що підлягає скасуванню, а матеріали необхідно направити для проведення досудового розслідування.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 303-307 КПК України, слідчий суддя,-
постановив:
Скаргу ОСОБА_3 , який діє в інтересах ІНФОРМАЦІЯ_1 задовольнити.
Скасувати постанову слідчого Сумського РУП ГУНП в Сумській області, лейтенанта поліції ОСОБА_4 від 27.05.2025 про закриття кримінального провадження №12025200480001273 від 02.05.2025 р. та направити дане провадження до СВ Сумського РУП ГУНП в Сумській області для проведення досудового розслідування.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1