Іменем України
20 червня 2025 рокум. ДніпроСправа № 360/751/25
Суддя Луганського окружного адміністративного суду Чернявська Т.І., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,
У провадженні Луганського окружного адміністративного суду на розгляді перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі - позивач) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (далі - відповідач), в якому позивач просить:
- визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, які полягають у внесенні до оновленої довідки від 12 лютого 2025 року № 5701-486/5705 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , визначеного станом на 1 січня 2023 року, яка оформлена на виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13 січня 2025 року по справі № 520/25306/24, недостовірних відомостей про складові грошового забезпечення позивача, а саме: протиправне зазначення недостовірних відомостей щодо розміру премії за посадою позивача - 15 % посадового окладу замість 170 % посадового окладу (як зазначено у листі Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області від 27 березня 2025 року № 5705-999/5705);
- зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 , визначеного станом на 1 січня 2023 року, з урахуванням рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13 січня 2025 року по справі № 520/25306/24, із зазначенням достовірних складових грошового забезпечення позивача: посадовий оклад - 8540,00 грн; оклад за військовим (спеціальним званням (полковник) - 2250,00 грн; надбавка за вислугу років (50 %); надбавка за особливості несення служби (50 %); премія (170 % ) для здійснення обчислення та перерахунку з 1 лютого 2023 року основного розміру пенсії ОСОБА_1 .
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що він перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області та отримує пенсію відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Луганським окружним адміністративним судом 13 січня 2025 року по справі № 520/25306/24 ухвалено рішення, яким зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 січня 2023 року відповідно до статей 43 і 63 Закону України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, додаткових видів грошового забезпечення, розмір яких залежить від розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 з 1 лютого 2023 року.
На виконання цього рішення відповідач виготовив довідку від 12 лютого 2025 року за № 5701-486/5705 про розмір грошового забезпечення, визначеного станом на 1 січня 2023 року, для перерахунку пенсії ОСОБА_1 , відповідно до якої встановлено такі складові грошового забезпечення позивача: посадовий оклад - 8540,00 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник) - 2250,00 грн; надбавка за вислугу років (50 %) - 5395,00 грн; надбавка за особливості несення служби (50 %) - 8092,50 грн; премія (15 %) - 1281,00 грн. Загальний розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача визначений в розмірі 25558,50 грн.
Таким чином, при оформленні довідки від 12 лютого 2025 року № 5701-486/5705 про грошове забезпечення станом на 1 січня 2023 року для проведення перерахунку пенсії позивача з 1 лютого 2023 року, відповідач вчинив протиправні дії та протиправно зазначив недостовірні відомості щодо розміру премії за посадою позивача - 15 % посадового окладу, замість 170 % посадового окладу.
Ухвалою від 21 квітня 2025 року про відкриття провадження в адміністративній справі судом вирішено розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області позовну заяву з додатками та ухвалу про відкриття провадження в адміністративній справі отримало в електронному кабінеті 15 квітня 2025 року та 21 квітня 2025 року відповідно, а судом повідомлення про доставлення електронних документів до Електронного кабінету отримані 15 квітня 2025 року та 22 квітня 2025 року відповідно, про що свідчать довідки про доставку електронного документа за допомогою Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи до Електронного кабінету учасника процесу.
Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області правом подати відзив на позовну заяву не скористалося.
Згідно з положеннями частини шостої статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд вирішує справу за наявними матеріалами.
Дослідивши матеріали судової справи у змішаній формі, розглянувши справу в межах заявлених позовних вимог і наданих доказів, оцінивши докази відповідно до вимог статей 72-76, 90 КАС України, судом встановлено таке.
ОСОБА_1 ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) з 29 січня 2019 року перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Луганській області як отримувач пенсії за вислугу років, про що свідчать пенсійне посвідчення від 12 червня 2024 року № НОМЕР_1 , видане Пенсійним фондом України, розрахунки по пенсійній справі № 1204010795 та клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області від 22 квітня 2025 року № 1200-0802-7/9962 про долучення документів до матеріалів справи.
30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704), яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою затверджено тарифні сітки розрядів і коефіцієнтів посадових окладів, схеми тарифних розрядів, тарифних коефіцієнтів, додаткові види грошового забезпечення, розміри надбавки за вислугу років, пунктом 2 якої установлено, що грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу складається з посадового окладу, окладу за військовим (спеціальним) званням, щомісячних (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премії) та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
В клопотанні від 22 квітня 2025 року № 1200-0802-7/9962 про долучення документів до матеріалів справи Головне управління Пенсійного фонду України в Луганській області зазначило, що за даними електронної підсистеми ПВП ДКГ ОСОБА_1 з 29 січня 2019 року призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон № 2262-ХІІ) по лінії Міністерства надзвичайних ситуацій. На цей час будівлі територіальних органів Пенсійного фонду України в Луганській області знаходяться або на територіях, що є тимчасово окупованими (починаючи з 2014 року); починаючи з 24 лютого 2022 року - або на території, що знаходяться в оточенні (блокуванні), або на території, на яких ведуться активні бойові дії. Паперові пенсійні справи залишилися в будівлях Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області в м. Луганськ та м. Сєвєродонецьк - на тимчасово окупованих територіях України. Доступу до пенсійної справи ОСОБА_1 , створеної у 2019 році, зокрема, подання про призначення пенсії, заяви про призначення пенсії, грошового атестату, протоколів про призначення та перерахунок пенсії, немає.
Згідно з розрахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі № 1204010795 станом на 29 січня 2019 року позивач отримував пенсію за вислугу років у розмірі 70 % грошового забезпечення, розмір якого становив 12429,00 грн, а саме: посадовий оклад - 5610,00 грн, оклад за військове звання - 1480,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3545,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 1794,00 грн; основний розмір пенсії - 8700,30 грн; надбавка як учаснику АТО учаснику бойових дій (ст. 6) - 374,25 грн, надбавка учаснику бойових дій - 40,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 9114,55 грн.
Відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі № 1204010795 станом на 1 березня 2022 року позивач отримував пенсію за вислугу років у розмірі 70 % грошового забезпечення, розмір якого становив 12429,00 грн, а саме: посадовий оклад - 5610,00 грн, оклад за військове звання - 1480,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3545,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 1794,00 грн; основний розмір пенсії - 8700,30 грн; індексація за 2022 рік - 1218,04 грн; надбавка як учаснику АТО учаснику бойових дій (ст. 6) - 483,50 грн, надбавка учаснику бойових дій - 40,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 10441,84 грн.
Згідно з розрахунком пенсії за вислугу років по пенсійній справі № 1204010795 станом на 1 березня 2023 року позивач отримував пенсію за вислугу років у розмірі 70 % грошового забезпечення, розмір якого становив 12429,00 грн, а саме: посадовий оклад - 5610,00 грн, оклад за військове звання - 1480,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3545,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 1794,00 грн; основний розмір пенсії - 8700,30 грн; індексація за 2022 рік - 1218,04 грн; індексація 2023 рік - 1500,00 грн; надбавка як учаснику АТО учаснику бойових дій (ст. 6) - 523,25 грн, надбавка учаснику бойових дій - 40,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 11981,59 грн.
Відповідно до розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі № 1204010795 станом на 1 березня 2024 року позивач отримував пенсію за вислугу років у розмірі 70 % грошового забезпечення, розмір якого становив 12429,00 грн, а саме: посадовий оклад - 5610,00 грн, оклад за військове звання - 1480,00 грн, процентна надбавка за вислугу років 50 % - 3545,00 грн, середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці - 1794,00 грн; основний розмір пенсії - 8700,30 грн; індексація за 2022 рік - 1218,04 грн; індексація 2023 рік - 1500,00 грн; індексація 2024 рік - 908,90 грн; надбавка як учаснику АТО учаснику бойових дій (ст. 6) - 590,25 грн, надбавка учаснику бойових дій - 40,00 грн. Підсумок пенсії (з надбавками) - 12957,49 грн.
Рішенням Луганського окружного адміністративного суду від 13 січня 2025 року у справі № 520/25306/24, яке набрало законної сили 13 лютого 2025 року, позов ОСОБА_1 до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити певні дії задоволено повністю:
- визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо відмови у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області довідки про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 січня 2023 року для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 ;
- зобов'язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області підготувати та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 січня 2023 року відповідно до статей 43 і 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», із зазначенням відомостей про розміри посадового окладу, окладу за військовим званням, додаткових видів грошового забезпечення, розмір яких залежить від розміру посадового окладу, окладу за військовим званням, визначених шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня 2023 року, на відповідний тарифний коефіцієнт згідно з додатками 1, 14 до постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», для проведення перерахунку основного розміру пенсії ОСОБА_1 , з 1 лютого 2023 року;
- стягнуто за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1211,20 (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.) гривень.
На виконання означеного рішення Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області 12 лютого 2025 року видано довідку за № 5701-486/5705.
Відповідно до довідки від 12 лютого 2025 року № 5701-486/5705, виданої ОСОБА_1 , сума грошового забезпечення за посадою заступник начальника відділу цивільного захисту Лисичанського міського управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області, що включається у довідку для перерахунку пенсії станом на 1 лютого 2023 року, відповідно до рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13 січня 2025 року у справі № 520/25306/24 за нормами, чинними на 1 січня 2023 року, становить 25558,50 грн (посадовий оклад - 8540,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник) - 2250,00 грн, надбавка за вислугу років (50 %) - 5395,00 грн, надбавка за особливості проходження служби 50 % - 8092,50 грн, премія (15 % посадового окладу) - 1281,00 грн.
Означена довідка направлена відповідачем до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області супровідним листом від 14 лютого 2025 року № 5701-532/5705.
На звернення позивача від 7 березня 2025 року (вх. № Д-65 від 13 березня 2025 року) щодо виконання рішення Луганського окружного адміністративного суду від 13 січня 2025 року по справі № 520/25306/24 та надання копій документів, відповідач листом від 27 березня 2025 року № 5705-999/5705 зазначив, що розмір грошового забезпечення станом на 1 січня 2023 року за аналогічною посадою заступника начальника відділу цивільного захисту Лисичанського міського управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області з урахуванням спеціального звання «полковник служби цивільного захисту», надбавки за вислугу років у розмірі 50 % та премії у розмірі 170 % складав 25489,50 грн.
Отже, відсотковий розмір премії за посадою заступника начальника відділу цивільного захисту Лисичанського міського управління Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області у січні 2023 року становить 170 % посадового окладу.
Разом з цим, позивачу у довідці від 12 лютого 2025 року № 5701-486/5705 визначено премію у розмірі 1281,00 грн (15 % посадового окладу).
Вирішуючи адміністративну справу по суті заявлених вимог, надаючи оцінку обставинам (фактам), якими обґрунтовано позовні вимоги, суд виходить з такого.
Частиною другою статті 19 Конституції Україні передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Відповідно до частини другої-четвертої статті 9 Закону України від 20 листопада 1991 року № 2011-ХІІ «Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей» (далі - Закон № 2011-ХІІ) до складу грошового забезпечення входять: посадовий оклад, оклад за військовим званням; щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, винагороди, які мають постійний характер, премія); одноразові додаткові види грошового забезпечення. Грошове забезпечення визначається залежно від посади, військового звання, тривалості, інтенсивності та умов військової служби, кваліфікації, наукового ступеня і вченого звання військовослужбовця. Грошове забезпечення підлягає індексації відповідно до закону. Грошове забезпечення виплачується у розмірах, що встановлюються Кабінетом Міністрів України, та повинно забезпечувати достатні матеріальні умови для комплектування Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів кваліфікованим особовим складом, враховувати характер, умови служби, стимулювати досягнення високих результатів у службовій діяльності.
Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на військовій службі, визначає № 2262-ХІІ, який застосовується у редакції, що була чинною на час виникнення спірних відносин.
Згідно з частиною третьою частини 43 Закону № 2262-ХІІ пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до частини другої статті 51 Закону № 2262-ХІІ перерахунок пенсій, призначених особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до частин першої, другої, четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ:
перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку;
якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону;
усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Механізм проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб», визначений Порядком проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).
До Порядку № 45 пунктом 6 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103) були внесені зміни.
Проте, постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 29 січня 2020 року у справі № 826/6453/18 визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови № 103.
Отже, з 29 січня 2020 року Порядок № 45 діє в редакції без змін, внесених пунктом 6 Постанови № 103.
Пунктом 1 Порядку № 45 (в редакції без змін, внесених пунктом 6 Постанови № 103) передбачено, що перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.
Аналіз наведених вище норм права в системному взаємозв'язку вказує, що підставою для проведення перерахунку пенсії особам, які отримують пенсію за нормами Закону № 2262-ХІІ, є зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, або введення для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення, проведені на підставі рішення Кабінету Міністрів України, оскільки саме цьому органу законодавчо надано право на встановлення умов та порядку перерахунку пенсій, а також розмірів грошового забезпечення для такого перерахунку. Перерахунок пенсії здійснюється головними управліннями Пенсійного фонду після надходження від уповноваженого органу відповідної довідки та виключно з урахуванням тих складових грошового забезпечення, які вказані у такій довідці.
Згідно з абзацами першим-п'ятим пункту 5 Порядку № 45 (в редакції без змін, внесених пунктом 6 Постанови № 103) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
З викладеного слідує, що розмір премії для перерахунку пенсії враховується у середньому розмірі, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Як встановлено з матеріалів справи, відповідачем у довідці від 12 лютого 2025 року № 5701-486/5705 зазначено премію у розмірі 1281,00 грн (15 % посадового окладу), тоді як за січень 2023 року розмір премії за аналогічною посадою, яку обіймав позивач, встановлено на рівні 170 % посадового окладу.
Отже, вказаний відповідачем у довідці від 12 лютого 2025 року № 5701-486/5705 розмір премії не є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що не узгоджується зі змістом абзацу п'ятого пункту 5 Порядку № 45.
З огляду на викладене суд доходить висновку, що відповідач протиправно визначив позивачу у довідці від 12 лютого 2025 року № 5701-486/5705 відсотковий та грошовий розмір премії станом на 1 січня 2023 року 15 % посадового окладу - 1281,00 грн.
У межах спірних правовідносин середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, є відсотковий та грошовий розмір премії за січень 2023 року - 170 % посадового окладу - 14518,00 грн.
Згідно з частиною другою статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Обираючи належний та ефективний спосіб захисту порушеного права позивача, суд на підставі частини другої статті 9 КАС України вважає за необхідне:
визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо зазначення у довідці від 12 лютого 2025 року № 5701-486/5705 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 1 січня 2023 року відомостей про премію в розмірі 15 % посадового окладу;
зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 січня 2023 року із включенням до неї таких відомостей: посадовий оклад - 8540,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник) - 2250,00 грн, надбавка за вислугу років (50 %) - 5395,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (50 %) - 8092,50 грн, премія (170 % посадового окладу) - 14518,00 грн.
З огляду на встановлені обставини, з урахуванням нормативно-правового регулювання спірних правовідносин, суд вважає, що обраний позивачем спосіб судового захисту відповідає об'єкту порушеного права та у спірних правовідносинах є достатнім, необхідним та ефективним, а позовні вимоги підлягають задоволенню повністю лише із словесним корегуванням обраного позивачем способу судового захисту.
За практикою Європейського суду з прав людини пункт 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод зобов'язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент. Межі цього обов'язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги, між іншим, різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень. Таким чином, питання, чи виконав суд свій обов'язок щодо подання обґрунтування, що випливає зі статті 6 Конвенції, може бути визначено тільки у світлі конкретних обставин справи (див. «Руїз Торія проти Іспанії» (Ruiz Toriya v. Spaine), рішення від 09 грудня 1994 року, Серія A, № 303-A, параграф 29). Водночас, відповідь суду повинна бути достатньо детальною для відповіді на основні (суттєві) аргументи сторін.
Сторонами суду не наведено інших специфічних, доречних та важливих аргументів, які суд зобов'язаний оцінити, виконуючи свої зобов'язання щодо пункту 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Вирішуючи питання про розподіл судових витрат, суд виходить з такого.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України від 08 липня 2011 року № 3674-VI «Про судовий збір» (далі - Закон № 3674-VI).
Згідно з частиною першою статті 3 Закону № 3674-VI судовий збір справляється за подання до суду позовної заяви та іншої заяви, передбаченої процесуальним законодавством.
Частиною першою статті 4 Закону № 3674-VI встановлено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Згідно з частиною другою статті 4 Закону № 3674-VI за подання фізичною особою до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру сплачується судовий збір у розмірі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з частиною третьою статті 6 Закону № 3674-VI у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Разом з цим, відповідно до частини третьої статті 4 Закону № 3674-VI при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
Станом на 1 січня 2025 року розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 3028,00 грн. Тобто, за одну вимогу немайнового характеру фізична особа мала сплатити судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
Системний аналіз частини першої статті 5 та частини другої статті 245 КАС України дає підстави для висновку, що вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права (скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення, зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо) як наслідків протиправності акта, дії чи бездіяльності є однією вимогою немайнового характеру (такий правовий висновок про застосування норм Закону № 3674-VI при визначенні розміру судового збору за подання позовної заяви, в якій об'єднано об'єднанні декількох вимог, був зроблений Верховним Судом у постановах від 12 листопада 2019 року у справі № 640/21330/18, від 05 червня 2020 року у справі № 280/5161/19, від 02 вересня 2022 року у справі № 804/2339/17 та Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 18 листопада 2020 року у справі № 9901/67/20).
З викладеного слідує, що однією позовною вимогою немайнового характеру є:
вимога про визнання протиправним акта як передумова для застосування способу захисту порушеного права - скасувати або визнати нечинним рішення чи окремі його положення;
вимога про визнання протиправними акта, дії чи бездіяльності як передумова для застосування інших способів захисту порушеного права - зобов'язати прийняти рішення, вчинити дії або утриматися від їх вчинення тощо.
Позивачем в позовній заяві заявлено одну позовну вимогу немайнового характеру.
Оскільки означена позовна заява подана до суду засобами поштового зв'язку позивач мав сплатити судовий збір у розмірі 1211,20 грн.
При зверненні до суду з позовом позивачем сплачено судовий збір в сумі 1211,20 грн, що підтверджено чеком переказу пошти АТ «Укрпошта» від 12 квітня 2025 року за № 127625.
З огляду на те, що судом встановлено порушення відповідачем права позивача на отримання правильної довідки про розмір грошового забезпечення, який враховується для перерахунку пенсії, суд присуджує позивачу понесені ним і документально підтверджені судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Питання щодо розподілу судових витрат, пов'язаних з розглядом справи, судом не вирішується, оскільки до ухвалення рішення суду клопотання про відшкодування витрат на правничу допомогу адвоката позивачем не заявлено і суду не надано доказів, які підтверджують розмір витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв'язку з розглядом справи.
Керуючись статтями 2, 8, 9, 19, 20, 32, 72, 77, 90, 94, 132, 139, 241-246, 250, 255, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Задовольнити повністю позов ОСОБА_1 (реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області (ідентифікаційний код 38617137, місцезнаходження: вул. Ліщини Богдана, буд. 29, м. Сіверськодонецьк, Сіверськодонецький район, Луганська область, 93406) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області щодо зазначення у довідці від 12 лютого 2025 року № 5701-486/5705 про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії станом на 1 січня 2023 року відомостей про премію в розмірі 15 % посадового окладу.
Зобов'язати Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області скласти та подати до Головного управління Пенсійного фонду України в Луганській області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 1 січня 2023 року із включенням до неї таких відомостей: посадовий оклад - 8540,00 грн, оклад за військовим (спеціальним) званням (полковник) - 2250,00 грн, надбавка за вислугу років (50 %) - 5395,00 грн, надбавка за особливості проходження служби (50 %) - 8092,50 грн, премія (170 % посадового окладу) - 14518,00 грн.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Луганській області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору у розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять грн 20 коп.).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, встановленого статтею 295 КАС України, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Першого апеляційного адміністративного протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Суддя Т.І. Чернявська