ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"20" червня 2025 р. справа № 300/4676/24
м. Івано-Франківськ
Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Чуприни О.В., розглянувши в письмовому провадженні питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі №300/4676/24 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії від 29.05.2024 і зобов'язання перерахувати та виплачувати пенсію по інвалідності, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум, з 20.03.2024, -
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ), в інтересах якого діє адвокат Чумак Роман Васильович (надалі по тексту також - представник позивача, адвокат Чумак Р.В.), звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (надалі по тексту також - відповідач 1, орган пенсійного забезпечення, Управління, ГУ ПФУ в Івано-Франківській області), Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області (надалі по тексту також - відповідач 2, ГУ ПФУ у Київській області) про визнання протиправним та скасування рішення про відмову в перерахунку пенсії від 29.05.2024 і зобов'язання перерахувати і виплачувати пенсію по інвалідності, без обмеження її максимальним розміром, з урахуванням виплачених сум, з 20.03.2024.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі №300/4676/24 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково:
- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо обмеження з 20.03.2024 у виплаті ОСОБА_1 пенсії "максимальним розміром" - десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність.
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийняти рішення про перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 20.03.2024 пенсію без обмеження її "максимальним розміром" (десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність), з урахуванням уже проведених платежів.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.03.2025 у справі №300/4676/24 (провадження №А/857/30815/24) апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задоволено частково. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2024 року у справі №300/4676/24 змінено у мотивувальній частині та у резолютивній частині зазначивши замість дати "20.03.2024" на дату: "21.03.2024". У решті рішення суду першої інстанції залишено без змін, а скаргу без задоволення (https://reyestr.court.gov.ua/Review/125892479).
Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі №300/4676/24, згідно відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень, за наслідками апеляційного перегляду, набрало 14.03.2025 законної сили (https://reyestr.court.gov.ua/Review/122550201).
Представник позивача Чумак Роман Васильович, в інтересах ОСОБА_1 , звернувся через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему до суду шляхом подання заяви із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 08.04.2025" про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України).
Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 18.04.2025 заяву ОСОБА_1 від 08.04.2025, подану в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі №300/4676/24 - задовольнив частково.
Пунктом 1.2 ухвали суду від 18.04.2025 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду у строк до 18 червня 2025 року звіт про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 в адміністративній справі №300/4676/24 (в редакції постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2025 року).
Також суд пунктом 2 ухвали від 18.04.2025 зобов'язав ОСОБА_1 подати до Івано-Франківського окружного адміністративного суду у строк до 18 травня 2025 року письмове детальне пояснення, із засвідченими і оформленими відповідно до статті 94 Кодексу адміністративного судочинства України копіями доказів.
Представник позивача Чумак Р.В. скерував до суду через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему додаткові пояснення у справі із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 16.05.2025", реєстрацію яких проведено судом 16.05.2025 за вх.№13446/25 (а.с.118-143).
У поданих поясненнях ОСОБА_2 зазначено, що невиконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.08.2024 по справі № 200/5103/24 (в редакції постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14 березня 2025 року) полягає саме у не проведенні перерахунку його пенсії та нездійсненні виплати з 21.03.2024 пенсії без обмеження її максимальним розміром (десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність), з урахуванням уже проведених платежів.
На виконання вимог Повідомлення про відсутність можливості роздрукувати документи великого обсягу від 16.05.2025 представник позивача адвокат Чумак Р.В. супровідним листом надіслав до суду паперовий примірник додаткових пояснень у справі від 16.05.2025 із долученими до нього документами, який зареєстровано судом 26.05.2025 за вх.№14282/25 (а.с.145-194).
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на адресу суду надійшов звіт від 17.06.2025 про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі №300/4676/24 (надалі по тексту також - звіт), реєстрацію якого із відповідними додатками реєстрацію здійснено судом 18.06.2025 за вх.№5298/25 (а.с.196-207).
У поданому звіті органом пенсійного забезпечення зазначено, що відповідно до пункту 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (надалі по тексту також - Порядок №22-1) після призначення пенсії, електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії. Таким чином, подальша виплата пенсії ОСОБА_1 проводиться Головним управління Пенсійного фонду України в Київській області за місцем проживання позивача.
Порядок відстрочення і розстрочення виконання, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення встановлений статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду (частина 2 статті 378 КАС України).
За змістом частини 3 статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Приписами частини 4 статті 378 КАС України унормовано, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує ступінь вини відповідача у виникненні спору, щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
З огляду на зміст приписів статті 378 КАС України, суд вважає за можливе розглянути питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення в письмовому провадженні без повідомлення учасників справи.
Розглянувши в письмовому провадженні питання про зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі №300/4676/24, дослідивши і оцінивши зібрані по справі докази, в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 є учасником ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС першої категорії, що підтверджується копією посвідчення серії НОМЕР_1 від 19.11.2021 (а.с.8), та особою з інвалідністю внаслідок війни 2 групи, що підтверджується копією довідки до акта огляду медико-соціальною експертною комісією серії АВ №0512835 від 17.02.2016 (а.с.7).
Позивач отримує пенсію по інвалідності в розмірі фактичних збитків відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", що підтверджується копією протоколу про перерахунок пенсії від 28.02.2024 долученого до матеріалів адміністративного позову (а.с.14).
Як слідує зі змісту відтиску печатки (штампу), наявного в паспорті громадянина України серії НОМЕР_2 від 20.02.1996 (а.с.10-12) ОСОБА_1 зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 (а.с.12).
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі №300/4676/24 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково:
- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо обмеження з 20.03.2024 у виплаті ОСОБА_1 пенсії "максимальним розміром" - десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність.
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийняти рішення про перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 20.03.2024 пенсію без обмеження її "максимальним розміром" (десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність), з урахуванням уже проведених платежів.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.03.2025 у справі №300/4676/24 (провадження №А/857/30815/24) апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задоволено частково. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2024 року у справі №300/4676/24 змінено у мотивувальній частині та у резолютивній частині зазначивши замість дати "20.03.2024" на дату: "21.03.2024". У решті рішення суду першої інстанції залишено без змін, а скаргу без задоволення (https://reyestr.court.gov.ua/Review/125892479).
Як слідує з відомостей Єдиного державного реєстру судових рішень, коментоване рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі №300/4676/24, за наслідками апеляційного перегляду, набрало 14.03.2025 законної сили (https://reyestr.court.gov.ua/Review/122550201).
Представник позивача Чумак Роман Васильович, в інтересах ОСОБА_1 , звернувся через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему до суду шляхом подання заяви із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 08.04.2025" про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 18.04.2025 заяву ОСОБА_1 від 08.04.2025, подану в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі №300/4676/24 - задовольнив частково.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на адресу суду надійшов звіт від 17.06.2025 про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі №300/4676/24 (надалі по тексту також - звіт), реєстрацію якого із відповідними додатками реєстрацію здійснено судом 18.06.2025 за вх.№5298/25 (а.с.196-207).
У поданому звіті органом пенсійного забезпечення зазначено, що відповідно до пункту 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за №1566/11846 (надалі по тексту також - Порядок №22-1) після призначення пенсії, електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії. Таким чином, подальша виплата пенсії ОСОБА_1 проводиться Головним управління Пенсійного фонду України в Київській області за місцем проживання позивача.
Рішення про перерахунок пенсії №0932440185289 від 06.06.2024 (Версія: 1.6.78.1. Дата-час розрахунку: 06.06.2025 10:00) містить наступні відомості, зокрема, орган ПФУ "10465 Києво-Святошинське об'єднане управління ПФУ" (рядок 1 рішення), заявник ОСОБА_1 (рядок 3 рішення), адреса ( АДРЕСА_2 ) (рядок 13 рішення) (а.с.205).
Також згідно Довідки від 16.06.2025 за №12822/04-16 про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії ОСОБА_1 знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області. Зазначена довідка видана Головним управлінням ПФУ у Київській області (а.с.203).
Надаючи правову оцінку публічно-правовим відносинам, суд виходить із наступних підстав та мотивів.
Порядок відстрочення і розстрочення виконання, зміна чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення встановлений статтею 378 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до частини 1 статті 378 КАС України за заявою сторони суд, який розглядав справу як суд першої інстанції, може відстрочити або розстрочити виконання рішення, а за заявою стягувача чи виконавця (у випадках, встановлених законом), - встановити чи змінити спосіб або порядок його виконання. Питання про відстрочення або розстрочення виконання, зміну чи встановлення способу і порядку виконання судового рішення може бути розглянуто також за ініціативою суду.
Заява про встановлення або зміну способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення розглядається у двадцятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням стягувача та боржника. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає судовому розгляду (частина 2 статті 378 КАС України).
За змістом частини 3 статті 378 КАС України підставою для встановлення або зміни способу або порядку виконання, відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення є обставини, що істотно ускладнюють виконання рішення або роблять його неможливим.
Приписами частини 4 статті 378 КАС України унормовано, що вирішуючи питання про відстрочення чи розстрочення виконання судового рішення, суд також враховує ступінь вини відповідача у виникненні спору, щодо фізичної особи - тяжке захворювання самої особи або членів її сім'ї, її матеріальне становище, стихійне лихо, інші надзвичайні події тощо.
Під встановленням способу виконання рішення суду необхідно розуміти прийняття судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у раніше встановлений спосіб.
Таким чином, суд, за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів, може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, або ж відмовити по даному питанню, не змінюючи при цьому його змісту.
Разом з тим, суд при розгляді питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення може змінити спосіб та порядок виконання рішення лише у виняткових випадках.
Водночас слід зауважити, що процесуальна можливість встановити чи змінити спосіб або порядок виконання судового рішення не передбачає зміну судового рішення по суті, обрання нового способу захисту порушеного права, а полягає лише у вирішенні питання про вжиття нових заходів для належного виконання рішення та захисту порушеного права у визначений раніше спосіб.
Статтею 1291 Конституції України визначено, що суд ухвалює рішення іменем України. Судове рішення є обов'язковим до виконання. Держава забезпечує виконання судового рішення у визначеному законом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Одним з основних принципів/засад адміністративного судочинства, згідно з пунктом 5 частини 3 статті 2 КАС України є обов'язковість судового рішення.
Також відповідно до статей 14, 370 КАС України судове рішення, яке набрало законної сили, є обов'язковим для учасників справи, для їхніх правонаступників, а також для всіх органів, підприємств, установ та організацій, посадових чи службових осіб, інших фізичних осіб і підлягає виконанню на всій території України, а у випадках, встановлених міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, або за принципом взаємності, - за її межами. Невиконання судового рішення тягне за собою відповідальність, встановлену законом.
Рішенням Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі №300/4676/24 позовну заяву ОСОБА_1 задоволено частково:
- визнано протиправним та скасовано рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо обмеження з 20.03.2024 у виплаті ОСОБА_1 пенсії "максимальним розміром" - десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність.
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийняти рішення про перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 20.03.2024 пенсію без обмеження її "максимальним розміром" (десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність), з урахуванням уже проведених платежів.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.03.2025 у справі №300/4676/24 (провадження №А/857/30815/24) апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області задоволено частково. Рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24 жовтня 2024 року у справі № 300/4676/24 змінено у мотивувальній частині та у резолютивній частині зазначивши замість дати "20.03.2024" на дату: "21.03.2024". У решті рішення суду першої інстанції залишено без змін, а скаргу без задоволення (https://reyestr.court.gov.ua/Review/125892479).
Відомості Єдиного державного реєстру судових рішень засвідчують, що коментоване рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі №300/4676/24, за наслідками апеляційного перегляду, набрало 14.03.2025 законної сили (https://reyestr.court.gov.ua/Review/122550201).
Представник позивача Чумак Роман Васильович, в інтересах ОСОБА_1 , звернувся через Єдину судову інформаційно-телекомунікаційну систему до суду шляхом подання заяви із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 08.04.2025" про встановлення судового контролю за виконанням судового рішення в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України.
Івано-Франківський окружний адміністративний суд ухвалою від 18.04.2025 заяву ОСОБА_1 від 08.04.2025, подану в порядку статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України, про встановлення судового контролю за виконанням рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі №300/4676/24 - задовольнив частково.
Від Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області на адресу суду надійшов звіт від 17.06.2025 про виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі №300/4676/24 (надалі по тексту також - звіт), реєстрацію якого із відповідними додатками реєстрацію здійснено судом 18.06.2025 за вх.№5298/25 (а.с.196-207).
У поданому звіті органом пенсійного забезпечення зазначено, що відповідно до пункту 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (надалі по тексту також - Порядок №22-1) після призначення пенсії, електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії. Таким чином, подальша виплата пенсії ОСОБА_1 проводиться Головним управління Пенсійного фонду України в Київській області за місцем проживання позивача.
Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області в ході виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі №300/4676/24 та постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.03.2025 у справі №300/4676/24 сформовано Довідку від 16.06.2025 за №12822/04-16 про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії ОСОБА_1 (а.с.203).
Зі змісту вказаної довідки слідує, що позивач знаходиться на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області та останньому фактично нараховано суму пенсії (включно з індексацією) в розмірі 648 873,24 гривень, фактично виплачено пенсію в сумі 408 625,28 гривень, не виплачено суму 240 247,96 гривень (а.с.203).
В свою чергу, судом рішенням від 24.10.2024 у справі №300/4676/24 зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийняти рішення про перерахунок та виплату ОСОБА_1 з 20.03.2024 пенсію без обмеження її "максимальним розміром" (десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність), з урахуванням уже проведених платежів.
Відповідно до статті 60-1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" від 28 лютого 1991 року за №796-XII призначення та виплата пенсій, передбачених цим Законом, і щомісячної компенсації сім'ям за втрату годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи провадяться територіальними органами Пенсійного фонду України. Заява про призначення пенсії згідно з цим Законом подається в електронній або паперовій формі до територіального органу Пенсійного фонду України або до уповноваженого ним органу чи уповноваженій особі в порядку, встановленому правлінням Пенсійного фонду України за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Згідно статті 60-2 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" виплата, припинення та поновлення виплати пенсій здійснюються відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" з урахуванням особливостей, визначених цим Законом та Законом України "Про адміністративну процедуру".
Приписами частини 1 статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 за №1058-IV (надалі по тексту також - Закон №1058-IV) пенсія виплачується щомісяця, у строк не пізніше 25 числа місяця, за який виплачується пенсія, виключно в грошовій формі за зазначеним у заяві місцем фактичного проживання пенсіонера в межах України незалежно від задекларованого або зареєстрованого місця проживання пенсіонера організаціями, що здійснюють виплату і доставку пенсій, або через установи банків у порядку, передбаченому Кабінетом Міністрів України.
Пунктом 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за №22-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 27 грудня 2005 року за № 1566/11846 (надалі по тексту також - Порядок №22-1) установлено, що після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії.
Таким чином, суд приходить до висновку, що виплата пенсії має здійснюватися тим територіальним органом Пенсійного фонду України, до юрисдикції якого належить місце фактичного проживання пенсіонера, зазначене ним у заяві, незалежно від його зареєстрованого або задекларованого місця проживання.
Вкотре повертаючись до фактичних обставин, суд вказує на рішення про перерахунок пенсії №0932440185289 від 06.06.2024 (Версія: 1.6.78.1. Дата-час розрахунку: 06.06.2025 10:00), відповідно до якого орган ПФУ "10465 Києво-Святошинське об'єднане управління ПФУ" (рядок 1 рішення), заявник ОСОБА_1 (рядок 3 рішення), адреса ( АДРЕСА_2 ) (рядок 13 рішення) (а.с.205).
Дані про те, що ОСОБА_1 фактично отримує пенсію за місцем обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України у Київській області, занесені в Довідки від 16.06.2025 за №12822/04-16 про розмір призначеної і фактично отриманої пенсії, виданої Головним управлінням ПФУ у Київській області (а.с.203).
Зважаючи на фактичні обставини справи, які пов'язані із виконанням рішення у даній справі, та вирішуючи питання про зміну способу його виконання, суд керується наступними мотивами.
Під зміною способу і порядку виконання рішення слід розуміти вжиття адміністративним судом нових заходів для реалізації рішення у разі неможливості його виконання у встановлені раніше порядок і спосіб. Ці заходи повинні забезпечити виконання конкретного судового рішення і не поширюватися на відносини, які виникли після його ухвалення.
Водночас, змінюючи спосіб і порядок виконання судового рішення, суд не може змінювати останнє по суті, торкаючись питань, які не були предметом судового розгляду, а також змінювати обраний судом при ухваленні цього рішення спосіб відновлення порушеного права позивача.
Мета зміни способу та порядку виконання рішення суду полягає у тому, щоб усунути обставини, що істотно ускладнюють або роблять неможливим виконання такого судового рішення.
Верховний Суд у постанові від 21 серпня 2018 року у справі №803/3805/15 зазначив, що системний аналіз наведеної правової норми дає підстави дійти до висновку про те, що підставою для встановлення порядку і способу виконання судового рішення є обставини, що перешкоджають належному його виконанню: ускладнюють його виконання або роблять неможливим, при цьому судове рішення не може бути змінено по суті.
При виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду (частина 5 статті 242 КАС України).
Тобто зміна способу і порядку виконання рішення суду - це прийняття судом нових заходів для реалізації рішення в разі неможливості його виконання у порядку і способом, раніше встановленими. Отже, суд за наявності обґрунтованих підстав та належних доказів може змінити спосіб та порядок виконання рішення суду, не змінюючи при цьому його змісту, або ж відмовити в задоволенні такої заяви.
З огляду на приписи статті 60-1 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", частини 1 статті 47 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", пункту 4.10 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 за №22-1, повноважним органом пенсійного фонду, який, станом на 20.06.2025, в тому числі за період з 21.03.2024, повинен здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 є саме Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області.
Відповідно до частини 7 статті 378 КАС України у разі прийняття рішення про відстрочення чи розстрочення виконання рішення в адміністративній справі суд змінює строк подання суб'єктом владних повноважень звіту про виконання такого рішення.
Таким чином, враховуючи приписи статті 378 КАС України, суд вважає за можливе змінити спосіб виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі №300/4676/24, шляхом зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 21.03.2025 без обмеження її "максимальним розміром" (десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність), з урахуванням постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.03.2025 у справі №300/4676/24 (провадження №А/857/30815/24), враховуючи вже виплачені платежі.
На підставі статті 124 Конституції України, керуючись статтями 243, 246, 248, 256, 378 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Змінити спосіб виконання рішення Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 24.10.2024 у справі №300/4676/24 з "зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області прийняти рішення про виплату ОСОБА_1 з 20.03.2024 пенсію без обмеження її "максимальним розміром" (десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність), з урахуванням уже проведених платежів" на "зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Київській області здійснити виплату пенсії ОСОБА_1 з 21.03.2024 без обмеження її "максимальним розміром" (десятьма прожитковими мінімумами, встановленими для осіб, які втратили працездатність), з урахуванням постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 14.03.2025 у справі №300/4676/24 (провадження №А/857/30815/24), враховуючи вже виплачені платежі".
Ухвала може бути оскарженою в апеляційному порядку. Відповідно до статей 234, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо розгляд справи здійснено в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Строк на апеляційне оскарження також може бути поновлений в разі його пропуску з інших поважних причин, крім випадків, визначених частиною другою статті 299 цього Кодексу.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Апеляційні скарги подаються учасниками справи безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Суддя Чуприна О.В.