20 червня 2025 року Чернігів Справа № 620/12698/24
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Лукашової О.Б., розглянувши у письмовому провадженні в приміщенні суду звіт Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про виконання рішення суду у справі за позовом ОСОБА_1 до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.11.2024 у справі №620/125698/24 позов ОСОБА_1 до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії задоволено. Визнано протиправними дії Департаменту з питань виконання кримінальних покарань щодо відмови ОСОБА_1 у підготовці та наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідок про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2021 та на 01.01.2023 для перерахунку пенсії. Зобов'язано Департамент з питань виконання кримінальних покарань підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернігівській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 та на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-XII “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб» з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 . Вказане рішення суду набрало законної сили 10.12.2024.
17.02.2025 ОСОБА_1 звернувся до Чернігівського окружного адміністративного суду із заявою про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду, в якій просить:
здійснити судовий контроль за виконанням рішення в адміністративній справі №620/12698/24, зобов'язавши Департамент з питань виконання кримінальних покарань подати, у встановлений судом строк, звіт про виконання судового рішення.
В обґрунтування поданої заяви зазначено, що видані Департаментом з питань виконання кримінальних покарань довідки № 9/3-3649 та №9/3-3650 від 11.12.2024 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 та на 01.01.2023, проте складові грошового забезпечення розраховані із грошового забезпечення за посадою із розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб станом на 1 січня відповідного календарного року, а додаткові з розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого станом на 01.01.2018 (1762,00 грн).
Ухвалою судді Чернігівського окружного адміністративного суду від 03.03.2025 заяву позивача про встановлення судового контролю у справі № 620/12698/24 призначено до розгляду у порядку письмового провадження.
Ухвалою суду від 14.03.2025 було задоволено заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення. Зобов'язано Департамент з питань виконання кримінальних покарань протягом 30 днів з дня отримання ухвали подати до Чернігівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 у справі № 620/11085/24.
Ухвалою суду від 21.04.2025 відмовлено у прийнятті звіту Департаменту з питань виконання кримінальних покарань у справі №620/12698/24 за позовом ОСОБА_1 до Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії. Встановлено Департаменту з питань виконання кримінальних покарань новий строк для подання до Чернігівського окружного адміністративного суду звіту про виконання рішення суду по справі № 620/12698/24 - 30 днів з дня отримання даної ухвали.
На адресу суду надійшов звіт Департаменту з питань виконання кримінальних покарань про виконання судового рішення, в якому було вказано, що з метою забезпечення виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 17.02.2025 у справі № 620/12698/24 Департаментом видано ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсії за посадою перший заступник начальника установи заступник начальника з нагляду і безпеки та оперативної роботи Чернігівської виправної колонії №44 Управління Державного Департаменту України з питань виконання покарань в Чернігівській області. У довідці зазначено відсоток надбавки за особливості проходження служби -48,0%, премії - 122,6% та надбавку за вислугу років - 45%. Вказаним рішенням суду Департамент не зобов'язано видати ОСОБА_1 довідки з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії від нових основних видів грошового забезпечення станом на 01.01.2021, 01.01.2023, розрахованих з розміру прожиткового мінімуму на відповідний рік.
Розглянувши, поданий відповідачем звіт про виконання рішення суду, суд зазначає таке.
Згідно з частиною першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб'єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до частини першої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.
Відповідно до статті 129, 129-1 Конституції України обов'язковість рішень суду визначена як одна з основних засад судочинства. Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Отже, з вказаних законодавчих положень вбачається, що судом можуть бути вжиті заходи реагування судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах у формі встановлення нового строку для подачі звіту, накладення штрафу на особу, відповідальну за виконання рішення суду.
Поряд з тим, суд зауважує, що такі заходи судового контролю підлягають до застосування у разі неподання звіту суб'єктом владних повноважень про виконання рішення суду або якщо в поданому звіті причини не виконання чи неповного виконання судового рішення є неповажними.
Так, суду було надано довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_2 №9/3-3507 від 20.11.2024 станом на 01.01.2023, виходячи із таких складових грошового забезпечення: посадовий оклад - 8160,00 грн, оклад за військовим (спеціальним званням) майор внутрішньої служби - 2040,00 грн, надбавка за вислугу років 40,0 % - 2680,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 42,6 % - 3995,88 грн, надбавка за службу в умовах режимних обмежень 10% - 536,00 грн, премія 103,3 % - 5536,88 грн, усього 22948,76 грн.
Відповідач вказує, що судовим рішенням не було зобов'язано видати позивачу довідку з урахуванням щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) і премії від нових основних видів грошового забезпечення станом на 01.01.2023, розрахованих з розміру прожиткового мінімуму на відповідний рік.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 14.10.2024 по справі № 620/11085/24 було зобов'язано відповідача підготувати оновлену довідку про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 з визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб (2684,00 грн), встановленого законом на 01.01.2023, на відповідні тарифні коефіцієнти згідно із додатками 1, 12, 13 і 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії.
Суд звертає увагу відповідача, що математичний розрахунок розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії повинен враховувати положення постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 “Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб».
Так, підпунктами 1, 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання установлювати, зокрема: надбавку за особливості проходження служби військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби) та особам рядового і начальницького складу в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років; здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків (для військовослужбовців розвідувальних органів - не менш як 30 відсотків) посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.
Крім того, розміри надбавки за вислугу років встановлюються згідно з Додатком 16 до Постанови №704 у відсотках від посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням.
Порядок виплати надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень визначений у Розділі XI Порядку №260.
Так, військовослужбовцям, яким надано доступ до державної таємниці та які виконують службові обов'язки в умовах режимних обмежень у зв'язку з роботою, що передбачає доступ до державної таємниці відповідно до функціональних обов'язків, займаються розробкою, виготовленням, обліком, зберіганням і використанням документів, виробів та інших матеріальних носіїв секретної інформації, приймають рішення з цих питань або здійснюють постійний контроль за станом охорони державної таємниці, виплачується надбавка до посадових окладів.
Розмір надбавки військовослужбовцям, які працюють в умовах режимних обмежень, установлюється у відсотках до посадових окладів залежно від ступеня секретності інформації.
Тобто, враховуючи визначені відповідачем посадовий оклад 8265,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням 1980,00 грн (станом на 01.01.2021), розмір складових грошового забезпечення в довідці станом на 01.01.2021 має бути визначений таким чином:
- надбавка за вислугу років - 4610,25 грн ((8265,00 +1980,00)* 45%);
- надбавка за особливості проходження служби - 7130,52 грн ((8265,00 +1980,00+4610,25)*48%);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 1239,75 грн (8265,00*15%);
-премія - 10132,89 грн (8265,00*122,6%).
Аналогічно, враховуючи визначені відповідачем посадовий оклад 9780,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням 2150,00 грн (станом на 01.01.2023), розмір складових грошового забезпечення в довідці станом на 01.01.2023 має бути визначений таким чином:
- надбавка за вислугу років - 5368,5 грн ((9780,00 +2150,00)* 45%);
- надбавка за особливості проходження служби - 8285,98 грн ((9780,00 +2150,00+5368,5)*47,9%);
- надбавка за службу в умовах режимних обмежень - 1467,00 грн (9780,00*15%);
-премія - 20508,66 грн (9780,00*209,7%).
Поданий відповідачем звіт від 04.06.2025 про виконання рішення суду не містить пояснень щодо підстав не врахування Департаментом з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України при виконанні рішення суду в частині виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2021 та на 01.01.2023 положень підпунктів 1, 2 пункту 5 постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704.
Вказане свідчить про неналежне виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.11.2024 по справі № 620/12698/24 з помилковим розрахунком надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії та, як наслідок, порушення відповідачем норм Конституції України, Кодексу адміністративного судочинства України та інших нормативно-правових актів в частині обов'язковості виконання судового рішення.
Відповідно до статті 129, 129-1 Конституції України обов'язковість рішень суду визначена як одна з основних засад судочинства. Суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Згідно статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
З аналізу рішень Європейського суду з прав людини (остаточні рішення у справах “Алпатов та інші проти України», “Робота та інші проти України», “Варава та інші проти України», “ПМП “Фея» та інші проти України»), якими було встановлено порушення п. 1 ст. 6, ст. 13 Конвенції та ст. 1 Першого протоколу до Конвенції, вбачається однозначна позиція про те, що правосуддя не може вважатися здійсненим доти, доки не виконане судове рішення, а також констатується, що виконання судового рішення, як завершальна стадія судового процесу, за своєю юридичною природою є головною стадією правосуддя, що повністю узгоджується з нормою статті 129-1 Конституції України.
Отже, основним призначенням стадії виконання судового рішення є фактичне втілення судових присуджень у певні матеріальні блага, яких особа була протиправно позбавлена до отримання судового захисту.
Таким чином, судовий акт, який набрав законної сили, підлягає обов'язковому та безумовному виконанню особою, на яку покладено такий обов'язок.
Це означає, що особа, якій належить виконати судовий акт, повинна здійснити достатні дії для організації процесу його виконання, незалежно від будь-яких умов, оскільки інше суперечило б запровадженому статті 8 Конституції України принципу верховенства права.
Згідно частини першої статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Відповідно до частини одинадцятої статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
З огляду на викладене, зважаючи на помилковість розрахунку надбавки за вислугу років, надбавки за особливості проходження служби, надбавки за службу в умовах режимних обмежень та премії, із врахуванням часткового виконання відповідачем судового рішення, яке набрало законної сили, суд дійшов висновку про наявність підстав для прийняття звіту від 04.06.2025.
Водночас, враховуючи, що рішення суду виконано не в повному обсязі, суд дійшов висновку про наявність підстав для встановлення нового строку для подання звіту про виконання судового рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.11.2024 по справі № 620/12698/24.
Керуючись статтями 241-242, 248, 382, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Прийняти звіт від 04.06.2025 про виконання рішення суду у справі № 620/12698/24.
Встановити Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України новий строк для надання звіту про виконання судового рішення Чернігівського окружного адміністративного суду від 08.11.2024 по справі № 620/12698/24 - три місяці з дня отримання даної ухвали.
Попередити Департамент з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, що звіт повинен відповідати вимогам частин другої та третьої статті 382-2 Кодексу адміністративного судочинства України.
Звернути увагу Департаменту з питань виконання кримінальних покарань Міністерства юстиції України, що суд згідно положень статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України:
- відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення; якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу;
- у разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення;
- у разі неподання звіту у строк, встановлений судом, або у разі подання звіту з порушенням такого строку та за відсутності поважних причин, які унеможливили його вчасне подання, суд встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу, а також накладає штраф на керівника такого суб'єкта владних повноважень.
Ухвала набирає законної сили з моменту її проголошення.
Апеляційна скарга на ухвалу суду може бути подана безпосередньо до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 20.06.2025.
Суддя Олена ЛУКАШОВА