Ухвала від 20.06.2025 по справі 240/15835/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

про залишення позовної заяви без руху

20 червня 2025 року м. Житомир справа № 240/15835/25

категорія 112010201

Суддя Житомирського окружного адміністративного суду Приходько О.Г., розглядаючи позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якій позивач просить суд:

- визнати протиправними дії відповідача щодо нарахування та виплати щорічної разової грошової допомоги до 24 серпня у 2024 році у меншому розмірі ніж це передбачено частиною п'ятою статті 12 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту";

- стягнути з відповідача недоотриману разову грошову допомогу до Дня Незалежності України у 2024 році у розмірі п'яти мінімальних пенсій за віком в розмірі 10805,00 грн.

Відповідно до пункту 5 частини першої статті 171 Кодексу адміністративного судочинства України (надалі - КАС України) з'ясовуючи чи позов подано у строк, установлений законом, суд враховує таке.

Згідно з частинами першою, другою статті 122 КАС України позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами. Для звернення до адміністративного суду за захистом прав, свобод та інтересів особи встановлюється шестимісячний строк, який, якщо не встановлено інше, обчислюється з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

Таким чином, строк звернення до адміністративного суду - це проміжок часу після виникнення спору у публічно-правових відносинах, протягом якого особа має право звернутися до адміністративного суду із заявою за вирішенням цього спору і захистом своїх прав, свобод чи інтересів. При цьому перебіг такого строку починається з дня, коли особа дізналася або повинна була дізнатися про порушення своїх прав, свобод чи інтересів.

За змістом заявлених у позові вимог предметом спору є разова грошова допомога до Дня Незалежності України за 2024 рік, яка, як вважає позивач, виплачена йому не у повному розмірі.

Згідно з пунктом 4 Порядку здійснення разової грошової виплати до Дня Незалежності України, передбаченої Законами України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" і "Про жертви нацистських переслідувань", затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 року № 1396, отримувачі грошової допомоги, зокрема ті, що набули відповідного статусу згідно із статтями 6, 7, 9, 10, 10-1, 11 Закону України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" до 24 серпня поточного року включно, яким грошову допомогу не виплачено станом на 01 жовтня, мають право звернутися із заявою щодо її виплати до Пенсійного фонду України (його територіального органу/центру надання адміністративних послуг за задекларованим/зареєстрованим місцем проживання (перебування) та отримати її до 01 листопада поточного року.

Заява подається в довільній формі до територіального органу Пенсійного фонду України через веб-портал електронних послуг Пенсійного фонду України або надсилається з використанням засобів поштового/електронного зв'язку (за технічної можливості з накладенням кваліфікованого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису).

Таким чином, у разі звернення після 01 жовтня 2024 року до пенсійного органу з відповідною заявою та невиплати/недоплати спірної грошової виплати, позивач повинен був дізнатися про порушення своїх прав чи інтересів щонайпізніше 01 листопада 2024 року, тож з урахуванням приписів статі 120 КАС України перебіг шестимісячного строку звернення до суду з позовом розпочався 02 листопада 2024 року та закінчився 01 травня 2025 року; а у разі неподання відповідної заяви строк звернення до суду бере відлік з 02 жовтня 2024 року як граничної межі отримання суми одноразової грошової виплати за 2024 рік та, відповідно, закінчується 02 квітня 2025 року.

ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом із заявленими вимогами 12 червня 2025 року (позов здано на пошту; отримано та внесено до системи авторозподілу суду 16 червня 2025 року) разом із клопотанням про поновлення пропущеного строку звернення до адміністративного суду. При цьому доказів звернення до пенсійного органу із заявою щодо доплати суми одноразової виплати до Дня Незалежності України за 2024 рік після 01 жовтня згідно з пунктом 4 Порядку, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2023 року № 1396, до заяви про поновлення строку звернення до суду не додано. Суд враховує звернення позивача до пенсійного органу із заявою від 16 квітня 2025 року, проте за умовами пункту 4 вказаного Порядку така заява не обумовлює виплату спірної допомоги до 01 листопада 2024 року, оскільки подана значно пізніше, а тому, відповідно, не могла породжувати у позивача правомірні очікування спірної виплати до 01 листопада 2024 року (для цілей з'ясування початку перебігу процесуального строку звернення до суду).

Обґрунтовуючи поважність причин пропуску процесуального строку звернення до суду із заявленими вимогами позивач покликається на те, що проходить військову службу та долучає довідку Військової частини НОМЕР_1 від 12 червня 2025 року № 2651/1087, якою підтверджено те, що штаб-сержант ОСОБА_1 перебуває на військовій службі у АДРЕСА_1 .

Надаючи оцінку доводам позивача суд, насамперед, виходить з того, що згідно з вимогами частини шостої статті 161 КАС України до заяви про поновлення строку звернення до суду слід додати докази поважності причин його пропуску.

Суд бере до уваги викладені доводи позивача й, не заперечуючи того, що наведене унеможливлює/ускладнює своєчасне звернення до суду, відповідні обставини мають бути підтвердженими належними доказами (довідка як підтвердження (тобто без розкриття даних військової таємниці) щодо залучення до бойових дій/військових заходів/операцій починаючи з 02 жовтня 2024 року до дати звернення до суду із цим позовом, тощо).

Що ж до посилань позивача на безперервне несення військової служби, як на поважну причину пропуску строку звернення до суду, слід зауважити на тому, що саме по собі посилання на перебування на військовій службі не може бути поважною причиною для поновлення або продовження відповідного процесуального строку, така обставина може бути врахована судом, якщо вона знаходиться в прямому причинному зв'язку з пропуском процесуального строку (подібні висновки у постанові Верховного Суду від 28 серпня 2024 року у справі № 580/9690/23, пункт 47). Натомість позивачем не підтверджено наявності такого причинного зв'язку жодними доказами.

Не заперечуючи того, що безпосередня участь у забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії унеможливлює/ускладнює своєчасне звернення до суду, такі обставини для цілей вирішення питання поновлення процесуального строку звернення до суду з позовом потребують підтвердження належними доказами.

Проте до клопотання про поновлення строку не додано жодного доказу у підтвердження викладених у клопотанні обставин щодо неможливості своєчасного звернення до суду з позовом з 02 жовтня 2024 року.

Частиною першою статті 169 КАС України передбачено, що суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

В ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи, що позивачем не додано належних доказів до клопотання про поновлення строку звернення до адміністративного суду, позовну заяву належить залишити без руху із наданням позивачу строку для подання належних доказів поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду із заявленими у поданому позові вимогами.

Керуючись статтями 122, 123, 161, 169, 171, 248 КАС України, суддя

ухвалив:

Позовну заяву ОСОБА_1 залишити без руху.

Встановити позивачу десятиденний строк з дня вручення (отримання) ухвали про залишення позовної заяви без руху для подання належних доказів поважності причин пропуску строку звернення до адміністративного суду із заявленими у поданому позові вимогами.

Роз'яснити, що у випадку не усунення недоліків позовної заяви у встановлений судом строк позовна заява буде повернута позивачу без розгляду.

Копію ухвали надіслати особі, яка подала позовну заяву.

Ухвала суду набирає законної сили з моменту її підписання суддею та не може бути оскаржена.

Суддя О.Г. Приходько