ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
про залишення позовної заяви без руху
"20" червня 2025 р. cправа № 300/4255/25
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Чуприна О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання дій протиправними та зобов'язання зарахувати до стажу служби в поліції період з 24.11.2008 по 22.07.2013 наявну вислугу років, і здійснити перерахунок вислуги років з подальшими виплатами надбавки за вислугу років, і наданням додаткової оплачуваної відпустки, -
ОСОБА_1 (надалі по тексту також - позивач, ОСОБА_1 ) 17.06.2025 звернувся в суд із адміністративним позовом до Департаменту патрульної поліції (надалі по тексту також - відповідач) про визнання дій протиправними та зобов'язання зарахувати до стажу служби в поліції період з 24.11.2008 по 22.07.2013 наявну вислугу років, і здійснити перерахунок вислуги років з подальшими виплатами надбавки за вислугу років, і наданням додаткової оплачуваної відпустки.
Дана позовна заява до суду надійшла через підсистему "Електронний суд" Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи із приміткою "Документ сформований в системі "Електронний суд" 17.06.2025" та підписана електронно-цифровим підписом представника позивача.
Пунктом 3 частини 1 статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі по тексту також - КАС України, Кодекс) встановлено, що суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу.
Вивчення змісту адміністративного позову свідчить, що позовна заява не відповідає вимогам встановленим статтями 160, 161, 172 КАС України з наступних підстав.
З'ясовуючи відповідність адміністративного позову вимогам, визначених КАС України, необхідно вказати, що в силу правового регулювання положень частини 3 статті 161 КАС України, до позовної заяви додається документ про сплату судового збору у встановлених порядку і розмірі або документи, які підтверджують підстави звільнення від сплати судового збору відповідно до закону.
Судові витрати, за змістом частин 1 та 2 статті 132 КАС України, складаються із судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи. Розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Правові засади справляння судового збору, платників, об'єкти та розміри ставок судового збору, порядок сплати, звільнення від сплати та повернення судового збору визначає Закон України "Про судовий збір".
Відповідно до частини 1 статті 4 коментованого Закону судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України "Про Державний бюджет України на 2025 рік" встановлено, що прожитковий мінімум для працездатних осіб в розрахунку на місяць з 01.01.2025 складає 3 028,00 гривні.
Положенням підпункту 1 пункту 3 частини другої статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що за подання до адміністративного суду фізичною особою адміністративного позову немайнового характеру ставка судового збору складає 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Частиною 3 статті 4 Закону України "Про судовий збір" визначено, що при поданні до суду процесуальних документів, передбачених частиною другою цієї статті, в електронній формі - застосовується коефіцієнт 0,8 для пониження відповідного розміру ставки судового збору.
За подання позовної заяви, що має одночасно майновий і немайновий характер, судовий збір сплачується за ставками, встановленими для позовних заяв майнового та немайнового характеру. У разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру (частина 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір").
В даному випадку позивач просить:
- визнати протиправними дії Департаменту патрульної поліції Національної поліції України щодо відмови зарахуванні до стажу служби в поліції вислугу років в Міністерстві України з питань надзвичайних ситуацій в період з 24.11.2008 по 22.07.2013, відповідно до статті 78 Закону України «Про Національну поліцію».
1. зобов'язати Департамент патрульної поліції Національної поліції України зарахувати до стажу служби у поліції наявну вислугу років у Міністерстві України з питань надзвичайних ситуацій в періоди з 24.11.2008 по 22.07.2013, яка згідно із послужним списком у календарному обчисленні становить 04 роки 07 місяців 29 днів.
1.1. зобов'язати Департамент патрульної поліції Національної поліції України здійснити
перерахунок вислуги років відповідно до положень статті 78 Закону України «Про Національну поліцію»,
2. з подальшими виплатами надбавки за вислугу років,
3. наданням додаткової оплачуваної відпустки.
Враховуючи те, що кожна із коментованих вище позовних вимог має індивідуальний й відмінний предмет перевірки та доказування, формують самостійний зміст правовідносин, наявність чи відсутність яких повинні бути перевіреними окремо одна від одної, то вказані позовні вимоги суддя вважає 3 (трьома) позовними вимогами немайнового характеру, в тому числі такими, які можуть бути заявленими самостійно.
Окрім зарахування спірного стажу роботи і здійснення відповідного перерахунку вислуги років, позивач ініціює вирішення спору про "виплату" надбавки за вислугу років, а також "надання" додаткової оплачуваної відпустки.
Враховуючи положення частини 3 статті 4 та частини 3 статті 6 Закону України "Про судовий збір" позивач повинен сплатити судовий збір за подання адміністративного позову в розмірі 2 906,88 гривень ((1 211,20 гривень х 0,8) = 968,96 гривень х 3 = 2 906,88 гривень).
Як свідчать матеріали позовної заяви позивач надав суду квитанцію про сплату судового збору в розмірі 1 211,20 гривень, відтак позивачу слід доплатити судовий збір в розмірі 1 625,68 гривень (2 906,88 - 1 211,00 = 1 625,68 гривень) за дві позовні вимоги немайнового характеру.
Також, як слідує із змісту адміністративного позову ОСОБА_1 просить суд: «Зобов'язати Департамент патрульної поліції Національної поліції України здійснити перерахунок вислуги років відповідно до положень статті 78 Закону України «Про Національну поліцію», з подальшими виплатами надбавки за вислугу років, наданням додаткової оплачуваної відпустки.».
Проте, адміністративний позов в розумінні пункту 9 частини 5 статті 160 КАС України немає відомостей, з якого числа відновити порушене право, а також обґрунтування чому саму із цієї дати необхідно відновити порушене право.
Зважаючи на вказане, позовну заяву в цій частині подано без додержання вимог пункту 9 частини 5 статті 160 КАС та частини 3 статті 161 КАС України.
За приписами частин 1, 2 статті 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.
У зв'язку із викладеним, відповідно до частин 1, 2 статті 169 КАС України позовну заяву слід залишити без руху та надати позивачу строк, достатній для усунення недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених статтею 160, 161 КАС України.
На підставі наведеного, керуючись статтями 160, 161, 169, 171, 248, 256 Кодексу адміністративного судочинства України, суддя, -
1. Позовну заяву ОСОБА_1 до Департаменту патрульної поліції про визнання дій протиправними та зобов'язання зарахувати до стажу служби в поліції період з 24.11.2008 по 22.07.2013 наявну вислугу років, і здійснити перерахунок вислуги років з подальшими виплатами надбавки за вислугу років, і наданням додаткової оплачуваної відпустки, - залишити без руху.
2. Встановити позивачу з дня вручення цієї ухвали десятиденний строк для усунення вказаних в описовій частині ухвали недоліків шляхом приведення у відповідність адміністративного позову до вимог, встановлених статтю 160, 161 Кодексу адміністративного судочинства України, необхідно:
- подати заяву про уточнення позовних вимог, в якій визначити дату, з якої підлягає відновлення порушеного права та обґрунтування чому саме із цієї дати.
- надати (долучити) до позовної заяви платіжне доручення (квитанцію) про сплату судового збору в розмірі 1 625,68 гривень.
Роз'яснити, що в разі неусунення недоліків у визначений строк позовна заява буде повернена.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею.
Ухвала окремо від рішення суду оскарженню не підлягає.
Суддя Чуприна О.В.