Справа № 420/17661/23
19 червня 2025 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі
судді - Хлімоненкової М.В.,
за участю:
секретаря судового засідання - Соловйової О.А.
представника позивача - Кійко О.В.
представника відповідача - Половенка В.Ю.
представника третьої особи - Безверхого А.М.
розглянувши у підготовчому засіданні заяву представника позивача про виправлення описки у судовому рішенні по справі №420/17661/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, про визнання протиправним та скасування рішення ГУ ДМС України в Одеській області від 23.06.2023 №311577 про скасування дозволу на імміграцію в Україну від 01.06.2009 №311577, виданого громадянину російської федерації ОСОБА_1 , та зобов'язання вчинити певні дії,
В провадженні Одеського окружного адміністративного суду перебуває справа №420/17661/23 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, в якому просив: визнати протиправним та скасувати рішення ГУ ДМС України в Одеській області від 23.06.2023 № 311577 про скасування дозволу на імміграцію в Україну від 01.06.2009 № 311577, виданого громадянину російської федерації ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ; зобов'язати ГУ ДМС України в Одеській області поновити дію посвідки на постійне проживання від 19.05.2020 № НОМЕР_1 , виданої на ім'я ОСОБА_1 та дію його реєстрації за адресою: АДРЕСА_1 ; зобов'язати ГУ ДМС України в Одеській області направити в Адміністрацію державної прикордонної служби інформацію про протиправність і скасування рішення 23.06.2023 №311577 та поновлення дії посвідки на постійне проживання від 19.05.2020 №900034792.
Ухвалою суду від 20.01.2025 за клопотанням представника Головного управління Державної міграційної служби України в Одеській області, залучено до участі у розгляді даної справи в якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору, на стороні відповідача - Департамент контррозвідки Служби безпеки України (вул. Володимирська, 33, м. Київ, 01601).
26.05.2025 від представника позивача надійшла заява про виправлення описки у судовому рішенні, у якій просить виправити описки в ухвалі від 20.05.2025 у справі № 420/17661/23, а саме: у всіх випадках замінити «Департамент військової контррозвідки СБУ» на «Департамент контррозвідки СБУ»; замінити дату та реквізити подання Департамент контррозвідки СБУ з « 20.01.2025 № 17/1/4-229нт» на « 08.06.2023 № 2/3/3-8146нт»; вказати, редакцію пункту 21 Порядку № 1983, чинну станом на 08.06.2023, а саме: «Питання щодо скасування дозволу мають право порушувати ДМС, її територіальні органи та територіальні підрозділи, МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ та Держприкордонслужба або органи, які у межах наданих повноважень забезпечують виконання законодавства про імміграцію, якщо стало відомо про існування підстав для скасування дозволу на імміграцію.»; у всіх місцях замінити помилкове слово «подання» на «лист» відповідно до фактичного змісту документа, що міститься в матеріалах справи.
У підготовчому судовому засіданні представник позивача підтримав заявлене клопотання.
Розглянувши матеріали справи та доводи заявника, суд зазначає, що питання виправлення описок і очевидних арифметичних помилок у судовому рішенні врегульовано ст.253 КАС України, частиною 1 якої передбачено, що суд, який постановив судове рішення, може з власної ініціативи або за заявою учасника справи чи іншої заінтересованої особи виправити допущені в судовому рішенні цього суду описки, очевидні арифметичні помилки незалежно від того, набрало судове рішення законної сили чи ні.
З матеріалів справи слідує, що згідно поданням від 08.06.2023 № 2/3/3-8146нт, а також супровідного листа ДСІОБГ ДМС України, його ініціатором був саме Департамент контррозвідки СБУ, а не військова контррозвідка. Також, згідно матеріалів справи фактичне подання, яке є у матеріалах справи й покладено в основу оскаржуваного рішення ДМС, має реквізити: 08.06.2023 № 2/3/3-8146нт.
Водночас, при складенні тексту ухвали суду від 20.05.2025, суд помилково зазначив: «Згідно з пунктом 21 Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2002 №1983 ( у редакції, чинній на час складення подання Департаменту військової контррозвідки Служби безпеки України від 20.01.2025 №17/1/4-229нт), Питання щодо скасування дозволу мають право порушувати ДМС, територіальні органи ДМС та територіальні підрозділи ДМС, МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ, функціональні підрозділи Центрального управління СБУ, органи військової контррозвідки СБУ та Держприкордонслужба або органи, які у межах наданих повноважень забезпечують виконання законодавства про імміграцію, якщо було встановлено обставини, за яких дозвіл на імміграцію підлягає скасуванню відповідно до статті 12 Закону України «Про імміграцію».».
Оскільки наведені вище описки, зокрема й у редакції п.21 Порядку, мають суттєве значення, суд вбачає за доцільне враховуючи доводи представника позивача у справі їх виправити.
Разом з цим, суд не вбачає підстави для виправлення описки в частині заміни у всіх місцях помилкове слово «подання» на «лист» відповідно до фактичного змісту документа, що міститься в матеріалах справи, оскільки за матеріалами справи, документ з реквізитами від 08.06.2023 № 2/3/3-8146нт визначається як подання.
Керуючись ст. 253 КАС України, суд,
Заяву представника позивача про виправлення описки у судовому рішенні задовольнити частково.
Виправити описку в ухвалі Одеського окружного адміністративного суду від 20.05.2025 по справі №420/17661/23 за текстом та замінити зазначене судом помилково:
-«Згідно з пунктом 21 Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2002 №1983 ( у редакції, чинній на час складення подання Департаменту військової контррозвідки Служби безпеки України від 20.01.2025 №17/1/4-229нт), Питання щодо скасування дозволу мають право порушувати ДМС, територіальні органи ДМС та територіальні підрозділи ДМС, МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ, функціональні підрозділи Центрального управління СБУ, органи військової контррозвідки СБУ та Держприкордонслужба або органи, які у межах наданих повноважень забезпечують виконання законодавства про імміграцію, якщо було встановлено обставини, за яких дозвіл на імміграцію підлягає скасуванню відповідно до статті 12 Закону України «Про імміграцію», на вірне
-« Згідно з п.21 Порядку провадження за заявами про надання дозволу на імміграцію і поданнями про його скасування та виконання прийнятих рішень, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 26.12.2002 №1983 ( у редакції, чинній на час складення подання Департаменту контррозвідки Служби безпеки України від 08.06.2023 №2/3/3-8146нт) дозвіл на імміграцію скасовується органом, який прийняв рішення про надання такого дозволу. Питання щодо скасування дозволу мають право порушувати ДМС, її територіальні органи та територіальні підрозділи, МВС, органи Національної поліції, регіональні органи СБУ та Держприкордонслужба або органи, які у межах наданих повноважень забезпечують виконання законодавства про імміграцію, якщо стало відомо про існування підстав для скасування дозволу на імміграцію.».
В решті вимог заявника відмовити.
Вказана ухвала є невід'ємною частиною ухвали Одеського окружного адміністративного суду від 20.05.2025 по справі №420/17661/23.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею відповідно до ст.256 КАС України.
Ухвала може бути оскаржена в порядку та строки, визначені статтями 294-297 КАС України до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА