490/2664/25 23.06.2025
нп 1-кс/490/2724/2025
Центральний районний суд м. Миколаєва
Справа № 490/2664/25
23 червня 2025 року м. Миколаїв
Слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання слідчого СВ УСБУ в Миколаївській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Миколаївської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю,-
Слідчому судді Центрального районного суду м. Миколаєва надійшло клопотання слідчого СВ УСБУ в Миколаївській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Миколаївської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю у кримінальному провадженні № 22025150000000012 від 14.01.2025 за підозрою громадян України ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України, та за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.
На обгрунтування клопотання вказано, що слідчим відділом Управління Служби безпеки України в Миколаївській області здійснюється досудове розслідування № 22025150000000012 від 14.01.2025 за підозрою громадян України ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України, та за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.
Для повного, об'єктивного та всебічного проведення досудового розслідування даного кримінального провадження мають значення речі і документи в електронному та друкованому вигляді, які знаходяться у оператора мобільного зв'язку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (юридична адреса: АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 , у слідства виникла необхідність в отриманні:
- інформації щодо абонентського номера оператора телекомунікаційної мережі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » « НОМЕР_2 » з відображенням наступних відомостей: вид, дата, час, тривалість з'єднання (в т.ч. неприйняті виклики, SMS, MMS повідомлення (без доступу до їх змісту), GPRS, переадресація, тощо), номер абонента «А», ІМЕІ абонента «А» та номера абонентів «Б», ІМЕІ абонента «Б», LAC, СID, з зазначенням азимуту на базову станцію і адреси розташування базових станцій, з яких виходив на зв'язок власник мобільного терміналу, за період з 01.04.2025 по 10.04.2025 включно.
Слідчий, пославшись на те, що вказані відомості, які містять охоронювану законом таємницю, самі по собі, а також в сукупності з іншими документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення у кримінальному проваджені: обставин події кримінального правопорушення, у тому числі про час та місце його скоєння; осіб, які використовували та використовують мобільні термінали та абонентські номери операторів мобільного зв'язку до, під час та після скоєння злочину; місця знаходження мобільних терміналів як об'єктів кримінальних протиправних дій для можливості їх вилучення у якості речових доказів, що вказує на необхідність отримання тимчасового доступу до документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий та представник ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 »у судове засідання не з'явились. Слідчий надала заяву про розгляд клопотання без її участі.
Вивчивши доводи клопотання та додані до нього матеріали, слідчий суддя приходить до наступних висновків.
З матеріалів клопотання встановлено, що слідчим відділом Управління здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22025150000000012 від 14.01.2025 за підозрою громадян України ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 332 КК України, та за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 114-1 КК України.
Встановлено, що 24.02.2022 року о 05:00 год., за наказом президента Російської Федерації ОСОБА_9 , збройні сили Російської Федерації незаконно, віроломно вторглись на територію Україну, здійснили широкомасштабну неспровоковану військову агресію і збройний напад, застосовуючи всі види стрілецької, артилерійської, ракетної, іншої зброї, в тому числі засоби ведення війни, заборонені міжнародним правом, спричиняючи ураження і руйнування об'єктів військової і цивільної, в тому числі критичної, інфраструктури, ураження і вбивства особового складу підрозділів Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів, мирного населення, масово порушуючи при цьому закони та звичаї війни, передбачені міжнародними договорами, і масово вчиняючи на території України злочини проти основ національної безпеки України, проти життя та здоров'я особи, проти волі, честі та гідності особи, проти статевої свободи та статевої недоторканності особи, проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина, проти власності, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.
У зв'язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч. 1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 № 64/2022, затвердженим Законом України № 2102-IX від 24.02.2022, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб, який неодноразово продовжувався та діє до цього часу.
Встановлено, що громадяни України, а також іноземці, в умовах воєнного стану, за попередньою змовою групою осіб, організували канал незаконного переправлення осіб через державний кордон України.
Так, встановлено, що громадянин України ОСОБА_10 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , який на теперішній час проживає на території РФ, організував схему незаконного переправлення осіб через державний кордон (зокрема діючих військовослужбовців ЗСУ та інших утворених відповідно до законів України військових формувань, чоловіків призивного віку, та тих, хто самовільно залишив військову частину).
До такої незаконної діяльності ОСОБА_10 залучив інших осіб, зокрема особу, зареєстровану в месенджері «Телеграм» під іменем « ОСОБА_11 » (ідентифікатори: ІНФОРМАЦІЯ_3 , ІНФОРМАЦІЯ_4 , на даний час перебуває за межами України, інших даних досудовим розслідуванням не встановлено, далі за текстом - «організатор TRON»).
У свою чергу, «TRON» залучив до організації незаконного переправлення осіб через державний кордон України громадянина України користувача месенджеру «Телеграм» з ім'ям « ОСОБА_12 » (ідентифікатор - « ІНФОРМАЦІЯ_5 », на даний час перебуває за межами України, далі - організатор з ім'ям « ОСОБА_12 »), якому доручив керувати діями інших осіб, причетних до вчинення злочину, в тому числі особами, що надають «послуги» з перевезення «пасажирів» («таксисти»), та організовувати процес незаконного переправлення.
В свою чергу користувач « ОСОБА_12 » залучив до схеми незаконного переправлення через державний кордон ОСОБА_7 , який повинен був організовувати збір осіб, які мають намір незаконно перетнути кордон України в м. Одесі та в подальшому забезпечити безперешкодний перетин кордону з Молдовою через територію Одеської області поза офіційними пунктами пропуску.
Відповідно до заздалегідь обумовлених домовленостей між організаторами «TRON», « ОСОБА_12 » та ОСОБА_7 , організатор « ОСОБА_12 » мав контролювати переміщення осіб, що надають «послуги» з перевезення «пасажирів» («таксисти»), та «пасажирів» (що надали згоду на такі послуги «перевезення»).
В подальшому, не пізніше 31.03.2025, «TRON» у месенджері «Телеграм» розпочав особисте листування з громадянином України ОСОБА_13 , ІНФОРМАЦІЯ_6 під час якого надав інформацію про те, що організовує незаконний виїзд громадян України з України до Республіки Молдова (т.зв. «зелений коридор»), за грошову винагороду у розмірі 8000 доларів (з обов'язковою передплатою у розмірі 2500 доларів, яку ОСОБА_13 має заплатити у місті Одеса), а також зазначив, що має водіїв, які безпосередньо забирають його з конкретного місця та здійснюють перевезення далі в Одеську область, з метою подальшого переправлення через державний кордон поза відповідними пунктами пропуску.
У ході подальшого спілкування «TRON» повідомив, що організує безпечне та безперешкодне переправлення «пасажира» через державний кордон України, в обхід офіційних пунктів пропуску.
Зокрема, «пасажир», у разі його згоди на таке переправлення, повинен підготувати необхідну суму грошових коштів, перевести на визначений криптогаманець «організатора» передплату в розмірі 2500 доларів до приїзду особи-перевізника («таксиста»).
Далі за схемою, конкретно визначена особа на автомобілі «таксист» везе «пасажира» до міста Одеса, а «пасажир» залишається на ночівлю (або на день) у визначеному «організатором» готелі. У цей час, коли «пасажир» перебуває у готелі, «організатор» готує все необхідне для переправлення його через державний кордон України, а всі деталі, маршрут руху та інше повідомить пізніше.
Так, організатори «TRON», « ІНФОРМАЦІЯ_7 » та ОСОБА_7 , усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи з прямим умислом, керуючись корисливим мотивом, з метою незаконного збагачення шляхом отримання винагороди за надання послуг з незаконного переправлення осіб через державний кордон України, розуміючи, що для систематичного вчинення злочинів та отримання незаконного прибутку, таким шляхом потребує залучення значних людських ресурсів, вступили в злочину змову з іншими особами (зокрема, громадянами України, що надають «послуги» з перевезення «пасажирів»), розробивши відповідний злочинний план, який передбачав поширення серед знайомих осіб, а також у Телеграм-каналах та на інших ресурсах інформації щодо надання платних послуг щодо незаконного переправлення через державний кордон України, підшукування та вербування осіб, які бажають залишити територію України незаконно.
Такими особами, що надають «послуги» з перевезення «пасажирів» («таксисти») є громадяни України ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_8 , ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_9 , та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_10 . Дії цих осіб контролювались організаторами «TRON», « ОСОБА_12 » та ОСОБА_7 .
Так, з метою незаконного заробітку грошей, усвідомлюючи суспільно небезпечний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки і бажаючи їх настання, тобто діючи з прямим умислом, у березні 2025 року (біль точний час досудовим розслідуванням не встановлено) ОСОБА_7 почав займатись організацією збору осіб, які мають намір незаконно перетнути кордон України в м. Одесі для забезпечення подальшого безперешкодного перетину такими особами кордону з Молдовою через територію Одеської області поза офіційними пунктами пропуску.
Встановлено також, що не пізніше 08.04.2025 ОСОБА_7 , будучи на зв'язку з іншими організаторами, які перебувають за межами України, через месенджер «Телеграм», організував перевезення осіб, які мають намір незаконно перетнути кордон України в Одеській області, силами та засобами водіїв ОСОБА_6 , ОСОБА_5 та ОСОБА_8 .
Не пізніше 07.04.2025, ОСОБА_8 , погодився сприяти організаторам у незаконному переправленні осіб через державний кордон України, порадами, вказівками, наданням засобів та усуненням перешкод, зокрема шляхом надання «послуг» з перевезення осіб на автомобілі, що належить його дівчині ОСОБА_14 : «Volkswagen Passat B5+», сірого кольору, д.н.з. НОМЕР_3 , з метою безперешкодного подолання блок-постів на шляху до м. Одеси.
Так, 08.04.2025 ОСОБА_8 , отримав від ОСОБА_7 , грошові кошти в сумі 3700 грн., на заправку автомобіля. Прибувши в Одесу в обідній час ОСОБА_8 зустрівся з ОСОБА_7 , який повідомив останньому що метою поїздки є перевезення двох чоловіків з міста Одеса в інший населений пункт, з метою перетину останніми державного кордону. За виконання вказаного перевезення ОСОБА_7 обіцяв ОСОБА_8 винагороду в розмірі 1000 доларів США.
В свою чергу, ОСОБА_7 , отримавши інформацію про те, що ОСОБА_13 прибув у м. Одесу, а також підтвердження щодо перерахування завдатку в сумі 2500 доларів США на крипто-гаманець, прибув на обумовлене з іншими організаторами місце, а саме за адресою: АДРЕСА_2 , у сквері ім. Старостіна, на автомобілі «Volkswagen Passat», номерний знак НОМЕР_3 , разом з ОСОБА_8 , який перебував за кермом.
Так, близько 14 год. 30 хв., ОСОБА_13 прибув на визначене місце, де ОСОБА_7 та ОСОБА_8 запросили його сісти до вищевказаного автомобіля, де детально проінструктували ОСОБА_13 щодо його дій в місті Одеса і Одеській області, для подальшого безперешкодного перетину кордону поза офіційними пунктами пропуску та необхідності передачі раніше обумовленої неправомірної вигоди в сумі 5500 доларів США.
Після того, ОСОБА_7 отримавши від ОСОБА_13 грошові кошти в сумі 5500 доларів США, надав вказівку ОСОБА_8 відвезти ОСОБА_13 в готель поза межами м. Одеси, та від'їхавши неподалік від міста зустрічі ОСОБА_7 покинув транспортний засіб та зник у невідомому напрямку.
ОСОБА_8 діючи за вказівками ОСОБА_7 , на автомобілі «Volkswagen Passat», номерний знак НОМЕР_3 , ОСОБА_13 у готель « ІНФОРМАЦІЯ_11 » у контрольованій прикордонній зоні, який розташований у с. Старі Маяки Одеської області в безпосередній близькості до державного кордону України, з метою подальшого переправлення через державний кордон України.
На даний час, в рамках вказаного провадження органом досудового розслідування здійснюються заходи по перевірці отриманої інформації, встановлення установчих даних всіх причетних до вчинення вищевказаного кримінального правопорушення осіб.
Відповідно до ч.1 ст. 159 КПК України тимчасовий доступ до речей полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та у разі прийняття відповідного рішення слідчим суддею, судом, вилучити їх (здійснити їх виїмку).
Статтею 163 КПК України, встановлено, що слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: 1) перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; 2) самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; 3) не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.
Слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, якщо сторона кримінального провадження, крім обставин, передбачених частиною п'ятою цієї статті, доведе можливість використання як доказів відомостей, що містяться в цих речах і документах, та неможливість іншими способами довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих речей і документів.
Доступ особи до речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю, здійснюється в порядку, визначеному законом. Доступ до речей і документів, що містять відомості, які становлять державну таємницю, не може надаватися особі, що не має до неї допуску відповідно до вимог закону.
Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 162 КПК України інформація, що знаходиться у володінні ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 », містить відомості, які становлять таємницю, що охороняється законом та може бути отримана лише на підставі ухвали слідчого судді.
Матеріалами клопотання доведено, що вказані документи в сукупності з іншими матеріалами кримінального провадження мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, зокрема для встановлення у кримінальному проваджені: обставин події кримінального правопорушення, у тому числі про час та місце його скоєння; осіб, які використовували та використовують мобільні термінали та абонентські номери операторів мобільного зв'язку до, під час та після скоєння злочину; місця знаходження мобільних терміналів як об'єктів кримінальних протиправних дій, а також можуть бути використані як докази у кримінальному провадженні щодо обставин кримінального правопорушення.
Враховуючи вищенаведене, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню.
Керуючись ст.ст. 159 - 160, 162 - 164 КПК України, слідчий суддя,
Клопотання слідчого СВ УСБУ в Миколаївській області ОСОБА_3 , погоджене прокурором відділу Миколаївської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Південного регіону ОСОБА_4 про тимчасовий доступ до документів, які містять охоронювану законом таємницю, - задовольнити.
Надати слідчим слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Миколаївській області: ОСОБА_15 , ОСОБА_16 , ОСОБА_17 , ОСОБА_18 , ОСОБА_19 , ОСОБА_20 , ОСОБА_21 , ОСОБА_22 , ОСОБА_23 , ОСОБА_24 , ОСОБА_25 , ОСОБА_26 , ОСОБА_27 , ОСОБА_28 , ОСОБА_29 , ОСОБА_30 , ОСОБА_3 , ОСОБА_31 , ОСОБА_32 тимчасовий доступ до речей та документів з можливість ознайомлення та вилучення їх копій, які містять охоронювану законом таємницю та зберігаються у оператора мобільного зв'язку ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » (юридична адреса: АДРЕСА_1 , ЄДРПОУ НОМЕР_1 ), а саме до:
- інформації щодо абонентського номера оператора телекомунікаційної мережі ТОВ « ІНФОРМАЦІЯ_1 » « НОМЕР_2 » з відображенням наступних відомостей: вид, дата, час, тривалість з'єднання (в т.ч. неприйняті виклики, SMS, MMS повідомлення (без доступу до їх змісту), GPRS, переадресація, тощо), номер абонента «А», ІМЕІ абонента «А» та номера абонентів «Б», ІМЕІ абонента «Б», LAC, СID, з зазначенням азимуту на базову станцію і адреси розташування базових станцій, з яких виходив на зв'язок власник мобільного терміналу, за період з 01.04.2025 по 10.04.2025 включно.
Строк дії ухвали по 23 серпня 2025 року включно.
У разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями КПК України з метою відшукання та вилучення зазначених документів.
Ухвала може бути оскаржена безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення в разі, якщо надано тимчасовий доступ до речей і документів, яким дозволено вилучення речей і документів, які посвідчують користування правом на здійснення підприємницької діяльності, або інших, за відсутності яких фізична особа-підприємець чи юридична особа позбавляються можливості здійснювати свою діяльність. В інших випадках ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1