19 червня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/2364/24-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнір В.О., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради про визнання протиправним рішення, зобов'язання вчинити дії,-
Адвокат Підгайна В.В. звернулась з позовом до суду в інтересах ОСОБА_1 , в якому просить:
- визнати рішення Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради про відмову у продовжені виплати грошової допомоги на проживання ОСОБА_1 та її неповнолітнім дітям протиправним;
- зобов'язати Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради повторно розглянути заяву про продовження виплати ОСОБА_1 та її неповнолітнім дітям грошової допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам з березня 2024 року, без врахування доходів чоловіка ОСОБА_1 .
1.АРГУМЕНТИ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
1.1. ПОЗИЦІЯ ПОЗИВАЧА.
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує, що з метою реалізації свого права на отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам звернулася до відповідача із заявою про надання допомоги, однак відповідачем прийнято рішення про відмову в призначенні допомоги, оскільки середньомісячний дохід на одного члена сім'ї позивача перевищує 9444,00 грн.
1.2 ПОЗИЦІЯ ВІДПОВІДАЧА.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що відповідно до вимог пункту 13-2 Порядку №332 позивачу відмовлено в призначенні допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у зв'язку з тим, що середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в сім'ї протягом тримісячного періоду, за який враховуються доходи на момент призначення допомоги, перевищує чотири розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, встановленого на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення/відмову в призначенні допомоги, тобто 9444,00 гривні. Додатково вказав, що врахування доходу чоловіка позивачки, члена сім'ї, під час обчислення середньомісячного сукупного доходу отримувача для призначення допомоги, проведено відповідно до вимог діючого законодавства та Порядку №332, відтак, рішення відповідача про відмову у продовженні виплати допомоги позивачці вважає правомірним. У задоволенні позову просить відмовити.
2. ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ У СПРАВІ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
Ухвалою суду відкрито провадження у справі та призначено її до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
3. ОБСТАВИНИ, ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ, ТА ЗМІСТ СПІРНИХ ПРАВОВІДНОСИН.
21.02.2024 позивач звернулася до Департаменту соціальної політики Чернівецької міської ради (далі - Департамент) із заявою про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, в якій зазначила, що перемістилася із АДРЕСА_1 . Також вказала, що до складу її сім'ї входять: ОСОБА_2 - син ІНФОРМАЦІЯ_1 , ОСОБА_3 - син ІНФОРМАЦІЯ_2 та чоловік ОСОБА_4 ІНФОРМАЦІЯ_3 .
До вказаної заяви позивачем додані: копія довідки №28/1 про потребу дитини ОСОБА_3 (дитини-інваліда) у домашньому догляді, довідку ЖБК №30 від 08.03.2024 №12 про те, що разом із нею у АДРЕСА_1 проживають її діти ОСОБА_2 та ОСОБА_3 та довідку Чернівецького ліцею №18 від 13.03.2024 №02-04/70 про те, що ОСОБА_2 навчається в 6-А класі вказаного ліцею.
Рішенням Департаменту від 15.03.2024 позивачу відмовлено у призначенні допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам у зв'язку з тим, що середньомісячний дохід на одного члена сім'ї перевищує 9444,00грн. тобто, перевищує чотири розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення допомоги.
Вважаючи рішення відповідача щодо відмови у призначенні допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам на підставі її заяви протиправним, позивач звернулася до суду з цим позовом.
4. РЕЛЕВАНТНІ ДЖЕРЕЛА ПРАВА ТА ОЦІНКА АРГУМЕНТІВ УЧАСНИКІВ СПРАВИ.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Гарантії дотримання прав, свобод та законних інтересів внутрішньо переміщених осіб, відповідно до Конституції та законів України, міжнародних договорів України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, встановлює Закон України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» від 20.10.2014 №1706-VII (далі -Закон №1706).
Відповідно до ч.1 ст.1 Закону №1706 внутрішньо переміщеною особою є громадянин України, іноземець або особа без громадянства, яка перебуває на території України на законних підставах та має право на постійне проживання в Україні, яку змусили залишити або покинути своє місце проживання у результаті або з метою уникнення негативних наслідків збройного конфлікту, тимчасової окупації, повсюдних проявів насильства, порушень прав людини та надзвичайних ситуацій природного чи техногенного характеру.
Згідно з ч.1 ст.4 Закону №1706 факт внутрішнього переміщення підтверджується довідкою про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи, що діє безстроково, крім випадків, передбачених статтею 12 цього Закону.
За приписами ч.1 ст.5 Закону №1706 довідка про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи засвідчує місце проживання внутрішньо переміщеної особи на період наявності підстав, зазначених у статті 1 цього Закону.
Відповідно до ч. 2 ст. 7 Закону № 1706 Україна вживає всіх можливих заходів, спрямованих на розв'язання проблем, пов'язаних із соціальним захистом, зокрема відновленням усіх соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам.
20.03.2022 Кабінетом Міністрів України прийнято постанову №332 «Деякі питання виплати допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам», якою затверджено Порядок надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - Порядок № 332).
Пунктом 1 Порядку №332 (в редакції чинній на момент виникнення спірних відносин) передбачено, що цей Порядок визначає механізм надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам (далі - допомога).
Допомога призначається для забезпечення соціальної підтримки внутрішньо переміщених осіб із числа незахищених верств населення та стимулювання до працевлаштування внутрішньо переміщених осіб працездатного віку.
Відповідно до п.3 Порядку №332 з 1 листопада 2023р. допомога призначається на шість місяців на сім'ю, яка вперше звернулася за призначенням допомоги, та виплачується щомісяця одному з членів сім'ї (далі - уповноважена особа) у такому розмірі:
- для осіб з інвалідністю та дітей - 3000 гривень;
- для інших осіб - 2000 гривень.
Допомога призначається на кожного члена сім'ї (далі - отримувач), відомості про якого включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб.
Допомога призначається за повний місяць, у якому уповноважена особа звернулася за її наданням, незалежно від дати такого звернення.
До складу сім'ї уповноваженої особи включаються (незалежно від наявності відомостей щодо включення їх до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб) чоловік, дружина, діти, прийомні діти, діти, які виховуються батьками-вихователями в дитячих будинках сімейного типу, усиновлені діти, діти, над якими встановлено опіку або піклування, а також діти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти в закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної), фахової передвищої, вищої освіти (зокрема у період між завершенням навчання в одному із зазначених закладів освіти і вступом до іншого закладу або в період між завершенням навчання за одним освітньо-кваліфікаційним рівнем і продовженням навчання за іншим рівнем за умови, що такий період не перевищує чотирьох місяців) до досягнення 23 років і не мають власних сімей; діти з інвалідністю після досягнення ними 18-річного віку до визнання їх особами з інвалідністю з дитинства I та II групи; не перебувають в шлюбі повнолітні діти; визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи, які проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; особа, яка проживає разом з одинокою особою з інвалідністю I групи та доглядає за нею; жінка та чоловік, які не перебувають у шлюбі, але проживають однією сім'єю і мають спільних дітей, та/або особи, які встановили у судовому порядку факт проживання однією сім'єю. Членом сім'ї може вважатися одинока особа, а також неповнолітня дитина, якщо така особа не входить до складу сім'ї.
З 1 листопада 2023р. для призначення допомоги уповноважена особа подає заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за формою згідно з додатком 5 (далі - заява).
Пунктом 4 Порядку №332 визначено, що для призначення допомоги внутрішньо переміщена особа або уповноважена особа подає заяву про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам за формою згідно з додатком 1 (далі - заява). Така заява подається структурному підрозділу з питань соціального захисту населення районної, районної у м. Києві державної (військової) адміністрації, виконавчого органу міської, районної у місті (у разі її утворення) ради (далі - орган соціального захисту населення) або уповноваженій особі виконавчого органу сільської, селищної, міської ради чи центру надання адміністративних послуг за місцем обліку внутрішньо переміщеної особи із використанням функціоналу Єдиної інформаційної системи соціальної сфери (за технічної можливості) та електронних систем Мінсоцполітики.
За приписами п. 20-1 Порядку №332 починаючи з 1 грудня 2023 р. в заяві зазначаються:
- прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності) уповноваженої особи;
- відомості про задеклароване/зареєстроване місце проживання (перебування) на території адміністративно-територіальної одиниці, звідки перемістилася особа;
- фактичне місце проживання (перебування) на території адміністративно-територіальної одиниці, з якої перемістилася особа (зазначається в разі подання заяви до органу соціального захисту населення або до уповноваженої особи виконавчого органу сільської, селищної, міської ради чи центру надання адміністративних послуг);
- відомості про фактичне місце проживання (перебування) та контактний номер телефону, адреса електронної пошти;
- номер поточного рахунка із спеціальним режимом використання для зарахування допомоги "єПідтримка" або номер банківського рахунка (за стандартом IBAN) уповноваженої особи для виплати допомоги;
- відомості про осіб, які входять до складу сім'ї, у тому числі малолітніх/неповнолітніх дітей, які перемістилися (народилися після переміщення) разом з уповноваженою особою, а саме:
- прізвище, власне ім'я, по батькові (за наявності);
- дата народження;
- серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України або свідоцтва про народження, або тимчасового посвідчення громадянина України (для іноземців та осіб без громадянства - паспортного документа іноземця або документа, що посвідчує особу без громадянства, посвідки на постійне/тимчасове проживання, посвідчення біженця, посвідчення особи, яка потребує додаткового захисту, або іншого документа, що підтверджує законність перебування іноземця чи особи без громадянства на території України, крім довідки про звернення за захистом в Україні), унікальний номер запису в Єдиному державному демографічному реєстрі (за наявності) (в разі подання заяви в електронній формі засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), зазначається серія (за наявності) та номер паспорта громадянина України та/або серія та номер паспорта громадянина України для виїзду за кордон);
- реєстраційний номер облікової картки платника податків (крім осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку в паспорті). В разі подання заяви в електронній формі засобами Порталу Дія, зокрема з використанням мобільного додатка Порталу Дія (Дія), реєстраційний номер облікової картки платника податків зазначається обов'язково;
- серія та номер свідоцтва про народження дитини;
- статус особи з інвалідністю (за наявності);
- обставини, що спричинили внутрішнє переміщення;
- інша інформація згідно з додатком 5.
Згідно з п.13-2 Порядку № 332 для отримувачів допомоги, які не підпадають під дію пункту 13-1, та які перемістилися (повторно перемістилися) з 1 січня 2022 р. з територій, включених до переліку територій, для яких не визначена дата завершення бойових дій (припинення можливості бойових дій) або тимчасової окупації, допомога призначається на другий шестимісячний період на підставі подання заяви на осіб із складу членів сім'ї, якщо середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача в такій сім'ї протягом тримісячного періоду, за який враховуються доходи на момент продовження виплати допомоги, не перевищує чотирьох розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення допомоги.
Відповідно до ст. 7 Закону України “Про Державний бюджет України на 2024 рік» з 1 січня 2024 року розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність складає 2361,00 грн. Чотири розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення допомоги складають, відповідно, 9444,00грн.
Згідно з п. 14 Порядку № 332 період, за який враховуються доходи, становить один квартал, що передує місяцю, який передує місяцю звернення за призначенням або продовженням виплати допомоги на другий шестимісячний період, або три місяці, що передують місяцю звернення за допомогою або продовженням виплати допомоги на другий шестимісячний період.
Обчислення середньомісячного сукупного доходу отримувача для призначення допомоги проводиться шляхом ділення на 3 загальної суми сукупного доходу осіб за період, за який враховуються доходи.
Середньомісячний сукупний дохід на одного отримувача обчислюється шляхом ділення середньомісячного сукупного доходу сім'ї на кількість членів сім'ї.
Середньомісячний сукупний дохід сім'ї обчислюється відповідно до Порядку обчислення середньомісячного сукупного доходу сім'ї (домогосподарства) для усіх видів державної соціальної допомоги, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 22 липня 2020р. №632 “Деякі питання виплати державної соціальної допомоги».
Відповідно до п.4 вище вказаного Порядку до середньомісячного сукупного доходу враховується, зокрема, заробітна плата в розмірі, що залишається після сплати податку на доходи фізичних осіб.
Судом встановлено, що позивачка 21.02.2024 при поданні заяви про надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам вказала, що до складу її сім'ї входять: ОСОБА_2 - син, ОСОБА_3 - син та чоловік ОСОБА_4 (а.с.23-24).
До матеріалів позову позивачкою надано довідку Гуляйпільскої міської військової адміністрації Пологівського району Запорізької області від 25.04.2024 року №01-08/1058, згідно якої ОСОБА_4 працює на посаді начальника Гуляйпільської міської військової адміністрації Пологівського району Запорізької області та виконує свої повноваження на території Гуляйпільської міської територіальної громади (а.с.5).
За таких обставин, позивачка вважає, що має право на продовження виплати грошової допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, оскільки відповідає критеріям передбаченим п.13-2 Порядку №332, а загальний сукупний дохід її сім'ї, без врахування доходу чоловіка який з нею фактично не проживає та не пов'язаний спільним побутом, не перевищує чотири прожиткових мінімуми для осіб, які втратили працездатність станом на 1 січня 2024 року.
Проаналізувавши вказані доводи позивача, суд зазначає наступне.
Відповідно до п.2 ст.3 Сімейного Кодексу України сім'ю складають особи, які спільно проживають, пов'язані спільним побутом, мають взаємні права та обов'язки. Подружжя вважається сім'єю і тоді, коли дружина та чоловік у зв'язку з навчанням, роботою, лікуванням, необхідністю догляду за батьками, дітьми та з інших поважних причин не проживають спільно.
Враховуючи вищевказані приписи законодавства, чоловік/дружина входять до складу сім'ї незалежно від місця проживання/перебування та пов'язані спільним побутом в силу Закону.
Пунктом 3 Порядку №332 передбачено, що до складу сім'ї уповноваженої особи включаються незалежно від наявності відомостей щодо включення їх до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб чоловік, дружина, інші особи визначені цим пунктом та не передбачено, що якщо хтось із зазначених у цьому пункті осіб залишається по місцю свого зареєстрованого проживання, не переміщається, то його доходи не враховуються під час призначення допомоги.
Суд зауважує, що позивачем у заяві від 21.02.2024 самостійно визначено коло осіб, які входять до складу сім'ї, які перемістилися разом із внутрішньо переміщеною особою, до якої позивачем включено і чоловіка ОСОБА_4 .
Відповідно до Розрахунку середньомісячного сукупного доходу сім'ї (до Протоколу 2 від Заявник ОСОБА_1 ), заробітна плата ОСОБА_4 за три місці періоду врахування доходів склала 248706,44грн., сукупний середньомісячний дохід сім'ї позивачки складає 86252,15грн., середньомісячний дохід на одного члена сім'ї складає 21563,04грн (а.с.26).
Відтак, середньомісячний сукупний дохід члена сім'ї позивача перевищує чотири розміри прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на 1 січня року, в якому приймається рішення про призначення допомоги (2361х4=9444), що не дає право на отримання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про правомірність рішення Департаменту від 15.03.2024 про відмову ОСОБА_1 у виплаті допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам та відсутність правових підстав для задоволення позову.
5.ВИСНОВКИ СУДУ ЗА РЕЗУЛЬТАТАМИ РОЗГЛЯДУ СПРАВИ.
Відповідно до частини першої та другої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. Суб'єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб'єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов висновку, про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
6. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ.
Оскільки у задоволенні позову відмовлено, розподіл судових витрат з підстав, передбачених ст.139 КАС України, не здійснюється.
Керуючись статтями 241 - 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд-
У задоволенні адміністративного позову відмовити.
У відповідності до статей 255, 293, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України рішення може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його складання.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 РНОКПП НОМЕР_1 );
Відповідач - Департамент соціальної політики Чернівецької міської ради (вул.Героїв Майдану, 176, м.Чернівці, 58029 ЄДРПОУ 44161525).
Суддя В.О. Кушнір