Справа № 466/13222/24
Провадження № 2/466/1203/25
підготовчого судового засідання
19 червня 2025 року м. Львів
Шевченківський районний суд м. Львова
у складі: головуючого судді Невойта П.С.,
секретаря с/з Пукшина А.В.,
справа 466/13222/24,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження у залі суду у м. Львові цивільну справу за позовною заявою Керівника Галицької окружної прокуратури м. Львова Ігоря Ольшанецького в інтересах держави в особі Львівської обласної (військової) державної адміністрації до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, ТзОВ «Самгородок», ТзОВ «Сервіс ПЕТ», ТзОВ «Лазурит-007», ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 - рівни, третя особа на стороні позивача: Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» про скасування державної реєстрації земельних ділянок з одночасним припиненням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельних ділянок, -
31.12.2024 р. Керівник Галицької окружної прокуратури м. Львова Ігор Ольшанецький в інтересах держави в особі Львівської обласної (військової) державної адміністрації, код ЄДРПОУ - 00022562, юр. адреса: 79008, м. Львів, вул. Винниченка, 18 звернувся до суду з позовною заявою до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, код ЄДРПОУ - 39769942, юр. адреса: м.Львів, пр.В. Чорновола, 4, ТзОВ «Самгородок», ЄДРПОУ - 34377443, юр. адреса: 22163, вул.Миру, 58, с. Самгородок, Козятинського району, Вінницької області, ТзОВ «Сервіс ПЕТ», ЄДРПОУ - 32894340, юр. адреса: 79021, м. Львів, вул. Кульпарківська, 93, ТзОВ «Лазурит-007», ЄДРПОУ - 34962396, юр. адреса: 79005, м.Львів, вул. Туган-Барановського, 16, ОСОБА_1 , РНОКПП - НОМЕР_1 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 , ОСОБА_2 , РНОКПП - НОМЕР_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_2 , ОСОБА_3 , РНОКПП - НОМЕР_3 , проживає за адресою: АДРЕСА_3 , ОСОБА_4 , РНОКПП - НОМЕР_4 , проживає за адресою: АДРЕСА_4 , ОСОБА_5 , РНОКПП - НОМЕР_5 , проживає за адресою: АДРЕСА_5 , ОСОБА_6 , РНОКПП - НОМЕР_6 , проживає за адресою: АДРЕСА_6 , ОСОБА_7 , РНОКПП - НОМЕР_7 , проживає за адресою: АДРЕСА_7 , третя особа на стороні позивача: Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України», код ЄДРПОУ - 44768034, юр. адреса: 01601, м.Київ, вул.Руставелі Шота, будинок 9-А, в якій просить суд
1. Скасувати державну реєстрацію земельних ділянок з кадастровими номерами
4610166300:04:003:0066, 4610166300:04:003:0067, 4610166300:04:003:0069, 4610166300:04:003:0119, 4610166300:04:003:0071, 4610166300:04:003:0100, 4610166300:04:003:0120, 4610166300:04:003:0122, 4610166300:04:003:0123, 4610166300:04:003:0124, 4610166300:04:003:0125, 4610166300:04:003:0126, 4610166300:04:003:0127, 4610166300:04:003:0128, 4610166300:04:003:0129, 4610166300:04:003:0130 з одночасним припиненням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо цих земельних ділянок.
2. Судові витрати стягнути з відповідача на користь Львівської обласної прокуратури (ідентифікаційний код 02910031).
Ухвалою від 03.01.2025 року суд прийняв позовну заяву до розгляду, вирішив проводити розгляд справи в порядку загального позовного провадження з викликом сторін.
Відповідачі скористались правом подання відзиву.
Так, 20.02.2025 року від представника Головного управління Держгеокадастру у Львівській області Сусяк Олени Андріївни через електронний суд поданий відзив, яким представник просила відмовити у задоволенні позову до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області з наступного.
У відповідності до ст. 202 Земельного кодексу України (в редакції чинній на момент здійснення державної реєстрації спірних земельних ділянок з кадастровими номерами: 4610166300:04:003:0066, 4610166300:04:003:0067, 4610166300:04:003:0069, 4610166300:04:003:0071), державна реєстрація земельних ділянок здійснюється у складі державного реєстру земель.
Державний реєстр земель складається з двох частин: а) книги записів реєстрації державних актів на право власності на землю та на право постійного користування землею, договорів оренди землі із зазначенням кадастрових номерів земельних ділянок; б) Поземельної книги, яка містить відомості про земельну ділянку. Повноваження щодо внесення відомостей в електронному вигляді до автоматизованої системи Державного земельного кадастру до 20.08.2012 року реєстраторами - структурними підрозділами державного Центру ДЗК були визначені Наказом Державного комітету України по земельних ресурсах від 02.07.2003 року № 174 «Про затвердження Тимчасового порядку ведення державного реєстру земель». Таким чином, на момент здійснення державної реєстрації спірних земельних ділянок, таку проводив Львівський міський відділ Львівської регіональної філії ДП «Центр державного земельного кадастру».
01.01.2013 року набрав чинності Закон України «Про Державний земельний кадастр» (надалі - Закон) та Порядок ведення Державного земельного кадастру, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012 року № 1051.
Згідно частини 7 ст.9 Закону України «Про Державний земельний кадастр» втручання будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань у діяльність Державного кадастрового реєстратора забороняється, крім випадків, встановлених цим Законом.
Згідно п.5 Порядку ведення Державного земельного кадастру, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 17.10.2012р. №1051 (надалі - Порядок) під втручанням у діяльність Державного кадастрового реєстратора розуміється прямо не передбачена законодавством дія будь-яких органів, посадових і службових осіб, громадян чи їх об'єднань, яка стосується здійснення Державним кадастровим реєстратором повноважень, визначених Законом України "Про Державний земельний кадастр" та цим Порядком.
Статтею 24 Закону встановлено, державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.
Державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою:
особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земельдержавної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи;
власника земельної ділянки, користувача земельної ділянки державної чи комунальної власності (у разі поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок) або уповноваженої ними особи;
органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування (у разі формування земельних ділянок відповідно державної чи комунальної власності);
замовником технічної документації із землеустрою щодо інвентаризації земель (у разі внесення до Державного земельного кадастру за результатами проведення інвентаризації земель масиву земель сільськогосподарського призначення відомостей про земельну ділянку, що входить до такого масиву).
Для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються:
заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин;
оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;
документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.
Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви:
перевіряє відповідність документів вимогам законодавства;
за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації.
Підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є:
розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;
подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі;
невідповідність поданих документів вимогам законодавства;
знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.
При здійсненні державної реєстрації земельної ділянки їй присвоюється кадастровий номер.
Згідно з ч.1 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельної ділянки полягає у визначенні земельної ділянки як об'єкта цивільних прав. Формування земельної ділянки передбачає визначення її площі, меж та внесення інформації про неї до Державного земельного кадастру.
Відповідно до ч.2 ст. 79-1 Земельного кодексу України формування земельних ділянок здійснюється, зокрема, шляхом поділу чи об'єднання раніше сформованих земельних ділянок.
Сформовані земельні ділянки підлягають державній реєстрації у Державному земельному кадастрі.
Земельна ділянка вважається сформованою з моменту присвоєння їй кадастрового номера.
Формування земельних ділянок шляхом поділу та об'єднання раніше сформованих земельних ділянок, які перебувають у власності або користуванні, без зміни їх цільового призначення здійснюються за технічною документацією із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок.
На підставі необхідних документів, а також із врахуванням того, що підстави для відмови у здійсненні державної реєстрації спірних земельних ділянок були відсутні, Державним кадастровим реєстратором Відділу у м. Львові Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, на підставі норм чинного законодавства України, проведено державну реєстрацію спірних земельних ділянок.
Відтак, земельні ділянки з кадастровими номерами 4610166300:04:003:0119, 4610166300:04:003:0120, 4610166300:04:003:0121, утворені в результаті поділу земельної ділянки для будівництва об'єктів дошкільного спортивно-навчального центру пл. 4,5363 га з кадастровим номером 4610166300:04:003:0068, яка перебувала у приватній власності ТзОВ «Самгородок» на підставі договору купівлі-продажу земельної ділянки від 26.12.2008 р. реєстр. №10431, державний акт на право власності зареєстрований 27.01.2009 р. за №02:09:438:00002, були зареєстровані в Державному земельному кадастрі 15.05.2020 року Відділом у м. Львові Головного управління Держгеокадастру у Львівській області на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, 29.04.2020, ФОП ОСОБА_8 .
Земельні ділянки з кадастровими номерами 4610166300:04:003:0122, 4610166300:04:003:0123, 4610166300:04:003:0124, 4610166300:04:003:0125, 4610166300:04:003:0126, 4610166300:04:003:0127, 4610166300:04:003:0128, 4610166300:04:003:0129, 4610166300:04:003:0130, утворені в результаті поділу земельної ділянки для будівництва об'єктів дошкільного спортивно-навчального центру пл. 0,0886 га з кадастровим номером 4610166300:04:003:0121, яка перебувала у приватній власності гр. ОСОБА_6 відповідно до переданого інформаційного файлу Львівським міським нотаріальним округом від 08.07.2020 р., Реєстраційний номер земельної ділянки у Державному реєстрі прав 37222065, були зареєстровані в Державному земельному кадастрі 02.10.2020 року Відділом у м.Львові Головного управління Держгеокадастру у Львівській області на підставі технічної документації із землеустрою щодо поділу та об'єднання земельних ділянок, 16.09.2020, ФОП ОСОБА_8 .
Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).
У разі скасування державної реєстрації з підстав, зазначених в абзацах третьому і четвертому частини десятої, державний кадастровий реєстратор у десятиденний строк повідомляє про це особу, за заявою якої здійснено державну реєстрацію земельної ділянки, а в разі наявності зареєстрованих речових прав на неї - суб'єктів таких прав.
Товариство з обмеженою відповідальністю «СервісПЕТ» через свого представника адвоката Гелемей Ю.М. через електронний суд 23.01.2025 року та ТзОВ «Самгородок» 04.02.2025 року поданий відзив, в якому зазначає, що суб'єктом права власності на земельні ділянки державної власності є держава - Україна, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади.
У 2011/12 роках прокурор звертався до господарського суду Львівської області з позовами в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України (справа № 5015/4582/11), 2021 році - повторно в інтересах тої самої сторони - Держави, лише в особі Львівської обласної державної адміністрації, з тих самих підстав (справа № 914/4108/21) до того самого відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «СервісПЕТ». Тому, підстав у Прокурора та позивача для звернення до Шевченківського районного суду м. Львова з даним позовом не має.Поведінка Керівника Галицької окружної прокуратури м. Львова є неприпустимою та характеризується зловживанням правом.
Згідно з частиною першою статті 44 ЦПК України учасники судового процесу та їхні представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається. Залежно від конкретних обставин суд може визнати зловживанням процесуальними правами дії, що суперечать завданню цивільного судочинства, зокрема: подання завідомо безпідставного позову, позову за відсутності предмета спору або у спорі, який має очевидно штучний характер (пункт 3 частини 2 статті 44); необґрунтоване або штучне об'єднання позовних вимог з метою зміни підсудності справи або завідомо безпідставне залучення особи як відповідача (співвідповідача) з тією самою метою (пункт 4 частини 2 статті 44)
Якщо подання скарги, заяви, клопотання визнається зловживанням процесуальними правами, суд з урахуванням обставин справи має право залишити без розгляду або повернути скаргу, заяву, клопотання (частина 3 статті 44) Суд зобов'язаний вживати заходів для запобігання зловживанню процесуальними правами.
Враховуючи викладене вважає, що подання позовної заяви Керівником Галицької окружної прокуратури м. Львова Ігорем ОЛЬШАНЕЦЬКИМ в інтересах держави в особі Львівської обласної (військової) державної адміністрації до відповідача 3 Товариства з обмеженою відповідальністю «СервісПЕТ» характеризується недобросовісністю, порушує принципи верховенства права та обов'язковості судових рішень, є суперечливою, а тому має бути визнана, як зловживання процесуальним правом.
З огляду на таке, просить позовну заяву повернути через відсутність підстав для звернення прокурора до суду в інтересах держави та особи, якій законом надано право звертатися до суду.
25.02.2025 року адвокат Максимів В.І., який діє в інтересах ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 подав письмовий відзив. Обгрунтовуючи такий, зазначив також, що подання позовної заяви Керівником Галицької окружної прокуратури м. Львова Ігорем ОЛЬШАНЕЦЬКИМ в інтересах держави в особі Львівської обласної (військової) державної адміністрації до ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 характеризується недобросовісністю, порушує принципи верховенства права та обов'язковості судових рішень, є суперечливою, а тому має бути визнана, як зловживання процесуальним правом.
Натомість відповідачі ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_1 та ОСОБА_2 є добросовісними власниками земельних ділянок і їхнє право власності на такі землі не оскаржується, а відтак і скасування державної реєстрації їхнього права власності на земельні ділянки є неможливим.
Позовну заяву слід повернути через відсутність підстав для звернення прокурора до суду в інтересах держави та особи, якій законом надано право звертатися до суду.
У випадку неповернення позовної заяви, прошу суд відмовити в задоволенні позовної заяви у повному обсязі.
11.02.2025 року через систему «Електронний суд» від відповідача ОСОБА_3 подано письмове клопотання, яким просив залишити без розгляду позовну заяву керівника Галицької окружної прокуратури м.Львова Ігоря ОЛЬШАНЕЦЬКОГО в інтересах держави в особі Львівської обласної (військової) державної адміністрації до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, ТзОВ «Самгородок», ТзОВ «Сервіс ПЕТ», ТзОВ «Лазурит-007», ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , третя особа на стороні позивача: Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» про скасування державної реєстрації земельних ділянок з одночасним припиненням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельних ділянок.
Вважає, що вказаний позов підлягає залишенню без розгляду з підстав порушення правил об'єднання позовних вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства.
Згідно з частиною першою статті 19 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), до юрисдикції загальних судів віднесено розгляд справ, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Частина перша статті 19 ЦПК України встановлює, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають, зокрема, з цивільних правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до частини четвертої статті 188 ЦПК України та частини четвертої статті 173 ГПК України, не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Статтею 20 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) визначено категорію справ, які відносяться до юрисдикції господарських судів. Одним з критеріїв віднесення справи до юрисдикції господарських суді є здійснення господарської діяльності учасником процесу.
Частиною другою статті 4 ГПК визначено суб'єктів, які наділені правом звертатись до господарського суду - юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 20 ГПК України, до юрисдикції господарських судів віднесено справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 04 грудня 2019 року у справі №823/588/16 дійшла висновку, що спір про скасування рішення та/або запису про державну реєстрацію речового права на нерухоме майно за іншою особою є цивільно-правовим та залежно від суб'єктного складу має бути вирішений за правилами цивільного або господарського судочинства. Таким чином, позовні вимоги до фізичних осіб у даній справі підлягають розгляду за правилами цивільного судочинства, а до юридичних осіб (ТзОВ «Самгородок», ТзОВ «Сервіс ПЕТ», ТзОВ «Лазурит-007»)- за правилами господарського судочинства. Суд у даному випадку не може роз'єднати вказані позовні вимоги, а позов підлягає залишенню без розгляду (арк.спр.116-118).
04.03.2025 року через систему «Електронний суд» від представника відповідача ТзОВ «Самгородок» адвоката Гелемея Ю.М. подано письмове клопотання, яким просив закрити провадження в цивільній справі № 466/13222/24 (провадження: 2/466/3522/24) за позовною заявою Керівника Галицької окружної прокуратури м.Львова Ігоря ОЛЬШАНЕЦЬКОГО в інтересах держави в особі Львівської обласної (військової) державної адміністрації до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, ТзОВ «Самгородок», ТзОВ «Сервіс ПЕТ», ТзОВ «Лазурит-007», ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , третя особа на стороні позивача: Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» про скасування державної реєстрації земельних ділянок з одночасним припиненням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельних ділянок в частині вимог до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс Пет», Товариства з обмеженою відповідальністю «Самгородок», Товариства з обмеженою відповідальністю «Лазурит-007».
В обгрунтування клопотання зазначають, що згідно з частиною першою статті 19 Цивільного процесуального кодексу України (далі - ЦПК України), до юрисдикції загальних судів віднесено розгляд справ, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Відповідно до частини четвертої статті 188 ЦПК України, не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Статтею 20 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) визначено категорію справ, які відносяться до юрисдикції господарських судів. Одним з критеріїв віднесення справи до юрисдикції господарських суді є здійснення господарської діяльності учасником процесу.
Частиною другою статті 4 ГПК визначено суб'єктів, які наділені правом звертатись до господарського суду - юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 20 ГПК України, до юрисдикції господарських судів віднесено справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Отже, критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне, а по-друге - суб'єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа), а для господарської юрисдикції - майнові права мають бути пов'язані з господарською діяльністю суб'єкта господарювання (діяльність у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність), суб'єктний склад - юридичні особи, фізичні особи-підприємці, фізичні особи, державні органи, органи місцевого самоврядування.
ТзОВ «Самгородок», ТзОВ «Сервіс ПЕТ», ТзОВ «Лазурит-007» є підприємствами, що здійснюють підприємницьку діяльність з метою одержання прибутку та наступного його розподілу між учасниками. Тому є юридичними особами приватного права, суб'єктами підприємницької діяльності (господарювання).
Велика Палата Верховного Суду щодо представлення інтересів держави сформулював правову позицію, що в судовому процесі, держава бере участь у справі як сторона через відповідний її орган, наділений повноваженнями у спірних правовідносинах (пункт 35 постанови від 27 лютого 2019 року у справі №761/3884/18).
Тобто, під час розгляду справи у суді фактичною стороною у спорі є держава, навіть якщо позивач визначив стороною у справі певний орган (пункт 27 постанові від 26 червня 2019 року у справі № 587/430/16-ц, пункт 82 постанови у справі №359/3373/16-ц від 23 листопада 2021).
Велика Палата Верховного Суду у постанові від 04 грудня 2019 року у справі №823/588/16 дійшла висновку, що спір про скасування рішення та/або запису про державну реєстрацію речового права на нерухоме майно за іншою особою є цивільно-правовим та залежно від суб'єктного складу має бути вирішений за правилами цивільного або господарського судочинства.
Отже, враховуючи викладене, беручи до уваги припис господарського процесуального кодексу про юрисдикцією спорів щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), спір між Державою та суб'єктом господарювання про скасування державної реєстрації земельних ділянок з одночасним припиненням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельних ділянок, належить до юрисдикції господарських судів.
Крім цього, у відзиві наголошено на тому, що прокурор вже звертався до суду з позовами стосовно земельних ділянок ТзОВ «Самгородок», ТзОВ «Сервіс ПЕТ», ТзОВ «Лазурит-007» (справи № 5015/3541/12, 914/4111/21, 5015/1397/12, 914/4110/21, 5015/4582/11, 914/4108/21).
Отже, враховуючи суб'єктний склад учасників справи, вважаємо, що спір вчастині вимоги до ТзОВ «Самгородок», ТзОВ «Сервіс ПЕТ», ТзОВ «Лазурит-007» не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, а є спором, який відноситься до справ господарської юрисдикції та повинен вирішуватися шляхом подання відповідного позову у порядку господарського судочинства, а тому наявні законні підстави для закриття провадження у цій цивільній справі на підставі п. 1 ч. 1 ст. 255 ЦПК України, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
31.03.2025 року через систему «Електронний суд» представником заявника заступником керівника Галицької окружної прокуратури міста Львова Кравчиком Романом на клопотання про закриття провадження у справі, а також на заяву про залишення позовної заяви без розгляду, подано письмові заперечення.
Вважає, що відповідно до ст. 19 ЦПК України визначено справи, що відносяться до юрисдикції загальних судів. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
У даній позовній заяві Відповідачем 1 є Головне управління Держгеокадастру у Львівській області, яке, відповідно до Положення про Головне управління Держгеокадастру у Львівській області, яке затверджене наказом Державної служби Документ сформований в системі України з питань геодезії, картографії та кадастру від 23.12.2021 року № 603 (в редакції наказу Держгеокадастру від 08.03.2023 року №85), завданням Головного управління є реалізація повноважень Держгеокадастру на території Львівської області.
Земельна ділянка припиняє існування як об'єкт цивільних прав, а її державна реєстрація скасовується в разі скасування державної реєстрації земельної ділянки на підставі судового рішення внаслідок визнання незаконною такої державної реєстрації (ч.13 ст.79-1 ЗК України). Згідно з ч. 10 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» державна реєстрація земельної ділянки скасовується державним кадастровим реєстратором, який здійснює таку реєстрацію, у разі ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки.
Ухвалення судом рішення про скасування державної реєстрації земельної ділянки допускається виключно з одночасним припиненням таким рішенням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельної ділянки (за наявності таких прав, обтяжень). Ухвалення судом рішення про визнання нечинним рішення органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою, за якою була сформована земельна ділянка, щодо якої виникли речові права, а також про скасування державної реєстрації такої земельної ділянки, що допускається за умови визнання нечинним рішення про затвердження такої документації (за його наявності) та припинення таких прав (за їх наявності).
Відтак, наявність сформованих земельних ділянок житлової та громадської забудови на землях лісогосподарського призначення державної власності створює перешкоди їх дійсному власнику (державі) у вільному володінні, користуванні та розпорядженні землями.
Відповідачі 2, 3, 4 - ТзОВ «Самгородок», ТзОВ «Сервіс ПЕТ» та ТзОВ «Лазурит007» у даній справі є особами, на яких зареєстровано речові права власності, у зв'язку з чим таких осіб залучено як відповідачів.
Разом з тим, позивачем не заявлено позовних вимог до Відповідачів 2, 3, 4 - ТзОВ «Самгородок», ТзОВ «Сервіс ПЕТ» та ТзОВ «Лазурит007» про витребування майна чи усунення перешкод у користуванні майном - земельними ділянками. В даному випадку, заявлені позовні вимоги до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області щодо скасування державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 4610166300:04:003:0066, 4610166300:04:003:0067, 4610166300:04:003:0069, 4610166300:04:003:0119, 4610166300:04:003:0071, 4610166300:04:003:0100, 4610166300:04:003:0120, 4610166300:04:003:0122, 4610166300:04:003:0123, 4610166300:04:003:0124, 4610166300:04:003:0125, 4610166300:04:003:0126, 4610166300:04:003:0127, 4610166300:04:003:0128, 4610166300:04:003:0129, 4610166300:04:003:0130, які зареєстровані після скасування судами рішень, на підставі яких, такі земельні ділянки були вилучені та в подальшому сформовані, зареєстровані та відчужені і поділені, а також, на виконання вимог ч. 10 ст. 24 Закону України «Про Державний земельний кадастр» зазначено про одночасне припинення усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо цих земельних ділянок, що є однією по суті однією позовною вимогою щодо кожної земельної ділянки.
Таким чином, скасування державної реєстрації земельних ділянок Головним управлінням Держгеокадастру у Львівській області не пов'язане з господарською діяльністю ТзОВ «Самгородок», ТзОВ «Сервіс ПЕТ» та ТзОВ «Лазурит007», а тому не належить до юрисдикції господарських судів.
Окрім того, наявність рішень судів у справах №5015/3541/12, 914/4111/21, 5015/1397/12, 914/4110/21, 5015/4582/21, 914/4108/21 жодним чином не стосувались скасування державної реєстрації земельних ділянок, оскільки, містили позовні вимоги щодо витребування земельних ділянок з чужого незаконного володіння, а також щодо усунення перешкод у користуванні земельними ділянками.
За даних обставин відповідачі ТзОВ «Самгородок», ТзОВ «Сервіс ПЕТ» та ТзОВ «Лазурит007» не мають повноважень щодо скасування державної реєстрації земельних ділянок, та такі дії не пов'язані з їхньою господарською діяльністю. Враховуючи викладене, просить відмовити у задоволенні клопотання - заяви про закриття провадження у справі від 04.03.2025.
В судовому засіданні представники адвокат Гелемей Ю.М. та Максимів В.І. підтримали свої письмові пояснення: щодо закриття провадження у справі, адвокат Перунов В.В. щодо залишення позовної заяви без розгляду.
Прокурор Мельник Н.В. заперечив клопотання про закриття провадження ат залишення без розгляду, підтримав письмові заперечення заступника керівника Галицької окружної прокуратури м.Львова, зазначив про те, що основним відповідачем щодо реєстрації земельних ділянок є Головне управління Держгеокадастру у Львівській області. Скасовуючи державну реєстрацію земельних ділянок проводиться з одночасним припиненням усіх речових прав. Оскільки речові права зареєстровані в т.ч. і за юридичними особами, тому зачіпаються їх права, отже такі мають бути відповідачами у даній справі.
Представник ЛОДА підтримав позицію прокурора.
Представник Головного управління Держгеокадастру у Львівській області підтримав відзив, а клопотання залишив на вирішення суду.
Інші учасники до суду не прибули, причини неявки суду не повідомили.
Згідно з ст. 13 ЦПК України суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Учасник справи розпоряджається своїми правами щодо предмета спору на власний розсуд.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.255 ЦПК України, в разі якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства, суд своєю ухвалою закриває провадження у справі.
Закриття провадження у справі це форма закінчення розгляду цивільної справи без прийняття судового рішення у зв'язку з виявленням після порушення провадження у справі обставин, з якими закон пов'язує неможливість судового розгляду справи.
Суд вважає, що є підстави для закриття провадження у справі щодо відповідачів юридичних осіб.
Так, прокурор у своїх запереченнях зазначає, що у відповідності до ст.19 ЦПК України такий спір відносяться до юрисдикції загальних судів. Суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Суди розглядають у порядку цивільного судочинства також вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав, якщо цей спір підлягає розгляду в місцевому загальному суді і переданий на його розгляд з такими вимогами.
Як зазначається у відзивах представника відповідачів юридичних осіб ТзОВ «Самгородок», ТзОВ «Сервіс ПЕТ» та ТзОВ «Лазурит007, прокурор у 2011/12 та 2021 роках звертався до господарського суду Львівської області з позовами в інтересах держави в особі Кабінету Міністрів України (справа № 5015/4582/11), та Львівської обласної державної адміністрації, з тих самих підстав (справа № 914/4108/21) до того самого відповідача - Товариства з обмеженою відповідальністю «СервісПЕТ» про витребування майна.
Відповідно до частини четвертої статті 188 ЦПК України, не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, якщо інше не встановлено законом.
Статтею 20 Господарського процесуального кодексу України (далі - ГПК України) визначено категорію справ, які відносяться до юрисдикції господарських судів. Одним з критеріїв віднесення справи до юрисдикції господарських суді є здійснення господарської діяльності учасником процесу.
Частиною другою статті 4 ГПК визначено суб'єктів, які наділені правом звертатись до господарського суду - юридичні особи та фізичні особи - підприємці, фізичні особи, які не є підприємцями, державні органи, органи місцевого самоврядування мають право на звернення до господарського суду за захистом своїх порушених, невизнаних або оспорюваних прав та законних інтересів у справах, віднесених законом до юрисдикції господарського суду, а також для вжиття передбачених законом заходів, спрямованих на запобігання правопорушенням.
Згідно з пунктом 6 частини першої статті 20 ГПК України, до юрисдикції господарських судів віднесено справи у спорах щодо права власності чи іншого речового права на майно (рухоме та нерухоме, в тому числі землю), реєстрації або обліку прав на майно, яке (права на яке) є предметом спору, визнання недійсними актів, що порушують такі права, крім спорів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, та спорів щодо вилучення майна для суспільних потреб чи з мотивів суспільної необхідності, а також справи у спорах щодо майна, що є предметом забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Отже, критеріями відмежування справ цивільної юрисдикції від інших є, по-перше, наявність у них спору про право цивільне, а по-друге - суб'єктний склад такого спору (однією зі сторін у спорі є, як правило, фізична особа), а для господарської юрисдикції - майнові права мають бути пов'язані з господарською діяльністю суб'єкта господарювання (діяльність у сфері суспільного виробництва, спрямована на виготовлення та реалізацію продукції, виконання робіт чи надання послуг вартісного характеру, що мають цінову визначеність), суб'єктний склад - юридичні особи, фізичні особи-підприємці, фізичні особи, державні органи, органи місцевого самоврядування.
ТзОВ «Самгородок», ТзОВ «Сервіс ПЕТ», ТзОВ «Лазурит-007» є підприємствами, що здійснюють підприємницьку діяльність з метою одержання прибутку та наступного його розподілу між учасниками. Тому є юридичними особами приватного права, суб'єктами підприємницької діяльності (господарювання).
До того ж слід зазначити, що в порядку цивільного судочинства розглядаються вимоги щодо реєстрації майна та майнових прав, інших реєстраційних дій, але якщо такі вимоги є похідними від спору щодо такого майна або майнових прав. Як зазначено вище спір щодо такого майна або майнових прав по відношенню до ТзОВ «Самгородок», ТзОВ «Сервіс ПЕТ», ТзОВ «Лазурит-007» розглянутий раніше, і судові рішення набрали законної сили.
В даному спорі є тільки вимоги про скасування державної реєстрації земельних ділянок з кадастровими номерами 4610166300:04:003:0066, 4610166300:04:003:0067, 4610166300:04:003:0069, 4610166300:04:003:0119, 4610166300:04:003:0071, 4610166300:04:003:0100, 4610166300:04:003:0120, 4610166300:04:003:0122, 4610166300:04:003:0123, 4610166300:04:003:0124, 4610166300:04:003:0125, 4610166300:04:003:0126, 4610166300:04:003:0127, 4610166300:04:003:0128, 4610166300:04:003:0129, 4610166300:04:003:0130 з одночасним припиненням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо цих земельних ділянок.
Отже, з урахуванням суб'єктного складу такого спору, майнові права пов'язані з господарською діяльністю суб'єкта господарювання та враховуючи, що не допускається об'єднання в одне провадження кількох вимог, які належить розглядати в порядку різного судочинства, суд вважає, слід закрити провадження у справі в частині вимог до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс Пет», Товариства з обмеженою відповідальністю «Самгородок», Товариства з обмеженою відповідальністю «Лазурит-007».
Судом постановлено закрити провадження в частині вимог до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс Пет», Товариства з обмеженою відповідальністю «Самгородок», Товариства з обмеженою відповідальністю «Лазурит-007», отже відпали підстави щодо заборони об'єднання позовних вимог, які підлягають розгляду за правилами різних видів судочинства.
З урахуванням наведеного у задоволенні клопотання від 11.02.2025 року відповідача ОСОБА_3 про залишення без розгляду позовної заяви слід відмовити.
Керуючись ст. 247, п.2 ч.1. ст.255, 257, 260, 261, 294 ЦПК України, суд, -
Клопотання від 04.03.2025 року представника відповідачів Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс Пет», Товариства з обмеженою відповідальністю «Самгородок», Товариства з обмеженою відповідальністю «Лазурит-007» адвоката Гелемея Ю.М. про закриття провадження у справі - задовольнити.
Провадження в цивільній справі за позовною заявою Керівника Галицької окружної прокуратури м.Львова Ігоря Ольшанецького в інтересах держави в особі Львівської обласної (військової) державної адміністрації до Головного управління Держгеокадастру у Львівській області, ТзОВ «Самгородок», ТзОВ «Сервіс ПЕТ», ТзОВ «Лазурит-007», ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , третя особа на стороні позивача: Державне спеціалізоване господарське підприємство «Ліси України» про скасування державної реєстрації земельних ділянок з одночасним припиненням усіх речових прав, їх обтяжень, зареєстрованих щодо земельних ділянок в частині вимог до Товариства з обмеженою відповідальністю «Сервіс Пет», Товариства з обмеженою відповідальністю «Самгородок», Товариства з обмеженою відповідальністю «Лазурит-007» - закрити.
У задоволенні клопотання від 11.02.2025 року відповідача ОСОБА_3 про залишення без розгляду позовної заяви - відмовити.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня її складення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження ухвали суду - якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Повний текст ухвали складено 19.06.2025 року.
Суддя: П. С. Невойт