Ухвала від 23.06.2025 по справі 344/10570/25

Справа № 344/10570/25

Провадження № 1-кп/344/1075/25

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

23 червня 2025 року м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський міський суд Івано-Франківської області в складі:

головуючого судді ОСОБА_1 ,

з участю секретаря ОСОБА_2 ,

прокурора ОСОБА_3 ,

захисника ОСОБА_4 ,

підозрюваного ОСОБА_5 ,

розглянувши у підготовчому судовому засіданні в залі суду в м. Івано-Франківську кримінальне провадження з клопотанням прокурора про звільнення від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м. Коломия Коломийського району Івано-Франківської області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , українця, громадянина України, з вищою освітою, вчителя англійської мови у Петрівському ліцеї, приватного підприємця, голови правління ГО «Інститут неформальної освіти», неодруженого, на утриманні неповнолітніх дітей не має, раніше не судимого, РНОКПП НОМЕР_1 ,

підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.1 ст.366 КК України, -

ВСТАНОВИВ:

Згідно клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності, ОСОБА_5 підозрюється у складанні та видачі службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, за наступних обставин.

Указом Президента України та Верховного головнокомандувача Збройних Сил України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 64/2022 та Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 № 2102-ХІ на всій території України введено воєнний стан, який у подальшому неодноразово продовжувався та діє до даного часу.

Зміст правового режиму воєнного стану, порядок його введення та скасування, правові засади діяльності органів державної влади, військового командування, військових адміністрацій, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ та організацій в умовах воєнного стану, гарантії права і свобод людини і громадянина та прав і законних інтересів юридичних осіб врегульовано положеннями Закону України «Про правовий режим воєнного стану».

Так, пунктом 6 частини 1 статті 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» передбачено, що в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених Указом Президента України про введення воєнного стану, заходи правового режиму воєнного стану, пов'язані із встановленням у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливості в'їзду і виїзду, обмеженням свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства.

У зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України та з метою забезпечення оборони держави, підтримання бойової і мобілізаційної готовності Збройних Сил України та інших військових формувань, п. 1 Указу Президента України № 69/2022 від 24.02.2022 «Про загальну мобілізацію», який затверджений Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про загальну мобілізацію» в Україні оголошено та впроваджено проведення загальної мобілізації, яку у подальшому неодноразово продовжувалось та яка діє на даний час.

Відповідно до п. 7 ч. 1 ст. 22 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» граничний вік перебування на військовій службі встановлюється для військовослужбовців, які проходять військову службу під час особливого періоду, з числа осіб: рядового, сержантського і старшинського складу, молодшого та старшого офіцерського складу - 60 років.

Разом з тим, Постановою КМУ № 194 від 03.03.2022 «Деякі питання бронювання військовозобов'язаних в умовах правового режиму воєнного стану», яка втратила чинність 27.01.2023, визначено, що в умовах правового режиму воєнного стану бронювання військовозобов'язаних за органами державної влади, іншими державними органами, а також підприємствами, установами, організаціями, які задовольняють потреби Збройних сил, інших військових формувань, населення (далі - підприємства, установи і організації), здійснюється у порядку, визначеному цією постановою.

Пунктами 2 та 3 даної Постанови зазначено, що органи державної влади, інші державні органи подають Міністерству економіки погоджені Міністерством оборони пропозиції щодо бронювання військовозобов'язаних у відповідних сферах управління, галузях національної економіки, на підприємствах, установах і організаціях за визначеною формою з відповідним обґрунтуванням. В свою чергу Міністерство економіки узагальнює подані органами державної влади, іншими державними органами пропозиції щодо бронювання військовозобов'язаних і протягом одного робочого дня приймає відповідне рішення та надсилає його копію Міністерству оборони, а також зазначеними органам.

Також, пунктом 1 листа Міністерства економіки України № 2714-20/9420-03 від 08.03.2022 органам державної влади, іншим державним органам «Щодо організації бронювання військовозобов'язаних в умовах правового режиму воєнного стану» роз'яснюється, що підприємства, установи і організації надсилають пропозиції щодо бронювання окремих своїх працівників до органів державної влади, інших державних органів за відповідною сферою управління, галуззю національної економіки для проведення аналізу та узагальнення.

У п. 3 цього ж листа зазначено, що у разі включення до Пропозицій військовозобов'язаних працівників підприємств, установ і організацій, необхідно додавати належне обґрунтування щодо виконання таким підприємством, установою, організацією завдань із задоволення потреб Збройних Сил, інших військових формувань, населення в відповідним підтвердженням (прийняте рішення Уряду, обласних рад, Київської військових адміністрацій, укладений договір, тощо).

Незважаючи на вищевказані нормативно-правові акти, лист Міністерства економіки України та посадові обов'язки, ОСОБА_5 у період дії правового режиму воєнного стану на території України та впровадження загальної мобілізації, займаючи посаду директора ГО «Інститут неформальної освіти» та будучи службовою особою, яка виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції, діючи умисно, з метою безпідставного бронювання від мобілізації окремих фізичних осіб склав та видав завідомо неправдиві офіційні документи.

Так, протоколом №3 загальних зборів ГО «Інститут неформальної освіти» від 22.02.2021 ОСОБА_5 призначено на посаду голови правління вказаної організації.

У відповідності до Посадової інструкції голови ГО «Інститут неформальної освіти» він уповноважений діяти від імені організації; представляти інтереси організації у взаємовідносинах з громадянами, юридичними особами та органами державної влади; затверджувати штатний розклад, укладати трудові та цивільно-правові договори, звільняти працівників згідно з законодавством, видавати накази та інші обов'язкові для працівників громадського об'єднання акти і керувати їхньою діяльністю; приймати рішення щодо інших поточних питань діяльності організації та здійснювати інші адміністративні функції, спрямовані на реалізацію статутних завдань організації.

Таким чином, вказана посада відноситься до професійної групи «Керівник», тобто він виконує організаційно-розпорядчі та адміністративно-господарські функції і у відповідності до ч. 3 ст. 18 КК України та Примітки до ст. 364 КК України є службовою особою.

30 березня 2022 року голова правління ГО «Інститут неформальної освіти» ОСОБА_5 , перебуваючи в офісі вказаної організації, який знаходиться за адресою: вул. Степана Бандери, 1 у м. Івано-Франківськ, достовірно знаючи те, що ГО «Інститут неформальної освіти» у визначеному статтею 24 КЗпПУ порядку не перебуває у трудових відносинах із ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, склав завідомо неправдивий наказ №2022_2 від 30.03.2022 про прийняття ОСОБА_6 на посаду водія, а також завідомо неправдиву «Пропозицію щодо бронювання військовозобов'язаних водіїв, яким надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час», в які свідомо вніс завідомо неправдиві відомості про працевлаштування ОСОБА_6 в організації, підписав їх власноручно та засвідчив відтисками печатки ГО «Інститут неформальної освіти», надавши їм у такий спосіб статусу офіційного документу.

У подальшому у період з 30.03.2022 до 31.03.2022, точного часу не встановлено, голова правління ГО «Інститут неформальної освіти» ОСОБА_5 , перебуваючи в офісі вказаної організації, достовірно знаючи те, що ГО «Інститут неформальної освіти» у визначеному статтею 24 КЗпПУ порядку не перебуває у трудових відносинах із ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , склав звернення від ГО «Інститут неформальної освіти», яке разом із завідомо неправдивим наказом №2022_2 від 30.03.2022 про прийняття ОСОБА_6 на посаду водія, а також завідомо неправдивою «Пропозицію щодо бронювання військовозобов'язаних водіїв, яким надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час» скерував до Івано-Франківської обласної військової адміністрації з проханням надати ОСОБА_6 установлену законодавством привілегію бронювання як водію ГО «Інститут неформальної освіти», що здійснює перевезення для потреб ЗСУ, інших військових формувань, а також медичних вантажів та гуманітарної допомоги.

Прийнявши видані головою правління ГО «Інститут неформальної освіти» ОСОБА_5 наказ №2022_2 від 30.03.2022 про прийняття ОСОБА_6 на посаду водія, а також «Пропозицію щодо бронювання військовозобов'язаних водіїв, яким надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час» щодо ОСОБА_6 , посадові особи Івано-Франківської обласної військової адміністрації акцептували дане звернення, надали відповідне бронювання ОСОБА_6 та внесли відомості в електронну систему «Шлях» щодо ОСОБА_6 як водія ГО «Інститут неформальної освіти» і для контролю перетину ним кордону України листом від 19.04.2022 повідомили Адміністрацію Державної прикордонної служби України про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації для перевезення означених вантажів для урахування під час його виїзду з України та в Україну.

Крім цього, у період з 02.05.2022 до 19.05.2022, точного часу не встановлено, голова правління ГО «Інститут неформальної освіти» ОСОБА_5 , перебуваючи в офісі вказаної організації, яка знаходиться за адресою: вул. Степана Бандери, 1 м. Івано-Франківськ, достовірно знаючи те, що ГО «Інститут неформальної освіти» у визначеному статтею 24 КЗпПУ порядку не перебуває у трудових відносинах із ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , діючи умисно, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, склав завідомо неправдивий наказ №36-к/ про прийняття ОСОБА_7 на посаду водія та завідомо неправдиву «Пропозицію щодо бронювання військовозобов'язаних водіїв, яким надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час», в які свідомо вніс завідомо неправдиві відомості про працевлаштування ОСОБА_7 в організації, підписав їх власноручно та засвідчив відтисками печатки ГО «Інститут неформальної освіти», надавши їм у такий спосіб статусу офіційного документу.

Також, у той же період з 02.05.2022 до 19.05.2022, точного часу під не встановлено, голова правління ГО «Інститут неформальної освіти» ОСОБА_5 , перебуваючи в офісі вказаної організації, яка знаходиться за адресою: вул. Степана Бандери, 1 м. Івано-Франківськ, достовірно знаючи те, що ГО «Інститут неформальної освіти» у визначеному статтею 24 КЗпПУ порядку не перебуває у трудових відносинах із ОСОБА_8 , діючи умисно та повторно, усвідомлюючи протиправний характер своїх дій, передбачаючи суспільно небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, склав завідомо неправдивий наказ №37-к про прийняття ОСОБА_8 на посаду водія, в який свідомо вніс завідомо неправдиві відомості про працевлаштування ОСОБА_8 в організації, підписав його власноручно та засвідчив відтисками печатки ГО «Інститут неформальної освіти», надавши йому у такий спосіб статусу офіційного документу.

У подальшому у період з 02.05.2022 до 19.05.2022, точного часу не встановлено, голова правління ГО «Інститут неформальної освіти» ОСОБА_5 , перебуваючи в офісі вказаного товариства, який знаходиться за адресою: вул. Степана Бандери, 1, м. Івано-Франківськ достовірно знаючи те, що ГО «Інститут неформальної освіти» у визначеному статтею 24 КЗпПУ порядку не перебуває у трудових відносинах із ОСОБА_8 , ІНФОРМАЦІЯ_4 та ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , склав лист від імені ГО «Інститут неформальної освіти», який разом із завідомо неправдивими наказами № 36-к про прийняття ОСОБА_7 та №37-к про прийняття ОСОБА_8 на посади водіїв, а також завідомо неправдиву «Пропозицію щодо бронювання військовозобов'язаних водіїв, яким надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час» скерував до Івано-Франківської обласної військової адміністрації з проханням надати ОСОБА_8 та ОСОБА_7 установлене законодавством бронювання як водіям ГО «Інститут неформальної освіти», що здійснюють перевезення для потреб ЗСУ, інших військових формувань, а також медичних вантажів та гуманітарної допомоги.

Прийнявши видані головою правління ГО «Інститут неформальної освіти» ОСОБА_5 наказ №36-к про прийняття ОСОБА_7 та наказ №37-к про прийняття ОСОБА_8 на посади водіїв, а також «Пропозицію щодо бронювання військовозобов'язаних водіїв, яким надається відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації та на воєнний час» щодо ОСОБА_8 та ОСОБА_7 , посадові особи Івано-Франківської обласної військової адміністрації після розгляду акцептували дане звернення, надали привілегію бронювання ОСОБА_8 та внесли відомості в електронну систему «Шлях» щодо ОСОБА_8 як водія ГО «Інститут неформальної освіти» для контролю перетину ним кордону України листом від 24.05.2022 повідомили Адміністрацію Державної прикордонної служби України про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації для перевезення означених вантажів для урахування під час його виїзду з України та в Україну.

У підготовчому судовому засіданні прокурор просив задовольнити клопотання про звільнення від кримінальної відповідальності ОСОБА_5 за ч.1 ст.366 КК України на підставі ст.49 КК України в зв'язку із закінченням строків давності з підстав, наведених у ньому. Просив вирішити питання процесуальних витрат за проведення судових експертиз.

Підозрюваний ОСОБА_5 свою вину у вчиненні інкримінованих кримінальних правопорушень визнав повністю за викладених в клопотанні про звільнення від кримінальної відповідальності обставин, у вчиненому щиро розкаявся, під час досудового розслідування активно сприяв розкриттю кримінальних правопорушень. Просив звільнити від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.366 КК України у зв'язку із закінченням строків давності. Наслідки звільнення від кримінальної відповідальності з таких підстав йому роз'яснені та зрозумілі.

Захисник вказала, що її підзахисний ОСОБА_5 під час досудового розслідування активно сприяв розкриттю кримінальних правопорушень, вину визнав, надавав необхідні покази, щиро розкаявся у вчиненому. Підтримала клопотання прокурора, просила звільнити підозрюваного ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.366 КК України у зв'язку із закінченням строків давності.

Заслухавши думку сторін судового провадження, дослідивши матеріали кримінального провадження, суд вважає, що підозрюваного ОСОБА_5 слід звільнити від кримінальної відповідальності у зв'язку із закінченням строків давності, виходячи наступного.

Згідно з ч. 3 ст. 288 КПК України, суд своєю ухвалою закриває кримінальне провадження та звільняє підозрюваного, обвинуваченого від кримінальної відповідальності у випадку встановлення підстав, передбачених законом України про кримінальну відповідальність.

Статтею 44 КК України передбачено, що особа, яка вчинила кримінальне правопорушення (злочин), звільняється від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом. Звільнення від кримінальної відповідальності у випадках, передбачених цим Кодексом, здійснюються виключно судом. Порядок звільнення від кримінальної відповідальності встановлюється законом.

ОСОБА_5 відповідно до довідки КНП «ПОКЦПЗ ІФ ОР» №288 від 30.01.2025, у КНП «ПОКЦПЗ ІФ ОР» та протягом життя у КНП «ПНЦ ІФ ОР» не звертався, амбулаторну допомогу не отримував, має вищу освіту, працює вчителем англійської мови у Петрівському ліцеї Петрівської сільської ради, є приватним підприємцем, головою правління ГО «Інститут неформальної освіти», неодружений, на утриманні неповнолітніх дітей не має.

Враховуючи час вчинення інкримінованих підозрюваному ОСОБА_5 даних нетяжких злочинів - до 19 травня 2022 року, а також передбачене санкцією ч.1 ст. ст.366 КК України покарання - штраф від двох тисяч до чотирьох тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян або обмеження волі на строк до трьох років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, вимогу п.2 ч.1 ст.49 КК України, згідно якої особа звільняється від кримінальної відповідальності, якщо з дня вчинення нею кримінального правопорушення і до дня набрання вироком законної сили минуло три роки у разі вчинення нетяжкого злочину, за який передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк не більше двох років, строк давності за даними кримінальними правопорушеннями минув, інших кримінальних правопорушень упродовж строку давності підозрюваний не вчиняв, від досудового слідства та суду не ухилявся, перебіг давності з 19 травня 2022 року не зупинявся і не переривався, що підтверджується довідкою про судимість №12-25012025/26006, а тому клопотання прокурора слід задовольнити.

На підставі п.2 ч.3 ст.314 КПК України у підготовчому судовому засіданні суд має право закрити провадження у випадку встановлення підстав, передбачених пунктами 5-8, 10 частини першої або частиною другою статті 284 цього Кодексу.

Відповідно до п.1 ч.2 ст.284 КПК України, кримінальне провадження закривається судом у зв'язку зі звільненням особи від кримінальної відповідальності.

Даних, які б перешкоджали закриттю кримінального провадження на підставі п.1 ч.2 ст. 284 КПК України, судом не встановлено.

Відповідно до висновку, викладеного у постанові Верховного Суду від 12.09.2022 у справі № 203/241/17 (провадження №51-4251кмо21), якщо особа звільняється від кримінальної відповідальності на підставі ст. 49 КК у зв'язку із закінченням строків давності, процесуальні витрати, понесені органом досудового розслідування та пов'язані зі здійсненням кримінального провадження, в тому числі й витрати на проведення експертизи, не стягуються з особи, кримінальне провадження щодо якої закрито на цій підставі, а відносяться на рахунок держави.

Запобіжний захід не застосовувався. Речові докази відсутні.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.12, 44, 49 КК України, ст.ст. 124, 284, 314, 370, 372, ч.2 ст.376 КПК України, суд -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання прокурора Окружної прокуратури міста Івано-Франківська ОСОБА_3 про звільнення ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.366 КК України на підставі ст.49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності - задовольнити.

Звільнити ОСОБА_5 від кримінальної відповідальності за ч.1 ст.366 КК України на підставі ст.49 КК України у зв'язку із закінченням строків давності, а кримінальне провадження №12023091010003609 від 23.11.2023 щодо ОСОБА_5 за ч.1 ст.366 КК України - закрити.

Процесуальні витрати у кримінальному провадженні за проведення судових експертиз №264/25-28 від 24.03.2025, №265/25-28 від 28.03.2025 у розмірі 37318 гривень - віднести на рахунок держави.

Ухвала набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо таку скаргу не було подано. Ухвала може бути оскаржена до Івано-Франківського апеляційного суду протягом семи днів з дня її оголошення шляхом подачі апеляційної скарги через Івано-Франківський міський суд.

Суддя ОСОБА_9