Ухвала від 20.06.2025 по справі 178/602/22

Справа № 178/602/22

УХВАЛА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2025 року Криничанський районний суд Дніпропетровської області у складі:

слідчої судді ОСОБА_1 ,

секретаря ОСОБА_2 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду с.Кринички за участю прокурора ОСОБА_3 клопотання слідчого СВ ВП № 6 Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_4 , у кримінальному провадженні № 42022042040000016 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою відносно:

ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилась в с.Аули Криничанського району Дніпропетровської області, громадянки України, маючої вищу освіту, не працюючої, раніше не судимої, маючої на утриманні малолітніх дітей: ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , ОСОБА_7 , ІНФОРМАЦІЯ_3 , зареєстрованої по АДРЕСА_1 ,

підозрюваної у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 2, 4 ст. 191 КК України, -

УСТАНОВИВ:

Слідчий СВ ВП № 6 Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області звернувся до суду із зазначеним клопотанням, посилаючись на те, що ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 2, 4 ст. 191 КК України та може переховуватись від органів слідства та суду, іншим чином перешкоджати кримінальному провадженню або скоїти інше кримінальне правопорушення.

У судовому засіданні прокурор підтримав клопотання, просив застосувати щодо підозрюваної запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Дане клопотання розглянуто за відсутності підозрюваної ОСОБА_5 з огляду на наступне.

Відповідно до положень ч.6 ст.193 КПК України, слідчий суддя, суд може розглянути клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого, лише у разі, якщо прокурором, крім наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, буде доведено, що підозрюваний, обвинувачений оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Перебування ОСОБА_5 у міжнародному розшуку підтверджується постановою слідчого від 12 червня 2025 року про оголошення підозрюваної в міжнародний розшук.

Вислухавши прокурора, вивчивши клопотання, надані документи, матеріали кримінального провадження, суд дійшов наступного висновку.

Як вбачається з матеріалів клопотання, досудовим розслідуванням встановлено, що у період 2020-2022 років директор Комунального закладу «Аулівський селищний будинок культури» Криничанської селищної ради ОСОБА_5 , перебуваючи на займаній посаді згідно з умовам контракту з директором комунального закладу № 1 від 08.04.2019, умисно вносила завідомо неправдиві відомості до офіційного документа - табелю обліку робочого часу відносно працівників КЗ «Аулівський селищний будинок культури» КСР, яких особисто, шляхом видання відповідного наказу, приймала на роботу, достовірно знаючи про те, що дані працівники своїх посадових обов?язків не виконують, в результаті чого останнім незаконно нараховувалась заробітна плата.

Окрім того, у період з листопада 2020 року по лютий 2022 року ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора комунального закладу «Аулівський селищний будинок культури» Криничанської селищної ради, будучи наділеною повноваженнями, пов'язаними з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, тобто будучи службовою особою, умисно, протиправно привласнила грошові кошти на суму 89641,10 грн шляхом зловживання службовим становищем, чим спричинила матеріальну шкоду територіальній громаді на вказану суму.

В результаті досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 вчинила кримінальні правопорушення, передбачені ч. 1 ст. 366, ч. 2, 4 ст. 191 КК України за наступних обставин.

У грудні 2020 року ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора КЗ «Аулівський селищний будинок культури» Аулівської селищної ради, будучи службовою особою, внесла завідомо неправдиві відомості в офіційний документ - табель обліку робочого часу Аулівського будинку культури за грудень 2020 року щодо обліку фактично відпрацьованого робочого часу організатора культурно-дозвіллєвої діяльності ОСОБА_8 , яка фактично на робочому місці не з'являлася та свої посадові обов'язки не виконувала та в подальшому, у грудні 2020 року, видала такий завідомо неправдивий офіційний документ шляхом подання такого офіційного документа із внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями до централізованої бухгалтерії відділу освіти, культури, молоді та спорту Аулівської селищної ради Дніпропетровської області.

Окрім того, у січні 2021 року ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора КЗ «Аулівський селищний будинок культури» Криничанської селищної ради, будучи службовою особою, внесла завідомо неправдиві відомості в офіційний документ - табель обліку робочого часу Аулівського будинку культури за січень 2021 року щодо обліку фактично відпрацьованого робочого часу організатора культурно-дозвіллєвої діяльності ОСОБА_8 , яка фактично на робочому місці не з'являлася та свої посадові обов'язки не виконувала та в подальшому, у січні 2021 року видала такий завідомо неправдивий офіційний документ, шляхом подання такого офіційного документа із внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями до централізованої бухгалтерії відділу освіти, культури, молоді та спорту Криничанської селищної ради Дніпропетровської області.

Окрім того, у лютому 2021 року ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора КЗ «Аулівський селищний будинок культури» Криничанської селищної ради, будучи службовою особою, внесла завідомо неправдиві відомості в офіційний документ - табель обліку робочого часу Аулівського будинку культури за лютий 2021 року щодо обліку фактично відпрацьованого робочого часу організатора культурно-дозвіллєвої діяльності ОСОБА_8 , яка фактично на робочому місці не з'являлася та свої посадові обов'язки не виконувала та в подальшому, у лютому 2021 року, видала такий завідомо неправдивий офіційний документ шляхом подання такого офіційного документа із внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями до централізованої бухгалтерії відділу освіти, культури, молоді та спорту Криничанської селищної ради Дніпропетровської області.

Окрім того, у березні 2021 року ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора КЗ «Аулівський селищний будинок культури» Криничанської селищної ради, будучи службовою особою, внесла завідомо неправдиві відомості в офіційний документ - табель обліку робочого часу Аулівського будинку культури за березень 2021 року щодо обліку фактично відпрацьованого робочого часу організатора культурно-дозвіллєвої діяльності ОСОБА_8 , яка фактично на робочому місці не з'являлася та свої посадові обов'язки не виконувала та в подальшому, у березні 2021 року, видала такий завідомо неправдивий офіційний документ, шляхом подання такого офіційного документа із внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями до централізованої бухгалтерії відділу освіти, культури, молоді та спорту Криничанської селищної ради Дніпропетровської області.

Окрім того, у квітні 2021 року ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора КЗ «Аулівський селищний будинок культури» Криничанської селищної ради, будучи службовою особою, внесла завідомо неправдиві відомості в офіційний документ - табель обліку робочого часу Аулівського будинку культури за квітень 2021 року щодо обліку фактично відпрацьованого робочого часу організатора культурно-дозвіллєвої діяльності ОСОБА_8 , яка фактично на робочому місці не з'являлася та свої посадові обов'язки не виконувала та в подальшому, у квітні 2021 року видала такий завідомо неправдивий офіційний документ шляхом подання такого офіційного документа із внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями до централізованої бухгалтерії відділу освіти, культури, молоді та спорту Криничанської селищної ради Дніпропетровської області.

Окрім того, у травні 2021 року ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора КЗ «Аулівський селищний будинок культури» Криничанської селищної ради, будучи службовою особою, внесла завідомо неправдиві відомості в офіційний документ - табель обліку робочого часу Аулівського будинку культури за травень 2021 року щодо обліку фактично відпрацьованого робочого часу організатора культурно-дозвіллєвої діяльності ОСОБА_8 , яка фактично на робочому місці не з'являлася та свої посадові обов'язки не виконувала та в подальшому, у травні 2021 року видала такий завідомо неправдивий офіційний документ шляхом подання такого офіційного документа із внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями до централізованої бухгалтерії відділу освіти, культури, молоді та спорту Криничанської селищної ради Дніпропетровської області.

Окрім того, у червні 2021 року ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора КЗ «Аулівський селищний будинок культури» Криничанської селищної ради, будучи службовою особою, внесла завідомо неправдиві відомості в офіційний документ - табель обліку робочого часу Аулівського будинку культури за червень 2021 року щодо обліку фактично відпрацьованого робочого часу організатора культурно-дозвіллєвої діяльності ОСОБА_8 , яка фактично на робочому місці не з'являлася та свої посадові обов'язки не виконувала та в подальшому, у червні 2021 року видала такий завідомо неправдивий офіційний документ, шляхом подання такого офіційного документа із внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями до централізованої бухгалтерії відділу освіти, культури, молоді та спорту Криничанської селищної ради Дніпропетровської області.

Окрім того, у липні 2021 року ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора КЗ «Аулівський селищний будинок культури» Криничанської селищної ради, будучи службовою особою, внесла завідомо неправдиві відомості в офіційний документ - табель обліку робочого часу Аулівського будинку культури за липень 2021 року щодо обліку фактично відпрацьованого робочого часу організатора культурно-дозвіллєвої діяльності ОСОБА_8 , яка фактично на робочому місці не з'являлася та свої посадові обов'язки не виконувала та в подальшому, у липні 2021 року видала такий завідомо неправдивий офіційний документ, шляхом подання такого офіційного документа із внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями до централізованої бухгалтерії відділу освіти, культури, молоді та спорту Криничанської селищної ради Дніпропетровської області.

Окрім того, у серпні 2021 року ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора КЗ «Аулівський селищний будинок культури» Криничанської селищної ради, будучи службовою особою, внесла завідомо неправдиві відомості в офіційний документ - табель обліку робочого часу Аулівського будинку культури за серпень 2021 року щодо обліку фактично відпрацьованого робочого часу організатора культурно-дозвіллєвої діяльності ОСОБА_8 , яка фактично на робочому місці не з'являлася та свої посадові обов'язки не виконувала та в подальшому, у серпні 2021 року видала такий завідомо неправдивий офіційний документ, шляхом подання такого офіційного документа із внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями до централізованої бухгалтерії відділу освіти, культури, молоді та спорту Криничанської селищної ради Дніпропетровської області.

Окрім того, у вересні 2021 року ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора КЗ «Аулівський селищний будинок культури» Криничанської селищної ради, будучи службовою особою, внесла завідомо неправдиві відомості в офіційний документ - табель обліку робочого часу Аулівського будинку культури за вересень 2021 року щодо обліку фактично відпрацьованого робочого часу організатора культурно-дозвіллєвої діяльності ОСОБА_8 , яка фактично на робочому місці не з'являлася та свої посадові обов'язки не виконувала та в подальшому, у вересні 2021 року видала такий завідомо неправдивий офіційний документ, шляхом подання такого офіційного документа із внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями до централізованої бухгалтерії відділу освіти, культури, молоді та спорту Криничанської селищної ради Дніпропетровської області.

Окрім того, у жовтні 2021 року ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора КЗ «Аулівський селищний будинок культури» Криничанської селищної ради, будучи службовою особою, внесла завідомо неправдиві відомості в офіційний документ - табель обліку робочого часу Аулівського будинку культури за жовтень 2021 року щодо обліку фактично відпрацьованого робочого часу організатора культурно-дозвіллєвої діяльності ОСОБА_8 , яка фактично на робочому місці не з'являлася та свої посадові обов'язки не виконувала та в подальшому, у жовтні 2021 року видала такий завідомо неправдивий офіційний документ, шляхом подання такого офіційного документа із внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями до централізованої бухгалтерії відділу освіти, культури, молоді та спорту Криничанської селищної ради Дніпропетровської області.

Окрім того, у листопаді 2021 року ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора КЗ «Аулівський селищний будинок культури» Криничанської селищної ради, будучи службовою особою, внесла завідомо неправдиві відомості в офіційний документ - табель обліку робочого часу Аулівського будинку культури за листопад 2021 року щодо обліку фактично відпрацьованого робочого часу організатора культурно-дозвіллєвої діяльності ОСОБА_8 , яка фактично на робочому місці не з'являлася та свої посадові обов'язки не виконувала та в подальшому, у листопаді 2021 року видала такий завідомо неправдивий офіційний документ, шляхом подання такого офіційного документа із внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями до централізованої бухгалтерії відділу освіти, культури, молоді та спорту Криничанської селищної ради Дніпропетровської області.

Окрім того, у грудні 2021 року ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора КЗ «Аулівський селищний будинок культури» Криничанської селищної ради, будучи службовою особою, внесла завідомо неправдиві відомості в офіційний документ - табель обліку робочого часу Аулівського будинку культури за грудень 2021 року щодо обліку фактично відпрацьованого робочого часу організатора культурно-дозвіллєвої діяльності ОСОБА_8 , яка фактично на робочому місці не з'являлася та свої посадові обов'язки не виконувала та в подальшому, у грудні 2021 року видала такий завідомо неправдивий офіційний документ, шляхом подання такого офіційного документа із внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями до централізованої бухгалтерії відділу освіти, культури, молоді та спорту Криничанської селищної ради Дніпропетровської області.

Окрім того, у січні 2022 року ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора КЗ «Аулівський селищний будинок культури» Криничанської селищної ради, будучи службовою особою, внесла завідомо неправдиві відомості в офіційний документ - табель обліку робочого часу Аулівського будинку культури за січень 2022 року щодо обліку фактично відпрацьованого робочого часу організатора культурно-дозвіллєвої діяльності ОСОБА_8 , яка фактично на робочому місці не з'являлася та свої посадові обов'язки не виконувала та в подальшому, у січні 2022 року видала такий завідомо неправдивий офіційний документ, шляхом подання такого офіційного документа із внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями до централізованої бухгалтерії відділу освіти, культури, молоді та спорту Криничанської селищної ради Дніпропетровської області.

Окрім того, у лютому 2022 року ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора КЗ «Аулівський селищний будинок культури» Криничанської селищної ради, будучи службовою особою, внесла завідомо неправдиві відомості в офіційний документ - табель обліку робочого часу Аулівського будинку культури за лютий 2022 року щодо обліку фактично відпрацьованого робочого часу організатора культурно-дозвіллєвої діяльності ОСОБА_8 , яка фактично на робочому місці не з'являлася та свої посадові обов'язки не виконувала та в подальшому, у лютому 2022 року видала такий завідомо неправдивий офіційний документ, шляхом подання такого офіційного документа із внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями до централізованої бухгалтерії відділу освіти, культури, молоді та спорту Криничанської селищної ради Дніпропетровської області.

Окрім того, у березні 2022 року ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора КЗ «Аулівський селищний будинок культури» Криничанської селищної ради, будучи службовою особою, внесла завідомо неправдиві відомості в офіційний документ - табель обліку робочого часу Аулівського будинку культури за березень 2022 року щодо обліку фактично відпрацьованого робочого часу організатора культурно-дозвіллєвої діяльності ОСОБА_8 , яка фактично на робочому місці не з'являлася та свої посадові обов'язки не виконувала та в подальшому, у березні 2022 року видала такий завідомо неправдивий офіційний документ, шляхом подання такого офіційного документа із внесеними до нього завідомо неправдивими відомостями до централізованої бухгалтерії відділу освіти, культури, молоді та спорту Криничанської селищної ради Дніпропетровської області..

10.03.2022 у період часу з 17:16 год у період дії правового режиму воєнного стану, ОСОБА_5 , перебуваючи на посаді директора КЗ «Аулівський селищний будинок культури» Криничанської селищної ради, будучи службовою особою, використовуючи своє службове становище, з корисливих мотивів повторно заволоділа чужим майном, а саме - грошовими коштами на суму 7 965,00 грн, які нараховані та фактично виплачені як заробітна плата організатору культурно-дозвіллєвої діяльності ОСОБА_8 , яка фактично на робочому місці не з'являлася та свої посадові обов'язки не виконувала.

Своїми умисними діями ОСОБА_5 спричинила майнову шкоду на загальну суму 89641,10 грн, що підтверджується висновком судово-економічної експертизи.

За вказаними фактами 18 квітня 2025 року ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366 КК України, тобто внесення службовою особою завідомо неправдивих відомостей до офіційних документів, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів; ч. 2 ст. 191 КК України, тобто заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем; ч. 4 ст. 191 КК України, тобто заволодіння чужим майном шляхом зловживання службовою особою своїм службовим становищем, вчинене повторно, вчинене в умовах воєнного стану, яку оголошено в присутності її батька, ОСОБА_9 та гр. ОСОБА_10 , ОСОБА_11 й вручено головному спеціалісту загального відділу Криничанської селищної ради ОСОБА_12 .

Стаття 5 Конвенції про захист прав людини та основних свобод гарантує кожному право на свободу та особисту недоторканність.

В силу ст.183 КПК України запобіжний захід у вигляді тримання під вартою є винятковим, який застосовується виключно у разі, якщо прокурор доведе, що жоден з більш м'яких запобіжних заходів не зможе запобігти ризикам, передбаченим ст.177 КПК України.

Згідно вимог ч. 2 ст. 177 КПК України, підставою для застосування запобіжного заходу є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення, а також наявність ризиків, які дають достатні підстави слідчому судді, суду вважати, що підозрюваний, обвинувачений, засуджений може здійснити дії, передбачені частиною першою цієї статті. Відповідно до вимог ч.1 ст.194 КПК України, під час розгляду клопотання про застосування запобіжного заходу слідчий суддя, суд зобов'язаний встановити, чи доводять надані сторонами кримінального провадження докази обставини, які свідчать про: наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваним, обвинуваченим кримінального правопорушення; наявність достатніх підстав вважати, що існує хоча б один із ризиків, передбачених статтею 177 цього Кодексу, і на які вказує слідчий, прокурор; недостатність застосування більш м'яких запобіжних заходів для запобігання ризику або ризикам, зазначеним у клопотанні.

Враховуючи вимоги ч. 1 та ч. 2 ст. 177 КПК України, на стадії досудового розслідування кримінального провадження суд вважає, що він не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема не вправі оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину, а лише зобов'язаний на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів визначити, що причетність особи до вчинення кримінального правопорушення є вірогідною та достатньою для застосування відносно неї запобіжного заходу.

Дослідивши матеріали кримінального провадження суд приходить до висновку про наявність достатньої кількості доказів для обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення.

Суд вважає реальними, обґрунтованими та доведеними ризики переховування від органу досудового розслідування та суду, перешкоджання кримінальному провадженню іншим чином або скоєння іншого кримінального правопорушення з огляду на те, що ОСОБА_5 офіційно не працює, тобто не має постійного джерела доходу, виїхала за межі України та наразі перебуває у міжнародному розшуку, може вплинути на свідків, з метою ухилення від кримінальної відповідальності або з метою суттєвого зменшення рівня її тяжкості, нівелювання або зменшення доказової бази сторони обвинувачення.

Практика ЄСПЛ не вбачає тяжкість обвинувачення або підозри самостійною підставою для утримання особи під вартою, проте таке обвинувачення або підозра у сукупності з іншими обставинами збільшує ризик втечі настільки, що його неможливо відвернути, не взявши особу під варту. У справі «Ілійков проти Болгарії» №33977/96 від 26 липня 2001 року ЄСПЛ зазначив, що «суворість передбаченого покарання є суттєвим елементом при оцінюванні ризиків переховування або повторного вчинення злочинів». Враховуючи, що санкція інкримінованого ОСОБА_5 злочину за ч. 4 ст. 191 КК України передбачає покарання у вигляді позбавлення волі строком від п'яти до восьми років з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років, слідчий суддя не вбачає наразі іншої можливості запобігти ризику переховування підозрюваної від органу досудового розслідування у інший спосіб, ніж тримання її під вартою.

Зважаючи на суспільний інтерес, який, з урахуванням презумпції невинуватості, виправдовує відступ від принципу поваги до особистої свободи, визначеного Конвенцією про захист прав людини та основоположних свобод, що відповідає правовим позиціям, викладеним в п. 35 рішення ЄСПЛ «Летельє проти Франції», суд вважає обґрунтованим клопотання слідчого про необхідність обрання щодо підозрюваної виняткового виду запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою.

Європейський суд з прав людини неодноразово, в тому числі у його «пілотному» рішенні від 10 лютого 2011 року у справі «Харченко проти України», рішенні від 29 вересня 2011 року у справі «Третьяков проти України», рішенні від 06 листопада 2008 року у справі «Єлоєв проти України» зазначав, що тримання особи під вартою у кожному випадку повинне мати безсумнівне обґрунтування, а також що за будь-яких обставин суд зобов'язаний розглянути можливість застосування менш обтяжливих альтернативних запобіжних заходів.

Жоден з більш м'яких запобіжних заходів, на переконання суду, не здатен в повній мірі нівелювати визначені вище ризики, а саме не зможе утримати підозрювану від переховування від органу досудового розслідування та/або суду, вчинення іншого кримінального правопорушення та впливу на потерпілу та свідків.

Керуючись статтями 176-179, 184, 186, ч.6 ст.193, 194, 196 КПК України, суд, -

ПОСТАНОВИЛА :

Клопотання слідчого слідчого СВ ВП № 6 Кам'янського РУ ГУНП в Дніпропетровській області ОСОБА_4 - задовольнити.

Обрати ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилась в с.Аули Криничанського району Дніпропетровської області, яка підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 366, ч. 2, 4 ст. 191 КК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

Роз'яснити, що у такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з дня її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваної, обвинуваченої розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його заміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

На ухвалу суду може бути подана апеляція Дніпровському апеляційному суду протягом 5-ти днів з моменту її проголошення.

Слідча суддя: ОСОБА_13