ОСНОВ'ЯНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД МІСТА ХАРКОВА
Справа № 646/5945/25
№ провадження 3/646/1936/2025
23.06.2025 місто Харків
Основ'янський районний суд міста Харкова у складі судді Іщенко О. В., розглянувши матеріали, що надійшли з відділу поліції № 1 Харківського районного управління поліції № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області з протоколом про адміністративне правопорушення громадянинки України
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої та зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 ,
передбачене частиною першою статті 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
28.04.2025 о 14 годині 37 хвилин за адресою: проспект Аерокосмічний, будинок 22, місто Харків Харківської області ОСОБА_1 зберігала при собі один зіп-пакет з кристалічною речовиною білого кольору. Згідно з висновком експерта № СЕ-19/121-25/10776-НЗПРАП від 08.05.2025 є особливо небезпечною психотропною речовиною PVP, обіг якої заборонено; маса становить 0,1337 г, що є невеликим розміром.
Викладене підтверджується протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 698242 від 18.06.2025; витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025221140000454 від 28.04.2025; рапортом старшого інспектора відділу поліції № 1 Харківського районного управління поліці № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області Татарінкова Д. І. від 28.04.2025; протоколом огляду місця події від 28.04.2025; висновком експерта № СЕ-19/121-25/10776-НЗПРАП від 08.05.2025; поясненнями ОСОБА_1 від 28.04.2025.
У судове засідання особа, що притягається до адміністративної відповідальності, не з'явилась, про дату та час розгляду справи повідомлена належним чином. Матеріали справи містять заяву ОСОБА_1 , в якій вона не заперечує проти розгляду справи без її участі.
Відповідно до частини другої статті 268 Кодексу України про адміністративні правопорушення присутність особи, яка притягається до адміністративної відповідальності за частиною першою статті 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення, є обов'язковою.
Однак, ураховуючи приписи частини другої статті 277 Кодексу України про адміністративні правопорушення щодо строків розгляду зазначеної категорії справ та наявність заяви особи, що притягується до адміністративної відповідальності, в якій вона не заперечує проти розгляду справи без її участі, суд уважає за можливе розглянути справу за відсутності ОСОБА_1 за наявними матеріалами справи про адміністративне правопорушення.
Відповідно до вимог статті 245 Кодексу України про адміністративні правопорушення, завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.
Статтею 280 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено, що орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Відповідно до статті 9 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління, і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно зі статтею 10 Кодексу України про адміністративні правопорушення, адміністративне правопорушення визнається вчиненим умисно, коли особа, яка його вчинила, усвідомлювала протиправний характер своєї дії чи бездіяльності, передбачала її шкідливі наслідки і бажала їх або свідомо допускала настання цих наслідків.
Як зазначено в преамбулі Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» цей Закон визначає правові та організаційні засади державної політики щодо обігу в Україні наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, встановлює порядок державного контролю, повноваження органів виконавчої влади, права та обов'язки фізичних і юридичних осіб у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Згідно з положеннями статті 1 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» психотропні речовини - речовини природні чи синтетичні, препарати, природні матеріали, включені до Переліку наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів.
Перелік наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів - згруповані у списки наркотичні засоби, психотропні речовини та прекурсори наркотичних засобів і психотропних речовин, включені до таблиць I-IV згідно із законодавством України та міжнародними договорами України. Перелік та зміни до нього затверджуються Кабінетом Міністрів України за поданням центрального органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу і публікуються в офіційних друкованих виданнях.
Згідно з Переліком наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, затвердженим Постановою Кабінету Міністрів України № 770 від 06.05.2000, PVP - є особливо небезпечною психотропною речовиною, обіг якої заборонено.
Відповідно до приписів статті 25 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» зберігання наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів у будь-яких кількостях в цілях, не передбачених цим Законом, забороняється.
Статтею 36 Закону України «Про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори» встановлено, що особи, винні в порушенні законодавства про наркотичні засоби, психотропні речовини і прекурсори, несуть відповідальність згідно із законом.
Частиною першою статті 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення встановлено відповідальність за незаконні виробництво, придбання, зберігання, перевезення, пересилання наркотичних засобів або психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах.
Невеликий розмір наркотичних засобів та психотропних речовин визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері охорони здоров'я, спільно з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері обігу наркотичних засобів, психотропних речовин, їх аналогів і прекурсорів, протидії їх незаконному обігу.
Відповідно до наказу Міністерства охорони здоров'я України «Про затвердження таблиць невеликих, великих та особливо великих розмірів наркотичних засобів, психотропних речовин і прекурсорів, які знаходяться у незаконному обігу» № 188 від 01.08.2000, невеликим розміром психотропної речовини PVP є вага до 0,15 г.
Згідно з приписами статті 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення, постанова судді про притягнення до адміністративної відповідальності має ґрунтуватися на обставинах, встановлених при розгляді справи, тобто на достатніх і незаперечних доказах.
Відповідно до статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Судом встановлено, що 28.04.2025 о 14 годині 37 хвилин за адресою: проспект Аерокосмічний, будинок 22, місто Харків Харківської області ОСОБА_1 зберігала при собі один зіп-пакет з кристалічною речовиною білого кольору.
З протоколу огляду місця події від 28.04.2025 убачається, що 28.04.2025 у приміщенні автовокзалу за адресою: проспект Аерокосмічний, будинок 22, місто Харків Харківської області було виявлено ОСОБА_1 , яка мала при собі зіп-пакет з кристалічною речовиною, яку було поміщено до сейф-пакету ASP 1404719, на який нанесено пояснювальний напис та завірено учасниками слідчої дії.
Згідно з висновком експерта № СЕ-19/121-25/10776-НЗПРАП від 08.05.2025 надана на експертизу кристалоподібна речовина, масою 0,1608 г, містить у своєму складі PVP, особливо небезпечну психотропну речовину, обіг якої заборонено. Маса PVP становить 0,1337 г.
З матеріалів справи встановлено, що постановою слідчого СВ ВП № 1 ХРУП № 1 ГУНП в Харківській області від 30.05.2025 кримінальне провадження, відомості про яке 28.04.2025 внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025221140000454, закрито у зв'язку зі встановленням відсутності складу кримінального правопорушення, передбаченого частиною другою статті 309 Кримінального кодексу України.
Вина особи, що притягається до адміністративної відповідальності у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення, у розумінні статті 251 Кодексу України про адміністративні правопорушення, окрім протоколу про адміністративне правопорушення, підтверджується належними та допустимими доказами:
-рапортом старшого інспектора відділу поліції № 1 Харківського районного управління поліці № 1 Головного управління Національної поліції в Харківській області Татарінкова Д. І. від 28.04.2025;
-протоколом огляду місця події від 28.04.2025;
-висновком експерта № СЕ-19/121-25/10776-НЗПРАП від 08.05.2025;
-поясненнями ОСОБА_1 від 28.04.2025;
-витягом з Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 12025221140000454 від 28.04.2025;
-постановою про закриття кримінального провадження № 12025221140000454 від 28.04.2025.
Дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, у відповідності до положень статті 252 Кодексу України про адміністративні правопорушення, оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю, суд убачає у діях правопорушника ознаки складу правопорушення, передбаченого частиною першою статті 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а саме:
незаконне зберігання психотропних речовин без мети збуту в невеликих розмірах.
Відповідно до статті 33 Кодексу України про адміністративні правопорушення при накладенні адміністративного стягнення, суд ураховує характер вчиненого правопорушення, особу правопорушника, ступінь вини, обставини, що пом'якшують і обтяжують його відповідальність.
Судом не встановлені обставини, які пом'якшують відповідальність правопорушника.
За таких обставин, суд уважає за необхідне накласти на особу, що притягається до адміністративної відповідальності, адміністративне стягнення у межах санкції частини першої статті 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення у виді штрафу на користь держави у розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, оскільки таке стягнення, буде достатньою мірою відповідальності для виховання особи, що вчинила дане адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також в повній мірі забезпечить запобігання вчиненню нових правопорушень як самим порушником, так і іншими особами, та повністю відповідатиме меті його застосування.
Згідно з приписами частини першої статті 265 Кодексу України про адміністративні правопорушення речі і документи, що є знаряддям або безпосереднім об'єктом правопорушення, виявлені під час затримання, особистого огляду або огляду речей, вилучаються посадовими особами органів, зазначених у статтях 234-1, 234-2, 244-4, 262 і 264 цього Кодексу. Вилучені речі і документи зберігаються до розгляду справи про адміністративне правопорушення у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України за погодженням із Державною судовою адміністрацією України, а після розгляду справи, залежно від результатів її розгляду, їх у встановленому порядку конфіскують, або повертають володільцеві, або знищують, а при оплатному вилученні речей - реалізують.
Відповідно до положень статті 283 Кодексу України про адміністративні правопорушення постанова по справі повинна містити вирішення питання про вилучені речі і документи, а також вказівку про порядок і строк її оскарження.
Оскільки у вилученому у ОСОБА_1 зіп-пакеті міститься кристалічна речовина білого кольору, яка згідно з висновком експерта № СЕ-19/121-25/10776-НЗПРАП від 08.05.2025 містить у своєму складі особливо небезпечну психотропну речовину, обіг якої заборонено - PVP, він підлягає знищенню.
Статтею 40-1 Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено, що судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
На підставі викладеного вище, керуючись статтями статями 33, 34, 40-1, 44, 251, 252, 256, 283-285 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючу та зареєстровану за адресою: АДРЕСА_1 , визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною першою статті 44 Кодексу України про адміністративні правопорушення, та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі 100 неоподаткованих мінімумів доходів громадян, тобто 1700 (одна тисяча сімсот) гривень, 00 копійок.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючої та зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1 , судовий збір в сумі 605 (шістсот п'ять) гривень 60 копійок на користь держави на розрахунковий рахунок: UA908999980313111256000026001, код ЄДРПОУ 37993783, отримувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, банк отримувача Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Вилучений у ОСОБА_1 в ході проведення огляду місця події за адресою: проспект Аерокосмічний, будинок 22, місто Харків Харківської області, зіп-пакет з кристалічною речовиною білого кольору, поміщено до сейф пакету № PSP1404719 - знищити.
Штраф має бути сплачений правопорушником на розрахунковий рахунок: UA558999980313030106000020649, код ЄДРПОУ: 37874947, отримувач: ГУК Харків обл/МТГ Харкiв/21081100, Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), Код класифікації доходів бюджету: 21081100, не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п'ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу у встановлений строк, у порядку примусового виконання постанови з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу.
Постанова може бути оскаржена до Харківського апеляційного суду через Основ'янський районний суд міста Харкова протягом 10 днів з дня проголошення постанови.
Постанова підлягає пред'явленню до виконання протягом трьох місяців.
Суддя О. В. Іщенко