Рішення від 20.06.2025 по справі 522/22827/24

Справа № 522/22827/24

Провадження №2а/522/104/25

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2025 року Суддя Приморського районного суду міста Одеси Ковтун Ю.І., розглянувши в письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

ВСТАНОВИВ:

До Приморського районного суду м. Одеси надійшла позовна заява ОСОБА_1 , яка подана адвокатом Мазур Наталею Сергіївною, до ІНФОРМАЦІЯ_1 , в якій просить: скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.08.2024 №с/12714, винесену тимчасово виконуючим обов'язки начальника підполковником ОСОБА_2 , якою ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн за частиною 3 статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення; провадження у справі про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 210 КУпАП закрити в зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення; стягнути з ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь ОСОБА_1 судовий збір у розмірі 1211,20 грн та витрати на правову допомогу у сумі 8000,00 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 02.12.2024 сторона позивача дізналась про те, що ІНФОРМАЦІЯ_2 склав відносно ОСОБА_1 постанову від 02.08.2024 №с/12714. На підставі зазначеної постанови позивач був притягнутий до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн за нібито вчинене порушення ч. 3 ст.210 КУпАП. Але в статті 210 КУпАП лише дві частини. Так, 19.10.2024 до Суворовського ВДВС у м.Одесі Південного міжрегіонального управління Міністерства юстиції (м.Одеса) було подано заяву про відкриття виконавчого провадження щодо стягнення з ОСОБА_1 34000 грн. В постанові зазначено, що позивач своєчасно не повідомив про зміну персональних даних, документи щодо поважних причин своїх неявок до ІНФОРМАЦІЯ_3 не надавав. Але це є неправдивим, так як 26.07.2022 ОСОБА_1 було виключено з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 за ст.37 п.6 п.п.3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» по хворобі на підставі Довідки військово-лікарської комісії від 25.07.2022 №152/3517 про що видано Тимчасове посвідчення військовозобов'язаного від 26.07.2022 № НОМЕР_1 . Тобто працівники ТЦК повинні були внести інформацію, яка в них наявна ще з 2022 року до електронної системи «РЕЗЕРВ+» що вони не зробили чим не виконали свої обов'язки щодо обробки даних, які надавались військовозобов'язаним. Також зазначила, що відповідачем не вжито всіх можливих заходів для повідомлення позивача про час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення. Тобто суб'єктом владних повноважень не виконано належним чином обов'язку для забезпечення реалізації позивачем прав, визначених статтею 268 КУпАП, що становлять об'єктивну сторону вказаного правопорушення та стали підставою для прийняття рішення про притягнення до адміністративної відповідальності. Крім того, в протоколі не зазначено, які саме дані позивач не обновив, тобто, не вказані конкретні норми Закону, порушені позивачем. При складанні протоколу, уповноважена особа не зазначила та не надала доказів неможливості отримання інформації з відповідних реєстрів. Оскаржувана постанова повністю повторює ті самі підстави та обґрунтування притягнення позивача до адміністративної відповідальності, що у протоколі, який не відповідає нормам законодавства щодо складання протоколу та яким не доведено, що позивач скоїв адміністративне правопорушення. Оскільки відповідачем при винесені оскаржуваної постанови у справі про адміністративне правопорушення проведено за відсутності особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, за відсутності даних, що підтверджують належне повідомлення такої особи про місце і час розгляду справи, а відтак не з'ясовано всі обставини, що мають значення для правильного вирішення справи, відповідно до ст. 77 КАС України, належним способом захисту порушеного права позивача у даному випадку, є скасування оскаржуваної постанови із закриттям справи про адміністративне правопорушення. Відповідач мав та має можливість отримати персональні дані позивача шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (утому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (распорядниками, адміністраторами) яких є державні органи. За таких умов, будь-яке застосування штрафу відповідачем щодо позивача на підставі ст.210 КУпАП є незаконною, оскільки прямо порушує імперативну норму примітки до цієй статті.

Ухвалою Приморського районного суду м. Одеси від 25 грудня 2024 року поновлено позивачу ОСОБА_1 пропущений строк для звернення з позовом до суду. Прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі за позовом ОСОБА_1 , розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Судом в ухвалі запропоновано відповідачу протягом 7 днів з дня отримання цієї ухвали подати до суду відзив на позов та роз'яснено, що у разі ненадання відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішуватиме справу за наявними матеріалами. Неподання суб'єктом владних повноважень відзиву на позов без поважних причин може бути кваліфіковано судом як визнання позову.

Витребувано у ІНФОРМАЦІЯ_1 належним чином засвідчені копії усіх документів, які слугували підставою для прийняття постанови по справі про адміністративне правопорушення № с/12714 від 02.08.2024, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності, передбаченої ч.2 ст. 210 КУпАП та накладено на нього штраф у розмірі 17000,00 грн.

Відповідно до рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення «Укрпошта» копія позовної заяви та ухвала суду від 25.12.2024 була отримана представником відповідача 20.01.2025.

10.03.2025 на адресу суду від представника відповідача - Фартушняка С. надійшов лист, в якому зазначив, що проти задоволення позовних вимог заперечують у повному обсязі та у задоволенні позову просять відмовити. До листа додано належним чином засвідчену копію справи про адміністративне правопорушення стосовно ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали справи суд приходить до наступного.

Судом установлено, що 22 липня 2024 року уповноваженою особою ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_3 складено Протокол № 1089 про адміністративне порушення, відповідно до якого ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене частиною 2 статті 210 КУпАП.

Суть адміністративного правопорушення: 22 липня 2024 року об 11 год. 30 хв. м.Одеса, громадянин ОСОБА_1 , в порушення правил військового обліку в особливий період, з моменту оголошення загальної мобілізації Указом Президента України № 272/2024 від 06.05.2024 року «Про продовження строку проведення загальної мобілізації» особисто не повідомив про зміну персональних даних районному (міському) територіальному центру комплектування та соціальної підтримки (є інвалідом ІІІ групи). Зазначено про те, що до протоколу додається: копія паспорту на гр. ОСОБА_1 , копія посвідчення особи з інвалідністю, копія з «Резерв+». Також в протоколі міститься відмітка про те, що другий примірник протоколу отримано особою що притягається до адміністративної відповідальності, про що наявний підпис зазначеної особи у відповідній графі (а.с. 18).

02 серпня 2024 року тимчасово виконуючим обов'язки начальника ІНФОРМАЦІЯ_6 підполковником ОСОБА_2 було винесено постанову № с/12714 за справою про адміністративне правопорушення за частиною 2 статті 210 КУпАП, якою ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за частиною 2 статті 210 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення в сумі 17000,00 гривень.

Як зазначено у мотивувальній частині постанови ОСОБА_1 в порушення вимог ч.3,10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», п. 1 Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів - Додаток 2 до Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1487 від 30.12.2022, п. 3.2. гл.3 розділу II Положення про військово-лікарську експертизу в Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 14.03.2008 р.№402 (зі змінами та доповненнями) своєчасно не повідомив про зміну персональних даних. Документи щодо поважних причин своїх неявок до ІНФОРМАЦІЯ_4 не надавав (а.с. 16).

Відповідно до вимог ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Указом Президента України № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п.20 ч.1 ст.106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану» в Україні із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року введено воєнний стан, який триває і по теперішній час.

Згідно з Указом Президента України №65/2022 від 24.02.2022 оголошено проведення загальної мобілізації.

Так, правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв'язку з виконанням ними конституційного обов'язку щодо захисту Вітчизни визначає Закон України «Про військовий обов'язок і військову службу».

Частиною 10 ст.1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» визначено, що громадяни України, які підлягають взяттю на військовий облік, перебувають на військовому обліку призовників або у запасі Збройних Сил України, у запасі Служби безпеки України, розвідувальних органів України чи проходять службу у військовому резерві, зобов'язані, окрім іншого: уточнити протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, свої персональні дані через центр надання адміністративних послуг або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (абзац 2); виконувати правила військового обліку, встановлені законодавством (абзац 6).

Частина 10 ст. 1 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» викладена в редакції Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку» від 11.04.2024, який набув чинності 18.05.2024.

Згідно ч.3 ст.22 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку» під час мобілізації громадяни зобов'язані з'явитися: військовозобов'язані та резервісти, які приписані до військових частин для проходження військової служби у воєнний час або до інших підрозділів чи формувань для виконання обов'язків за посадами, передбаченими штатами воєнного часу, - на збірні пункти територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки у строки, зазначені в отриманих ними повістках або мобілізаційних розпорядженнях; резервісти, які проходять службу у військовому резерві, - до військових частин у строки, визначені командирами військових частин; військовозобов'язані, резервісти Служби безпеки України - за викликом керівників органів, в яких вони перебувають на військовому обліку; військовозобов'язані, резервісти розвідувальних органів України - за викликом керівників відповідних підрозділів; особи, які уклали контракти про перебування у резерві служби цивільного захисту, - за викликом керівників відповідних органів управління центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері цивільного захисту.

Інші військовозобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності указом Президента України про оголошення мобілізації, затвердженим Верховною Радою України, зобов'язані уточнити свої облікові дані через центри надання адміністративних послуг або електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста, або у територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки за місцем свого перебування або знаходження.

Згідно ст.42 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу» та п.19 Постанови Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов'язаних та резервістів» №1487 громадяни України, винні в порушенні правил військового обліку громадян України, а також у вчиненні інших порушень законодавства про військовий обов'язок і військову службу, несуть відповідальність згідно із законом.

Частиною 3 ст.210 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність у випадку порушення призовниками, військовозобов'язаними, резервістами правил військового обліку в особливий період.

Приміткою у ст. 210 КУпАП визначено, що положення ст.210, 210-1 цього Кодексу не застосовуються у разі можливості отримання держателем Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов'язаних та резервістів персональних даних призовника, військовозобов'язаного, резервіста шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи.

Відповідно до ч.3 ст.13 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» (далі - Закон №1951-VIII) до Реєстру вносяться відомості, визначені статтею 6 цього Закону, одержані від призовників, військовозобов'язаних та резервістів або шляхом електронної інформаційної взаємодії з іншими інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені частиною третьою статті 14 цього Закону.

Відповідно до ч.3 ст.14 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов'язаних та резервістів» актуалізація бази даних Реєстру здійснюється на підставі відомостей, що вносяться органами ведення Реєстру, а також шляхом електронної інформаційної взаємодії (обміну відомостями) між Реєстром та інформаційно-комунікаційними системами, реєстрами (у тому числі публічними), базами (банками) даних, держателями (розпорядниками, адміністраторами) яких є державні органи, передбачені цією частиною.

Перелік органів, від яких органи ведення Реєстру одержують відповідну інформації наведено у абзацах від третього до двадцятого частини третьої статті 14 Закону №1951-VIII.

Прикінцевими та перехідними положеннями Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо окремих питань проходження військової служби, мобілізації та військового обліку», який набрав чинності 18.05.2024 визначено, що громадяни України, які перебувають на військовому обліку, у разі перебування на території України, зобов'язані протягом 60 днів з дня набрання чинності цим Законом уточнити адресу проживання, номери засобів зв'язку, адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти) та інші персональні дані шляхом прибуття самостійно до територіального центру комплектування та соціальної підтримки за місцем перебування на військовому обліку чи за своїм місцем проживання, або до центру надання адміністративних послуг, або через електронний кабінет призовника, військовозобов'язаного, резервіста (за наявності).

Згідно з п.1 ст.247 КУпАП, обов'язковою умовою притягнення особи до адміністративної відповідальності є наявність події адміністративного правопорушення. Наявність події правопорушення доводиться шляхом надання доказів.

Отже, притягнення особи до адміністративної відповідальності, можливе лише за наявності події адміністративного правопорушення та вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними доказами.

Згідно ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Наявність чи відсутність адміністративного правопорушення встановлюється уповноваженою особою на підставі доказів, перелік яких визначений ст.251 КУпАП.

Відповідно до довідки військово-лікарської комісії ІНФОРМАЦІЯ_4 № 152/3517 від 25.07.2022 ОСОБА_1 визнаний непридатним до військової служби з виключенням з військового обліку (а.с. 12).

Як слідує з тимчасового посвідчення військовозобов'язаного НОМЕР_2 від 26.07.2022 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 26.07.2022 виключений з військового обліку військовозобов'язаних ІНФОРМАЦІЯ_4 за ст. 37 п. 6 пп 3 Закону України «Про військовий обов'язок і військову службу», хвороба (а.с. 11).

Відповідно до витягу «Резерв+» Військово-обліковий документ ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 не військовозобов'язаний.

Відповідно до довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією від 28.11.2018 ОСОБА_1 має 3 група інвалідності безстроково.

З електронної копії військово-облікового документа, створеного у програмі «Резерв +», судом установлено, що позивач уточнив свої дані 04.07.2024, про що наявна відмітка «Дані уточнено вчасно».

Разом з тим, відповідачем не конкретизовано, які саме у ОСОБА_1 відбулися зміни персональних даних, про які необхідно було повідомити ІНФОРМАЦІЯ_4 .

Відповідачем не доведено вчинення позивачем правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 210 КУпАП та наявність складу адміністративного правопорушення і відповідно правомірності прийнятого ним рішення про притягнення позивача до відповідальності.

Відповідно до позиції Верховного Суду, викладеної в постанові від 18 липня 2020 року у справі №216/5226/16-а,притягнення особи до адміністративної відповідальності можливе лише за умови наявності юридичного складу адміністративного правопорушення, в тому числі, встановлення вини особи у його вчиненні, яка підтверджена належними та допустимими доказами.

Пунктом 3 ч. 3 ст. 286 КАС України визначено, що за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд як адміністративний має право скасувати рішення суб'єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування постанови та закриття справи про адміністративне правопорушення.

Керуючись ст. ст. 8, 9, 72, 77, 242-246, 250, 272, 286, 295 КАС України,

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення, задовольнити.

Скасувати постанову ІНФОРМАЦІЯ_1 від 02.08.2024 №с/12714, винесену тимчасово виконуючим обов'язки начальника підполковником ОСОБА_2 , якою ОСОБА_1 було притягнуто до адміністративної відповідальності у вигляді штрафу у розмірі 17000 грн за частиною 2 статті 210 Кодексу України про адміністративні правопорушення.

Справу відносно ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 (РНОКПП НОМЕР_3 ) про адміністративне правопорушення закрити.

Судове рішення набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції.

Рішення може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня складення повного судового рішення.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручено у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом десяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Суддя Юлія КОВТУН