Рішення від 20.06.2025 по справі 640/36260/21

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 червня 2025 року Справа№640/36260/21

Донецький окружний адміністративний суд у складі судді Куденкова К.О., розглянувши в порядку спрощеного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами позов ОСОБА_1 до Управління соціальної та ветеранської політики Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації про скасування рішення і зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

У грудні 2021 року ОСОБА_1 (далі - позивач, ОСОБА_1 ) звернувся до Окружного адміністративного суду міста Києва з позовом до Управління соціального захисту населення Шевченківської районної в м. Києві державної адміністрації, у наступному - Управління соціальної та ветеранської політики Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації (далі - УСЗН, відповідач), в якому просить: - скасувати рішення від 17.11.2021 про відмову в призначенні субсидії на житлово-комунальні послуги; - зобов'язати призначити субсидію на житлово-комунальні послуги на опалювальний період 2021-2022 роки з початку періоду.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 21 грудня 2021 року відкрито провадження в адміністративний справі. Звільнено ОСОБА_1 від сплати судового збору.

Цю справу передано до Донецького окружного адміністративного суду відповідно до пункту 2 розділу II Закону України від 13 грудня 2022 року № 2825-IX «Про ліквідацію Окружного адміністративного суду міста Києва та утворення Київського міського окружного адміністративного суду».

Ухвалою Донецького окружного адміністративного від 21 травня 2025 року суддею прийнято позовну заяву до розгляду і відкрито провадження в адміністративній справі. Розгляд справи вирішено проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін (у письмовому провадженні), витребувані докази.

Указана ухвала отримана позивачем 21.05.2025 в Електронному кабінеті Електронного суду.

На обґрунтування позову ОСОБА_1 посилається на те, що згідно з повідомлення № 14/35-594 від 17.11.21 до особової справи № 17070 відповідачем відмовлено йому в призначенні субсидії на житлово-комунальні послуги на підставі наявності боргу по оплаті за ЖКП в сумі 1145,15 грн, що не відповідає дійсності.

Відповідач надав відзив на позовну заяву, яким просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Зазначає, що у жовтні 2021 року позивач подав до відділу субсидій відповідача (що існував в момент виникнення спірних правовідносин) нову заяву про призначення та надання житлової субсидії та декларацію про доходи і витрати осіб, які звернулися за призначенням житлової субсидії. Відповідно до поданих документів, були зроблені запити до ПФ України, ДФС України, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, КК «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м. Києва», про наявність/відсутність боргу. Згідно отриманої інформації від КК «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м. Києва», по особовому рахунку позивача (споживача) станом на 01.11.2021 обліковувалася заборгованість за житлово-комунальні послуги, сума якої складала 1145,15 грн., у зв'язку з чим житлову субсидію позивачу не було призначено. У листопаді 2021 позивач надав відповідачу копії квитанцій про оплату заборгованості, копії яких містяться в матеріалах справи. 22.11.2021, після погашення заборгованості, позивачу був проведений перерахунок субсидії. Разом з тим, оскільки позивач перебував на обліку у Центрі зайнятості Шевченківського району, допомогу по безробіттю не отримував, не сплачував єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховувалися доходи для призначення житлової субсидії, субсидію позивачу не було призначено, про що останній був повідомлений письмово. Таким чином, не призначення субсидії позивачу (після сплати ним боргу) відбулося у зв'язку із несплатою єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, відповідно до підпункту 3 пункту 14 Положення № 848, а не у зв'язку із наявністю заборгованості.

Позивач подав відповідь на відзив, в якій посилається на відсутність у нього заборгованостей. Крім того, з цих пояснень випливає, що повідомленням від 17.11.2021 відповідач письмово повідомив позивача про відмову у призначенні житлової субсидії з 01.11.2021 на підставі наявності боргу за ЖКП в розмірі 1145,15 грн. Усвідомлюючи, що у наданні субсидії було відмовлено незаконно, позивач висунув нову підставу - несплату ЄСВ сумарно протягом 3 місяців у періоді за який враховуються доходи для призначення субсидії. Про даний факт позивачу стало відомо лише з відзиву на позовну заяву, оскільки відповідач не повідомив його про це ні в який спосіб, хоча бездоказово стверджує про письмове повідомлення. Зазначає, що позивач у відповідному періоді дійсно перебував на обліку як безробітний, тому мав право на призначення житлової субсидії.

Суд, перевіривши матеріали справи та оцінивши повідомлені сторонами обставини, дійшов наступних висновків.

ОСОБА_1 подав заяву від 13 жовтня 2021 року про призначення субсидії на житлово-комунальні послуги, яка зареєстрована відповідачем за вх. № 14/35-3561 від 19.10.2021.

Попередня субсидія позивачу була призначена з травня 2021 року по вересень 2021 року (не опалювальний сезон).

Відповідно до поданих документів, були зроблені запити до ПФ України, ДФС України, Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, КК «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м. Києва», про наявність/відсутність боргу.

Комунальне підприємство «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району м. Києва» надало довідку від 12.11.2021 № 2847/3 , в якій зазначено, що станом на 01.11.2021 за адресою позивача обліковується заборгованість за житлово-комунальні послуги, сума якої складає 1145,15 грн.

Отже, у відповідача були відомості про те, що позивач мав заборгованість за житлово-комунальні послуги понад місяць.

Згідно з повідомленням № 14/35-594 від 17.11.21 до особової справи № 17070 відповідачем відмовлено в призначенні позивачу з 01.11.2021 субсидії на житлово-комунальні послуги на підставі наявності боргу по оплаті за ЖКП в сумі 1145.15 грн.

Позивачем були надані відповідачу квитанції про оплату послуг КП «Керуюча компанія з обслуговування житлового фонду Шевченківського району» № KABX-X7PK-6C0M-81E4 від 05.11.2021 на суму 728,88 грн. та № PE1C-BK2T-K520-69AH від 19.11.2021 на суму 416,27 грн.

У наступному, згідно з повідомленням від 22.11.21 до особової справи № 17070 відповідачем відмовлено в призначенні позивачу з 01.11.2021 субсидії на житлово-комунальні послуги з підстав не сплати ЄСВ протягом трьох місяців.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до п. 5 ч. 1 ст. 1 Закону України від 9 листопада 2017 року № 2189-VIII «Про житлово-комунальні послуги» (далі - Закон № 2189-VIII) визначено, що житлово-комунальні послуги - результат господарської діяльності, спрямованої на забезпечення умов проживання та/або перебування осіб у житлових і нежитлових приміщеннях, будинках і спорудах, комплексах будинків і споруд відповідно до нормативів, норм, стандартів, порядків і правил, що здійснюється на підставі відповідних договорів про надання житлово-комунальних послуг.

Пунктом 5 ч. 2 статті 7 Закону № 2189-VIII установлено, що індивідуальний споживач зобов'язаний: оплачувати надані житлово-комунальні послуги за цінами/тарифами, встановленими відповідно до законодавства, у строки, встановлені відповідними договорами.

Порядок призначення та надання житлових субсидій встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Згідно з п. 69 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 21 жовтня 1995 року №848 (далі - Положення № 848), у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин, житлова субсидія на оплату житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком призначається з місяця звернення за її призначенням до дати закінчення опалювального сезону і розраховується: на неопалювальний сезон - з 1 травня по 30 вересня; на опалювальний сезон - з 1 жовтня по 30 квітня.

Відповідно до пункту 50 Положення № 848, для призначення житлових субсидій на запит структурних підрозділів з питань соціального захисту населення у п'ятиденний строк з дня його отримання подаються відомості про: суму простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув, а також суму простроченої понад три місяці (на дату подання такої інформації) заборгованості з оплати абонентського обслуговування для споживачів комунальних послуг, що надаються за індивідуальними договорами про надання комунальних послуг або за індивідуальними договорами з обслуговуванням внутрішньобудинкових систем про надання комунальних послуг.

Відомості, зазначені в пункті 50 цього Положення, можуть надаватися структурному підрозділу з питань соціального захисту населення у вигляді довідок, даних на електронних носіях інформації тощо (пункт 51 Положення № 848).

Відомості, зазначені в абзацах восьмому - дванадцятому пункту 50 цього Положення, структурні підрозділи з питань соціального захисту населення можуть отримувати також від організацій, що здійснюють нарахування плати за житлово-комунальні послуги, внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком за договорами з управителями або об'єднаннями, виконавцями комунальних послуг, інформаційно-обчислювальних центрів, розрахункових центрів, центрів нарахування плати за житлово-комунальні послуги, центрів муніципальних систем управління тощо (пункт 52 Положення № 848).

Відповідно до пп. 5 п. 14 Положення № 848 установлено, що житлова субсидія не призначається (у тому числі на наступний період), якщо: структурним підрозділом з питань соціального захисту населення отримано інформацію про наявність простроченої понад три місяці (на дату надання такої інформації) заборгованості з оплати житлово-комунальних послуг, витрат на управління багатоквартирним будинком, строк позовної давності якої не минув і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день звернення за призначенням житлової субсидії (крім заборгованості за послугу з постачання та розподілу природного газу, що нарахована виконавцем комунальної послуги з посиланням на рішення суду щодо норм споживання природного газу побутовими споживачами у разі відсутності лічильників газу та у зв'язку з приведенням об'ємів використаного природного газу побутовими споживачами до стандартних умов).

Відповідна норма не застосовується під час призначення субсидії громадянам на наступний період у разі, коли Мінсоцполітики не забезпечено фінансування житлових субсидій таким громадянам.

У разі коли, за даними Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, виконавцем послуги з постачання та розподілу природного газу всупереч рішенням зазначеної Комісії щодо заборони під час здійснення комерційних розрахунків за використаний побутовими споживачами природний газ приводити об'єми такого газу у відповідність із стандартними умовами відповідні нарахування проведено, заборгованість за таким виконавцем не враховується;

Житлова субсидія у випадку, передбаченому абзацом першим цього підпункту, призначається з початку опалювального (неопалювального) сезону за умови документального підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі) протягом двох місяців з початку такого сезону, в іншому випадку - з місяця, що настає за тим, у якому до структурного підрозділу з питань соціального захисту населення надійшло документальне підтвердження сплати заборгованості або укладення договору про її реструктуризацію, або оскарження заборгованості в судовому порядку (ухвали про відкриття провадження у справі).

Також відповідно до пп. 3 п. 14 Положення № 848 установлено, що у складі домогосподарства або у складі сім'ї члена домогосподарства є особи, які досягли 18-річного віку станом на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (далі - особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії), і в цьому періоді: за інформацією ДПС, Пенсійного фонду України, у них взагалі відсутні доходи, які враховуються під час призначення житлової субсидії; або нарахований середньомісячний сукупний дохід менше ніж розмір мінімальної заробітної плати, встановленої на початок періоду, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії; та/або ними або за них не сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у розмірі, не меншому від мінімального, сумарно протягом трьох місяців у періоді, за який враховуються доходи для призначення житлової субсидії (крім військовослужбовців, а також осіб, стосовно яких наявна заборгованість роботодавця із сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, або осіб, які відповідно до законодавства звільнені від сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування); або такі особи перебували за кордоном сукупно більше 60 днів (крім випадків, зазначених в абзацах дев'ятому - одинадцятому цього підпункту). До 60-денного періоду перебування за кордоном не включаються дні службового відрядження, лікування, навчання або догляду за дитиною до досягнення нею трирічного віку за кордоном, що підтверджується відповідними документами.

Житлові субсидії у випадках, передбачених абзацами першим - п'ятим цього підпункту, призначаються, якщо особи, доходи яких враховуються під час призначення житлової субсидії, протягом такого періоду не менше місяця: навчалися за денною формою навчання у закладах загальної середньої освіти, професійної (професійно-технічної) освіти, фахової передвищої освіти, вищої освіти або зареєстровані у службі зайнятості як безробітні; отримували хоча б один із таких видів доходу, як пенсія, стипендія, допомога при народженні (усиновленні) дитини, допомога особам з інвалідністю з дитинства та дітям з інвалідністю, допомога по догляду за особами з інвалідністю I і II групи внаслідок психічного розладу, допомога особам, які не мають права на пенсію, та особам з інвалідністю, тимчасова державна соціальна допомога непрацюючій особі, яка досягла загального пенсійного віку, але не набула права на пенсійну виплату, допомога по безробіттю, допомога по частковому безробіттю на період карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, відповідно до статті 47-1 Закону України “Про зайнятість населення».

Крім того, пунктами 81 - 83 Положення № 848 установлено, що в разі отримання інформації про наявність заборгованості за житлово-комунальні послуги та/або внесків/платежів об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, що відповідає вимогам, визначеним у підпункті 5 пункту 14 цього Положення, житлова субсидія на наступний період не призначається, про що структурний підрозділ з питань соціального захисту населення інформує громадянина у порядку, визначеному пунктом 62 цього Положення, або відповідна інформація зазначається у платіжному документі.

Якщо протягом двох місяців з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний період громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку, житлова субсидія призначається з початку такого періоду.

Зазначений строк продовжується на час хвороби заявника, що підтверджується документально.

Якщо громадянин документально підтвердив сплату заборгованості або уклав договір про її реструктуризацію, або оскаржив наявність заборгованості в судовому порядку в строк понад два місяці з дати отримання повідомлення про відмову в призначенні житлової субсидії на наступний період, житлова субсидія в такому разі призначається з місяця, що настає за місяцем, в якому громадянин вчинив такі дії, після подання нових заяви і декларації.

Пунктом 61 Положення № 848 визначено, що у разі прийняття рішення про призначення (непризначення) житлової субсидії структурний підрозділ з питань соціального захисту населення повідомляє заявнику про прийняте рішення протягом трьох календарних днів з дня його прийняття. При цьому структурний підрозділ з питань соціального захисту населення самостійно обирає форму такого повідомлення (в паперовому або електронному (за наявності адреси електронної пошти) вигляді та спосіб для повідомлення (особиста бесіда, поштовий зв'язок, смс-повідомлення, електроні засоби зв'язку, електронна пошта (за наявності), повідомлення через Портал Дія).

Судом установлено, що в листопаді 2021 року позивач надав відповідачу копії квитанцій про оплату заборгованості за житлово-комунальні послуги. Після погашення заборгованості, позивачу був проведений перерахунок субсидії, але рішенням від 22 листопада 2021 року позивачу відмовлено в призначенні субсидії з 01.11.2021 у зв'язку із несплатою ЄСВ протягом трьох місяців.

Отже, на момент звернення до суду, рішення відповідача від 17.11.2021 не впливало на спірні правовідносини, оскільки позивачем подані до УСЗН докази сплати заборгованості за житлово-комунальні послуги.

Проте, на момент звернення до суду, рішенням УСЗН від 22.11.2021 позивачу відмовлено в призначенні субсидії з інших підстав, а саме згідно з пп. 3 п. 14 Положення № 848.

Рішення УСЗН від 22.11.2021 позивачем не оскаржується.

Відтак відсутні підстави для задоволення позовних вимог.

Керуючись статтями 2, 5-10, 19, 72-77, 90, 132, 139, 143, 241-246, 250, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (РНОКПП: НОМЕР_1 ; АДРЕСА_1 ) до Управління соціальної та ветеранської політики Шевченківської районної в місті Києві державної адміністрації (ідентифікаційний код: 37470057; місто Київ, пр. Берестейський, будинок 5) про скасування рішення і зобов'язання вчинити дії - відмовити повністю.

Повне рішення суду складене 20 червня 2025 року.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржено в апеляційному порядку до Шостого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Копія апеляційної скарги одночасно надсилається особою, яка її подає, до суду апеляційної інстанції.

Суддя К.О. Куденков