Єдиний унікальний номер №943/582/25
Провадження №3/943/357/2025
19 червня 2025 року м. Буськ
Суддя Буського районного суду Львівської області Шендрікова Г.О., розглянувши матеріали, які надійшли від начальника відділення № 2 Золочівського районного відділу поліції ГУ НП у Львівській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, одруженого, на утриманні троє малолітніх дітей, зареєстрованого АДРЕСА_1 , проживаючого АДРЕСА_2 ,
за ст. 173-2 ч. 1 КУпАП, -
встановив :
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії ВАВ № 023824 від 28.03.2025 року, гр. ОСОБА_2 20.03.2025 року, близько 22.30 год., вчинив хуліганські дії, а саме: нецензурно виражався, погрожував, образливо чіплявся, чим своїми діями порушив громадській спокій та порядок, відносно своєї колишньої дружини гр. ОСОБА_3 , чим вчинив домашнє насильство психологічного характеру, тобто вчинив правопорушення, передбачене ст. 173-2 ч. 1 КУпАП.
ОСОБА_2 у судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 ч. 1 КУпАП заперечив та заявив клопотання про закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо нього у зв'язку із відсутністю складу адміністративного правопорушення, оскільки жодних конфліктів з колишньою дружиною у цей день не було. Цього дня він спілкувався з дружиною телефоном. однак конфлікту не було. Оскільки від подружнього життя з колишньою дружиною мають двох малолітніх дітей, відтак розмова стосувалась виховання та можливості спілкуватись з дітьми по телефону в ті дні, коли діти перебувають зі своєю матір'ю. На даний час питання побачень дітей врегульовано, оскільки рішенням виконавчого комітету Красненської селищної ради Золочівського району Львівської області встановлено порядок побачень з дітьми ОСОБА_4 та ОСОБА_5 ..
Всебічно, повно і об'єктивно дослідивши всі обставини справи у їх сукупності, вислухавши позицію захисника, суд дійшов висновку, що в діях ОСОБА_2 відсутній склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 173-2 ч.1 КУпАП.
Дільничний офіцер поліції ВП № 2 Золочівського РВП лейтинант поліції ОСОБА_6 , складаючи протокол від 28 березня 2025 року невірно встановила дату адміністративного правопорушення, оскільки надані в розпорядження суду, зібрані докази, вказують, що подія мала місце 21 березня 2025 року. Такими доказами є заява від ОСОБА_3 , пояснення від ОСОБА_3 .
Окрім того, дільничним офіцером в склад адміністративного правопорушення вмінено громадянину ОСОБА_2 не тільки хуліганські дії, що мають кваліфікуватися за окремою статтею КУпАП, зокрема ст. 173 КУпАП, а і дії, що підпадають під ознаки ст. 173-2 КУпАП, вчинення домашнього насильства.
Під час розгляду справи судом, було встановлено, що від подружнього життя у ОСОБА_2 та ОСОБА_3 народилось двоє синів, ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_2 та ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , які проживають зі свою матері'ю ОСОБА_3 , однак і батько ОСОБА_2 приймає участь у вихованні дітей не тільки по телефону, а і за домовленістю забирає до себе дітей. І саме чергова розмова по телефону стосувалась виховання синів. На даний час, є діюче рішення Красненської селищної ради від 25 квітня 2025 року № 1154 про встановлення порядку побачень батька з малолітніми дітьми, що виконується кожною стороною, як батьком так і матір'ю дітей.
Дільничний офіцер поліції ОСОБА_6 під час перевірки заяви ОСОБА_3 не встановила і не перевірила саме цю обставину, що і вплинуло на кваліфікацію дій ОСОБА_2 .
Так, відповідно до ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, своєчасне, всебічне, повне та об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно ст. 252 КУпАП під час розгляду справи про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Доказами у справі про адміністративне правопорушення, відповідно до положень ст. 251 КУпАП, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
Згідно з ст. 278 КУпАП орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення серед іншого вирішує чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 19 Закону України «Про міжнародні договори України», ст. 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» стала практика Європейського суду з прав людини є частиною національного законодавства та обов'язкова до застосування судами як джерело права.
Європейський суд з прав людини у своїх рішеннях зазначав, що допустимість доказів є прерогативою національного права і, за загальним правилом, саме національні суди повноважені оцінювати надані їм докази (п.34 рішення у справі «Тейксейра де Кастро проти Португалії» від 09.06.1998 року, п.54 рішення у справі «Шабельник проти України» від 19.02.2009 року), а порядок збирання доказів, передбачений національним правом, має відповідати основним правам, визнаним Конвенцією про захист прав і основоположних свобод.
При оцінці доказів під час розгляду справ про адміністративні правопорушення мають бути застосовані критерії доведення "поза розумним сумнівом". Проте, така доведеність може випливати із співіснування достатньо переконливих, чітких і узгоджених між собою висновків чи схожих неспростовних презумцій факту (рішення ЄСПЛ від 21 липня 2011 року по справі "Коробов проти України").
Приймаючи до уваги принцип «поза розумним сумнівом», зміст якого також сформульований і у п. 43 рішення Європейського суду з прав людини від 14 лютого 2008 року у справі "Кобець проти України", доведення вини має випливати із сукупності ознак чи неспростовних презумцій, достатньо вагомих, чітких і узгоджених між собою.
Відповідно до п. 1 ст. 247 КУпАП провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
Керуючись ст.ст. 247, 280, 283, 284 КпАП України, суддя -
постановив :
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ст. 173-2 ч. 1 КУпАП закрити за відсутністю у його діях складу даного адміністративного правопорушення.
Постанова про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржена шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови до Львівського апеляційного суду через Буський районний суд Львівської області.
Суддя Г. О. Шендрікова