Справа № 621/385/25
Провадження 3/621/176/25
18 червня 2025 року м. Зміїв Харківської області
Суддя Зміївського районного суду Харківської області В.Філіп'єва, розглянувши матеріали відділу поліції №2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, адреса місця реєстрації: АДРЕСА_1 , до адміністративної відповідальності протягом року не притягався,
за частиною 1 статті 130, статтею 124, статтею 122-4, Кодексу України про адміністративні правопорушення,
Згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР1 №226329 від 21.01.2025, 21.01.2025, о 04:15 годині, перебуваючи на вул. Харківській, буд.14, в с. Шелудьківка Чугуївського району, водій ОСОБА_2 , керуючи транспортним засобом Газель, реєстраційний номер не зазначено, не вибрав безпечної швидкості руху, внаслідок чого втратив керування транспортним засобом і скоїв наїзд на перешкоду (опору стояла ЛЕП), в наслідок чого транспортний засіб отримав механічні пошкодження, а власнику було завдано матеріальну шкоду. Таким чином, водій ОСОБА_2 порушив вимоги пункту 12.1 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за статтею 124 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР1 №226340 від 21.01.2025, в той же день і час, 21.01.2025, о 04:15 годині, перебуваючи на вул. Дружби, буд.85, с. Шелудьківка, Чугуївського районе, водій ОСОБА_3 , керуючи транспортним засобом ГАЗ 32212, реєстраційний номер НОМЕР_1 , став учасником та мав ознаки ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, нечітка мова. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився під відеозапис. Своїми діями водій порушив вимоги пункту 2.5 Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за ч.1 статті 130 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Крім того, згідно протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР1 №226332 від 21.01.2025, в той же день і час, 21.01.2025, о 04:15 годині, перебуваючи на вул. Дружби, буд.85, с. Шелудьківка, Чугуївського районе, водій ОСОБА_2 , став учасником ДТП та з невідомих причин покинув залишив місце ДТП. Своїми діями водій порушив вимоги пункту 2.10А Правил дорожнього руху, за що передбачена відповідальність за статтею 122-4 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
До матеріалів справи надані і досліджені в судовому засіданні:
- протоколи про адміністративне правопорушення серії АПР1 №226329 від 21.01.2025, ЕПР1 АПР1 №226340 від 21.01.2025, серії №226332 від 21.01.2025;
- Схема ДТП - додаток до протоколу,
- рапорт інспектора ВП №2 Чугуївського РУП ГУНП в Харківській області
- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння від 21.01.2025, згідно якого водій відмовився від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння,
- поясненнями ОСОБА_4 , ОСОБА_5 ,
- відеозапис події, що міститься на СD диску, доданому до матеріалів справи.
Згідно довідки ВП №2 Чугуївського РУП ГУНП Харківської області посвідчення водія на право керування транспортними засобами серія НОМЕР_2 від 18.05.2009 ОСОБА_1 не отримував.
07.05.2025 через канцелярію суду надійшло письмове клопотання захисника С.Сергієнко про закриття справи стосовно ОСОБА_4 в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративних правопорушень, передбачених статтею 124, 122-4, ч.1 ст.130 КУпАП та недопустимістю доказів, доданих до матеріалів, отриманих з порушенням порядку, встановленого законом.
Дослідивши змісти протоколів про адміністративне правопорушення та додані до нього матеріали, суд зазначає наступне:
Згідно положень пункту 7 статті 247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
Згідно ч.2 статті 38 КУпАП, адміністративне стягнення має бути накладене не пізніше як через три місяці з дня вчинення правопорушення, а при триваючому правопорушенні - не пізніш як через 3 місяці з дня його виявлення, крім справ про адміністративні правопорушення, визначених ч.3-5 цієї статті. У разі закриття кримінального провадження, але за наявності в діях порушника ознак адміністративного правопорушення, адміністративне стягнення може бути накладено не пізніше як через місяць з дня прийняття рішення про закриття кримінального провадження.
Відповідно до висновку Вищого адміністративного суду України «Щодо встановлення вини особи під час закриття провадження про адміністративні правопорушення у зв'язку із закінченням строків притягнення до адміністративної відповідальності», у разі закриття провадження по справі у зв'язку з закінченням строків накладення адміністративного стягнення, вина особи, яка притягається до адміністративної відповідальності не встановлюється, оскільки поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями та свідчать про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Оскільки, згідно протоколів про адміністративне правопорушення серії АПР1 №226329 від 21.01.2025 та серії АПР1 №226332 від 21.01.2025, дорожньо-транспортна подія відбулася 21.01.2025, на час розгляду адміністративної справи в суді сплинув трьохмісячний строк накладення адміністративного стягнення, тому провадження в справі стосовно адміністративних правопорушень, передбачених статтями 124, 122-4 КУпАП слід закрити на підставі п.7 статті 247 КУпАП.
Крім того, згідно статей 3, 6, 8 Конституції України, людина, її життя і здоров'я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Права і свободи людини та їх гарантії визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Держава відповідає перед людиною за свою діяльність. Утвердження і забезпечення прав і свобод людини є головним обов'язком держави. Органи законодавчої, виконавчої та судової влади здійснюють свої повноваження у встановлених цією Конституцією межах і відповідно до законів України. В Україні визнається і діє принцип верховенства права.
Згідно розділу ІІ Конституції України «Права, свободи та обов'язки людини і громадянина», правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними. Права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право знати свої права і обов'язки. Кожен має право на професійну правничу допомогу. Ніхто не зобов'язаний доводити свою невинуватість у вчиненні злочину. Обвинувачення не може ґрунтуватися на доказах, одержаних незаконним шляхом, а також на припущеннях. Усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь. Особа не несе відповідальності за відмову давати показання або пояснення щодо себе, членів сім'ї чи близьких родичів, коло яких визначається законом. Підозрюваний, обвинувачений чи підсудний має право на захист.
Відповідно до частин першої - третьої статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно статті 245 КУпАП, завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню адміністративних правопорушень, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі додержання законів, зміцнення законності.
Відповідно статті 280 КУпАП, орган (посадова особа), при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Згідно статті 9 КУпАП, адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення.
Згідно статті 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, прізвище викривача (за його письмовою згодою), якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі. Протокол підписується особою, яка його склала, і особою, яка притягається до адміністративної відповідальності; при наявності свідків і потерпілих протокол може бути підписано також і цими особами.
При складенні протоколу особі, яка притягається до адміністративної відповідальності, роз'яснюються його права і обов'язки, передбачені статтею 268 цього Кодексу, про що робиться відмітка у протоколі.
Згідно пункту 2.5 Правил дорожнього руху, водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Відповідно до ч.1 статті 130 КУпАП, керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп'яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції тягнуть за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік.
Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР1 №226340 від 21.01.2025, в той же день і час, 21.01.2025, о 04:15 годині, перебуваючи на вул. Дружби, буд.85, с. Шелудьківка, Чугуївського районе, водій ОСОБА_6 , керуючи транспортним засобом ГАЗ 32212, реєстраційний номер НОМЕР_1 , став учасником (?) та мав ознаки алкогольного сп'яніння, а саме: різкий запах алкоголю з порожнини рота, нечітка мова. Від проходження огляду на стан алкогольного сп'яніння у встановленому законом порядку за допомогою газоаналізатора драгер ARLH0151 та від проходження медичного огляду на стан сп'яніння у найближчому медичному закладі водій відмовився.
При цьому, матеріали про адміністративне правопорушення за ч.1 статті130 КУпАП складені стосовно ОСОБА_1 , який, відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серії АПР1 №226329 від 21.01.2025, в цей же день і час, 04:15 годині, перебував в іншому місці. а саме: на АДРЕСА_2 та вчинив правопорушення, передбачене статтею 124 КУпАП.
Згідно ч.1 статті 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених Законом.
Відповідно до статті 62 Конституції України, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачаться на її користь.
Оскільки складені матеріали про адміністративні правопорушення містять істотні суперечності, які не можуть бути усунені в ході судового розгляду, протокол про адміністративне правопорушення складений стосовно ОСОБА_7 , містить розбіжності у зазначенні місця скоєння правопорушення, суд приходить до висновку про наявність підстав для закриття провадження у справі стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, за п. 1 ст. 247 КУпАП.
На підставі викладеного, керуючись статтями 38, 247, 278, 283, 284, 287 - 289 КУпАП, суд
Провадження у справі стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених статтями 124 та 122-4 КУпАП, - закрити у зв'язку із закінченням строку накладення адміністративного стягнення.
Провадження у справі стосовно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого частиною 1 статті 130 КУпАП, - закрити у зв'язку з відсутністю складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена через Зміївський районний суд Харківської області до Харківського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження .
Повний текст постанови складений 18.06.2025.
Суддя В. Філіп'єва