справа № 380/5822/24
20 червня 2025 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши заяву про встановлення судового контролю в адміністративній справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити дії,
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 у справі № 380/5822/24 адміністративний позов задоволено частково.
Визнано протиправними дії ІНФОРМАЦІЯ_1 щодо зазначення у оновленій довідці від 05.03.2024 № 1159/12/2998 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2023 надбавки за особливості проходження служби у розмірі 1% та премії у розмірі 10%.
Зобов'язано ІНФОРМАЦІЯ_2 підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 відповідно до вимог статей 43, 63 Закону України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 № 704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов'язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, зокрема, з урахуванням надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою "заступник начальника авіаційного полігону з виховної роботи" у тому державному органі, звідки ОСОБА_1 звільнений на пенсію, відповідно до абзацу п'ятого пункту 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 45 від 13.02.2008, у редакції, чинній до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 103.
У задоволенні решти позовних вимог відмовлено.
18.06.2025 позивач подав заяву про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 у справі № 380/5822/24, у якій просить:
- за результатами розгляду встановити судовий контроль за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 у справі № 380/5822/24;
- зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 подати звіт про виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 у справі № 380/5822/24;
- попередити керівника ІНФОРМАЦІЯ_1 про можливість застосування заходів, передбачених частиною другою статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Згідно з витягом з протоколу передачі судової справи раніше визначеному складу суду від 18.06.2025 заява передана судді Кисильовій О.Й.
Вирішуючи питання щодо прийняття до розгляду заяви представника позивача про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення, суд враховує таке.
Відповідно до ч. 1 ст. 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
Частиною 3 статті 166 передбачено, що заяви, клопотання і заперечення подаються та розглядаються в порядку, встановленому цим Кодексом. У випадках, коли цим Кодексом такий порядок не встановлений, він встановлюється судом.
Відповідно до ст. 119 КАС України суд має встановлювати розумні строки для вчинення процесуальних дій. Строк є розумним, якщо він передбачає час, достатній, з урахуванням обставин справи, для вчинення процесуальної дії, та відповідає завданню адміністративного судочинства.
Згідно із п. 10 ч. 1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
З огляду на вказані приписи КАС України та враховуючи введений на території України воєнний стан та часті оголошення "повітряної тривоги", суд вважає за необхідне призначити розгляд заяви про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення без повідомлення та (або) виклику учасників справи в порядку письмового провадження.
Процедурні питання, пов'язані з рухом справи в суді першої інстанції, клопотання та заяви осіб, які беруть участь у справі, питання про відкладення розгляду справи, оголошення перерви, зупинення або закриття провадження у справі, залишення заяви без розгляду, а також в інших випадках, передбачених цим Кодексом, вирішуються судом шляхом постановлення ухвал ( ч. 2 ст. 241 КАС України).
Керуючись ст. ст. 241, 243 КАС України, суд
Прийняти до розгляду заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 у справі № 380/5822/24 та призначити її до розгляду без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Зобов'язати ІНФОРМАЦІЯ_2 протягом п'яти робочих днів із дня отримання ухвали надати суду належним чином завірені копії документів на підтвердження виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 30.10.2024 у справі № 380/5822/24, або докази, які слугували підставою для його невиконання.
Копію ухвали направити учасникам справи.
Ухвала оскарженню не підлягає, заперечення на неї можуть бути викладені в апеляційній скарзі на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Суддя Кисильова О.Й.