єдиний унікальний номер справи 531/1216/25
номер провадження 3/531/408/25
23 червня 2025 року м. Карлівка
Суддя Карлівського районного суду Полтавської області Герцов О. М., розглянувши матеріали, які надійшли який надійшов з ВП № 3 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності:
ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП невідомо, громадянина України, не працює, який зареєстрований та проживає в АДРЕСА_1 ,
за ч. 5 ст. 126 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
До Карлівського районного суду Полтавської області від ВП № 3 Полтавського РУП ГУНП в Полтавській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , адміністративного правопорушення, передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП.
Згідно з протоколу про адміністративне правопорушення серії ЕПР 1 № 330349 від 14.05.2025 року ОСОБА_1 14.05.2025 року о 16:02 год. в м. Карлівка по вул. Радевича, 2 керував транспортним засобом без посвідчення водія відповідної категорії на право керування даним видом транспортного засобу, правопорушення вчинено повторно протягом року, оскільки ОСОБА_1 притягнено до відповідальності за ч. 2 ст. 126 КУпАП 25.11.2024 року, чим порушив п. 2.1. а. ПДР - керування транспортним особою, яка не має права керувати таким транспортним засобом.
ОСОБА_1 вину не визнав та просив справу про адміністративне правопорушення закрити, оскільки поліцейським не роз'яснено та в протоколі про притягнення його до адміністративного правопорушення не вказано згідно якого акту відбулося обмеження права керувати транспортним засобом.
Частиною 1 статті 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з статтею 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом. Додержання вимог закону при застосуванні заходів впливу за адміністративні правопорушення забезпечується систематичним контролем з боку вищестоящих органів і посадових осіб, правом оскарження, іншими встановленими законом способами.
Відповідно до вимог ст. 245, 252, 280, 283 КУпАП, серед ряду завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Згідно до положень ст.251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису та інше, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Встановлені правила допустимості і відповідності доказів є гарантом їх достовірності та істинності.
При цьому, з урахуванням вимог ст.252 КУпАП, докази повинні оцінюватися за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
Відповідальність за ч.5 ст.126 КУпАП настає у разі повторного протягом року вчинення порушень, передбачених частинами другою-четвертою цієї статті.
Відповідно до п.5 Розділу VII Інструкції з оформлення поліцейськими матеріалів про адміністративні правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксовані не в автоматичному режимі, від 07.11.2015 року, ( далі -Інструкція) поліцейським, у разі встановлення повторності правопорушення до протоколу (якщо протокол складається) долучається довідка, у якій міститься інформація про дату вчинення попереднього адміністративного правопорушення і прийняте в справі рішення.
В порушення вказаних вимог поліцейським довідка з інформацією про дату вчинення ОСОБА_1 попереднього адміністративного правопорушення і прийняте у справі рішення до складаного протоколу про притягнення останнього до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП не долучена.
Разом з тим, при дослідженні диску, що додано до адміністративного матеріалу, встановлено, що з відеозапису неможливо встановити особу водія, не зафіксовано яким саме актом ОСОБА_1 було позбавлено права керування транспортним засобом, відсутня інформація щодо роз'яснення ОСОБА_1 права особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, згідно ст. 268 КУпАП. Відсутній належний звукозапис даної події.
Згідно п.5 Розділу ІІ Інструкції із застосування органами та підрозділами поліції технічних приладів і технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, засобів фото- і кінозйомки, відеозапису затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України 18.12.2018 року, включення портативного відеореєстратора відбувається з моменту початку виконання службових обов'язків та/або спеціальної поліцейської операції, а відеозйомка ведеться безперервно до її завершення, крім випадків, пов'язаних з виникненням у поліцейського особистого приватного становища (відвідування вбиральні, перерви для приймання їжі тощо). У процесі включення портативного відеореєстратора поліцейський переконується в точності встановлених на пристрої дати та часу.
Частиною 2 ст.251 КУпАП обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративне правопорушення
З огляду на вимоги ст.251 КУПАП, на особу, яка притягується до адміністративної відповідальності, не може бути покладений обов'язок щодо збирання доказів на підтвердження чи спростування суті правопорушення, викладеної у постанові.
Відсутність у матеріалах справи даних, які б спростовували відомості, зазначені у складеному протоколі про адміністративне правопорушення щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП, не є обставиною, яка свідчить про надання особою, яка склала протокол, належних та допустимих доказів винуватості ОСОБА_1 .
З огляду на наведене, особою, яка склала протокол про адміністративне правопорушення, до матеріалів справи не долучено доказів, у тому числі і передбачених п.5 Розділу VII Інструкції, якими б стверджувався факт притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП.
За відсутності належних та допустимих доказів вчинення ОСОБА_1 правопорушення, передбаченого ч.2 ст.126 КУпАП, кваліфікація його дій, що мали місце 25.11.2024 року, за ч.5 ст.126 КУпАП, є неприпустимою.
Вказане вище узгоджується з позиціями, викладеними в Постанові Київського апеляційного суду від 31.01.2025 року та в Постанові Миколаївський апеляційний суду від 09.07.2024 року.
У відповідності до статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за відсутності складу адміністративного правопорушення.
З огляду на те, що об'єктивна сторона складу адміністративного правопорушення , передбаченого ч.5 ст.126 КУпАП, особою, яка склала протокол, не доведена, то у діях ОСОБА_1 відсутній склад адміністративного правопорушення, у зв'язку з чим провадження у справі підлягає закриттю на підставі п.1 ст.247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись частиною 5 статті 126, статтями 247, 283, 284 КУпАП, суддя, -
Провадження по адміністративній справі про притягнення ОСОБА_1 , який народився ІНФОРМАЦІЯ_1 , до адміністративної відповідальності за частиною 5 статті 126 КУпАП закрити за відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя О.М. Герцов