Постанова від 28.05.2025 по справі 208/6132/25

справа № 208/6132/25

№ провадження 3/208/2178/25

ПОСТАНОВА

Іменем України

28 травня 2025 р. м. Кам'янське

Суддя Заводського районного суду міста Кам'янського Карабан І.І. розглянувши справу про адміністративне правопорушення, що надійшла з Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровській області відносно

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживає за адресою: АДРЕСА_1

за ч.1 ст.130 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -

ВСТАНОВИЛА:

До Заводського районного суду м. Кам'янського з Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетровськай області надійшов протокол про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №293262 від 07.04.2025 року, відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП.

В протоколі зазначено, що 07.04.2025 року о 12.55 годині в м. Кам'янське вул. Сержанта Коновалова буд. 20 громадянин ОСОБА_1 керував транспортним засобом з явними ознаками наркотичного сп'яніння, а саме звужені зіниці очей, що не реагують на світло, порушення координація рухів. Від проходження медичного огляду на стан наркотичного сп'яніння у встановленому законом порядку відмовився чим порушив п.2.5 ПДР - відмова особи, яка керує ТЗ від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських, за що передбачена адміністративна відповідальність за ч.1 ст. 130 КУпАП

Особа, що притягується до адміністративної відповідальності, ОСОБА_1 в суді не погодився з вказаним правопорушенням, по суті порушення надав пояснення, що він їхав в дитячий садочок за онуком, коли його зупинили працівники поліції, неочікувано працівник поліції запитав чи не хоче він проїхати до лікарні, не пояснюючи причин, потім зазначили, що це його право і в подальшому склали протокол, незважаючи на його заперечення, після чого він самостійно звернувся до лікарні та пройшов відповідний огляд.

Дослідивши докази в справі про адміністративне правопорушення, приходжу до наступних висновків.

Диспозицією ч.1 ст.130 КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

За змістом протоколу суть правопорушення полягає у відмові особи, яка керує транспортним засобом від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан наркотичного сп'яніння.

Згідно пункту 2.5 Правил дорожнього руху, затверджених постановою КМУ від 10 жовтня 2001 року № 1306, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Тобто, для визначення складу даного правопорушення необхідно встановити чи керувала особа, що притягується до адміністративної відповідальності транспортним засобом, законність запропонованого їй порядку огляду та сам факт відмови.

Порядок проходження огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції визначений ст. 266 КУпАП, Порядком направлення водіїв транспортних засобів для проведення огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 1103 від 17.12.2008 року, з наступними змінами та доповненнями (далі - Порядок), та регулюється Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом Міністерства внутрішніх справ України та Міністерства охорони здоров'я України № 1452/735 від 09.11.2015 (далі - Інструкція).

Відповідно до ч.2 ст.266 КУпАП встановлено, що огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

Відповідно до ч.3 цієї ж статті передбачено, що у разі незгоди водія (судноводія) на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров'я. Перелік закладів охорони здоров'я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров'я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Частина 6 цієї ж статті визначає, що направлення особи для огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, і проведення такого огляду здійснюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

У разі відмови водія транспортного засобу від проведення огляду в закладі охорони здоров'я поліцейський із застосуванням технічних засобів відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів в присутності двох свідків складає протокол про адміністративне правопорушення, у якому зазначає ознаки сп'яніння і дії водія щодо ухилення від огляду.

Аналогічна процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, та оформлення результатів такого огляду визначена Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої Наказом Міністерства внутрішніх справ України, Міністерства охорони здоров'я України 09.11.2015 № 1452/735, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 11 листопада 2015 р. за № 1413/27858.

Відповідно до п.3 розділу 1 Інструкції ознаками алкогольного сп'яніння є: запах алкоголю з порожнини рота; порушення координації рухів; порушення мови; виражене тремтіння пальців рук; різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя.

При цьому, відповідно до п.4 розділу 1 цієї ж інструкції ознаками наркотичного сп'яніння є: наявність однієї чи декількох ознак стану алкогольного сп'яніння (крім запаху алкоголю з порожнини рота); звужені чи дуже розширені зіниці, які не реагують на світло; сповільненість або навпаки підвищена жвавість чи рухливість ходи, мови; почервоніння обличчя або неприродна блідість.

Згідно п. 12 Інструкції що вказана вище, у разі наявності підстав вважати, що водій транспортного засобу перебуває у стані наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно з ознаками, визначеними в пункті 4 розділу I цієї Інструкції, поліцейський направляє цю особу до найближчого закладу охорони здоров'я..

Виходячи з вищенаведеного,? ? у разі виявлення ознак алкогольного ? сп'яніння, поліцейський повинен запропонувати проходження огляду на місці зупинки за допомогою спеціальних технічних засобів, а у разі відмови від проходження такого огляду або незгоди з його результатами огляду, направити особу до медичного закладу для проходження відповідного огляду.

У разі виявлення ознак наркотичного сп'яніння - огляд проводиться в медичному закладі.

При цьому, чітко визначено, що право направити водія на огляд на стан сп'яніння виникає у поліцейських саме після встановлення ознак відповідного стану.

Згідно з ч.1 ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі або в режимі фотозйомки (відеозапису), які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху та паркування транспортних засобів, актом огляду та тимчасового затримання транспортного засобу, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Згідно з ч.2 цієї ж статті обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею255 цього Кодексу.

Уповноваженими особами Кам'янського РУП ГУНП в Дніпропетрвоській області до суду надані наступні докази: протокол про адміністративне правопорушення, СД-диск із записом з бодікамер, направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, рапорт інспектора ВРПП Кам'янського РУП старшого лейтенанта поліції Шевчук О., поясненнями ОСОБА_1 , довідкою про наявність водійського посвідчення ОСОБА_1 .

В протоколі серії ЕПР1 №293262 від 07.04 2025 року відносно ОСОБА_1 при викладенні суті правопорушення зазначено, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом з явними ознаками наркотичного сп'яніння: звужені зіниці очей що не реагують на світло, порушення координації рухів, від проходження медичного огляду відмовився.

При дослідженні CD-диску встановлено один відеофайл, при відтворенні якого встановлено, що відеозапис містить часові мітки з 12.47 по 13.25, і розпочинається зі спілкування ОСОБА_1 з працівниками поліції, працівник поліції цікавиться загальними питаннями - чи в нього все нормально, адресу проживання, куди направляється, запитує чи він тверезий, отримавши стверджувальну відповідь, запитує чи не потрібно їхати до лікарні, не зазначаючи підстави для цього, через деякий час знову говорить про поїздку до лікарні, говорячи, що є ознаки, при цьому не називаючи ознаки чого і які саме, в подальшому вже Арджановский запитує у поліцейського про які ознаки той говорить, проте поліцейський так і не називає ознаки, і далі починає роз'яснювати право відмовитися від огляду.

Також до протоколу долучено направлення на огляд водія, відповідно до якого зазначено, що ОСОБА_1 , у якого в результаті огляду, проведеного поліцейським, виявлені ознаки сп'яніння: звужені зіниці очей, що не реагують на світло, порушення координації рухів, направлено на огляд до закладу охорони здоров'я - КЗ КМЛ №1 ДОР 07 квітня 2025 року о 12.55 год. Також зазначено, що особу на огляд у заклад охорони здоров'я доставив ПВРПП Кам'янського РУП Михненко В.В. і зазначено про відмову від огляду.

Отже, встановлено, що поліцейський не називаючи будь-яких ознак сп'яніння водія, ставить питання щодо вживання алкогольних напоїв, після чого, знову ж не називаючи підстав, в тому числі і тих ознак, що потім були зазначені в протоколі, запитує про готовність проїхати до лікарні, в подальшому зазначає, що є ознаки, не зазначаючи ознаки чого і в чому полягають, навіть на уточнювальне питання водія які саме ознаки має на увазі поліцейський. При цьому, такої ознаки як порушення координації рухів, що можливо виявити при відверненні відеозапису, у ОСОБА_1 не має.

За таких обставин, приходжу до висновку, що підстав направляти ОСОБА_1 для огляду у поліцейського не було, оскільки ним не було встановлені належним чином ознаки, що могли бути підставою для проведення такого огляду.

Зазначене твердження підтверджується і висновком №164/2 від 09.04.2025 щодо результатів медичного огляду з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, що долучений до справи в судовому засіданні ОСОБА_1 .. Відповідного до зазначеного висновку ОСОБА_2 , оглянутий 07.04.2025 о 15 год.15 хв. в КНП Кам'янської міської ради “Міська лікарня № 9» , і у ОСОБА_1 ознак наркотичного сп'яніння не виявлено.

Відповідно до ч.1 ст.8 ЗУ «Про Національну поліцію» від 2 липня 2015 року № 580-VIII з наступними змінами та доповненнями(далі Закон) Поліція діє виключно на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України.

Слід зазначити, що склад правопорушення у водія транспортного засобу можливий лише при відмові від проходження огляду на стан сп'яніння відповідно до встановленого порядку.

Тобто посадовою особою, яка склала протокол щодо ОСОБА_1 , не було дотримано зазначених положень нормативних актів та протокол щодо останнього про вчинення правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП складено за відсутності відповідних достатніх доказів про вчинення вказаного правопорушення.

За змістом ст.7 КУпАП ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановленому законом. Провадження в справах про адміністративне правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.

Відповідно до ч.1 ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Оцінивши докази в їх сукупності, приходжу до висновку, що не доведено суть правопорушення, викладена в протоколі, а відповідно не доведена провина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. ст.130 КУпАП.

За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 відсутній склад правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.130 КУпАП.

Відповідно до ст.247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у випадку відсутності події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 247, 280, 283, 284 КУпАП, суддя, -

ПОСТАНОВИЛА:

Провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1 за ч.1 ст.130 КУпАП закрити за відсутністю в його діях складу правопорушення.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови до Дніпровського апеляційного суду через Заводський районний суд міста Кам'янського особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.

Суддя І.І. Карабан