Великоолександрівський районний суд Херсонської області
Справа № 650/3729/25
Провадження № 2-о/650/134/25
іменем України
16 червня 2025 року смт. Велика Олександрівка
Великоолександрівський районний суд Херсонської області у складі:
головуючого судді - Хомик І.І.
за участю секретаря судового засідання - Ткаченко І.С.
розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду селища Велика Олександрівка цивільну справу за заявою представника заявника ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 , за участі заінтересованої особи: Великоолександрівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, -
Представник заявника ОСОБА_1 звернувся до Великоолександрівського районного суду Херсонської області в інтересах ОСОБА_2 , за участі заінтересованої особи: Великоолександрівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України.
В обґрунтування заяви заявник вказує, що ОСОБА_2 є колишньою дружиною померлого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Наталівка, Каховського району Херсонської області. Мають спільного сина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 .
18.03.2024 року рішенням Херсонського міського суду Херсонської області в справі №
766/4311/23 між Заявником та ОСОБА_3 розірвано шлюб.
30.04.2024 року Корабельним районним судом м. Миколаєва видано судовий наказ про стягнення аліментів з ОСОБА_3 на користь заявника на утримання сина ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_4 .
Зазначене місце смерті - с. Наталівка, Каховського району Херсонської області ( НОМЕР_1 Зеленопідська сільська територіальна громада) є тимчасово окупованою територією України з 24.02.2022р. відповідно до наказу Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 № 309 Про затвердження Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією.
Отримати належне свідоцтво про смерть у відділі РАЦС у заявниці немає можливості, так як факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом РАЦС для здійснення реєстрації смерті, у зв'язку з чим необхідно встановити факт смерті ОСОБА_3 .
Встановлення факту смерті та реєстрації необхідно заявнику для реалізації своїх майнових прав.
Представник заявника у судове засідання не з'явився, надав суду заяву про розгляд справи за його відсутності, заяву підтримує в повному обсязі та просить задовольнити її вимоги.
Представник заінтересованої особи у судове засідання не з'явився, надав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, не заперечує щодо задоволення вимог заяви.
Дослідивши матеріали даної справи, суд вважає, що заява підлягає задоволенню, виходячи з наступних підстав.
Судом встановлено, що ОСОБА_2 є колишньою дружиною померлого ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 у с. Наталівка, Каховського району Херсонської області, що підтверджується свідоцтвом про смерть серії НОМЕР_2 від 08 квітня 2025 року (в оригіналі «свидетельство о смерти»), виданим окупаційною владою в особі «99500006 Чаплынский районный отдел ЗАГС Херсонской области».
Отримати належне свідоцтво про смерть у відділі РАЦС у заявниці немає можливості, так як факт смерті відбувся на тимчасово окупованій території України, на якій неможливо отримати медичний документ, що може бути прийнятий відділом РАЦС для здійснення реєстрації смерті.
Відповідно до ст. 9 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року № 1207-VII, який набрав чинності 27.04.2014, державні органи та органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до Конституції та законів України, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території діють лише на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Будь-які органи, їх посадові та службові особи на тимчасово окупованій території та їх діяльність вважаються незаконними, якщо ці органи або особи створені, обрані чи призначені у порядку, не передбаченому законом. Будь-який акт (рішення, документ), виданий органами та/або особами, передбаченими частиною другою цієї статті, є недійсним і не створює правових наслідків.
Встановлення зв'язків та взаємодія органів державної влади України, їх посадових осіб, органів місцевого самоврядування та їх посадових осіб з незаконними органами (посадовими особами), створеними на тимчасово окупованій території, допускається виключно з метою забезпечення національних інтересів України, захисту прав і свобод громадян України, виконання міжнародних договорів, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, сприяння відновленню в межах тимчасово окупованої території конституційного ладу України.
За приписами статті 315 ЦПК України суд розглядає справи про встановлення факту смерті особи в певний час у разі неможливості реєстрації органом державної реєстрації актів цивільного стану факту смерті.
Статтею 317 ЦПК України передбачено особливості провадження у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України.
Так, згідно з вказаною нормою Закону заява про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, може бути подана родичами померлого або їхніми представниками до суду за межами такої території України.
Згідно ст. 17 Закону України «Про державну реєстрацію актів цивільного стану», державна реєстрація смерті проводиться органом державної реєстрації актів цивільного стану на підставі: 1) документа встановленої форми про смерть, виданого закладом охорони здоров'я або судово-медичною установою; 2) рішення суду про встановлення факту смерті особи в певний час або про оголошення її померлою.
Враховуючи вищевикладене, оцінюючи зібрані у справі докази в їх сукупності суд дійшов висновку, що заява підлягає задоволенню, оскільки наведені у ній обставини повністю підтверджуються дослідженими письмовими доказами, долученими до матеріалів справи.
На підставі наведеного та керуючись ст.ст. 76-81, 263-265, 315-319 ЦПК України, суд,-
Заяву представника заявника ОСОБА_1 в інтересах ОСОБА_2 , за участі заінтересованої особи: Великоолександрівського відділу державної реєстрації актів цивільного стану у Бериславському районі Херсонської області Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м. Одеса) про встановлення факту смерті особи на тимчасово окупованій території України - задовольнити.
Встановити факт смерті ОСОБА_3 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця села Маркеєво, Чаплинського району, Херсонської області, Україна, який помер ІНФОРМАЦІЯ_2 в селі Наталівка, Каховського району Херсонської області, Україна.
Відповідно до ч. 4 ст. 317 ЦПК України ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Херсонського апеляційного суду, шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня проголошення рішення, а особами, які не були присутні в судовому засіданні в 30-денний строк з дня отримання копії рішення.
Оскарження рішення не зупиняє його виконання.
Суддя Ірина ХОМИК