ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua
м. Київ
03.06.2025Справа №910/4545/25
За позовомТовариства з обмеженою відповідальністю "Українська енергетична сервісна компанія"
доПриватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго"
простягнення заборгованості у розмірі 15 937 282,55 грн
Суддя Бойко Р.В.
секретар судового засідання Кучерява О.М.
Представники сторін:
від позивача:Антонова Г.І., Черепок О.О.
від відповідача:Теплова В.С.
У квітні 2025 року Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська енергетична сервісна компанія" звернулось до Господарського суду міста Києва із позовом до Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" про стягнення заборгованості у розмірі 15 937 282,55 грн.
В обґрунтування позовних вимог Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська енергетична сервісна компанія" вказує, що у Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" наявний борг перед позивачем за Договором про врегулювання небалансів електричної енергії №2187-01024 від 26.10.2021 з оплати послуг врегулювання небалансів у період з 01.12.2024 по 31.01.2025 у розмірі 15 628 661,44 грн з ПДВ.
Крім того, посилаючись на порушення відповідачем своїх грошових зобов'язань за Договором 2187-01024 від 26.10.2021, позивач стверджує про наявність правових підстав для стягнення з Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" пені у розмірі 115 438,40 грн, 3% річних у розмірі 94 880,87 грн та інфляційних втрат у розмірі 98 301,84 грн.
Ухвалою Господарського суду міста Києва від 14.04.2025 відкрито провадження у справі №910/4545/25 та вирішено здійснювати її розгляд за правилами загального позовного провадження, встановлено сторонам строки для подання заяв по суті справи; підготовче засідання призначено на 13.05.2025.
30.04.2025 Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго" сформовано в системі "Електронний суд" відзив на позов, в якому відповідач вказує, що Законом України "Про ринок електричної енергії" встановлено спеціальний алгоритм розрахунків між ОСП та ППБ, який передбачає: а) наявність в ОСП поточного рахунку із спеціальним режимом використання виключно з якого здійснюються розрахунки за послуги з ППБ / СВБ; б) розрахунки за послуги з ППБ / СВБ здійснюються в межах наявних на рахунку коштів, що надійшли від учасників ринку балансування. На виконання вищенаведеного постановою Кабінету Міністрів України від 27.02.2019 №140 визначено уповноважені банки ринку електричної енергії: АТ "Ощадбанк", АТ "Укргазбанк" та АТ "Укрексімбанк". При цьому, постановою НКРЕКП від 27.06.2019 №1247 (зі змінами) затверджено перелік поточних рахунків із спеціальним режимом використання електропостачальників, оператора системи передачі та оператора ринку. Відповідач вважає, що оскільки оплата вартості електричної енергії на балансуючому ринку не є врегулюванням системних обмежень, то внесення відповідачем коштів на власний рахунок зі спеціальним режимом використання з метою здійснення платежів на балансуючому ринку, у тому числі для розрахунків з позивачем, не узгоджується з приписами Закону про ринок. Водночас відповідач зазначає, що у зв'язку з порушенням рядом учасників балансуючого ринку своїх фінансових зобов'язань перед відповідачем, поточні рахунки із спеціальним режимом використання не накопичують в достатній мірі коштів для оперативного проведення відповідачем розрахунків на балансуючому ринку. За твердженнями відповідача станом на 20.04.2025 загальний розмір заборгованості учасників ринку перед ОСП становить 37 807 082 918,54 грн, яка постійно зростає. В свою чергу, ОСП має заборгованість перед учасниками балансуючого ринку в сумі 14 278 860 887,89 грн. Посилаючись на спеціальний порядок проведення розрахунків на балансуючому ринку, відповідач вважає, що належним способом захисту прав позивача було б заявлення вимог про зобов'язання Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" перерахувати на рахунок Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська енергетична сервісна компанія" кошти в сумі заборгованості з рахунка НЕК "Укренерго" зі спеціальним режимом використання, проте відповідач не заявив відповідних вимог. Також посилаючись на те, що ОСП не є гарантом і не несе відповідальність за порушення іншими учасниками балансуючого ринку своїх фінансових зобов'язань перед ОСП, враховуючи вжиття ОСП усіх можливих заходів щодо належного виконання зобов'язань з оплати балансуючої електричної енергії, відповідач наголошує, що НЕК "Укренерго" є невинуватою особою в розумінні ст. 614 ЦК України, тому правові підстави для застосування до НЕК "Укренерго" відповідальності відсутні. Відповідач вказує, що на підставі приписів п. 16 постанови НКРЕКП від 25.02.2022 №332, яка є чинною, та обов'язковою для суб'єктів спірних правовідносин, відсутні правові підстави для нарахування та стягнення нарахованої позивачем неустойки.
01.05.2025 Товариством з обмеженою відповідальністю "Українська енергетична сервісна компанія" сформовано в системі "Електронний суд" відповідь на відзив, в якій позивач зазначає, що інші договірні відносини відповідача, невиконання або виконання зобов'язань за іншими договорами, стороною яких не виступає позивач, ніяким чином не впливають на зобов'язання, взяті на себе відповідачем за Договором про врегулювання небалансів електричної енергії №2187-01024, який був укладений 26.10.2021, тому що це порушує саму правову природу договірних відносин. Також відповідач вказує, що зазначені в підпункті 16 пункту 1 постанови НКРЕКП №332 приписи є настановами, тобто рекомендаціями / порадами, які не мають обов'язкового характеру, не містять умов чи застережень про звільнення учасників ринку електричної енергії, в тому числі відповідача, від сплати штрафних санкцій за порушення умов договору про участь у балансуючому ринку, з чим у справі №911/1359/22 погодився Верховний Суд. На думку позивача, рекомендаційний характер пункту 5 Постанови №332, яка є підзаконним актом, не може змінювати та нівелювати надане нормами ЦК України та ГК України (законом) право однієї сторони на застосування заходів відповідальності за порушення виконання грошового зобов'язання (тим більше воно відповідає умовам договору) та, відповідно, звільняти від такої відповідальності іншу сторону, не припиняючи чинності відповідних умов договору. Крім того, позивач звертає увагу суду, що не вважається випадком, що звільняє від відповідальності, зокрема недодержання своїх обов'язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов'язання, відсутність у боржника необхідних коштів (ст. 617 ЦК). При цьому, позивач вказує, що внаслідок саме порушення з боку відповідача умов Договору про врегулювання небалансів електричної енергії №2187-01024 від 26.10.2021 в частини виконання грошових зобов'язань, а саме невиконання зобов'язання з перерахування з рахунку зі спеціальним режимом використання коштів на рахунок позивача відповідно до Актів купівлі-продажу е/е та актів коригування, особливо в такий важкий для країни та підприємців час, позивач опинився у скрутному фінансово-економічному становищі та позбавлений можливості планувати свою майбутню господарську діяльність.
Протокольною ухвалою Господарського суду міста Києва від 13.05.2025 закрито підготовче провадження у справі №910/4545/25; встановлено порядок дослідження доказів - в порядку їх розміщення в матеріалах справи; призначено розгляд справи №910/4545/25 по суті на 03.06.2025.
В судове засідання, призначене на 03.06.2025, з'явились представники сторін, надали пояснення по суті спору, за змістом яких Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська енергетична сервісна компанія" позовні вимоги підтримує та просить їх задовольнити повністю, а Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго" проти позову заперечує та просить відмовити в його задоволенні.
В судовому засіданні 03.06.2025 судом завершено розгляд справи №910/4545/25 по суті, оголошено вступну та резолютивну частини рішення.
У засіданнях здійснювалася фіксація судового процесу технічним засобами у відповідності до статті 222 Господарського процесуального кодексу України.
Розглянувши подані документи і матеріали, заслухавши пояснення представників сторін, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, господарський суд міста Києва, -
Товариству з обмеженою відповідальністю "Українська енергетична сервісна компанія" згідно з постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (надалі - НКРЕКП) від 29.09.2021 за №1653 видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з постачання електричної енергії споживачу.
Правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, відносини, пов'язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажем, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище врегульовані Законом України "Про ринок електричної енергії" (надалі в редакції, чинній станом на момент виникнення спірних правовідносин).
Відповідно до пункту 55 частини 1 статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" оператор системи передачі (надалі - ОСП) - юридична особа, відповідальна за експлуатацію, диспетчеризацію, забезпечення технічного обслуговування, розвиток системи передачі та міждержавних ліній електропередачі, а також за забезпечення довгострокової спроможності системи передачі щодо задоволення обґрунтованого попиту на передачу електричної енергії.
Частиною 2 статті 52 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що на ОСП покладено функції адміністратора розрахунків (надалі - АР).
За приписами частини 1 статті 52 Закону України "Про ринок електричної енергії" АР забезпечує організацію роботи ринку електричної енергії відповідно до цього Закону, правил ринку та кодексу комерційного обліку.
Згідно частини 1 статті 68 Закону України "Про ринок електричної енергії" в Україні функціонує єдиний балансуючий ринок.
За положеннями пункту 46 частини 1 статті 1 Закону України "Про ринок електричної енергії" небаланс електричної енергії - розрахована відповідно до правил ринку для кожного розрахункового періоду різниця між фактичними обсягами відпуску або споживання, імпорту, експорту електричної енергії сторони, відповідальної за баланс, та обсягами купленої і проданої електричної енергії, зареєстрованими відповідно до правил ринку.
Відповідно до ч. 3 ст. 3, п. 6 ч. 1 ст. 4 Закону України "Про ринок електричної енергії" обов'язковою умовою участі на ринку електричної енергії (крім споживачів, які купують електроенергію за договором постачання електричної енергії споживачу) є укладення договору про врегулювання небалансів з ОСП, яким є ПАТ "НЕК "Укренерго".
Учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльністю на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори про врегулювання небалансів.
Частиною 2 статті 68 Закону України "Про ринок електричної енергії" передбачено, що виробники зобов'язані надавати послуги з балансування в обсягах та випадках, визначених цим Законом та правилами ринку. Надавати послуги з балансування мають право також споживачі у порядку, визначеному правилами ринку.
Частиною 5 статті 70 Закону України "Про ринок електричної енергії" унормовано, що оператор системи передачі врегульовує небаланси електричної енергії із сторонами, відповідальними за баланс, у порядку, визначеному цим Законом та правилами ринку. Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення стороною, відповідальною за баланс, правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії з оператором системи передачі в обсягах небалансів електричної енергії за цінами небалансів, визначеними відповідно до правил ринку. Типовий договір про врегулювання небалансів електричної енергії затверджується Регулятором, яким згідно з п. 72 ч. 1 ст. 1 вказаного Закону є Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг.
Сторони, відповідальні за баланс, зобов'язані надавати гарантії виконання фінансових зобов'язань за договорами про врегулювання небалансів відповідно до правил ринку.
Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 №307 затверджені Правила ринку, якими визначено порядок реєстрації учасників ринку, порядок та вимоги до забезпечення виконання зобов'язань за договорами про врегулювання небалансів електричної енергії, правила балансування, правила функціонування ринку допоміжних послуг, порядок проведення розрахунків на балансуючому ринку та ринку допоміжних послуг, порядок виставлення рахунків, порядок внесення змін до цих Правил, положення щодо функціонування ринку при виникненні надзвичайної ситуації в об'єднаній енергетичній системі України.
Наказом НЕК "Укренерго" від 03.04.2019 №204 затверджено умови договору про врегулювання небалансів електричної енергії, із подальшими змінами в редакції наказів НЕК "Укренерго" від 08.07.2019р №366, від 07.08.2019 №423, від 16.08.2019 №441, від №85, від 26.11.2020 №634, від 21.12.2020 №709, від 05.01.2021 №6, від №111, від 16.03.2021 №141, від 01.06.2021 №303, від 31.01.2022 №58, від №161, від 16.05.2022 №176, від 09.06.2022 №236, від 27.01.2023 №58, від 01.03.2024 №117, від 24.06.2024 №360, від 08.07.2024 №393 та від 22.04.2025 №285.
За умовами пунктів 1.1, 1.2 Договору про врегулювання небалансів електричної енергії, цей договір є публічним договором приєднання, який встановлює порядок та умови врегулювання небалансів електричної енергії СВБ, у тому числі її балансуючої групи. Цей договір є договором приєднання в розумінні статті 634 Цивільного кодексу України, умови якого мають бути прийняті іншою стороною не інакше, як шляхом приєднання до запропонованого договору в цілому. На підставі цього договору сторона, що приєднується, набуває статусу учасника ринку та здійснює свою діяльність у якості СВБ.
Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується сторонами, Товариство з обмеженою відповідальністю "Українська енергетична сервісна компанія" приєдналося до умов договору про врегулювання небалансів електричної енергії, що підтверджується повідомленням Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" про приєднання до договору врегулювання небалансів електричної енергії вих. №01/48159 від 26.10.2021.
Таким чином, між сторонами укладено Договір про врегулювання небалансів електричної енергії від 26.10.2021 №2187-01024 (надалі - Договір).
Оскільки спір у даній справі стосується стягнення боргу з оплати послуг, наданих у період з 01.12.2024 по 31.01.2025, то до спірних правовідносин підлягають застосуванню умови Договору в редакції наказу Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" від 08.07.2024 №393.
Умовами пункту 1.3 Договору встановлено, що СВБ врегульовує небаланси електричної енергії, що склалися в результаті діяльності її балансуючої групи на ринку електричної енергії, або передає свою відповідальність за небаланси електричної енергії іншій СВБ шляхом входження до її балансуючої групи..
Відповідно до пункту 1.4 Договору ОСП врегульовує небаланси електричної енергії з СВБ у порядку, визначеному Законом України "Про ринок електричної енергії" та Правилами ринку, затвердженими постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14 березня 2018 року №307 (надалі - Правила ринку).
Врегулюванням небалансів електричної енергії є вчинення СВБ правочинів щодо купівлі-продажу електричної енергії та оплати платежів відповідно до Правил ринку (пункт 1.5 Договору).
Пунктами 2.1 та 2.2 Договору встановлено, що вартість небалансів електричної енергії та суми платежів, що передбачені до сплати зі сторони СВБ та ОСП, розраховуються АР для кожного розрахункового періоду доби відповідно до Правил ринку. Оплата платежів відповідно до цього Договору здійснюється з урахуванням податків та зборів, передбачених діючим законодавством. За підсумками місяця визначається індикативна величина - середньозважена ціна небалансів електричної енергії за розрахунковий місяць, що розраховується шляхом ділення загальної вартості небалансів електричної енергії на загальний обсяг небалансів електричної енергії. Порядок розрахунку обсягів, ціни та вартості небалансів електричної енергії визначається Правилами ринку.
Пунктом 4.2 Договору передбачено, що у разі несвоєчасного виконання грошових зобов'язань після підписання сторонами Акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів та сплати інших платежів винна сторона сплачує іншій стороні пеню в розмірі 0,01% за кожний день прострочення від суми простроченого платежу, але не більше розміру облікової ставки НБУ, що діяла у період, за який сплачується пеня
Згідно пункту 5.1 Договору формування ОСП декадних звітів СВБ, місячних звітів СВБ, позапланових звітів СВБ, звітів про коригування, забезпечення СВБ коштів на рахунку ескроу СВБ відповідно до них, формування актів та списання ОСП коштів з рахунків ескроу СВБ на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ОСП здійснюються відповідно до процедур та у строки, визначені Правилами ринку та цим Договором.
Подання платіжних документів здійснюється сторонами відповідно до Правил ринку (пункт 5.6 Договору).
У пункті 5.9 Договору зазначено, що ОСП формує та направляє Акт купівлі-продажу до СВБ не пізніше 13 календарного дня місяця, наступного за розрахунковим. Підписання Акта відбувається в електронній формі (за допомогою системи, яка забезпечує функціонування електронного документообігу з накладанням КЕП (за винятком випадків, коли використання електронного підпису прямо заборонено Законом)), що забезпечує юридично значимий електронний документообіг між Сторонами та розміщений у мережі Інтернет за посиланням: https://online.ua.energy/, або у паперовій формі шляхом підписання уповноваженою особою Акта (у разі неможливості підпису в електронній формі). Сторонами має бути забезпечена можливість здійснення електронного документообігу шляхом реєстрації у системі, яка забезпечує функціонування електронного документообігу. Протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ Акта СВБ розглядає та повертає ОСП один примірник Акта, підписаного зі своєї сторони. Акт повинен бути підписаний Сторонами в один і той самий спосіб. У разі незгоди із розрахунками ОСП відповідно до Акта СВБ протягом двох робочих днів надсилає ОСП обґрунтовані зауваження щодо цього Акта та ініціює спір відповідно до норм чинного законодавства. До здійснення коригування обсяг та вартість електричної енергії визначається за даними, зазначеними в Акті. Якщо СВБ протягом двох робочих днів з дня направлення ОСП до СВБ Акта не ініціював спір та не направив до ОСП підписаний зі сторони СВБ примірник Акта, то такий Акт вважається підписаним СВБ
СВБ протягом двох робочих днів повертає ОСП примірник підписаного зі своєї сторони Акта купівлі-продажу у паперовому та/або електронному вигляді (засобами електронного документообігу з накладанням КЕП) (пункт 5.10 Договору).
Пунктами 9.1 та 9.2 Договору встановлено, що цей Договір набирає чинності з дати реєстрації ОСП СВБ відповідно до її заяви-приєднання до цього Договору і є чинним до 31 грудня включно року, у якому була надана заява-приєднання. Після реєстрації учасника ринку ОСП зобов'язаний надати такій СВБ витяг з відповідного реєстру. Якщо жодна зі сторін не звернулася до іншої сторони у строк не менше ніж за 1 місяць до закінчення терміну дії цього Договору з ініціативою щодо його розірвання, то цей Договір вважається продовженим на наступний календарний рік на тих же умовах.
Згідно пункту 10.1 Договору цей Договір може бути змінений ОСП в односторонньому порядку у разі внесення Регулятором змін до типового договору про врегулювання небалансів електричної енергії, який є додатком 1 до Правил ринку.
У такому випадку зміни до цього Договору вносяться ОСП протягом 10 днів з дня набрання ними чинності. Договір зі змінами оприлюднюється на вебсайті ОСП. Якщо учасник ринку не ініціював розірвання цього Договору протягом одного місяця з дати набрання чинності змінами, вважається, що він погодився зі зміненим Договором (пункти 10.2 та 10.3 Договору).
З матеріалів справи вбачається, що Акт №СВБ_02_2024_12_2178 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів згідно з Договором підписано сторонами за шляхом накладення ЕЦП 13.01.2025.
За наслідками постачання та врегулювання небалансів, зарахування зустрічних однорідних вимог, сума коштів, яка підлягає оплаті зі сторони ОСП за електричну енергію для врегулювання небалансів відповідно до цього Акту купівлі-продажу е/е складає 12 287 730,58 грн, в т.ч. ПДВ 2 047 955,10 грн.
11.01.2025 на електронну адресу позивача надійшло повідомлення від відповідача, про формування місячного звіту за період з 01.12.2024 по 31.12.2024, тобто сума зобов'язання відповідача зі сплати на користь позивача складала 12 287 730,58 грн з ПДВ.
25.02.2025 на електронну адресу позивача надійшло повідомлення від відповідача про формування звіту коригування за період з 01.12.2024 по 31.12.2024 року. Сума зобов'язання Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" за цим звітом склала 12 285 336,52 грн з ПДВ
Акт коригування №СВБ_К_03_2024_12_2187 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів від 31.12.2024 №СВБ_02_2024_12_2187 згідно з Договором складено 25.02.2024, підписано сторонами за шляхом накладення ЕЦП 26.02.2025.
За наслідками процедури коригування щодо постачання та врегулювання небалансів, зарахування зустрічних однорідних вимог, сума коштів, яка підлягає оплаті Приватним акціонерноим товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго" за електричну енергію для врегулювання небалансів відповідно до цього Акту коригування склала 12 285 336,51 грн, в т.ч. ПДВ 2 047 556,08 грн.
Як зазначає позивач і не заперечується відповідачем, згідно вказаних звітів та актів, загальна сума зобов'язання Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" перед Товариством з обмеженою відповідальністю "Українська енергетична сервісна компанія" за грудень 2024 року становить 12 285 336,51 грн з ПДВ.
Акт №СВБ_02_2025_01_2178 купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів згідно з Договором підписано сторонами шляхом накладення ЕЦП 12.02.2025.
За наслідками постачання та врегулювання небалансів, зарахування зустрічних однорідних вимог, сума коштів, яка підлягає оплаті Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго" за електричну енергію для врегулювання небалансів відповідно до цього Акту купівлі-продажу е/е складала 3 235 197,65 грн, в т.ч. ПДВ 539 199,61 грн.
11.02.2025 на електронну адресу позивача надійшло повідомлення від відповідача, про формування місячного звіту за період з 01.01.2025 по 31.01.2025.
24.03.2025 на електронну адресу позивача надійшло повідомлення від відповідача про формування звіту коригування за період з 01.01.2025 по 31.01.2025, згідно якого сума зобов'язання Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" складає 3 343 324,92 грн з ПДВ.
Акт коригування №СВБ_К_03_2025_01_2187 до Акту купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів від 31.01.2025 №СВБ_02_2025_01_2187 згідно з Договором складено 24.03.2025 та підписано сторонами шляхом накладення ЕЦП 25.03.2025.
За наслідками процедури коригування щодо постачання та врегулювання небалансів, зарахування зустрічних однорідних вимог, сума коштів, яка підлягає оплаті Приватним акціонерним товариством "Національна енергетична компанія "Укренерго" за електричну енергію для врегулювання небалансів відповідно до цього Акту коригування складає 3 343 324,92 грн, в т.ч. ПДВ 557 220,82 грн.
Таким чином, Товариством з обмеженою відповідальністю "Українська енергетична сервісна компанія" у грудні 2024 року було надано Приватному акціонерному товариству "Національна енергетична компанія "Укренерго" послугу врегулювання небалансів вартістю 12 285 336,51 грн, а у січні 2025 року - послугу вартістю 3 343 324,92 грн.
Варто відзначити, що відповідачем у відзиві не заперечується ні факт надання позивачем у грудні 2024 року - січні 2025 року послуг, ні їх вартість.
Частиною 4 статті 165 Господарського процесуального кодексу України передбачено, що якщо відзив не містить вказівки на незгоду відповідача з будь-якою із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, відповідач позбавляється права заперечувати проти такої обставини під час розгляду справи по суті, крім випадків, якщо незгода з такою обставиною вбачається з наданих разом із відзивом доказів, що обґрунтовують його заперечення по суті позовних вимог, або відповідач доведе, що не заперечив проти будь-якої із обставин, на яких ґрунтуються позовні вимоги, з підстав, що не залежали від нього.
Про належне виконання позивачем своїх зобов'язань за договором свідчить також відсутність з боку відповідача претензій та повідомлень про порушення позивачем умов договору.
Укладений між сторонами договір за своєю правовою природою є договором надання послуг, а відповідно до частини 1 статті 901 Цивільного кодексу України, за договором про надання послуг одна сторона (виконавець) зобов'язується за завданням другої сторони (замовника) надати послугу, яка споживається в процесі вчинення певної дії або здійснення певної діяльності, а замовник зобов'язується оплатити виконавцеві зазначену послугу, якщо інше не встановлено договором.
Згідно з частиною 1 статті 902 Цивільного кодексу України виконавець повинен надати послугу особисто, а замовник зобов'язаний оплатити надану йому послугу в розмірі, у строки та в порядку, що встановлені договором (ч.1 ст. 903 Цивільного кодексу України).
Положенням ст. 530 Цивільного кодексу України передбачено, якщо у зобов'язанні встановлений строк (термін) його виконання, то воно підлягає виконанню у цей строк (термін).
Розділом VII Правил ринку врегульовано питання щодо виставлення рахунків та платежів, у тому числі виставлення рахунків за небаланси електричної енергії.
Відповідно до пункту 7.3.2 Правил ринку (тут і надалі в редакції, чинніц на період надання спірних послуг) для формування місячного звіту СВБ АКО на дев'ятий день місяця, наступного за розрахунковим, надає АР сертифіковані дані комерційного обліку за розрахунковий місяць. АР через СУР, на одинадцятий календарний день місяця, наступного за розрахунковим, формує місячний звіт СВБ та надсилає на електронну адресу СВБ повідомлення про формування місячного звіту СВБ. СВБ зобов'язана впродовж двох робочих днів з дня отримання повідомлення про формування місячного звіту СВБ забезпечити на рахунку ескроу СВБ наявність коштів, вільних від інших зобов'язань з оплати поточної заборгованості СВБ та погашення простроченої заборгованості СВБ в обсязі, достатньому для оплати СВБ небалансів відповідно до місячного звіту СВБ. З урахуванням даних місячного звіту СВБ оформлюється Акт купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів у порядку, встановленому договором про врегулювання небалансів електричної енергії. АР о 08:00 на третій робочий день з дня надсилання повідомлення про формування місячного звіту СВБ перераховує з рахунку ескроу СВБ на поточний рахунок із спеціальним режимом використання ОСП кошти в обсязі, достатньому для оплати СВБ небалансів відповідно до Акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів. Якщо за результатами місячного звіту СВБ має відбутись списання для АР (нарахування для СВБ), АР на четвертий робочий день з дня надсилання повідомлення про формування місячного звіту СВБ перераховує з рахунку зі спеціальним режимом використання ОСП кошти на рахунок СВБ відповідно до Акта купівлі-продажу небалансів електричної енергії. У разі недостатності на рахунку ескроу СВБ коштів, вільних від інших зобов'язань з оплати поточної заборгованості СВБ та погашення простроченої заборгованості СВБ в обсязі, достатньому для оплати СВБ небалансів відповідно до Акта купівлі-продажу електричної енергії для врегулювання небалансів, АР вживає заходів, передбачених главою 1.7 розділу I цих Правил.
Судом встановлено і відповідачем не спростовано дати та факти надходження на адресу електронної пошти Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська енергетична сервісна компанія" повідомлень від Адміністратора розрахунків, про те, що Адміністратор розрахунків у системі MMS сформовані місячні звіти за небаланси електричної енергії за період 01.12.2024 по 31.01.2025.
Таким чином, відповідач зобов'язаний був перерахувати позивачу вартість отриманої у грудні 2024 року електричної енергії для врегулювання небалансів згідно з Договором у розмірі 12 285 336,51 грн до 16.01.2025 (включно), а отриманої у січні 2025 року вартість електричної енергії у розмірі 3 235 197,65 грн до 17.02.2025 (включно) та вартість електричної енергії у розмірі 108 127,27 грн до 01.04.2025 (включно).
Відтак, з урахуванням положень ст. 530 Цивільного кодексу України, пунктів 5.1, 5.6 Договору та пункту 7.3.2 Правил ринку строк виконання відповідачем грошового зобов'язання з оплати наданих у грудні 2024 року - січні 2025 року послуг за Договором на момент розгляду справи настав.
За приписами статті 193 Господарського кодексу України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договору, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться. Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов'язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов'язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Згідно з статтями 525, 526 Цивільного кодексу України зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться. Одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом. Порушенням зобов'язання, у відповідності до ст. 610 Цивільного кодексу України, є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Проте матеріали справи не містять, а відповідачем не надано доказів оплати наданих позивачем у грудні 2024 року - січні 2025 року послуг у встановлені Договором та Правилами ринку строки.
Частинами 1 та 2 статті 13 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов'язків, передбачених цим Кодексом.
Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом (ч. 3 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України).
Аналогічні приписи закріплені у ч. 1 ст. 74 Господарського процесуального кодексу України.
Кожна сторона несе ризик настання наслідків, пов'язаних з вчиненням чи невчиненням нею процесуальних дій (ч. 4 ст. 13 Господарського процесуального кодексу України).
Керуючись наведеними нормами процесуального закону, суд приходить до висновку, що матеріалами справи підтверджується наявність у відповідача боргу перед позивачем у розмірі 15 628 661,44 грн.
Відповідач під час розгляду справи не надав суду належних та допустимих доказів, які б спростовували заявлені позовні вимоги та свідчили про відсутність у нього обов'язку сплатити заявлену до стягнення заборгованість.
Твердження ж відповідача, що прострочення виникло не з його вини, оскільки він міг сплачувати вартість балансуючої електричної енергії виключно з поточного рахунка із спеціальним режимом використання відповідно до Правил ринку та за наявності коштів, що надійшли від інших учасників, судом відхиляються з огляду на те, що наявність рахунку із спеціальним режимом використання не відкладає та не відміняє обов'язку відповідача належним чином виконувати зобов'язання за Договором.
Також ПАТ "Національна енергетична компанія "Укренерго" стверджує, що у даному випадку ненадходження коштів на рахунок із спеціальним режимом використання має розглядатися як обставина, яка унеможливлює виконання зобов'язань з оплати, з огляду на прямі обмеження, встановлені Законом України "Про ринок електричної енергії" та Правилами ринку.
Дійсно, аналіз змісту статті 75 Закону України "Про ринок електричної енергії" свідчить, що постачальник послуг з балансування, яким є позивач, має право вимагати від ОСП оплату за балансуючу електричну енергію виключно в межах коштів, перерахованих оператору системи передачі.
Водночас абзац третій частини четвертої статті 75 Закону України "Про ринок електричної енергії" надає ОСПі можливість вносити на свій поточний рахунок із спеціальним режимом використання кошти з власного поточного рахунку з метою здійснення розрахунків з постачальниками послуг з балансування, лише у випадку необхідності врегулювання системних обмежень ОСП.
Системні обмеження - це обставини, обумовлені необхідністю забезпечення функціонування об'єднаної енергетичної системи України) в межах гранично допустимих значень, за яких можливе відхилення від оптимального розподілу навантаження генеруючих потужностей відповідно до їх договірних обсягів відпуску електричної енергії та/або оптимального розподілу навантаження генеруючих потужностей відповідно до пропозицій (заявок) на балансуючому ринку (стаття 1 Закону України "Про ринок електричної енергії").
Суд звертає увагу, що у постанові Верховного Суду від 08.06.2022 у справі №910/6636/21 сформовано правовий висновок щодо застосування положень статті 75 Закону України "Про ринок електричної енергії". Судом касаційної інстанції було зазначено, що зміст статті 75 Закону України "Про ринок електричної енергії" не містить імперативної заборони щодо розрахунку відповідача з постачальником електричної енергії (позивачем) тільки грошовими коштами, які надходять від інших учасників балансуючого ринку на поточний рахунок із спеціальним режимом використання, навпаки, передбачено можливість відповідача для належного виконання грошових зобов'язань, вносити грошові кошти з інших власних рахунків на рахунок зі спеціальним режимом використання, що в свою чергу свідчить про те, що відповідач (боржник) не позбавлений можливості здійснити перерахування на такий рахунок коштів з інших рахунків, зокрема з поточного рахунку, задля належного виконання своїх зобов'язань. Ненадходження коштів від інших учасників балансуючого ринку не може бути відкладальною обставиною для невиконання відповідачем своїх зобов'язань з оплати за договором.
Аналогічний висновок викладений у постанові Верховного Суду від 16.04.2025 у справі №910/12312/24.
Отже, суд вважає безпідставними зазначені аргументи Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго", оскільки зміст статті 75 Закону України "Про ринок електричної енергії" не містить імперативної заборони щодо розрахунку відповідача з постачальником електричної енергії тільки грошовими коштами, які надходять від інших учасників балансуючого ринку на поточний рахунок із спеціальним режимом використання. Ненадходження коштів від інших учасників балансуючого ринку не може бути відкладальною обставиною для невиконання відповідачем своїх зобов'язань з оплати за договором.
Статтею 610 Цивільного кодексу України встановлено, що порушенням зобов'язання є його невиконання або виконання з порушенням умов, визначених змістом зобов'язання (неналежне виконання).
Відповідно до статті 612 Цивільного кодексу України боржник вважається таким, що прострочив, якщо він не приступив до виконання зобов'язання або не виконав його у строк, встановлений договором або законом.
Враховуючи, що факт надання позивачем узгоджених послуг відповідачу та факт порушення відповідачем своїх договірних зобов'язань в частині оплати наданих послуг за договором підтверджений матеріалами справи і не спростований відповідачем, суд вважає обґрунтованими позовні вимоги в частині стягнення основного боргу в розмірі 15 628 661,44 грн.
Крім того, посилаючись на порушення відповідачем своїх грошових зобов'язань за Договором, позивач стверджує про наявність правових підстав для стягнення з Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" пені у розмірі 115 438,40 грн, 3% річних у розмірі 94 880,87 грн та інфляційних втрат у розмірі 98 301,84 грн.
Судом встановлено, що відповідач у встановлений Договором та Правилами ринку строк свого обов'язку зі сплати коштів позивачу не виконав, допустивши прострочення виконання зобов'язань, тому дії відповідача є порушенням договірних зобов'язань (ст. 610 Цивільного кодексу України), і він вважається таким, що прострочив (ст. 612 Цивільного кодексу України), відповідно є підстави для застосування встановленої законом відповідальності.
Пунктом 3 частини 1 статті 611 Цивільного кодексу України встановлено, що у разі порушення зобов'язання настають правові наслідки, встановлені договором або законом, зокрема, сплата неустойки.
Відповідно до частини 2 статті 625 Цивільного кодексу України боржник, який прострочив виконання грошового зобов'язання, на вимогу кредитора зобов'язаний сплатити суму боргу з урахуванням встановленого індексу інфляції за весь час прострочення, а також три проценти річних від простроченої суми, якщо інший розмір процентів не встановлений договором або законом.
Відповідач вважає, що з положень частини четвертої статті 75 Закону України "Про ринок електричної енергії" вбачається, що оператор системи передачі може розраховуватись з постачальником послуг з балансування та сторонами, відповідальними за баланс, виключно з поточного рахунка із спеціальним режимом використання, а умовою проведення таких розрахунків є наявність коштів на рахунку із спеціальним режимом використання, що надійшли від учасників балансуючого ринку.
На думку відповідача, встановлений Законом України "Про ринок електричної енергії" порядок розрахунків виключає можливість користування відповідачем коштами, призначеними до сплати позивачу, в той час як 3% річних є платою за користування саме чужими коштами.
Частинами першою, другою статті 614 Цивільного України передбачено, що особа, яка порушила зобов'язання, несе відповідальність за наявності її вини (умислу або необережності), якщо інше не встановлено договором або законом. Особа є невинуватою, якщо вона доведе, що вжила всіх залежних від неї заходів щодо належного виконання зобов'язання. Відсутність своєї вини доводить особа, яка порушила зобов'язання.
Суд обізнаний із тим, що Верховний Суд у постанові від 08.02.2022 у справі №910/6636/21, спростовуючи твердження скаржника про те, що прострочення виникло не з його вини та зазначив, зокрема, що "…. наявність рахунку із спеціальним режимом використання не виключає застосування до споживача пені за прострочення в оплаті отриманої електричної енергії, а також відповідальності за прострочення грошового зобов'язання у порядку частини другої статті 625 ЦК України у вигляді сплати 3% річних та інфляційних втрат".
Також суд обізнаний із тим, що Верховний Суд у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 03.02.2023 у справі №910/9374/21 зазначив, зокрема таке: "17.19. Пунктом 4.4 Договору сторони погодили, що у випадку порушення строків розрахунків відповідно до Правил ринку та/або цього Договору ППБ має право нарахувати пеню в розмірі 0,1% від суми прострочення платежу (але не більше подвійної облікової ставки НБУ, яка діє на день прострочення) за кожен день такого прострочення у порядку, передбаченому Господарським кодексом України.
Попри наведене, в подальшому у постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 19.04.2024 у справі №911/1359/22 також досліджувалось питання застосування підпункту 16 пункту 1 постанови НКРЕКП від 25.02.2022 №332 "Про забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії на період дії в Україні воєнного стану".
За результатами розгляду справи Верховний Суд у складі об'єднаної палати Касаційного господарського суду у постанові від 19.04.2024 зробив такі висновки: "8.13.9. Об'єднана палата констатує, що Постанова №332 від 25.02.2022 (у редакції від 26.04.2022) прийнята НКРЕКП (Регулятором) в межах своїх повноважень, а тому її положення, у тому числі, підпункт 16 пункту 1, відповідно до якого на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування зупиняється нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії", між учасниками ринку електричної енергії, є обов'язковими до виконання всіма учасниками ринку та мають застосовуватись останніми у своїй господарській діяльності".
Отже, з урахування дії на території України воєнного стану, для учасників ринку електричної енергії, якими укладено типові договори відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" та постанов НКРЕКП, пункт 5 Постанови НКРЕКП від 25.02.2022 №332 (у редакції Постанови НКРЕКП від 27.02.2022 №333) - це бажана з точки зору держави модель поведінки, яка має обов'язковий характер для учасників ринку електричної енергії.
Таким чином, Об'єднана палата дійшла висновку про те, що рішення Регулятора щодо порядку застосування норм про відповідальність учасників на ринку електроенергії не суперечать нормам Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України про відповідальність у договірних відносинах з огляду на те, що Регулятор в силу Закону наділений повноваженнями унормовувати договірні відносини суб'єктів господарювання, що проводять свою діяльність у сфері енергетики, у тому числі в частині відповідальності за невиконання (неналежне виконання) договірних зобов'язань на ринку електричної енергії.
При цьому Об'єднана палата наголосила на тому, що такі рішення Регулятора не скасовують встановлену нормами Цивільного кодексу України та Господарського кодексу України відповідальність за порушення договірних зобов'язань для учасників ринку електроенергії, та не встановлюють мораторію для застосування цієї відповідальності, позаяк Регулятор, який наділений повноваженнями нормативного регулювання договірних відносин на ринку електроенергії, з метою забезпечення стабільного функціонування ринку електричної енергії, у тому числі фінансового стану учасників ринку електричної енергії, під час особливого періоду, в межах наданих йому Законом повноважень тимчасово зупинив нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії", між учасниками ринку електричної енергії".
Об'єднана палата також виходила з того, що Регулятор визначив модель поведінки як зупинення нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" між учасниками ринку електричної енергії, та вказав чітко визначений період, а саме на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування, а не скасував нарахування та стягнення штрафних санкцій або увільнив від їх нарахування або стягнення".
Відтак, в даному випадку, суд вбачає за необхідне керуватись більш пізньою позицією касаційного суду щодо застосування підпункту 16 пункту 1 постанови НКРЕКП від 25.02.2022 №332, яка викладена у постанові від 19.04.2024 у справі №911/1359/22 про обов'язковість застосування учасниками ринку електроенергії у цьому аспекті саме норм постанов НКРЕКП, відповідно до яких на період дії в Україні воєнного стану та протягом 30 днів після його припинення або скасування зупиняється нарахування та стягнення штрафних санкцій, передбачених договорами, що укладені відповідно до Закону України "Про ринок електричної енергії" між учасниками ринку електричної енергії.
У зв'язку з чим правові підстави для нарахування та стягнення з Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" пені за порушення зобов'язань, яке мало місце під час дії в Україні воєнного стану, відсутні, а тому суд відмовляє у задоволенні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська енергетична сервісна компанія" про стягнення з Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" пені у розмірі 115 438,40 грн.
Водночас із положень статей 230, 233 Господарського кодексу України та статей 549, 551 Цивільного кодексу України вбачається, що 3% річних та інфляційних втрат не є штрафними санкціями, зокрема неустойкою, а є особливою мірою відповідальності боржника за прострочення грошового зобов'язання, оскільки виступають способом захисту майнового права та інтересу, який полягає у відшкодуванні матеріальних втрат кредитора від знецінення грошових коштів унаслідок інфляційних процесів та отриманні компенсації (плати) від боржника за користування утримуваними ним грошовими коштами, належними до сплати кредиторові, а тому ці кошти нараховуються незалежно від вини боржника, зупинення виконавчого провадження чи виконання рішення суду про стягнення грошової суми.
Подібні правові висновки сформульовані, зокрема, у постановах Великої Палати Верховного Суду від 09.02.2021 у справі №520/17342/18, від 19.06.2019 у справі №703/2718/16-ц (провадження №14-241цс19) та від 19.06.2019 у справі №646/14523/15-ц (провадження №14-591цс18), від 13.11.2019 у справі №922/3095/18 (провадження №12-105гс19), від 13.03.2020 у справі №902/417/18 (провадження №12-79гс19).
Перевіривши розрахунок заявлених до стягнення 3% річних та інфляційних втрат, а також враховуючи відсутність будь-яких заперечень відповідача щодо правильності здійсненого розрахунку, суд приходить до висновку, що правомірним є стягнення з Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" 3% річних у розмірі 94 880,87 грн та інфляційних втрат у розмірі 98 301,84 грн.
За таких обставин позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська енергетична сервісна компанія" підлягають частковому задоволенню, а з Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" підлягає стягненню борг у розмірі 15 628 661,44 грн, 3% річних у розмірі 94 880,87 грн та інфляційні втрати у розмірі 98 301,84 грн.
Витрати позивача по сплаті судового збору відповідно до п. 2 ч. 1 ст. 129 Господарського процесуального кодексу України покладаються на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 2, 13, 74, 75, 129, 233, 238, 240 Господарського процесуального кодексу України, суд -
1. Позов Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська енергетична сервісна компанія" задовольнити частково.
2. Стягнути з Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 25; ідентифікаційний код 00100227) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю "Українська енергетична сервісна компанія" (01133, м. Київ, вул. Алмазова Генерала, буд. 18/7; ідентифікаційний код 44311373) суму боргу у розмірі 15 628 661 (п'ятнадцять мільйонів шістсот двадцять вісім тисяч шістсот шістдесят одну) грн 44 коп., інфляційні втрати у розмірі 98 301 (дев'яносто вісім тисяч триста одну) грн 84 коп., 3% річних у розмірі 94 880 (дев'яносто чотири тисячі вісімсот вісімдесят) грн 87 коп. та судовий збір у розмірі 189 862 (сто вісімдесят дев'ять тисяч вісімсот шістдесят дві) грн 13 коп. Видати наказ.
3. В іншій частині в задоволенні позову відмовити.
4. Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку на подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. У відповідності до положень ст.ст. 256, 257 Господарського процесуального кодексу України апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня складення повного тексту судового рішення безпосередньо до Північного апеляційного господарського суду.
Повний текст рішення складено 23.06.2025.
Суддя Р.В. Бойко