Рішення від 19.06.2025 по справі 127/8050/25

Справа № 127/8050/25

Провадження № 2-а/127/58/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2025 року Вінницький міський суд Вінницької області

в складі: головуючого - судді Ан О.В.,

за участю секретаря судового засідання Поляруш І.О.

представника позивача - адвоката Савчук Оксани Леонідівни,

представника відповідача Цюнько Тетяни Петрівни,

розглянув у відкритому судовому засіданні залі суду м. Вінниці адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

УСТАНОВИВ:

У березні 2025 із позовом до суду звернувся ОСОБА_1 який просив скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №1224 від 04.03.2025 у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, про накладення на нього адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн, а провадження у справі - закрити. Мотивував заявлені вимоги тим, що від поліцейського дільниці він дізнався, що перебуває у розшуку в ТЦК та СП. З метою з'ясування обставин він звернувся до ІНФОРМАЦІЯ_2 . 04.03.2025 відносно нього складено постанову про притягнення його до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. Вказану постанову позивач вважає незаконною, адже він не отримував жодних оповіщень з вимогою з'явитися до ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Ухвалою суду від 18.03.2025 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження.

Представник відповідача ІНФОРМАЦІЯ_3 надав відзив у якому проти позову заперечив. Суду пояснив, що згідно повідомлення старости округу Кондратюка П.І., позивача було належним чином проінформовано про необхідність з'явитися 23.01.2025 до ІНФОРМАЦІЯ_2 для взяття на військовий облік. Проте в порушення вказаного виклику ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_2 у назначений день не з'явися, про причини неявки не повідомив. Протоколом від 28.02.2025 дане правопорушення було зафіксовано. І як наслідок начальник ІНФОРМАЦІЯ_1 виніс постанову про притягнення позивача до адміністративної відповідальності за порушення ч. 3 ст. 210-1 КУпАП. Тому з огляду на викладене представник відповідача вважає, що постанова про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за порушення ч. 3 ст. 210-1 КУпАП є законною та такою, що не підлягає скасуванню.

Сторона позивача у судовому засіданні позовні вимоги підтримала та просила позов задовольнити із підстав наведених у позовній заяві. Також суду пояснила, що наразі позивач є військовослужбовцем, адже коли він прийшов з'ясувати чому він перебуває у розшуку він добровільно став на військовий облік, пройшов лікарське обстеження та долучився до лав ЗСУ. Що ще рах підтверджує що позивач не ухилявся від обов'язку стати на облік.

Представник відповідача проти позову заперечила, підтримала позицію викладену у відзиві.

Суд дослідивши надані докази установив, 20.01.2025 начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 своїм розпорядженням №6/22 зобов'язав Бруслинівський старостинський округ здійснити оповіщення призовників, військовозобов'язаних та резервістів та забезпечити їх прибуття 23.01.2025 на 09:00 до ІНФОРМАЦІЯ_2 . Згідно списку однією з таких осіб є позивач.

Староста округу Кондратюк П.І. повідомив, що ОСОБА_1 оповіщений.

28.02.2025 працівником ІНФОРМАЦІЯ_3 складено протокол №6/93 відносно ОСОБА_1 про адміністративне правопорушення передбачене за ч. 3 ст. 210-3 КУпАП.

Правопорушення полягало в тому, що ОСОБА_1 не прибув до ІНФОРМАЦІЯ_3 та не повідомив про причини неприбуття за розпорядженням.

Постановою №1224 начальник ІНФОРМАЦІЯ_3 визнав ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч. 3 ст. 210-3 КУпАП у вигляді накладення штрафу у сумі 17000 грн.

Згідно пояснень ОСОБА_1 повідомив, що він не був належно оповіщений. До нього ніхто додому не приходив, оповіщення не здійснював у тому числі староста. Свою вину не визнав.

Згідно ч. 7 ст. 1 вказаного Закону №2232-ХІІ виконання військового обов'язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об'єднані районні), міські (районні у містах, об'єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).

Згідно абз. 1, 3 п. 12 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, затвердженого Постановою КМУ №560 від 16 травня 2024 року, виконавчі органи сільських, селищних, міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад з отриманням розпорядження відповідного голови (начальника) районної, міської держадміністрації (військової адміністрації) або відповідного керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки про проведення заходів мобілізації чи виклик резервістів та військовозобов?язаних районного (міського) територіального центру комплектування здійснюють оповіщення зазначених у розпорядженні резервістів та військовозобов?язаних за адресою місця проживання або адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання шляхом вручення повісток під їх особистий підпис.

У відповідності до положень ст. 235 КУпАП Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки розглядають справи про такі адміністративні правопорушення: про порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку, про порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію, про зіпсуття військово-облікових документів чи втрату їх з необережності (статті 210, 210-1, 211 (крім правопорушень, вчинених військовозобов'язаними чи резервістами, які перебувають у запасі Служби безпеки України або Служби зовнішньої розвідки України).

Від імені територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право керівники територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки.

19.05.2024 набув чинності Закон №3696-ІХ «Про внесення змін до КУпАП щодо удосконалення відповідальності за порушення правил військового обліку та законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію», яким ст. 210 КУпАП було доповнено частиною 3, а саме: щодо порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період. Після оприлюднення Указу Президента України від 24.02.2024 №69/2022 «Про загальну мобілізацію», тому особливий період.

Згідно п. 39, 40 Постанови «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (на момент спірних правовідносин) у районних (міських) територіальних центрах комплектування та соціальної підтримки резервістам та військовозобов'язаним повістка вручається військовослужбовцями або працівниками таких центрів. Під час вручення повістки здійснюється фото- і відеофіксація із застосуванням технічних приладів та засобів фото- та відеофіксації представником територіального центру комплектування та соціальної підтримки або поліцейським.

Згідно ст. 268 КУпАП особа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.

Згідно п. 47 Постанови «Про затвердження Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період» (на момент спірних правовідносин) у разі відмови резервіста або військовозобов'язаного від отримання повістки представником, який уповноважений вручати повістки, складається акт відмови від отримання повістки, який підписується не менш як двома членами групи оповіщення. Акт відмови від отримання повістки оголошується громадянину.

Згідно зі ст. 251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи; ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до Адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами.

Згідно з ч. 3 ст. 286 КАС України за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до Адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право: 1) залишити рішення суб'єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

Дослідившидокази, вислухавши сторони, суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог. Достовірних доказів наявності в діях позивача складу правопорушененя, предбаченого ст. 210-1 КУп при розгляді адміністративної справи встановлено не було. Жодними доказами не спростово посилання ОСОБА_1 про те, що він був оповіщений про необхідність явитися в ТЦК та СП. Нормативними актами не передбачений такий спосіб виклику як повідомлення сільського старости. Доказів направлення для вручення ОСОБА_1 повістки не надано.

Згіднр ст. 62 Конституції України, особа вважається невинуватою у вчиненні злочину і не може бути піддана кримінальному покаранню, доки її вину не буде доведено в законному порядку і встановлено обвинувальним вироком суду. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.

Отже вину ОСОБА_1 в скоєнні правопорушення, передбаченого ст. 210-1 КУ пАП не доведено, постанова є незаконною та такою, що підлягає скасуванню.

Провадження по адміністративній справі належить закрити.

Враховуючи положення ч. 1 ст. 139 КАС України, з відповідача за рахунок його бюджетних асигнувань підлягає стягненню судовий збір в сумі 605,60 гривень на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.77, 205, 241-246, 286, 268-271 КАС України, Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», Конституцією України, суд

ВИРІШИВ:

Позовні вимоги задовольнити.

Скасувати постанову начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 №1224 від 04.03.2025 у справі про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП, про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 17 000 грн.

Провадження в адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 до відповідальності за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП - закрити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань ІНФОРМАЦІЯ_4 на користь ОСОБА_1 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок судових витрат.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку протягом десяти днів шляхом подачі апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач: ОСОБА_1 , адреса проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 .

Відповідач: ІНФОРМАЦІЯ_5 , місцезнаходження: АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ НОМЕР_2 .

Повний текст рішення суду складено 18.06.2025

Суддя: