справа №176/1195/25
провадження №2/176/833/25
16 червня 2025 р. Жовтоводський міський суд Дніпропетровської області у складі:
головуючого судді Крамар О.М.
з участю секретаря судових засідань Герус-Юзви Ю.В.,
з участю прокурора Кандиболоцької О.М.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у м. Жовті Води в залі суду цивільну справу за позовною заявою першого заступника керівника Волноваської окружної прокуратури Донецької області Авдана Романа Костянтиновича в інтересах держави в особі Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району Донецькоїобласті до ОСОБА_1 , треті особи: Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, ОСОБА_2 , про витребування земельної ділянки,
31.03.2025 року на адресу Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області надійшла позовна заява першого заступника керівника Волноваської окружної прокуратури Донецької області Авдана Романа Костянтиновича в інтересах держави в особі Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району Донецької області до ОСОБА_1 , треті особи, що не заявляють самостійних вимог: на стороні позивача - Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, на стороні відповідача - ОСОБА_2 , про витребування земельної ділянки.
10.06.2025 року на адресу Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області надійшла уточнена позовна заява першого заступника керівника Волноваської окружної прокуратури Донецької області Авдана Романа Костянтиновича в інтересах держави в особі Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району Донецької області до ОСОБА_1 , треті особи, що не заявляють самостійних вимог: на стороні позивача - Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, на стороні відповідача - ОСОБА_2 про витребування земельної ділянки.
В обґрунтування своїх вимог позивач посилався на те, що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 15.07.2020 державним реєстратором Мангушської районної державної адміністрації Попруженком А.В. за ОСОБА_2 зареєстровано право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1421255100:01:003:1367, площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства на території Великоновосілківської селищної ради Великоновосілківського району за межами населених пунктів.
Підставою для реєстрації права власності на земельну ділянку став наказ Головного
управління Держгеокадастру у Донецькій області від 10.03.2020 № 1152-СГ «Про надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення», яким ОСОБА_2 надано безоплатно у власність земельну ділянку площею 2,000 га, у тому числі ріллі площею 2,0000 га (кадастровий номер 1421255100:01:003:1367) із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Великоновосілківської селищної ради Великоновосілківського району Донецької області за межами населених пунктів, та копія якого міститься у у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Однак, відповідно до наданої Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій
області належним чином завіреної копії наказу з аналогічним номером від 02.03.2020 № 1152-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою», ОСОБА_3 відмовлено у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки, розташованої на території Званівської сільської територіальної громади Бахмутського району Донецької області.
При цьому, під наказом від 10.03.2020 № 1152-СГ «Про надання земельної ділянки у
власність без зміни цільового призначення», копія якого міститься у реєстраційній справі зазначені посада та прізвище підписанта - «начальник ОСОБА_4 ». Підпис відсутній. Наказ від 02.03.2020 №1152-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою», яким ОСОБА_3 відмовлено у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки, розташованої на території Званівської сільської територіальної громади Бахмутського району, підписано в.о. начальника Тетяною Підгорною з накладенням її особистого підпису.
Тобто, зміст наказу від 02.03.2020 № 1152-СГ, не відповідає змісту наказу з тим же
номером, але іншою датою, що міститься у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1421255100:01:003:1367, площею 2,0000 га.
Крім цього, відповідно до інформації Державної служби України з питань геодезії,
картографії та кадастру № 10-28-0.152-8513/2-23 від 14.08.2023, у період з 08 січня по 25 червня 2020 року включно, обов'язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області виконувала Підгорна Т.О.
Таким чином, саме Підгорна Т.О. мала повноваження на підписання наказів з питання розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення 02 березня та 10 березня 2020 року.
Тобто, ні 02 березня 2020 року, ні 10 березня 2020 року Якименко І.В. не мав
повноважень на підписання наказу № 1152-СГ «Про надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення», яким ОСОБА_2 нібито надано безоплатно у власність земельну ділянку з кадастровим номером 1421255100:01:003:1367, площею 2,0000 га.
Згідно з інформацією Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області №
10-5-0.3-403/2-23 від 08.02.2024, ОСОБА_2 звертався до Управління із клопотанням про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність. Наказом від 19.08.2019 № 4012- СГ «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою», йому надано дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Великоновосілківської селищної ради Великоновосілківського району.
Однак, із клопотанням про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення
безоплатно у власність земельної ділянки ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області не звернувся.
Крім цього, Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області повідомило
про не прийняття наказу № 1152-СГ від 10.03.2020 «Про надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення», яким ОСОБА_2 , нібито надано безоплатно у власність земельну ділянку з кадастровим номером 1421255100:01:003:1367, площею 2,0000 га.
Таким чином, державою ніколи не приймалося рішення про відчуження земельної
ділянки 1421255100:01:003:1367, площею 2,0000 га, а остання вибула з державної
власності поза її волею.
У подальшому, 15.07.2020 ОСОБА_2 уклав нотаріально посвідчений договір
купівлі-продажу зазначеної земельної ділянки з ОСОБА_1 .
Згідно з ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права
власності на земельні ділянки на підставі:
а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими
цивільно-правовими угодами;
б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності;
в) приватизації земельних ділянок, що були раніше їм надані у користування;
г) прийняття спадщини;
ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Частиною 1 ст. 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Водночас, у даному випадку не має жодних законних підстав для набуття
ОСОБА_2 земельної ділянки державної власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 658 ЦК України право продажу товару, крім випадків
примусового продажу та інших випадків, встановлених законом, належить власникові
товару. Якщо продавець товару не є його власником, покупець набуває право
власності лише у випадку, якщо власник не має права вимагати його повернення.
Оскільки ОСОБА_2 не набував право власності на земельну ділянку, укладення
договорів купівлі-продажу земельної ділянки є безпідставним.
Відповідно до ч. 1 ст. 387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від
особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Згідно з ч. 1 ст. 388 ЦК України якщо майно за відплатним договором придбане в
особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати
(добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача лише
у разі, якщо майно:
1) було загублене власником або особою, якій він передав майно у володіння;
2) було викрадене у власника або особи, якій він передав майно у володіння;
3) вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.
Оскільки земельна ділянка 1421255100:01:003:1367, площею 2,0000 га вибула з
власності держави поза її волею, вона може бути витребувана навіть від
добросовісного набувача.
У даному випадку наявні всі передбачені законом умови, передбачені статтею 388 ЦК
України, для витребування майна від його набувача, а саме:
- титульний володілець не має можливості здійснювати фактичне володіння над
річчю;
- майно, яке хоче повернути титульний володілець, збереглося в натурі та перебуває у
фактичному володінні іншої особи;
- майно, яке підлягає віндикації, є індивідуально визначеним;
- віндикаційний позов має недоговірний характер і спрямований на захист речових
прав;
- між позивачем і відповідачем немає договірних відносин.
Відповідні висновки щодо застосування ст. 388 ЦК України викладені у постанові
Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 914/1953/17.
Так, у разі коли відчуження майна мало місце два і більше разів після недійсного
правочину, це майно може бути витребувано від особи, яка не є стороною недійсного
правочину, від добросовісного набувача на підставі частини 1 статті 388 ЦК України.
У такому випадку чинне законодавство не пов'язує можливість витребування майна у
добросовісного набувача з обставинами щодо наявності у відчужувача за
останнім у ланцюгу договором, права відчужувати це майно.
Витребування майна від добросовісного набувача у такому випадку залежить від
наявності волі на передачу цього майна у власника майна - відчужувача за першим
правочином у ланцюгу правочинів.
Згідно з п. 22 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду
цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 № 5 «Про судову практику в справах
про захист права власності та інших речових прав» якщо майно за відплатним
договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право
витребувати це майно з незаконного володіння набувача (статті 387, 388 ЦК
України).
Якщо в такій ситуації (саме так обґрунтовано підставу позову) пред'явлений позов
про визнання недійсними договорів про відчуження майна, суду під час розгляду
справи слід мати на увазі правила, встановлені статтями 387, 388 ЦК України.
У зв'язку із цим, коли майно придбано за договором в особи, яка не мала права його
відчужувати, то власник має право на підставі статті 388 ЦК України звернутися до
суду з позовом про витребування майна у добросовісного набувача, а не з позовом
про визнання договору про відчуження майна недійсним.
Це стосується не лише випадків, коли укладено один договір із порушенням закону, а
й випадків, коли спірне майно відчужено на підставі наступних договорів.
У п. п. 42, 43 постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2020 у справі
П/811/1640/17 зазначено, що метою віндикаційного позову є забезпечення введення
власника у володіння майном, якого він був незаконно позбавлений. У випадку
позбавлення власника володіння нерухомим майном означене введення полягає у
внесенні запису про державну реєстрацію за власником права власності на нерухоме
майно (див. принцип реєстраційного підтвердження володіння нерухомістю у пункті
89 постанови Великої Палати Верховного Суду від 04.07.2018 у справі № 653/1096/16-
ц).
З огляду на вказане в разі задоволення позовної вимоги про витребування
нерухомого майна із чужого незаконного володіння суд витребовує таке майно на
користь позивача, а не зобов'язує відповідача повернути це майно власникові. Таке
рішення є підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме
майно запису про державну реєстрацію за позивачем права власності на нерухоме
майно, зареєстроване в цьому реєстрі за відповідачем.
Предметом спору виступає земельна ділянка з кадастровим номером
1421255100:01:003:1367, площею 2,0000 га для ведення особистого селянського
господарства на території Великоновосілківської селищної ради за межами населених
пунктів.
На час вибуття з державної власності (15.07.2020) уповноваженим органом нею
розпоряджатись виступало Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області
(ч. 4 ст. 122 ЗК України у редакції на час спірних відносин).
Відповідно до Закону України від 28.04.2021 № 1423-ІХ «Про внесення змін до деяких
законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у
сфері земельних відносин» розділ Х Перехідних положень Земельного кодексу
України доповнений пунктом 24, що передбачає, що землями комунальної власності
територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за
межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:
а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами,
установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних
ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських
підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні
державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної
академії наук України, національних галузевих академій наук);
б) оборони;
в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів
і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;
г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що
зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності;
д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських
меліоративних систем державної власності;
е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення
проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами
виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування
державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та
водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення
зазначених органів не прийняті.
Таким чином, з 27.05.2021 уповноваженим державою органом на розпорядження
земельною ділянкою 1421255100:01:003:1367, площею 2,0000 га є відповідна сільська
рада, на території якої перебуває земельна ділянка.
З огляду на викладене, спірна земельна ділянка підлягає витребуванню у комунальну
власність Великоновосілківської селищної ради Волноваського району Донецької
області.
Однак, Законом України № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України
«Про введення воєнного стану в Україні» відповідно до п. 31 ч. 1 ст. 85 Конституції
України та ст. 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» затверджено
Указ Президента України від 24.02.2022, яким в Україні з 24.02.2022 введено воєнний
стан. У подальшому Законами України від 15.03.2022 № 2119-ІХ, від 21.04.2022 №
2112-ІХ, від 22.05.2022 № 2263-ІХ про затвердження Указів Президента України строк
продовжувався на 30 діб, від 15.08.2022 № 2500-ІХ «Про затвердження Указу
Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», №3057-
ІХ від 18.05.2023 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження
строку дії воєнного стану в Україні», №3275-ІХ від 27.07.2023 «Про затвердження
Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»,
№3429-ІХ від 08.11.2023 «Про затвердження Указу Президента України «Про
продовження строку дії воєнного стану в Україні», №3564-ІХ від 06.02.2024 строк дії воєнного стану продовжено на 90 діб.
Натепер Законом України № 4024-ІХ від 29.10.2024 року затверджено відповідний
Указ Президента України та продовжено строк дії воєнного стану ще на 90 діб.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на
територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та
законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та
здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту,
громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав,
свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні
органи - військові адміністрації.
Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій
територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі
органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на
них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом
Військові адміністрації населених пунктів, районні, обласні військові адміністрації
здійснюють свої повноваження протягом дії воєнного стану та 30 днів після його
припинення чи скасування.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»
обмеження прав територіальних громад на місцеве самоврядування згідно з
Конституцією та законами України може бути застосоване лише в умовах воєнного
чи надзвичайного стану.
При цьому, згідно з абз. 1 п. 1 ч. 2 ст 10 Закону України «Про правовий режим
воєнного стану» у разі утворення військової адміністрації населеного пункту
(населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може
прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його
припинення чи скасування начальник військової адміністрації крім повноважень,
віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської,
селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського
голови.
Указом Президента України від 04.07.2022 № 469/2022 «Про утворення військових
адміністрацій населених пунктів у Донецькій області» створено Великоновосілківську
селищну військову адміністрацію Волноваського району Донецької області.
Розпорядженням Президента України №119/2022-рп від 04.07.2022 начальником
Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району
Донецької області призначено Ященка С.Д.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 30.08.2022 №2542 «Про
здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Донецькій
області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України "Про
правовий режим воєнного стану", у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів
після його припинення чи скасування, начальники Бахмутської, Сіверської,
Соледарської, Часовоярської міських та Званівської сільської військових адміністрацій
Бахмутського району, Великоновосілківської селищної та Комарської сільської
військових адміністрацій Волноваського району, Краматорської, Лиманської,
Миколаївської, Святогірської міських та Черкаської селищної військових
адміністрацій Краматорського району, Курахівської міської та Шахівської сільської
військових адміністрацій Покровського району Донецької області крім повноважень,
віднесених до їх компетенції Законом України "Про правовий режим воєнного стану",
здійснюють повноваження відповідних сільських, селищних, міських рад, їх
виконавчих комітетів, відповідних сільських, селищних, міських голів.
Отже, повноваження Великоновосілківської селищної ради Волноваського району
Донецької області натепер здійснюються Великоновосілківською селищною
військовою адміністрацією Волноваського району Донецької області.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво
інтересів держави у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Такі випадки встановлено ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
Вказаною нормою передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді
законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює
орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних
повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі
відсутності такого органу.
З зазначеної норми вбачається, що підстави для представництва прокурором
інтересів держави в суді складаються з чотирьох елементів:
1) наявність інтересів держави у спірних відносинах;
2) порушення / загроза порушення зазначених інтересів;
3) наявність / відсутність компетентного суб'єкта владних повноважень, який має
захищати зазначені інтереси держави;
4) нездійснення або неналежне здійснення захисту інтересів держави компетентним
суб'єктом владних повноважень (у разі його наявності).
Підстави для представництва прокурором інтересів держави в особі начальника
Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваськго району
Донецької області підтверджено наступним.
Інтереси держави у сфері земельних відносин полягають у забезпеченні
правомірного обігу земельних ділянок, набуття права власності на земельні ділянки
лише на законних підставах, недопустимості відчуження земельних ділянок поза
волею держави.
Про наявність вказаних інтересів свідчать положення ч. 1 ст. 14 Конституції України,
ч. 1 ст. 1 ЗК України, за якими земля є основним національним багатством, що
перебуває під особливою охороною держави, а також ч. 1 ст. 116 ЗК України, за
якими земельні ділянки державної та комунальної власності можуть набуватися
лише за рішеннями компетентних органів або аукціонів.
Порушення інтересів держави обумовлено тим, що усупереч зазначеним нормам
земельна ділянка держави вибула з її власності поза її волею (без прийняття рішення
компетентним органом або аукціону).
Компетентним суб'єктом владних повноважень у даних відносинах наразі
виступає Великоновосілківська селищна військова адміністрація Волноваського
району Донецької області.
Так, відповідно до п. 24 р. Х Перехідних положень ЗК України землями комунальної
власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності,
розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад,
крім переліку встановлених земель.
За п. а ч. 1 ст. 12 ЗК України розпорядження землями комунальної власності,
територіальних громад належить до повноважень сільських, селищних, міських рад у
галузі земельних відносин.
А у зв'язку з введенням воєнного стану в Україні, утворенням військової адміністрації
та надання йому повноважень відповідного органу місцевого самоврядування
(Великоновосілківської селищної ради Волноваського району Донецької області) саме
Великоновосілківська селищна військова адміністрація Волноваського району
Донецької області як представник власника (територіальної громади) мала би здійснити захист прав на земельні ділянки.
Нездійснення захисту компетентним органом полягає у тому, що
Великоновосілківська селищна військова адміністрація Волноваського району
Донецької області не вжила будь-яких заходів до витребування спірної земельної
ділянки з чужого незаконного володіння.
Так, прокуратурою проінформовано Великоновосілківську селищну військову
адміністрацію Волноваського району Донецької області про виявлені порушення
вимог земельного законодавства та безпідставність набуття ОСОБА_2 у
власність земельної ділянки.
Однак, листами № 01-25/1345 від 05.04.2024, №01-25/2070 від 29.05.2024 та №01-
25/4222 від 11.11.2024 начальник Великоновосілківської селищної військової
адміністрації Волноваського району Донецької області повідомив про те, що органом
контролю у сфері земельних правовідносин є Головне управління Держгеокадастру у
Донецькій області, селищна рада в даний час не спроможна підтвердити або
спростувати наведену у листі прокуратури інформацію, у зв'язку з чим не може
належним чином відреагувати.
Таким чином, Великоновосілківська селищна військова адміністрація Волноваського
району Донецької області самоусунулась від вжиття заходів для захисту порушених
інтересів держави у сфері земельних правовідносин. За таких обставин інтереси
держави залишаються незахищеними та потребують захисту.
Для здійснення представництва інтересів держави не має
значення, з яких причин (об'єктивних чи суб'єктивних) компетентний орган не
здійснив захист державних інтересів. Важливо лише те, що такий захист не здійснено
й інтереси держави його потребують.
З огляду на це, у прокурора наявні підстави для подання позовної заяви у
даній справі в інтересах держави в особі Великоновосілківської селищної
військової адміністрації Волноваського району Донецької області.
09 квітня 2025 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Цивільного
кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача».
Прийнятим Законом внесено зміни до Цивільного кодексу України, Господарського
процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України,
Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх
обтяжень».
Серед іншого, стаття 390 Цивільного кодексу України доповнена частиною 5,
відповідно до якої суд одночасно із задоволенням позову органу державної влади,
органу місцевого самоврядування або прокурора про витребування нерухомого майна
від добросовісного набувача на користь держави чи територіальної громади вирішує
питання про здійснення органом державної влади або органом місцевого
самоврядування компенсації вартості такого майна добросовісному набувачеві.
Положення цього Закону мають зворотну дію в часі в частині умов та порядку
компенсації органом державної влади або органом місцевого самоврядування
добросовісному набувачеві вартості нерухомого майна, оцінка (експертно-грошова
оцінка земельної ділянки) якого здійснена в порядку, визначеному законом, чинна на
дату подання позовної заяви, у справах, в яких судом першої інстанції не ухвалено
рішення про витребування майна у добросовісного набувача на день набрання
чинності цим Законом, а також у частині порядку обчислення та перебігу граничного
строку для витребування чи визнання права щодо нерухомого майна, право власності
на яке зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно до дня
набрання чинності цим Законом та нерухомого майна, щодо якого на момент його
передачі першому набувачеві законом не була встановлена необхідність державної
реєстрації правочину або реєстрації права власності і дата його передачі першому
набувачеві передує дню набрання чинності цим Законом.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 28.09.2023 у справі №
483/448/20 вказала, що добросовісність є однією із загальних засад цивільного
законодавства (п. 6 ч. 1 ст. 3 Цивільного кодексу України). Учасники цивільних
правовідносин мають поводитися добросовісно, розумно враховувати інтереси іншої сторони, утримуватися від недобросовісних дій чи бездіяльності. Прояви таких
обов'язків та недобросовісної чи нерозумної поведінки є численними і не можуть
бути визначені у вичерпний спосіб (постанови Великої Палати Верховного Суду
від 29.09.2020 у справі № 688/2908/16-ц (п. п. 37, 38), від
20.07.2022 у справі № 923/196/20 (п. 40), від 06.07.2022 у справі №
914/2618/16 (п. 52).
Вважає, що Відповідач у справі - ОСОБА_1 є недобросовісним набувачем права
власності на земельну ділянку з кадастровим номером 142125510001:003:1367,
зважаючи на сукупність таких обставин (доказів).
Земельні ділянки, право власності на які набуті ОСОБА_1 , вибували з державної
власності за відповідною схемою (алгоритмом), що свідчить про її участь у процесі
вибуття земельних ділянок з державної власності.
Так, упродовж 2019-2021 років ОСОБА_1 отримала у власність земельні ділянки
сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського
господарства з кадастровими номерами 1421284800:01:001:0896,
1421284800:01:001:0897, 1421284800:01:001:0898, 1421284600:01:001:0682,
1421284600:01:001:0683, 1421284600:01:001:0684, 1421284600:01:001:0685,
1421284600:01:001:0686, 1421284600:01:001:0688, 1421284600:01:001:0689,
1421284600:01:001:0690, 1421255100:03:001:0402, 1421255100:03:001:0403,
1421255100:03:001:0404, 1421255100:03:001:0405, 1421255100:03:001:0406,
1421255100:03:001:0408, 1421255100:03:001:0409, 1421255100:03:001:0410,
1421255100:03:001:0411, 1421255100:03:001:0412, 1421255100:03:001:0413,
1421255100:03:001:0414, 1421255100:03:001:0415, 1421255100:03:001:0416,
1421255100:03:001:0417, 1421255100:03:001:0418, 1421255100:03:001:0419,
1421286400:01:005:0461, 1421286400:01:005:0462, 1421286400:01:005:0463,
1421286400:01:005:0464, 1421286400:01:005:0466, 1421286400:01:005:0467,
1421286400:01:005:0469, 1421286400:01:005:0470, 1421281400:01:002:0031,
1421281400:01:002:0032, 1421281400:01:002:0034, 1421281400:01:002:0035,
1421281400:01:002:0036, 1421281400:01:002:0037, 1421281400:01:002:0038,
1421281400:01:002:0041, 1421281400:01:002:0042, 1421281400:01:002:0043,
1421281400:01:002:0045, 1421255100:01:003:1426, 1421255100:01:003:1427,
1421255100:01:003:1428, 1421255100:01:003:1429, 1421255100:01:003:1430,
1421255100:01:003:1431, 1421255100:01:003:1432, 1421255100:01:003:1433,
1421255100:01:003:1434, 1421255100:01:003:1435, 1421255100:01:003:1436,
1421255100:01:003:1297, 1421255100:01:003:1298, 1421255100:01:003:1299, 1421255100:01:003:1300, 1421255100:01:003:1301, 1421255100:01:003:1302, 1421255100:01:003:1303, 1421255100:01:003:1305, 1421255100:01:003:1306, 1421255100:01:003:1307, 1421255100:01:003:1308, 1421255100:01:003:1310, 1421255100:01:003:1312, 1421255100:01:003:1321, 1421255100:01:003:1322, 1421255100:01:003:1326, 1421255100:01:003:1327, 1421255100:01:003:1328, 1421255100:01:003:1331, 1421255100:01:003:1332, 1421255100:01:003:1333, 1421255100:01:003:1334, 1421255100:01:003:1335, 1421255100:01:003:1337, 1421255100:01:003:1341, 1421255100:01:003:1343, 1421255100:01:003:1344, 1421255100:01:003:1345, 1421255100:01:003:1346, 1421255100:01:003:1347, 1421255100:01:003:1349, 1421255100:01:003:1350, 1421255100:01:003:1351, 1421255100:01:003:1352, 1421255100:01:003:1353, 1421255100:01:003:1354, 1421255100:01:003:1355, 1421255100:01:003:1356, 1421255100:01:003:1358, 1421255100:01:003:1359, 1421255100:01:003:1361, 1421255100:01:003:1362, 1421255100:01:003:1363, 1421255100:01:003:1364, 1421255100:01:003:1365, 1421255100:01:003:1366, 1421255100:01:003:1367, 1421255100:01:003:1369, 1421255100:01:003:1370, 1421255100:01:003:1371, 1421255100:01:003:1372, 1421255100:01:003:1373 1421255100:01:003:1375, 1421255100:01:003:1376, 1421255100:01:003:1377, 1421255100:01:003:1378, 1421255100:01:003:1379, 1421255100:01:003:1380, 1421255100:01:003:1381, 1421255100:01:003:1382, 1421255100:01:003:1383, 1421255100:01:003:1384, 1421255100:01:003:1385, 1421255100:01:003:1386, 1421255100:01:003:1387, 1421255100:01:003:1388, 1421255100:01:003:1389, 1421255100:01:003:1390, 1421255100:01:003:1391, 1421255100:01:003:1392, 1421255100:01:003:1393, 1421255100:01:003:1395, 1421255100:01:003:1396, 1421255100:01:003:1397, 1421255100:01:003:1398, 1421284800:01:001:0899, 1421255100:01:003:1330, 1421255100:01:003:1336, 1421255100:01:003:1352, 1421255100:01:003:1368, 1421255100:01:003:1394, 1421255100:01:003:0033, 1421286400:01:005:0465, 1421284600:01:001:0687, 1421284800:01:001:0900, 1421255100:01:003:1311, 1421255100:01:003:1325 та низки інших ділянок.
До обставин, які підтверджують недобросовісність ОСОБА_1 як набувача великої
кількості земельних ділянок, у тому числі спірної земельної ділянки, відносяться:
- відсутність наказу Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про
надання земельної ділянки у власність ОСОБА_5 у даному випадку та багатьох
інших осіб у інших випадках вибуття земельних ділянок з власності держави;
- наявність наказів про надання земельних ділянок третім особам тільки у матеріалах
реєстраційної справи Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх
обтяжень, а не в органі, що здійснював розпорядження земельними ділянками на час
їх вибуття з державної власності - Головного управління Держгеокадастру у
Донецькій області, що свідчить про сумнівність їх походження чи навіть про
підроблення;
- збіги у датах, зазначених у копіях наказів, якими, нібито, передані у власність
земельні ділянки третім особам, які не заявляють самостійних вимог на предмет
спору у інших цивільних справах;
- не виконання повноважень станом на день, зазначений у копіях наказів про
надання земельних ділянок посадовою особою, яка зазначена підписантом цих
наказів - начальником Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області
ОСОБА_6 ;
- реєстрація у переважній більшості права власності на земельні ділянки третіх осіб,
які не заявляють самостійних вимог на предмет спору одним і тим самим державним
реєстратором;
- один і той же покупець земельних ділянок - ОСОБА_1 , при цьому,
єдиним масивом.
Спірна земельна ділянка з кадастровим номером 142125510001:003:1367 вибула з
державної власності відповідно до вказаного алгоритму (схеми) у складі єдиного
масиву земельних ділянок, у тому числі земельних ділянок з кадастровими номерами
1421255100:01:003:1362, 1421255100:01:003:1363, 1421255100:01:003:1364,
1421255100:01:003:1365, 1421255100:01:003:1366, 1421255100:01:003:1367,
1421255100:01:003:1369, 1421255100:01:003:1370, 1421255100:01:003:1371,
1421255100:01:003:1372. До 2019 року зазначені земельні ділянки були складовою
архівної земельної ділянки з кадастровим номером 1421255100:01:003:1239 площею
63,0972 га, яка була безпідставно виключена з переліку земельних ділянок, права на
які виставлені на земельні торги. Про безпідставність виключення зазначено
Держгеокадастром у акті перевірки деяких питань діяльності Головного управління
Держгеокадастру у Донецькій області від 21.11.2019 №740/0/3-19.
Рішеннями Великоновосілківського районного суду Донецької області за позовами
першого заступника керівника Волноваської окружної прокуратури у ОСОБА_1
витребувано ряд земельних ділянок.
Отже, підстави для визнання ОСОБА_1 добросовісним набувачем та
компенсації їй відповідно до вимог ст. 390 Цивільного кодексу України
вартості витребуваної земельної ділянки, відсутні.
Частиною 1 статті 261 ЦК України визначено, що перебіг позовної давності
починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення
свого права або про особу, яка його порушила.
Згідно з частиною 2 статті 45 ЦПК України прокурор здійснює у суді представництво
інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та
іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії цивільного
процесу.
Норми, установлені частиною 1 статті 261 ЦК України щодо початку перебігу
позовної давності, поширюються на звернення прокурора до суду із позовною заявою
про захист державних інтересів. Перебіг позовної давності в такому разі починається
від дня, коли прокурор довідався або міг довідатися про порушення інтересів
держави.
Отже, закон пов'язує початок перебігу позовної давності не з моментом
поінформованості про вчинення певної дії чи прийняття рішення, а з моментом
обізнаності про вчинення порушення закону та порушення у зв'язку з цим прав та
охоронюваних законом інтересів.
Аналогічна позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від
14.11.2018 у справі № 183/1617/16.
Про факт порушення земельного законодавства у виді безпідставної передачі у
приватну власність ОСОБА_2 земельної ділянки з кадастровим номером
1421255100:01:003:1367 Волноваська окружна прокуратура Донецької області
дізналась у лютому 2024 року за результатами опрацювання відомостей Державного
реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Саме з 08.02.2024 - дати
отримання відповіді Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про
відсутність рішення про надання спірної земельної ділянки у власність
ОСОБА_2 і необхідно обчислювати початок перебігу строку позовної давності для
прокурора, який з цього моменту мав об'єктивну можливість дізнатись, що Відповідач
є власником спірної земельної ділянки, а земельна ділянка підлягає витребуванню за
рішенням суду на користь Великоновосілківської селищної військової адміністрації.
Спірна земельна ділянка з кадастровим номером 1421255100:01:003:1367, площею
2,0000 га розташована на території Великоновосілківської селищної ради
Волноваського району Донецької області.
Просив витребувати у ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району Донецької області (пр.Миру, б. 23 с. Багатир Волноваського району Донецької області, 85530, код ЄДРПОУ: 44790913) земельну ділянку з кадастровим номером 1421255100:01:003:1367, площею 2,0000 га. Стягнути з ОСОБА_1 на користь Донецької обласної прокуратури (р/р №UA918201720343180002000016251, Держказначейська служба України м.Київ, МФО - 820172, код ЄДРПОУ - 25707002, отримувач - Донецька обласна прокуратура) витрати зі сплати судового збору в розмірі 3633,60 грн.
Ухвалою Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 03 квітня 2025 року у справі було відкрито провадження та призначено до розгляду в підготовче судове засідання.
Ухвалою Жовтоводського міського суду Дніпропетровської області від 23 травня 2025 року підготовче провадження по справі було закрито, справу призначено до судового розгляду по суті.
Прокурор в судовому засіданні підтримав позовну заяву, за обставин викладених в ній.
Відповідач ОСОБА_1 в судове засідання не з'явилась, про причини неявки суд не повідомила. Від відповідача, яка викликалась в судове засідання шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Судової влади України, у запропонований їй ухвалою про відкриття провадження по справі строк, відзиву на позов до суду не надходило.
Великоновосілківська селищна військова адміністрація, в інтересах якої подано позов, подала суду клопотання про розгляд справи у їх відсутність. Позовні вимоги підтримають.
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні позивача Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області подали суду клопотання про розгляд справи у їх відсутності, позовні вимоги підтримують.
Третя особа, що не заявляє самостійних вимог на стороні відповідача ОСОБА_2 в судове засідання не з'явився, про причини неявки суд не повідомив. Виклик третьої особи в судове засідання здійснено шляхом розміщення оголошення на офіційному веб-сайті Судової влади України.
Суд, вислухавши прокурора, з'ясувавши обставини справи, дослідивши матеріали справи, оцінивши зібрані по справі докази виснуває, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.
Суд виснуває, що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно 15.07.2020 державним реєстратором Мангушської районної державної адміністрації Попруженком А.В. за ОСОБА_2 зареєстровано право власності на земельну ділянку з кадастровим номером 1421255100:01:003:1367, площею 2,0000 га для ведення особистого селянського господарства на території Великоновосілківської селищної ради Великоновосілківського району за межами населених пунктів.
Підставою для реєстрації права власності на земельну ділянку став наказ Головного
управління Держгеокадастру у Донецькій області від 10.03.2020 № 1152-СГ «Про надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення», яким ОСОБА_2 надано безоплатно у власність земельну ділянку площею 2,000 га, у тому числі ріллі площею 2,0000 га (кадастровий номер 1421255100:01:003:1367) із земель сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Великоновосілківської селищної ради Великоновосілківського району Донецької області за межами населених пунктів, та копія якого міститься у у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно.
Однак, відповідно до наданої Головним управлінням Держгеокадастру у Донецькій
області належним чином завіреної копії наказу з аналогічним номером від 02.03.2020 № 1152-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою», ОСОБА_3 відмовлено у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки, розташованої на території Званівської сільської територіальної громади Бахмутського району Донецької області.
При цьому, під наказом від 10.03.2020 № 1152-СГ «Про надання земельної ділянки у
власність без зміни цільового призначення», копія якого міститься у реєстраційній справі зазначені посада та прізвище підписанта - «начальник ОСОБА_4 ». Підпис відсутній. Наказ від 02.03.2020 №1152-СГ «Про відмову у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою», яким ОСОБА_3 відмовлено у наданні дозволу на розроблення документації із землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки, розташованої на території Званівської сільської територіальної громади Бахмутського району, підписано в.о. начальника Тетяною Підгорною з накладенням її особистого підпису.
Тобто, зміст наказу від 02.03.2020 № 1152-СГ, не відповідає змісту наказу з тим же
номером, але іншою датою, що міститься у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно щодо земельної ділянки з кадастровим номером 1421255100:01:003:1367, площею 2,0000 га.
Крім цього, відповідно до інформації Державної служби України з питань геодезії,
картографії та кадастру № 10-28-0.152-8513/2-23 від 14.08.2023, у період з 08 січня по 25 червня 2020 року включно, обов'язки начальника Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області виконувала Підгорна Т.О.
Таким чином, саме Підгорна Т.О. мала повноваження на підписання наказів з питання розпорядження земельними ділянками сільськогосподарського призначення 02 березня та 10 березня 2020 року.
Тобто, ні 02 березня 2020 року, ні 10 березня 2020 року Якименко І.В. не мав
повноважень на підписання наказу № 1152-СГ «Про надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення», яким ОСОБА_2 нібито надано безоплатно у власність земельну ділянку з кадастровим номером 1421255100:01:003:1367, площею 2,0000 га.
Згідно з інформацією Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області №
10-5-0.3-403/2-23 від 08.02.2024, ОСОБА_2 звертався до Управління із клопотанням про надання дозволу на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення земельної ділянки безоплатно у власність. Наказом від 19.08.2019 № 4012- СГ «Про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою», йому надано дозвіл на розроблення проєкту землеустрою щодо відведення безоплатно у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення державної власності для ведення особистого селянського господарства на території Великоновосілківської селищної ради Великоновосілківського району.
Однак, із клопотанням про затвердження проєкту землеустрою щодо відведення
безоплатно у власність земельної ділянки ОСОБА_2 до Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області не звернувся.
Крім цього, Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області повідомило
про не прийняття наказу № 1152-СГ від 10.03.2020 «Про надання земельної ділянки у власність без зміни цільового призначення», яким ОСОБА_2 , нібито надано безоплатно у власність земельну ділянку з кадастровим номером 1421255100:01:003:1367, площею 2,0000 га.
Таким чином, державою ніколи не приймалося рішення про відчуження земельної
ділянки 1421255100:01:003:1367, площею 2,0000 га, а остання вибула з державної
власності поза її волею.
У подальшому, 15.07.2020 ОСОБА_2 уклав нотаріально посвідчений договір
купівлі-продажу зазначеної земельної ділянки з ОСОБА_1 .
Згідно з ч. 1 ст. 81 Земельного кодексу України громадяни України набувають права
власності на земельні ділянки на підставі:
а) придбання за договором купівлі-продажу, ренти, дарування, міни, іншими
цивільно-правовими угодами;
б) безоплатної передачі із земель державної і комунальної власності;
в) приватизації земельних ділянок, що були раніше їм надані у користування;
г) прийняття спадщини;
ґ) виділення в натурі (на місцевості) належної їм земельної частки (паю).
Частиною 1 ст. 116 Земельного кодексу України передбачено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Водночас, у даному випадку не має жодних законних підстав для набуття
ОСОБА_2 земельної ділянки державної власності.
Відповідно до ч. 1 ст. 658 ЦК України право продажу товару, крім випадків
примусового продажу та інших випадків, встановлених законом, належить власникові
товару. Якщо продавець товару не є його власником, покупець набуває право
власності лише у випадку, якщо власник не має права вимагати його повернення.
Оскільки ОСОБА_2 не набував право власності на земельну ділянку, укладення
договорів купівлі-продажу земельної ділянки є безпідставним.
Відповідно до ч. 1 ст. 387 ЦК України власник має право витребувати своє майно від
особи, яка незаконно, без відповідної правової підстави заволоділа ним.
Згідно з ч. 1 ст. 388 ЦК України якщо майно за відплатним договором придбане в
особи, яка не мала права його відчужувати, про що набувач не знав і не міг знати
(добросовісний набувач), власник має право витребувати це майно від набувача лише
у разі, якщо майно:
1) було загублене власником або особою, якій він передав майно у володіння;
2) було викрадене у власника або особи, якій він передав майно у володіння;
3) вибуло з володіння власника або особи, якій він передав майно у володіння, не з їхньої волі іншим шляхом.
Оскільки земельна ділянка 1421255100:01:003:1367, площею 2,0000 га вибула з
власності держави поза її волею, вона може бути витребувана навіть від
добросовісного набувача.
У даному випадку наявні всі передбачені законом умови, передбачені статтею 388 ЦК
України, для витребування майна від його набувача, а саме:
- титульний володілець не має можливості здійснювати фактичне володіння над
річчю;
- майно, яке хоче повернути титульний володілець, збереглося в натурі та перебуває у
фактичному володінні іншої особи;
- майно, яке підлягає віндикації, є індивідуально визначеним;
- віндикаційний позов має недоговірний характер і спрямований на захист речових
прав;
- між позивачем і відповідачем немає договірних відносин.
Відповідні висновки щодо застосування ст. 388 ЦК України викладені у постанові
Верховного Суду від 26.06.2018 у справі № 914/1953/17.
Так, у разі коли відчуження майна мало місце два і більше разів після недійсного
правочину, це майно може бути витребувано від особи, яка не є стороною недійсного
правочину, від добросовісного набувача на підставі частини 1 статті 388 ЦК України.
У такому випадку чинне законодавство не пов'язує можливість витребування майна у
добросовісного набувача з обставинами щодо наявності у відчужувача за
останнім у ланцюгу договором, права відчужувати це майно.
Витребування майна від добросовісного набувача у такому випадку залежить від
наявності волі на передачу цього майна у власника майна - відчужувача за першим
правочином у ланцюгу правочинів.
Згідно з п. 22 постанови Пленуму Вищого спеціалізованого суду України з розгляду
цивільних і кримінальних справ від 07.02.2014 № 5 «Про судову практику в справах
про захист права власності та інших речових прав» якщо майно за відплатним
договором придбане в особи, яка не мала права його відчужувати, власник має право
витребувати це майно з незаконного володіння набувача (статті 387, 388 ЦК
України).
Якщо в такій ситуації (саме так обґрунтовано підставу позову) пред'явлений позов
про визнання недійсними договорів про відчуження майна, суду під час розгляду
справи слід мати на увазі правила, встановлені статтями 387, 388 ЦК України.
У зв'язку із цим, коли майно придбано за договором в особи, яка не мала права його
відчужувати, то власник має право на підставі статті 388 ЦК України звернутися до
суду з позовом про витребування майна у добросовісного набувача, а не з позовом
про визнання договору про відчуження майна недійсним.
Це стосується не лише випадків, коли укладено один договір із порушенням закону, а
й випадків, коли спірне майно відчужено на підставі наступних договорів.
У п. п. 42, 43 постанови Великої Палати Верховного Суду від 12.02.2020 у справі
П/811/1640/17 зазначено, що метою віндикаційного позову є забезпечення введення
власника у володіння майном, якого він був незаконно позбавлений. У випадку
позбавлення власника володіння нерухомим майном означене введення полягає у
внесенні запису про державну реєстрацію за власником права власності на нерухоме
майно (див. принцип реєстраційного підтвердження володіння нерухомістю у пункті
89 постанови Великої Палати Верховного Суду від 04.07.2018 у справі № 653/1096/16-
ц).
З огляду на вказане в разі задоволення позовної вимоги про витребування
нерухомого майна із чужого незаконного володіння суд витребовує таке майно на
користь позивача, а не зобов'язує відповідача повернути це майно власникові. Таке
рішення є підставою для внесення до Державного реєстру речових прав на нерухоме
майно запису про державну реєстрацію за позивачем права власності на нерухоме
майно, зареєстроване в цьому реєстрі за відповідачем.
Предметом спору виступає земельна ділянка з кадастровим номером
1421255100:01:003:1367, площею 2,0000 га для ведення особистого селянського
господарства на території Великоновосілківської селищної ради за межами населених
пунктів.
На час вибуття з державної власності (15.07.2020) уповноваженим органом нею
розпоряджатись виступало Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області
(ч. 4 ст. 122 ЗК України у редакції на час спірних відносин).
Відповідно до Закону України від 28.04.2021 № 1423-ІХ «Про внесення змін до деяких
законодавчих актів України щодо вдосконалення системи управління та дерегуляції у
сфері земельних відносин» розділ Х Перехідних положень Земельного кодексу
України доповнений пунктом 24, що передбачає, що землями комунальної власності
територіальних громад вважаються всі землі державної власності, розташовані за
межами населених пунктів у межах таких територіальних громад, крім земель:
а) що використовуються органами державної влади, державними підприємствами,
установами, організаціями на праві постійного користування (у тому числі земельних
ділянок, що перебувають у постійному користуванні державних лісогосподарських
підприємств, та земель водного фонду, що перебувають у постійному користуванні
державних водогосподарських підприємств, установ, організацій, Національної
академії наук України, національних галузевих академій наук);
б) оборони;
в) природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення в межах об'єктів
і територій природно-заповідного фонду загальнодержавного значення, лісогосподарського призначення;
г) зони відчуження та зони безумовного (обов'язкового) відселення території, що
зазнала радіоактивного забруднення внаслідок Чорнобильської катастрофи;
ґ) під будівлями, спорудами, іншими об'єктами нерухомого майна державної власності;
д) під об'єктами інженерної інфраструктури загальнодержавних та міжгосподарських
меліоративних систем державної власності;
е) визначених у наданих до набрання чинності цим пунктом дозволах на розроблення
проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок, наданих органами
виконавчої влади з метою передачі земельних ділянок у постійне користування
державним установам природно-заповідного фонду, державним лісогосподарським та
водогосподарським підприємствам, установам та організаціям, якщо рішення
зазначених органів не прийняті.
Таким чином, з 27.05.2021 уповноваженим державою органом на розпорядження
земельною ділянкою 1421255100:01:003:1367, площею 2,0000 га є відповідна сільська
рада, на території якої перебуває земельна ділянка.
З огляду на викладене, спірна земельна ділянка підлягає витребуванню у комунальну
власність Великоновосілківської селищної ради Волноваського району Донецької
області.
Однак, Законом України № 2102-ІХ «Про затвердження Указу Президента України
«Про введення воєнного стану в Україні» відповідно до п. 31 ч. 1 ст. 85 Конституції
України та ст. 5 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» затверджено
Указ Президента України від 24.02.2022, яким в Україні з 24.02.2022 введено воєнний
стан. У подальшому Законами України від 15.03.2022 № 2119-ІХ, від 21.04.2022 №
2112-ІХ, від 22.05.2022 № 2263-ІХ про затвердження Указів Президента України строк
продовжувався на 30 діб, від 15.08.2022 № 2500-ІХ «Про затвердження Указу
Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», №3057-
ІХ від 18.05.2023 «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження
строку дії воєнного стану в Україні», №3275-ІХ від 27.07.2023 «Про затвердження
Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»,
№3429-ІХ від 08.11.2023 «Про затвердження Указу Президента України «Про
продовження строку дії воєнного стану в Україні», №3564-ІХ від 06.02.2024 строк дії воєнного стану продовжено на 90 діб.
Натепер Законом України № 4024-ІХ від 29.10.2024 року затверджено відповідний
Указ Президента України та продовжено строк дії воєнного стану ще на 90 діб.
Відповідно до ст. 4 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» на
територіях, на яких введено воєнний стан, для забезпечення дії Конституції та
законів України, забезпечення разом із військовим командуванням запровадження та
здійснення заходів правового режиму воєнного стану, оборони, цивільного захисту,
громадської безпеки і порядку, захисту критичної інфраструктури, охорони прав,
свобод і законних інтересів громадян можуть утворюватися тимчасові державні
органи - військові адміністрації.
Військові адміністрації населених пунктів утворюються в межах територій
територіальних громад, у яких сільські, селищні, міські ради та/або їхні виконавчі
органи, та/або сільські, селищні, міські голови не здійснюють покладені на
них Конституцією та законами України повноваження, а також в інших випадках, передбачених цим Законом
Військові адміністрації населених пунктів, районні, обласні військові адміністрації
здійснюють свої повноваження протягом дії воєнного стану та 30 днів після його
припинення чи скасування.
Відповідно до ст. 21 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні»
обмеження прав територіальних громад на місцеве самоврядування згідно з
Конституцією та законами України може бути застосоване лише в умовах воєнного
чи надзвичайного стану.
При цьому, згідно з абз. 1 п. 1 ч. 2 ст 10 Закону України «Про правовий режим
воєнного стану» у разі утворення військової адміністрації населеного пункту
(населених пунктів) Верховна Рада України за поданням Президента України може
прийняти рішення про те, що у період дії воєнного стану та 30 днів після його
припинення чи скасування начальник військової адміністрації крім повноважень,
віднесених до його компетенції цим Законом, здійснює повноваження сільської,
селищної, міської ради, її виконавчого комітету, сільського, селищного, міського
голови.
Указом Президента України від 04.07.2022 № 469/2022 «Про утворення військових
адміністрацій населених пунктів у Донецькій області» створено Великоновосілківську
селищну військову адміністрацію Волноваського району Донецької області.
Розпорядженням Президента України №119/2022-рп від 04.07.2022 начальником
Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району
Донецької області призначено Ященка С.Д.
Відповідно до Постанови Верховної Ради України від 30.08.2022 №2542 «Про
здійснення начальниками військових адміністрацій населених пунктів у Донецькій
області повноважень, передбачених частиною другою статті 10 Закону України "Про
правовий режим воєнного стану", у період дії воєнного стану в Україні та 30 днів
після його припинення чи скасування, начальники Бахмутської, Сіверської,
Соледарської, Часовоярської міських та Званівської сільської військових адміністрацій
Бахмутського району, Великоновосілківської селищної та Комарської сільської
військових адміністрацій Волноваського району, Краматорської, Лиманської,
Миколаївської, Святогірської міських та Черкаської селищної військових
адміністрацій Краматорського району, Курахівської міської та Шахівської сільської
військових адміністрацій Покровського району Донецької області крім повноважень,
віднесених до їх компетенції Законом України "Про правовий режим воєнного стану",
здійснюють повноваження відповідних сільських, селищних, міських рад, їх
виконавчих комітетів, відповідних сільських, селищних, міських голів.
Отже, повноваження Великоновосілківської селищної ради Волноваського району
Донецької області натепер здійснюються Великоновосілківською селищною
військовою адміністрацією Волноваського району Донецької області.
Відповідно до ст. 131-1 Конституції України прокуратура здійснює представництво
інтересів держави у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
Такі випадки встановлено ч. 3 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру».
Вказаною нормою передбачено, що прокурор здійснює представництво в суді
законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює
орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб'єкт владних
повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі
відсутності такого органу.
З зазначеної норми вбачається, що підстави для представництва прокурором
інтересів держави в суді складаються з чотирьох елементів:
1) наявність інтересів держави у спірних відносинах;
2) порушення / загроза порушення зазначених інтересів;
3) наявність / відсутність компетентного суб'єкта владних повноважень, який має
захищати зазначені інтереси держави;
4) нездійснення або неналежне здійснення захисту інтересів держави компетентним
суб'єктом владних повноважень (у разі його наявності).
Підстави для представництва прокурором інтересів держави в особі начальника
Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваськго району
Донецької області підтверджено наступним.
Інтереси держави у сфері земельних відносин полягають у забезпеченні
правомірного обігу земельних ділянок, набуття права власності на земельні ділянки
лише на законних підставах, недопустимості відчуження земельних ділянок поза
волею держави.
Про наявність вказаних інтересів свідчать положення ч. 1 ст. 14 Конституції України,
ч. 1 ст. 1 ЗК України, за якими земля є основним національним багатством, що
перебуває під особливою охороною держави, а також ч. 1 ст. 116 ЗК України, за
якими земельні ділянки державної та комунальної власності можуть набуватися
лише за рішеннями компетентних органів або аукціонів.
Порушення інтересів держави обумовлено тим, що усупереч зазначеним нормам
земельна ділянка держави вибула з її власності поза її волею (без прийняття рішення
компетентним органом або аукціону).
Компетентним суб'єктом владних повноважень у даних відносинах наразі
виступає Великоновосілківська селищна військова адміністрація Волноваського
району Донецької області.
Так, відповідно до п. 24 р. Х Перехідних положень ЗК України землями комунальної
власності територіальних громад вважаються всі землі державної власності,
розташовані за межами населених пунктів у межах таких територіальних громад,
крім переліку встановлених земель.
За п. а ч. 1 ст. 12 ЗК України розпорядження землями комунальної власності,
територіальних громад належить до повноважень сільських, селищних, міських рад у
галузі земельних відносин.
А у зв'язку з введенням воєнного стану в Україні, утворенням військової адміністрації
та надання йому повноважень відповідного органу місцевого самоврядування
(Великоновосілківської селищної ради Волноваського району Донецької області) саме
Великоновосілківська селищна військова адміністрація Волноваського району
Донецької області як представник власника (територіальної громади) мала би здійснити захист прав на земельні ділянки.
Нездійснення захисту компетентним органом полягає у тому, що
Великоновосілківська селищна військова адміністрація Волноваського району
Донецької області не вжила будь-яких заходів до витребування спірної земельної
ділянки з чужого незаконного володіння.
Так, прокуратурою проінформовано Великоновосілківську селищну військову
адміністрацію Волноваського району Донецької області про виявлені порушення
вимог земельного законодавства та безпідставність набуття ОСОБА_2 у
власність земельної ділянки.
Однак, листами № 01-25/1345 від 05.04.2024, №01-25/2070 від 29.05.2024 та №01-
25/4222 від 11.11.2024 начальник Великоновосілківської селищної військової
адміністрації Волноваського району Донецької області повідомив про те, що органом
контролю у сфері земельних правовідносин є Головне управління Держгеокадастру у
Донецькій області, селищна рада в даний час не спроможна підтвердити або
спростувати наведену у листі прокуратури інформацію, у зв'язку з чим не може
належним чином відреагувати.
Таким чином, Великоновосілківська селищна військова адміністрація Волноваського
району Донецької області самоусунулась від вжиття заходів для захисту порушених
інтересів держави у сфері земельних правовідносин. За таких обставин інтереси
держави залишаються незахищеними та потребують захисту.
Для здійснення представництва інтересів держави не має
значення, з яких причин (об'єктивних чи суб'єктивних) компетентний орган не
здійснив захист державних інтересів. Важливо лише те, що такий захист не здійснено
й інтереси держави його потребують.
З огляду на це, у прокурора наявні підстави для подання позовної заяви у
даній справі в інтересах держави в особі Великоновосілківської селищної
військової адміністрації Волноваського району Донецької області.
09 квітня 2025 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Цивільного
кодексу України щодо посилення захисту прав добросовісного набувача».
Прийнятим Законом внесено зміни до Цивільного кодексу України, Господарського
процесуального кодексу України, Цивільного процесуального кодексу України,
Закону України «Про державну реєстрацію речових прав на нерухоме майно та їх
обтяжень».
Серед іншого, стаття 390 Цивільного кодексу України доповнена частиною 5,
відповідно до якої суд одночасно із задоволенням позову органу державної влади,
органу місцевого самоврядування або прокурора про витребування нерухомого майна
від добросовісного набувача на користь держави чи територіальної громади вирішує
питання про здійснення органом державної влади або органом місцевого
самоврядування компенсації вартості такого майна добросовісному набувачеві.
Положення цього Закону мають зворотну дію в часі в частині умов та порядку
компенсації органом державної влади або органом місцевого самоврядування
добросовісному набувачеві вартості нерухомого майна, оцінка (експертно-грошова
оцінка земельної ділянки) якого здійснена в порядку, визначеному законом, чинна на
дату подання позовної заяви, у справах, в яких судом першої інстанції не ухвалено
рішення про витребування майна у добросовісного набувача на день набрання
чинності цим Законом, а також у частині порядку обчислення та перебігу граничного
строку для витребування чи визнання права щодо нерухомого майна, право власності
на яке зареєстровано в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно до дня
набрання чинності цим Законом та нерухомого майна, щодо якого на момент його
передачі першому набувачеві законом не була встановлена необхідність державної
реєстрації правочину або реєстрації права власності і дата його передачі першому
набувачеві передує дню набрання чинності цим Законом.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 28.09.2023 у справі №
483/448/20 вказала, що добросовісність є однією із загальних засад цивільного
законодавства (п. 6 ч. 1 ст. 3 Цивільного кодексу України). Учасники цивільних
правовідносин мають поводитися добросовісно, розумно враховувати інтереси іншої сторони, утримуватися від недобросовісних дій чи бездіяльності. Прояви таких
обов'язків та недобросовісної чи нерозумної поведінки є численними і не можуть
бути визначені у вичерпний спосіб (постанови Великої Палати Верховного Суду
від 29.09.2020 у справі № 688/2908/16-ц (п. п. 37, 38), від
20.07.2022 у справі № 923/196/20 (п. 40), від 06.07.2022 у справі №
914/2618/16 (п. 52).
Вважає, що Відповідач у справі - ОСОБА_1 є недобросовісним набувачем права
власності на земельну ділянку з кадастровим номером 142125510001:003:1367,
зважаючи на сукупність таких обставин (доказів).
Земельні ділянки, право власності на які набуті ОСОБА_1 , вибували з державної
власності за відповідною схемою (алгоритмом), що свідчить про її участь у процесі
вибуття земельних ділянок з державної власності.
Так, упродовж 2019-2021 років ОСОБА_1 отримала у власність земельні ділянки
сільськогосподарського призначення для ведення особистого селянського
господарства з кадастровими номерами 1421284800:01:001:0896,
1421284800:01:001:0897, 1421284800:01:001:0898, 1421284600:01:001:0682,
1421284600:01:001:0683, 1421284600:01:001:0684, 1421284600:01:001:0685,
1421284600:01:001:0686, 1421284600:01:001:0688, 1421284600:01:001:0689,
1421284600:01:001:0690, 1421255100:03:001:0402, 1421255100:03:001:0403,
1421255100:03:001:0404, 1421255100:03:001:0405, 1421255100:03:001:0406,
1421255100:03:001:0408, 1421255100:03:001:0409, 1421255100:03:001:0410,
1421255100:03:001:0411, 1421255100:03:001:0412, 1421255100:03:001:0413,
1421255100:03:001:0414, 1421255100:03:001:0415, 1421255100:03:001:0416,
1421255100:03:001:0417, 1421255100:03:001:0418, 1421255100:03:001:0419,
1421286400:01:005:0461, 1421286400:01:005:0462, 1421286400:01:005:0463,
1421286400:01:005:0464, 1421286400:01:005:0466, 1421286400:01:005:0467,
1421286400:01:005:0469, 1421286400:01:005:0470, 1421281400:01:002:0031,
1421281400:01:002:0032, 1421281400:01:002:0034, 1421281400:01:002:0035,
1421281400:01:002:0036, 1421281400:01:002:0037, 1421281400:01:002:0038,
1421281400:01:002:0041, 1421281400:01:002:0042, 1421281400:01:002:0043,
1421281400:01:002:0045, 1421255100:01:003:1426, 1421255100:01:003:1427,
1421255100:01:003:1428, 1421255100:01:003:1429, 1421255100:01:003:1430,
1421255100:01:003:1431, 1421255100:01:003:1432, 1421255100:01:003:1433,
1421255100:01:003:1434, 1421255100:01:003:1435, 1421255100:01:003:1436,
1421255100:01:003:1297, 1421255100:01:003:1298, 1421255100:01:003:1299, 1421255100:01:003:1300, 1421255100:01:003:1301, 1421255100:01:003:1302, 1421255100:01:003:1303, 1421255100:01:003:1305, 1421255100:01:003:1306, 1421255100:01:003:1307, 1421255100:01:003:1308, 1421255100:01:003:1310, 1421255100:01:003:1312, 1421255100:01:003:1321, 1421255100:01:003:1322, 1421255100:01:003:1326, 1421255100:01:003:1327, 1421255100:01:003:1328, 1421255100:01:003:1331, 1421255100:01:003:1332, 1421255100:01:003:1333, 1421255100:01:003:1334, 1421255100:01:003:1335, 1421255100:01:003:1337, 1421255100:01:003:1341, 1421255100:01:003:1343, 1421255100:01:003:1344, 1421255100:01:003:1345, 1421255100:01:003:1346, 1421255100:01:003:1347, 1421255100:01:003:1349, 1421255100:01:003:1350, 1421255100:01:003:1351, 1421255100:01:003:1352, 1421255100:01:003:1353, 1421255100:01:003:1354, 1421255100:01:003:1355, 1421255100:01:003:1356, 1421255100:01:003:1358, 1421255100:01:003:1359, 1421255100:01:003:1361, 1421255100:01:003:1362, 1421255100:01:003:1363, 1421255100:01:003:1364, 1421255100:01:003:1365, 1421255100:01:003:1366, 1421255100:01:003:1367, 1421255100:01:003:1369, 1421255100:01:003:1370, 1421255100:01:003:1371, 1421255100:01:003:1372, 1421255100:01:003:1373 1421255100:01:003:1375, 1421255100:01:003:1376, 1421255100:01:003:1377, 1421255100:01:003:1378, 1421255100:01:003:1379, 1421255100:01:003:1380, 1421255100:01:003:1381, 1421255100:01:003:1382, 1421255100:01:003:1383, 1421255100:01:003:1384, 1421255100:01:003:1385, 1421255100:01:003:1386, 1421255100:01:003:1387, 1421255100:01:003:1388, 1421255100:01:003:1389, 1421255100:01:003:1390, 1421255100:01:003:1391, 1421255100:01:003:1392, 1421255100:01:003:1393, 1421255100:01:003:1395, 1421255100:01:003:1396, 1421255100:01:003:1397, 1421255100:01:003:1398, 1421284800:01:001:0899, 1421255100:01:003:1330, 1421255100:01:003:1336, 1421255100:01:003:1352, 1421255100:01:003:1368, 1421255100:01:003:1394, 1421255100:01:003:0033, 1421286400:01:005:0465, 1421284600:01:001:0687, 1421284800:01:001:0900, 1421255100:01:003:1311, 1421255100:01:003:1325 та низки інших ділянок.
До обставин, які підтверджують недобросовісність ОСОБА_1 як набувача великої
кількості земельних ділянок, у тому числі спірної земельної ділянки, відносяться:
- відсутність наказу Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про
надання земельної ділянки у власність ОСОБА_5 у даному випадку та багатьох
інших осіб у інших випадках вибуття земельних ділянок з власності держави;
- наявність наказів про надання земельних ділянок третім особам тільки у матеріалах
реєстраційної справи Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та їх
обтяжень, а не в органі, що здійснював розпорядження земельними ділянками на час
їх вибуття з державної власності - Головного управління Держгеокадастру у
Донецькій області, що свідчить про сумнівність їх походження чи навіть про
підроблення;
- збіги у датах, зазначених у копіях наказів, якими, нібито, передані у власність
земельні ділянки третім особам, які не заявляють самостійних вимог на предмет
спору у інших цивільних справах;
- не виконання повноважень станом на день, зазначений у копіях наказів про
надання земельних ділянок посадовою особою, яка зазначена підписантом цих
наказів - начальником Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області
ОСОБА_6 ;
- реєстрація у переважній більшості права власності на земельні ділянки третіх осіб,
які не заявляють самостійних вимог на предмет спору одним і тим самим державним
реєстратором;
- один і той же покупець земельних ділянок - ОСОБА_1 , при цьому,
єдиним масивом.
Спірна земельна ділянка з кадастровим номером 142125510001:003:1367 вибула з
державної власності відповідно до вказаного алгоритму (схеми) у складі єдиного
масиву земельних ділянок, у тому числі земельних ділянок з кадастровими номерами
1421255100:01:003:1362, 1421255100:01:003:1363, 1421255100:01:003:1364,
1421255100:01:003:1365, 1421255100:01:003:1366, 1421255100:01:003:1367,
1421255100:01:003:1369, 1421255100:01:003:1370, 1421255100:01:003:1371,
1421255100:01:003:1372. До 2019 року зазначені земельні ділянки були складовою
архівної земельної ділянки з кадастровим номером 1421255100:01:003:1239 площею
63,0972 га, яка була безпідставно виключена з переліку земельних ділянок, права на
які виставлені на земельні торги. Про безпідставність виключення зазначено
Держгеокадастром у акті перевірки деяких питань діяльності Головного управління
Держгеокадастру у Донецькій області від 21.11.2019 №740/0/3-19.
Рішеннями Великоновосілківського районного суду Донецької області за позовами
першого заступника керівника Волноваської окружної прокуратури у ОСОБА_1
витребувано ряд земельних ділянок.
Отже, підстави для визнання ОСОБА_1 добросовісним набувачем та
компенсації їй відповідно до вимог ст. 390 Цивільного кодексу України
вартості витребуваної земельної ділянки, відсутні.
Частиною 1 статті 261 ЦК України визначено, що перебіг позовної давності
починається від дня, коли особа довідалася або могла довідатися про порушення
свого права або про особу, яка його порушила.
Згідно з частиною 2 статті 45 ЦПК України прокурор здійснює у суді представництво
інтересів громадянина або держави в порядку, встановленому цим Кодексом та
іншими законами, і може здійснювати представництво на будь-якій стадії цивільного
процесу.
Норми, установлені частиною 1 статті 261 ЦК України щодо початку перебігу
позовної давності, поширюються на звернення прокурора до суду із позовною заявою
про захист державних інтересів. Перебіг позовної давності в такому разі починається
від дня, коли прокурор довідався або міг довідатися про порушення інтересів
держави.
Отже, закон пов'язує початок перебігу позовної давності не з моментом
поінформованості про вчинення певної дії чи прийняття рішення, а з моментом
обізнаності про вчинення порушення закону та порушення у зв'язку з цим прав та
охоронюваних законом інтересів.
Аналогічна позиція викладена у постанові Великої Палати Верховного Суду від
14.11.2018 у справі № 183/1617/16.
Про факт порушення земельного законодавства у виді безпідставної передачі у
приватну власність ОСОБА_2 земельної ділянки з кадастровим номером
1421255100:01:003:1367 Волноваська окружна прокуратура Донецької області
дізналась у лютому 2024 року за результатами опрацювання відомостей Державного
реєстру речових прав на нерухоме майно та їх обтяжень. Саме з 08.02.2024 - дати
отримання відповіді Головного управління Держгеокадастру у Донецькій області про
відсутність рішення про надання спірної земельної ділянки у власність
ОСОБА_2 і необхідно обчислювати початок перебігу строку позовної давності для
прокурора, який з цього моменту мав об'єктивну можливість дізнатись, що Відповідач
є власником спірної земельної ділянки, а земельна ділянка підлягає витребуванню за
рішенням суду на користь Великоновосілківської селищної військової адміністрації.
Спірна земельна ділянка з кадастровим номером 1421255100:01:003:1367, площею
2,0000 га розташована на території Великоновосілківської селищної ради
Волноваського району Донецької області.
На переконання суду, прокурором доведено обставини, що підстави для визнання ОСОБА_1 добросовісним набувачем та компенсації їй відповідно до вимог ст. 390 Цивільного кодексу України, вартості витребуваної земельної ділянки, відсутні.
Таким чином, інтереси та права держави є порушеними відповідачем ОСОБА_1 , а тому підлягають судовому захисту.
Судом під час розгляду даної справи не встановлено невідповідності заходу втручання держави в право власності відповідача критеріям правомірного втручання в право особи на мирне володіння майном, сформованим у сталій практиці ЄСПЛ.
Враховуючи вищевикладене, суд вважає, що прокурором надано належні, достатні та допустимі докази на обґрунтування своїх вимог. Таким чином, позовні вимоги підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Оскільки суд прийшов до висновку про задоволення позовних вимог у повному обсязі витрати по сплаті судового збору стягуються з відповідача.
Підстави для скасування заходів забезпечення позову відсутні.
Керуючись ст.ст. 12, 19, 81, 133, 141, 223, 247, 259, 263-265, 273 ЦПК України, суд,
Позов першого заступника керівника Волноваської окружної прокуратури Донецької області Авдана Романа Костянтиновича в інтересах держави в особі Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району Донецькоїобласті до ОСОБА_1 , треті особи: Головне управління Держгеокадастру у Донецькій області, ОСОБА_2 , про витребування земельної ділянки - задовольнити.
Витребувати у ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Великоновосілківської селищної військової адміністрації Волноваського району Донецької області (пр.Миру, б. 23 с. Багатир Волноваського району Донецької області, 85530, код ЄДРПОУ: 44790913) земельну ділянку з кадастровим номером 1421255100:01:003:1367, площею 2,0000 га.
Стягнути з ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) на користь Донецької обласної прокуратури (р/р №UA918201720343180002000016251, Держказначейська служба України м.Київ, МФО - 820172, код ЄДРПОУ - 25707002, отримувач - Донецька обласна прокуратура) витрати зі сплати судового збору в розмірі 3633,60 грн
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. На рішення суду може бути подана апеляційна скарга протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження на рішення суду якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду. Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Дніпровського апеляційного суду.
Повний текст рішення суду складено 23.06.2025 року.
Суддя