Справа № 349/756/25
Провадження № 2-а/349/10/25
іменем України
20 червня 2025 року м. Рогатин
Рогатинський районний суд Івано-Франківської області в складі головуючого судді Рибія М. Г.,
за участю секретаря судового засідання Пунько Н. С.,
представника позивача, адвоката Камінської С. М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1
про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,
ОСОБА_1 пред'явив позов до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови № 413 від 09.05.2025 про накладення на нього адміністративного стягнення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП у зв'язку з його відмовою від проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби.
Позовна заява мотивована тим, що ОСОБА_1 , з'явившись 05.05.2025 за викликом до ІНФОРМАЦІЯ_2 в АДРЕСА_1 , повідомив, що є особою, яка на підставі абзацу п. 9 ч. 1 ст. 23 Закону України “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягає призову на військову службу під час мобілізації, оскільки зайнятий постійним доглядом за своєю хворою матір'ю, яка потребує такого постійного догляду.
В кабінеті № 6 4 відділу ІНФОРМАЦІЯ_2 05.05.2025 він подав заяву на оформлення відстрочки та документи, що підтверджують право на відстрочку відповідно до переліку документів, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 р. № 560 у редакції, яка діяла на той момент.
Уповноважені особи його документи прийняли, однак заяву про оформлення відстрочки від 05.05.2025 зареєструвати відмовились. Зауважень до прийнятих документів не було. Усно повідомили, що необхідно додатково надати акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду і лише після цього заява буде зареєстрована і передана на розгляд комісії. Його посилання на те, що подання такого документу як акту про встановлення факту здійснення особою постійного догляду, передбачено виключно для особи, яка зайнята постійним доглядом за батьком чи матір'ю дружини (чоловіка), тобто військовозобов'язаним зятем, а не сином, були проігноровані.
Після цього уповноважені особи ІНФОРМАЦІЯ_2 почали вимагати від нього негайного проходження військово-лікарської комісії, при цьому жодного направлення на ВЛК не дали.
Внаслідок того, що до нього в ІНФОРМАЦІЯ_2 було застосовано фізичну силу, він викликав екстрену медичну допомогу та поліцію і о 13-20 год. цього ж дня був доставлений екстреною медичною допомогою до КНМП «Рогатинська центральна клінічна лікарня». Туди ж прибули працівники поліції та військовослужбовці ІНФОРМАЦІЯ_2 . Під час його перебування в лікарні та проходження медичних обстежень працівники поліції та РТЦК та СП покинули приміщення лікарні.
З отриманого 27.05.2025 поштового відправлення він дізнався про винесення відповідачем оскаржуваної постанови та притягнення його до адміністративної відповідальності за начебто відмову від проходження ВЛК.
ІНФОРМАЦІЯ_3 подав до суду відзив на позовну заяву згідно з яким заперечив проти позову повністю.
Обґрунтовано заперечення тим, що ОСОБА_1 05.05.2025 самостійно з'явився до ІНФОРМАЦІЯ_2 згідно з повісткою від 28.04.2025 № 74/1 для уточнення облікових даних та проходження військово-лікарської комісії.
Після звірки та уточнення облікових даних ОСОБА_1 було підготовлено направлення до Рогатинської позаштатної військово-лікарської комісії від 05.05.2025 з метою проходження військово-лікарської комісії для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я відповідно до п. 1.2 Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України затвердженого Наказом Міністерства оборони України № 402 від 14.08.2008.
Проте ОСОБА_1 відмовився від отримання направлення та проходження військово- лікарської експертизи, чим порушив вимоги абз. 3 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», абз. 4 ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок та військову службу», про що оператором відділення рекрутингу та комплектування, солдатом ІНФОРМАЦІЯ_2 солдатом ОСОБА_2 як уповноваженою посадовою особою був складений протокол №4/2502 від 05.05.2025 про адміністративне правопорушення передбачене ч. 3 ст. 210-1 КУпАП.
ОСОБА_1 відмовився від підписання та отримання другого примірника протоколу про що своїми підписами у протоколі засвідчили свідки. Зміст протоколу, дата, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, а також положення статті 63 Конституції України та статті 268 КУпАП були озвучені ОСОБА_1 відповідно до вимог ч. 4 ст. 256 КУпАП.
Також йому був наданий 3-денний термін для того щоб підготуватися до розгляду справи про адміністративне правопорушення, знайти адвоката, подати клопотання та докази.
ОСОБА_1 на розгляд справи про адміністративне правопорушення не з'явився.
На підставі складеного протоколу начальник ІНФОРМАЦІЯ_2 за результатами розгляду справи про адміністративне правопорушення виніс постанову № 413 від 09.05.2025, про накладення на ОСОБА_1 штрафу в розмірі 17 000 грн. Копія постанови була надіслана ОСОБА_1 засобами поштового зв'язку.
Твердження ОСОБА_1 щодо того, що він мав право на відстрочку, а посадові особи ІНФОРМАЦІЯ_2 відмовились приймати заяву не відповідає дійсності, оскільки усі заяви що надходять до ІНФОРМАЦІЯ_2 в обов'язковому порядку проходять реєстрацію у журналах вхідної кореспонденції та їм присвоюється відповідний вхідний номер та дата. Долучена до матеріалів справи заява ОСОБА_1 від 05.05.2025 не надходила до ІНФОРМАЦІЯ_2 .
Позивач в судове засідання не з'явився, про дату, час та місце розгляду справи був повідомлений в установленому законом порядку.
Представник відповідача у відзиві на позовну заяву зазначив про розгляд справи за відсутності його представника.
Заслухавши пояснення представника позивача, дослідивши докази, суд дійшов до висновку про відмову в задоволенні позову повністю.
09.05.2025 т. в. о. начальника ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_3 виніс постанову № 413 про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення за ч. 3 ст. 210-1 КУпАП у вигляді штрафу в розмірі 17 000,00 грн у зв'язку із його відмовою 05.05.2025 проходити військово-лікарську комісію по направленню на ВЛК № 122/6 від 05.05.2025 для призову на військову службу по мобілізації, що є порушенням ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу».
Позовна вимога ОСОБА_1 ґрунтується на тому, що він не повинен був направлятися для проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби до прийняття рішення відповідною комісією, оскільки звернувся до районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки із заявою про надання відстрочки.
На підтвердження обставини звернення 05.05.2024 до ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_1 надав копію заяви про надання відстрочки від 05.05.2025 та копії документів, які в заяві зазначені як додатки.
Згідно з п. 58 Порядку проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, затвердженого Постановою КМУ від 16 травня 2024 р. № 560, в редакції станом на 05.05.2025 (надалі - Порядок), за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов'язані (крім заброньованих та посадових (службових) осіб, зазначених у підпунктах 16 - 23 пункту 1 додатка 5) особисто подають на ім'я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу (військовозобов'язані СБУ чи розвідувальних органів - голові Комісії в Центральному управлінні або регіональному органі СБУ чи відповідному розвідувальному органі) за місцем перебування на військовому обліку заяву за формою згідно з додатком 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5.
Під час подання заяви військовозобов'язаний пред'являє військово-обліковий документ (військово-обліковий документ в електронній формі). Заява військовозобов'язаного підлягає обов'язковій реєстрації в день її подання.
Доказів реєстрації заяви про надання відстрочки 05.05.2025, чи відмови відповідних посадових осіб її реєструвати ОСОБА_1 не надав.
В протоколі № 4/2502 від 05.05.2024 про адміністративне правопорушення, за результатами розгляду якого і було винесено оскаржувану постанову, зазначено, що ОСОБА_1 відмовився від проходження ВЛК.
В протоколі зазначено дату, місце, час розгляду справи про адміністративне правопорушення.
Протокол було складено за присутності ОСОБА_1 , що підтверджується підписами двох свідків. Від надання пояснень, підписання протоколу та отримання примірника протоколу ОСОБА_1 відмовився.
В протоколі зазначено, що до нього додається, зокрема, копія направлення на ВЛК.
Частиною ч. 3 ст. 210-1 КУпАП передбачено відповідальність за порушення законодавства про оборону, мобілізаційну підготовку та мобілізацію в особливий період.
Частиною 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» встановлено, що громадяни зобов'язані, зокрема, проходити медичний огляд для визначення придатності до військової служби згідно з рішенням військово-лікарської комісії чи відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у розвідувальних органах України - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України, центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону.
Згідно з ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, зокрема, проходити медичний огляд згідно з рішеннями комісії з питань взяття на військовий облік, комісії з питань направлення для проходження базової військової служби або військово-лікарської комісії відповідного районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки, закладів охорони здоров'я Служби безпеки України, а у Службі зовнішньої розвідки України, розвідувальному органі Міністерства оборони України чи розвідувальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, - за рішенням керівників відповідних підрозділів або військово-лікарської комісії Служби зовнішньої розвідки України, розвідувального органу Міністерства оборони України чи центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері охорони державного кордону, відповідно.
Згідно з п. 74 Порядку резервістам та військовозобов'язаним, які підлягають призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період, за рішенням керівника районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки видається направлення на військово-лікарську комісію для проходження медичного огляду за формою згідно з додатком 11.
Відповідно ч. 1 ст. 22 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», ч. 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» виконання обов'язку з проходження медичного огляду для визначення придатності до військової служби не залежить від подання заяви про надання відстрочки.
Такий обов'язок виникає після ухвалення відповідного рішення, зокрема, районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки.
Виникнення в ОСОБА_1 обов'язку пройти медичний огляд для визначення придатності до військової служби підтверджується копією направлення від 05.05.2025 № 122/6, адресованому голові Рогатинської позаштатної військово-лікарської комісії, в якому зазначено, що направляється сержант запасу ОСОБА_1 для встановлення придатності до проходження військової служби за станом здоров'я у зв'язку з призовом на військову службу.
Окрім того, відповідно до п. 61 Порядку, в редакції станом на 05.05.2025, військовозобов'язані, які здійснюють постійний догляд за особами, зазначеними у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", та не отримують компенсації (допомоги, надбавки) на догляд за ними, для розгляду питання надання їм відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації звертаються за встановленням факту здійснення постійного догляду із заявою у довільній формі на ім'я керівника виконавчого органу сільської, селищної, міської, районної у місті (у разі її утворення) ради, районної у м. Києві військової адміністрації за адресою задекларованого/зареєстрованого місця проживання особи, зазначеної у пунктах 9 і 14 частини першої статті 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію", за якою здійснюється догляд.
За результатами роботи комісія із встановлення факту здійснення особою постійного догляду складає та надає військовозобов'язаному акт про встановлення факту здійснення особою постійного догляду (додаток 8).
Доказів звернення із заявою на виконання п. 61 Порядку ОСОБА_1 не надав.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Обставини, на яких ґрунтується позовна вимога, спростовані наданими відповідачем доказами. Водночас позивач не надав жодного доказу на доведення вказаних обставин.
З огляду на вищевикладене постанова про накладення адміністративного стягнення є правомірною та відповідає вимогам ч. 2 ст. 2 КАС України.
Керуючись ст. ст. 2, 139, 241-244, 286 КАС України,
В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.
Суддя М. Г. Рибій