Рішення від 19.06.2025 по справі 240/7477/25

ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

19 червня 2025 року м. Житомир справа № 240/7477/25

категорія 112010201

Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Попової О. Г., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії,

встановив:

До Житомирського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо неврахування для обрахунку розміру пенсії довідку від 09.10.2024 за №2125/04 та довідку від 09.10.2024 за №2124/04;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирські області здійснити з 09.10.2024 перерахунок та виплату розміру його пенсії з урахуванням всіх складових вказаних у довідці про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію державної служби за грудень 2023 року від 09.10.2024 за №2125/04 та довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, який до 1 січня 2024 року працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію державної служби (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд) за період з травня 2016 по лютий 2021 від 09.10.2024 за №2124/04 з урахуванням виплачених сум.

В обґрунтування позовних вимог зазначено, що під час розрахунку розміру пенсії відповідачем не було враховано довідку від 09.10.2024 за №2125/04 та довідку від 09.10.2024 за №2124/04 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадови оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років). Такі дії відповідачів позивач вважає незаконними, тому звернувся до суду за захистом порушених прав.

Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду від 26.03.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження в порядку статей 258-263 КАС України.

21.04.2025 через систему "Електронний суд" представником відповідача подано відзив на позовну заяву, в якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог та зазначено, що 09.10.2024 позивач звернувся з заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» до якої позивачем надані довідка про складові заробітної плати для державного службовця від 09.10.2024 №2125/04 та довідка про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 09.10.2024 №2124/04, які видані управлінням соціального захисту населення Звягельської районної державної адміністрації Житомирської області. Перерахунок пенсії ОСОБА_1 здійснено з врахуванням довідки про складові заробітної плати для державного службовця від 09.10.2024 №2125/04 та розмір пенсії після перерахунку складав 8477,76грн. В подальшому, згідно акту перевірки достовірності документів, поданих для оформлення пенсії №0600-1002-1/5686 від 01.11.2024 у довідці №2125/04 розбіжностей не встановлено, у довідці №2124/04 встановлено розбіжності із даними первинних документів, в результаті чого довідка №2124/04 відкликана та надана нова довідка №2437/04 від 13.11.2024, яка відповідає даним первинних документів. На підставі вищезазначеного проведено перерахунок пенсії з урахуванням акту перевірки №0600-1002-1/5686 від 01.11.2024 з 09.10.2024. Для обчислення розміру пенсії за віком згідно Закону України «Про державну службу» враховано заробітну плату зазначену в довідках №2125/04 від 09.10.2024 та №2437/04 від 13.11.2024. Середньомісячний заробіток для обчислення пенсії складає 19453,96 грн. та розмір пенсії після перерахунку з 09.10.2024 року - 11900,14грн.

Дослідивши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд дійшов до наступного висновку.

Судом встановлено, що ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою про перехід на пенсію згідно Закону України "Про державну службу". До заяви надано довідки від 09.10.2024 за №2125/04 та від 09.10.2024 за №2124/04, видані управлінням Управлінням соціального захисту населення Звягельської районної державної адміністрації Житомирської області.

Листом від 29.11.2024 за №0600-0202-8/14994 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомлено позивача, що йому з 09.10.2024 призначено пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу" та для розрахунку враховані довідки про складові заробітної плати від 09.10.2024 за №2124/04 та №2125/04, які видані Управлінням соціального захисту населення Звягельської районної державної адміністрації Житомирської області.

В подальшому, представник позивача звернувся із запитом до відповідача щодо надання інформації, які складові із довідок від 09.10.2024 за №2125/04 за №2124/04 були взяті для обрахунку розміру пенсії позивача.

Однак, листом від 05.02.2025 за №0600-0305-8/11409 Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області повідомлено позивача, що позивача з 09.10.2024 переведено на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", розмір якої обчислений на підставі: - довідки Управління соціального захисту населення Звягельської районної державної адміністрації від 09.10.2024 №2125/04 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця станом на грудень 2023 - 13750.00 грн., де: посадовий оклад - 8700,00 грн.; надбавка за ранг - 700,00 грн.; надбавка за вислугу років становить - 4350,00 грн.; - довідки Управління соціального захисту населення Звягельської районної державної адміністрації від 13.11.2024 №2437/04 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з травня 2016 по березень 2021, наданої взамін довідки Управління соціального захисту населення Звягельської районної державної адміністрації від 09.10.2024 №2124/04 за результатами перевірки достовірності даних, зазначених в ній, згідно з якою загальна сума виплат - 336533,49 грн., де: загальна сума надбавки за інтенсивність праці та за виконання особливо важливої роботи - 124075,15 грн.; загальна сума премії - 89410,36 грн.; інші виплати - 123047,98 грн. (індексація - 620,30 грн. матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань враховані в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді - 122427,68 грн.). Розмір пенсії позивача обчислений із заробітної плати 19453,96 грн., де: посадовий оклад - 8700,00 грн.; надбавка за ранг - 700,00 грн.; надбавка за вислугу років - 4350,00 грн; середньомісячна сума виплат, зазначених в довідці Управління соціального захисту населення Звягельської районної державної адміністрації від 13.11.2024 №2437/04 - 5703,96 грн. (336533,49 грн. - загальна сума виплат : 59 місяців роботи з 01.05.2016), становить - 11672,38 грн. (19453,96*60%).

Вважаючи такі дії відповідачів протиправними, позивач звернулася до суду з даним позовом.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Статтею 19 Конституції України закріплено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях, визначені Законом України "Про державну службу" від 10.12.2015 №889-VІІІ (далі-Закон 889-VІІІ).

Згідно із пунктом 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VІІІ, цей Закон набрав чинності з 01.05.2016.

Як встановлено з положень статті 90 Закону №889-VІІІ після 01.05.2016 пенсійне забезпечення державних службовців здійснюється відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

В той же час відповідно до пунктів 10, 12 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VІІІ, державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених статтею 25 Закону України "Про державну службу" від 28.12.1993 №3723-ХІІ (далі-Закон №3723-ХІІ) та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 28.12.1993 №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених статтею 25 Закону України «Про державну службу» від 28.12.1993 №3723-ХІІ та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону України «Про державну службу» від 28.12.1993 №3723-ХІІ у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.

Відповідно до частини восьмої статті 37 Закон №3723-ХІІ визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 4 Порядку №622 (далі - у редакції, чинній на час звернення позивача із заявою про переведення на пенсію за віком відповідно до Закону №889-VIII (30.03.2024)) установлено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування. При цьому:

посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);

розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;

у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;

матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.

За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п'ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.

У всіх випадках заробітна плата для призначення пенсії державного службовця враховується в межах установленої законом на день призначення пенсії максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування (пункт 7 Порядку №622).

Відповідно до пункту 5 Порядку №622 форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики.

Пунктом 1 постанови правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 №1-3 (зареєстрована в Міністерстві юстиції України 08.02.2017 за №180/30048; далі - Постанова №1-3, чинна на час звернення позивача із заявою) було затверджено три форми довідок про заробітну плату для призначення згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII:

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією);

- форму довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби.

У довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років) для осіб, які на час звернення за призначенням пенсії не займають посад державної служби, зазначаються посадовий оклад працюючого на відповідній посаді державного службовця, надбавка за відповідний ранг державного службовця та надбавка за вислугу років у відсотках посадового окладу (з урахуванням стажу державної служби особи, яка звертається за призначенням пенсії).

У довідці про складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державної служби, і яка на момент виходу на пенсію не займає посади державної служби, для призначення згідно з пунктами 10, 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону №889-VIII пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-ХІІ середні розміри надбавок, премій та інших виплат вказуються за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії.

Судом встановлено, що позивач звернувся з заявою про перехід з пенсії по інвалідності на пенсію за віком згідно Закону України «Про державну службу» до якої позивачем надані довідка про складові заробітної плати для державного службовця від 09.10.2024 №2125/04 та довідка про інші складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 09.10.2024 №2124/04, які видані управлінням соціального захисту населення Звягельської районної державної адміністрації Житомирської області.

В той час, позивача з 09.10.2024 переведено на пенсію відповідно до Закону України "Про державну службу", розмір якої обчислений на підставі довідки Управління соціального захисту населення Звягельської районної державної адміністрації від 09.10.2024 №2125/04 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця станом на грудень 2023 - 13750,00 грн., де: посадовий оклад - 8700,00 грн.; надбавка за ранг - 700,00 грн.; надбавка за вислугу років становить - 4350,00 грн.

В подальшому, згідно акту перевірки достовірності документів, поданих для оформлення пенсії №0600-1002-1/5686 від 01.11.2024 у довідці №2125/04 розбіжностей не встановлено, у довідці №2124/04 встановлено розбіжності із даними первинних документів, в результаті чого довідка №2124/04 відкликана та надана нова довідка №2437/04 від 13.11.2024, яка відповідає даним первинних документів.

Вказана довідка не скасована та є чинною, інформація, що наявна в ній, не визнана недостовірною, відсутня.

На підставі вищезазначеного проведено перерахунок пенсії на підставі довідки Управління соціального захисту населення Звягельської районної державної адміністрації від 13.11.2024 №2437/04 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця (за будь-які 60 календарних місяців роботи підряд перед зверненням за пенсією) за період з травня 2016 по березень 2021, наданої взамін довідки Управління соціального захисту населення Звягельської районної державної адміністрації від 09.10.2024 №2124/04 за результатами перевірки достовірності даних, зазначених в ній, згідно з якою загальна сума виплат - 336533,49 грн., де: загальна сума надбавки за інтенсивність праці та за виконання особливо важливої роботи - 124075,15 грн.; загальна сума премії - 89410,36 грн.; інші виплати - 123047,98 грн. (індексація - 620,30 грн. матеріальна допомога на оздоровлення та матеріальна допомога для вирішення соціально-побутових питань враховані в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді - 122427,68 грн.).

Розмір пенсії позивача обчислений із заробітної плати 19453,96 грн., де: посадовий оклад - 8700,00 грн.; надбавка за ранг - 700,00 грн.; надбавка за вислугу років - 4350,00 грн; середньомісячна сума виплат, зазначених в довідці Управління соціального захисту населення Звягельської районної державної адміністрації від 13.11.2024 №2437/04 - 5703,96 грн. (336533,49 грн.- загальна сума виплат : 59 місяців роботи з 01.05.2016), становить - 11672,38 грн. (19453,96*60%).

Отже, враховуючи викладене, судом встановлено, що ГУ ПФУ в Житомирській області здійснило позивачу з 01.10.2024 перерахунок пенсії, з врахуванням довідок виданих Управлінням соціального захисту населення Звягельської районної державної адміністрації про складові заробітної плати для державного службовця за грудень 2023 року від 09.10.2024 №2125/04 та від 13.11.2024 №2437/04 про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за період з травня 2016 по березень 2021, наданої взамін довідки Управління соціального захисту населення Звягельської районної державної адміністрації від 09.10.2024 №2124/04 за результатами перевірки достовірності даних.

Відповідно до статті 55 Конституції України кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб. Кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права і свободи від порушень і протиправних посягань.

Завданням адміністративного судочинства згідно з частиною першою статті 2 КАС України є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Статтею 5 КАС України визначено право на судовий захист і передбачено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішеннями, діями чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси.

Згідно з ч.2ст.5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечить закону і забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З наведеного випливає, що завдання адміністративного судочинства полягає у захисті саме порушених прав особи в публічно-правових відносинах. При цьому захист прав, свобод та інтересів осіб передбачає наявність встановленого судом факту їх порушення.

Таким чином, гарантоване статтею 55 Конституції України й конкретизоване у законах України право на судовий захист передбачає можливість звернення до суду за захистом порушеного права, але вимагає, щоб стверджувальне порушення було обґрунтованим.

Відсутність порушеного права чи невідповідність обраного позивачем способу його захисту способам, визначеним законодавством, встановлюється при розгляді справи по суті, і є підставою для прийняття судом рішення про відмову в позові.

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, що позивачем не надано належних та допустимих доказів, які б доводили наявність порушеного права в частині здійснення перерахунку з урахуванням довідок про складові заробітної плати для державного службовця, а тому у задоволенні позову у вказаній частині слід відмовити.

Частиною першою та другою статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Приписами статті 90 КАС України встановлено, що суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

З огляду на наведене, суд дійшов висновку про відсутність підстав для задоволення позовних вимог.

Зважаючи на висновок суду про відмову в задоволенні позову в повному обсязі, а також ураховуючи положення ст. 139 КАС України, судові витрати понесені позивачем стягненню з відповідача не підлягають.

Керуючись статтями 6, 72-77, 90, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

вирішив:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 . РНОКПП/ЄДРПОУ: НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. Ольжича, 7, м. Житомир, Житомирська обл., Житомирський р-н, 10003. РНОКПП/ЄДРПОУ: 13559341), про визнання дій протиправними, зобов'язання вчинити дії - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному статтею 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Сьомого апеляційного адміністративного суду за правилами, встановленими статтями 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України

Суддя О.Г. Попова

19 червня 2025 р.

19.06.25