Рішення від 20.06.2025 по справі 560/3157/25

Справа № 560/3157/25

РІШЕННЯ

іменем України

20 червня 2025 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Блонського В.К. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача Міністерство економіки України про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся в суд з позовом до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача-Міністерство економіки України, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "Ф" № 0779692-2409-2222-UA68020110000071202 від 13.06.2024, складене Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області.

В підтвердження позовних вимог позивач зазначив, що згідно із свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_1 позивач є власником легкового автомобіля MERCEDES-BENZ EQS 580 4MATIC, 2022 року випуску, тип пального-електро, тип кузова-загальний легковий седан, д.н.з. НОМЕР_2 .

Для розрахунку середньоринкової вартості транспортного засобу використовуються такі вихідні дані: вартість нового транспортного засобу, строк експлуатації транспортного засобу та коефіцієнт за строком експлуатації.

Згідно розрахунку на офіційному веб-сайті Міністерства економіки України, із використанням вихідних даних станом на 28.12.2024 року, середньоринкова вартість автомобіля становить 2376160,50 грн., розмір якої є меншою 375 розмірів мінімальної заробітної плати, тобто меншою вартості необхідної для нарахування податку на автомобіль, який перебуває у власності позивача.

Законодавство виключає можливість визначення середньоринкової вартості транспортного засобу за власною ініціативою сторін, в тому числі на підставі даних та інформації, розміщеної на сайті Міністерства економіки України.

Враховуючи зазначене, позивач вважає, що належний йому автомобіль не може вважатися об'єктом оподаткування транспортним податком у 2024 році, тому податкове повідомлення-рішення є протиправним та підлягає скасуванню.

Ухвалою від 10.03.2025 суд відкрив провадження в адміністративній справі, розгляд справи призначив за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи.

Представник відповідача подала до суду відзив на позовну заяву, у якому позовні вимоги не визнала, у задоволенні позовних вимог просить відмовити.

В обгрунтування заперечень позовних вимог, представник відповідача пояснила, що легковий автомобіль MERCEDES-BENZ EQS 580 4MATIC, електро до 2 років експлуатації включно, включено до Переліку легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Перелік автомобілів які підлягали оподаткуванню транспортним податком у 2024 році, перебуває у вільному доступі на офіційному вебсайті Мінекономіки.

Згідно із відомостями інформаційної системи Державної податкової служби України, сформованими на підставі інформації, що надійшла від органів МВС які здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, у власності ОСОБА_1 , перебуває легковий автомобіль MERCEDES-BENZ EQS 580 4MATIC, тип палива-Е, рік випуску-2022.

Отже, відомості стосовно марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу палива автомобіля наведені в реєстраційних документах, що підтверджують право власності ОСОБА_1 , на вказаний автомобіль та відображені в інформаційній системі Державної податкової служби України, аналогічні відомостям, що визначені стосовно автомобіля цієї ж марки та моделі в Переліку легкових автомобілів які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2024 році.

Враховуючи, що транспортний засіб, що перебуває у власності ОСОБА_1 , підлягає оподаткуванню транспортним податком у 2024 році, контролюючим органом сформовано податкове повідомлення-рішення за 2024 рік № 0779692-2409-2222-UA6802011000007120 від 13.06.2024 на суму 25000 грн.

Таким чином, оскаржуване рішення винесено на підставі, у межах повноважень контролюючого органу та у спосіб, що передбачений чинним податковим законодавством України, тому у задоволенні позову необхідно відмовити.

Позивач подав в суд відповідь на відзив, в якому не погодився із доводами, зазначеними у відзиві на позов, вважає їх необгрунтованими, тому просить позов задовольнити.

Представник відповідача подала в суд заперечення на відповідь на відзив, в яких позовні вимоги не визнала, у задоволенні позову просить відмовити.

Представник третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача-Міністерства економіки України подала до суду пояснення щодо позову, у яких позовні вимоги не визнала, у задоволенні позовних вимог просить відмовити.

В обгрунтування заперечень позовних вимог, представник третьої особи пояснила, що щороку до 1 лютого податкового (звітного) року, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на офіційному вебпорталі розміщується перелік легкових автомобілів з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Визначальною ознакою віднесення транспортного засобу до об'єкта оподаткування транспортним податком є його наявність у Переліку легкових автомобілів з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, основним показником на основі якого складається Перелік, є середньоринкова вартість автомобіля.

Автомобіль MERCEDES-BENZ EQS 580 4MATIC, електро до 2 років експлуатації включно, було включено до Переліку.

Розрахована у 2024 році згідно із Методикою середньоринкова вартість легкового автомобіля становила 2376160,50 грн.

Перелік автомобілів, які підлягали оподаткуванню транспортним податком у 2024 році, перебуває у вільному доступі на офіційному веб-сайті Мінекономіки.

Враховуючи зазначене, легковий автомобіль, який включений до Переліку є об'єктом оподаткування транспортним податком, тому позов ОСОБА_1 , задоволенню не підлягає.

Суд, дослідивши матеріали справи, враховує наступне.

Судом встановлено, що позивач є власником легкового автомобіля MERCEDES-BENZ EQS 580 4MATIC, реєстраційний номер- НОМЕР_2 , дата першої реєстрації-16.09.2023, тип палива, або джерело енергії-Е, рік випуску-2022, загальний легковий седан, що підтверджується поясненнями сторін, третьої особи та копією свідоцтва про реєстрацією транспортного засобу.

На офіційному веб-сайті Міністерства економіки України 28.12.2024 розміщений розрахунок вартості транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ, модель-EQS 580 4MATIC, електричний, електро, рік випуску-2022.

Середньоринкова вартість транспортного засобу для цілей оподаткування транспортним податком відповідно до пункту 267.2 статті 267 Податкового кодексу України за Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою постановою Кабінету Міністрів України № 66 від 18 лютого 2016 року зі змінами, розрахована Міністерством економіки України становить 2376160,50 грн.

На підставі Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2024 році, в якому розміщений розрахунок вартості транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ, модель-EQS 580 4MATIC, електричний, електро, рік випуску-2022, та на підставі відомостей інформаційної системи Державної податкової служби України, сформованих на підставі інформації, що надійшла від органів МВС, які здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, про те, що у власності позивача перебуває легковий автомобіль марки MERCEDES-BENZ, модель-EQS 580 4MATIC, тип палива-Е, рік випуску-2022, Головне управління ДПС у Хмельницькій області прийняло податкове повідомлення-рішення форми "Ф" № 0779692-2409-2222-UA6802011000007120 від 13.06.2024 яким ОСОБА_1 визначено загальну суму податкового зобов'язання із транспортного податку з фізичних осіб за 2024 рік в розмірі 25000 грн.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначення вичерпного переліку податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов'язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов'язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства, регулюються Податковим кодексом України, (пункт 1.1 статті 1 ПК України).

Відповідно до пункту 15.1 статті 15 ПК України, платниками податків визнаються фізичні особи (резиденти і нерезиденти України), юридичні особи (резиденти і нерезиденти України) та їх відокремлені підрозділи, які мають, одержують (передають) об'єкти оподаткування або провадять діяльність (операції), що є об'єктом оподаткування згідно з цим Кодексом або податковими законами, і на яких покладено обов'язок із сплати податків та зборів згідно з цим Кодексом.

Підпунктом 265.1.2 пункту 265.1 статті 265 ПК України визначено транспортний податок як складову частину податку на майно.

Згідно із пунктами 267.1, 267.2 статті 267 ПК України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Кабінетом Міністрів України, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального".

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

Згідно із пунктами 267.3, 267.4, 267.5 статті 267 ПК України, базою оподаткування є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25 000 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.

Відповідно до пункту 267.6 статті 267 ПК України, обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за податковою адресою (місцем реєстрації) платника податку, зазначеною в реєстраційних документах на об'єкт оподаткування.

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку разом з детальним розрахунком суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу, до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року).

Податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити, визначені в абзаці першому цього підпункту, що надсилаються платнику податку, повинні містити щодо кожного з об'єктів, зокрема, але не виключно, інформацію про транспортний засіб: марка, модель, об'єм циліндрів двигуна (куб. см), рік випуску та розмір ставки податку.

Щодо об'єктів оподаткування, придбаних протягом року, податок сплачується фізичною особою-платником починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об'єкт. Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

Органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані до 1 квітня 2015 року подати контролюючим органам за місцем реєстрації об'єкта оподаткування відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами.

З 1 квітня 2015 року органи, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, зобов'язані щомісяця у десятиденний строк після закінчення календарного місяця подавати контролюючим органам відомості, необхідні для розрахунку та справляння податку фізичними та юридичними особами, за місцем реєстрації об'єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця.

Форма подачі інформації встановлюється центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

У разі переходу права власності на об'єкт оподаткування від одного власника до іншого протягом звітного року податок обчислюється попереднім власником за період з 1 січня цього року до початку того місяця, в якому він втратив право власності на зазначений об'єкт оподаткування, а новим власником - починаючи з місяця, в якому він набув право власності на цей об'єкт.

Контролюючий орган надсилає податкове повідомлення-рішення новому власнику після отримання інформації про перехід права власності.

За об'єкти оподаткування, придбані протягом року, податок сплачується пропорційно кількості місяців, які залишилися до кінця року, починаючи з місяця, в якому проведено реєстрацію транспортного засобу.

У разі спливу п'ятирічного віку легкового автомобіля протягом звітного року податок сплачується за період з 1 січня цього року до початку місяця, наступного за місяцем, в якому вік такого автомобіля досяг (досягне) п'яти років.

Статтею 8 Закону України "Про Державний бюджет України на 2024 рік" від 9 листопада 2023 року № 3460-IX установлена мінімальна заробітна плата у місячному розмірі з 1 січня-7100 гривень.

Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 року № 66 затверджено "Методику визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів", (далі Методика № 66).

Згідно із пунктами 1, 2 Методики № 66, ця Методика встановлює механізм визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей віднесення таких автомобілів до об'єктів оподаткування транспортним податком.

Середньоринкова вартість автомобіля розраховується за методом аналогії цін ідентичних автомобілів за такою формулою: Сср = Цн х (Г / 100), де Цн - ціна нового транспортного засобу в Україні з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального;

Г - коефіцієнт коригування ринкової ціни транспортних засобів з урахуванням строку експлуатації транспортних засобів у роках згідно з додатком 1 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 10 квітня 2013 р. № 403.

Згідно із пунктами 3, 4 Методики № 66, джерелом інформації для визначення ціни нового автомобіля є офіційні прайс-листи виробників (дилерів).

Інформація про ціни нового автомобіля з урахуванням марки, моделі, об'єму циліндрів двигуна, типу пального подається до 10 січня базового податкового (звітного) періоду (року) державним підприємством "Держзовнішінформ" до Мінекономіки.

Об'єм циліндрів двигуна автомобіля зазначається в куб. сантиметрах або в літрах з урахуванням інформації щодо об'єму циліндрів двигуна автомобіля, зазначеної в прайс-листах виробників (дилерів), зокрема іноземних, спеціалізованих періодичних виданнях, комп'ютерних програмах для продажу автомобілів, Інтернеті або інших джерелах.

Пунктами 5, 6 Методики № 66 визначені ознаки і параметри для встановлення ідентичних та аналогічних автомобілів.

Відповідно до пункту 13 Методики № 66, Мінекономіки відповідно до цієї Методики розраховує середньоринкову вартість автомобіля та щороку до 1 лютого податкового (звітного) року розміщує на своєму офіційному веб-сайті перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо зазначених автомобілів: марка, модель, рік випуску, об'єм циліндрів двигуна, тип пального.

У разі відсутності на офіційному веб-сайті Мінекономіки інформації про марку, модель легкового автомобіля, що має ознаки об'єкта оподаткування транспортним податком, Мінекономіки за зверненням ДПС та/або власника зазначеного легкового автомобіля визначає його середньоринкову вартість, доповнює перелік, зазначений в абзаці першому цього пункту, такою інформацією та розміщує її на своєму офіційному веб-сайті.

Аналіз змісту наведених правових норм та їх застосування для оцінки встановлених по справі обставин, дає суду підстави зробити такі висновки.

Власники зареєстрованих в Україні згідно з чинним законодавством легкових автомобілів, стають платниками транспортного податку у випадку якщо ідентичний та/або аналогічний автомобіль за встановленими ознаками і параметрами є об'єктом оподаткування таким податком відповідно до вимог підпункту 267.2.1 пункту 267.2 статті 267 ПК України.

Легкові автомобілі визнаються об'єктом оподаткування за таких обставин:

-у разі якщо з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно);

-середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Обов'язок по визначенню середньоринкової вартості легкових автомобілів за правилами Методики № 66 станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типу пального", покладений на Міністерство економіки України, яке щороку до 1 лютого податкового (звітного) року на своєму офіційному веб-сайті розміщує перелік легкових автомобілів, для цілей оподаткування транспортним податком.

У 2024 році Міністерство економіки України на підставі даних ДП "Держзовнішінформ" про ціни на нові легкові автомобілі розрахувало середньоринкову вартість таких автомобілів та розмістило на своєму офіційному веб-сайті Перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Автомобіль MERCEDES-BENZ EQS 580 4MATIC, електро до 2 років експлуатації включно, було включено Міністерством економіки України до вказаного Переліку, оскільки розрахована у 2024 році згідно із Методикою середньоринкова вартість легкового автомобіля становила 2376160,50 грн.

Суд звертає увагу на те, що розрахована Міністерством економіки України середньоринкова вартість легкового автомобіля в розмірі 2376160,50 грн., є меншою середньоринкової вартості легкового автомобіля MERCEDES-BENZ EQS 580 4MATIC, розрахованого відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.1 статті 267 ПК України, оскільки у 2024 році така вартість автомобіля становить 2 662 500 грн., (7100 грн. х 375).

Разом з тим відповідно до підпункту 19-1.1.34 пункту 19-1.1 статті 19 ПК України, відповідач як контролюючий орган, визначений підпунктом 41.1.1 пункту 41.1 статті 41 цього Кодексу, виконує функції щодо забезпечення визначення в установлених цим Кодексом, іншими законами України випадках сум податкових та грошових зобов'язань платників податків.

Згідно із підпунктами 21.1.1, 21.1.2, 21.1.3 пункту 21.1 статті 21 ПК України, посадові та службові особи контролюючих органів зобов'язані:

-дотримуватися Конституції України та діяти виключно у відповідності з цим Кодексом та іншими законами України, іншими нормативними актами;

-забезпечувати сумлінне виконання покладених на контролюючі органи функцій;

-забезпечувати ефективну роботу та виконання завдань контролюючих органів відповідно до їх повноважень.

Таким чином у відповідача, після отримання від органу, що здійснює державну реєстрацію транспортних засобів відомостей, необхідних для розрахунку та справляння транспортного податку з фізичних осіб, за місцем реєстрації об'єкта оподаткування станом на перше число відповідного місяця, виник обов'язок здійснити обчислення суми податку з об'єкта оподаткування фізичних осіб за податковою адресою (місцем реєстрації) платника податку, зазначеною в реєстраційних документах на об'єкт оподаткування.

Суд зазначає, що межі повноважень контролюючого органу полягають виключно у прийнятті податкового повідомлення-рішення на підставі інформації із Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2024 році, розміщеного на веб-сайті Міністерства економіки України.

Приймаючи податкове повідомлення-рішення форми "Ф" № 0779692-2409-2222-UA6802011000007120 від 13.06.2024, яким ОСОБА_1 визначено загальну суму податкового зобов'язання із транспортного податку з фізичних осіб за 2024 рік в розмірі 25000 грн., на підставі Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2024 році, в якому розміщений розрахунок вартості транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ, модель-EQS 580 4MATIC, електричний, електро, рік випуску-2022, та на підставі відомостей інформаційної системи Державної податкової служби України, сформованих на підставі інформації, що надійшла від органів МВС, які здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, про те, що у власності позивача перебуває легковий автомобіль марки MERCEDES-BENZ, модель-EQS 580 4MATIC, тип палива-Е, рік випуску-2022, Головне управління ДПС у Хмельницькій області діяло в межах своїх повноважень та у спосіб, визначений ПК України.

Оскільки належний позивачу легковий автомобіль ідентичний та/або аналогічний за встановленими ознаками легковому автомобілю який є в Переліку легкових автомобілів, які підлягають оподаткуванню транспортним податком у 2024 році, суд робить висновок про те, що відсутні правові підстави для того щоб визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення форми "Ф" № 0779692-2409-2222-UA68020110000071202 від 13.06.2024, прийняте Головним управлінням ДПС у Хмельницькій області, в зв'язку із чим у задоволенні позову необхідно відмовити.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління ДПС у Хмельницькій області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача-Міністерство економіки України, про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, відмовити.

Судові витрати розподілу не підлягають.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 )

Відповідач:Головне управління ДПС у Хмельницькій області (вул. Пилипчука, 17,м. Хмельницький,Хмельницька обл., Хмельницький р-н,29001 , код ЄДРПОУ - 44070171)

Третя особа:Міністерство економіки України (вул. Грушевського Михайла, 12/2, м. Київ, 01008 , код ЄДРПОУ - 37508596)

Головуючий суддя В.К. Блонський