Справа № 591/6754/25 Провадження № 2-а/591/385/25
про відкриття провадження
23 червня 2025 року м. Суми
Зарічний районний суд м. Суми в особі судді Клименко А.Я., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення, -
18 червня 2025 року позивач ОСОБА_1 (зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 )звернувся до суду з адміністративним позовом через свого представника до ІНФОРМАЦІЯ_1 (місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 ) та просить визнати протиправною та скасувати постанову № Х 05/25-1079 від 06.07.2025 про приятягення позивача до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП та накладення стягнення у вигляді штрафу у розмірі 25500,00 грн., провадження в справі про адміністративне правопорушення закрити.
Адміністративний позов подано з дотриманням вимог ст.160-161 Кодексу адміністративного судочинства України.
Судовий збір сплачено та наявне підтвердження про його зарахування до спеціального фонду Державного бюджету України.
Підстав для залишення без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження у справі, встановлених Кодексом адміністративного судочинства України немає.
Справа підсудна Зарічному районному суду м. Суми.
Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України, завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Згідно з п. 7 ч. 1 ст. 7 КАС України, вжитий у цій процесуальній нормі термін "суб'єкт владних повноважень" означає орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадову чи службову особу, іншого суб'єкта при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
У відповідності до пункту 7 «Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 року № 154 територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя є юридичними особами публічного права, мають самостійний баланс, реєстраційні рахунки в органах Казначейства.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є відокремленими підрозділами відповідних територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, мм. Києва та Севастополя.
Отже, оскільки ІНФОРМАЦІЯ_2 не є юридичною особою, наявні підстави для залучення до участі у вказаній справі другим відповідачем ІНФОРМАЦІЯ_3 .
Справа підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.
Керуючись статтями 171, 248, 257-263 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя-
Відкрити провадження в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправною та скасування постанови про адміністративне правопорушення.
Справу розглянути за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
Залучити до участі у справі в якості другого відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 (місцезнаходження: АДРЕСА_3 ).
Зобов'язати позивача протягом п'яти днів з дня отримання копії ухвали суду направити ІНФОРМАЦІЯ_4 копію заяви з додатками та надати суду підтвердження направлення.
Роз'яснити відповідачу право подати відзив на позов з доказами на підтвердження обставин на яких він ґрунтується, в строк не пізніше 5 днів з дня отримання ухвали про відкриття провадження у справі. Копія відзиву та доданих до нього документів повинна бути надіслана (надана) іншим учасникам справи одночасно з надісланням (наданням) відзиву до суду.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.
СУДДЯ А.Я. КЛИМЕНКО