Ухвала від 18.06.2025 по справі 200/884/24

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

УХВАЛА

про встановлення строку для подання звіту

18 червня 2025 року Справа №200/884/24

Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Михайлик А.С., розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання судового рішення від 05.04.2024 у справі №200/884/24,-

ВСТАНОВИВ:

Рішенням Донецького окружного адміністративного суду від 05.04.2024 у справі №200/884/24, яке набрало законної сили 05.08.2024, зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області визначити суму недоплаченої ОСОБА_1 пенсії з період з грудня 2019 року по серпень 2022 року після перерахунку на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі 200/8767/21 через включення до складу суми виплаченої пенсії за період, на розмір якої зменшено суму нарахованої після перерахунку пенсії, надбавки до пенсії згідно з Постановою КМУ № 713 від 21.07.2021 розміром 1989,86 грн на місяць в період з липня 2021 року по серпень 2022 року та виплатити її.. Рішення набрало законної сили 05.08.2024.

Ухвалою від 05.05.2025 суд задовольнив заяву ОСОБА_1 та зобов'язав Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області протягом 1 місяця з дня отримання ухвали подати суду звіт про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі від 05.04.2024у справі №200/884/24 в частині виплати всієї суми заборгованості з пенсії протягом 1 місяця з дня отримання цієї ухвали.

03.06.2025 до суду надійшов звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.04.2024 в адміністративній справі № 200/884/24, у якому відповідач повідомив, що здійснення недоплаченої пенсії у розмірі 27 858,04 грн на виконання рішення суду в силу положень статті 8 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» № 2262 від 09.04.1992 здійснюється за рахунок коштів Державного бюджету України як єдиного безальтернативного джерела фінансування - поза межами бюджетних асигнувань поточного року. Кошти на фінансування видатків, пов'язаних з погашенням заборгованості з пенсійних виплат за рішеннями суду, що здійснюються за рахунок коштів Державного бюджету України, передбачаються у складі бюджетної програми за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» і визначаються в межах граничних обсягів видатків державного бюджету за цією програмою. Черговість виплат на виконання рішень суду визначається датою набрання ними законної сили, згідно з абзацом 2 пункту 7 розділу ІІ Порядку розроблення, затвердження та виконання бюджету Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 31 серпня 2009 року 31-2 (зі змінами)

Відповідач зазначив, що виділені кошти на 2024 рік на реалізацію програми за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» вже витрачені, а бюджет пенсійного фонду на 2025 рік ще не затверджено. Посилаючись на те, що виділення коштів із Державного бюджету на фінансування виплат на виконання судового рішення не залежить від волі керівника Головного управління, направлення звернень до Пенсійного фонду України з проханням виділити кошти на проведення розрахунків, відповідач наполягав на тому, що ним вжито всі передбачені законодавством та функціональними повноваженнями державного органу територіального рівня дії з метою виконання зобов'язань, зазначених в рішенні Донецького окружного адміністративного суду від 05.04.2024 у справі №200/884/24.

04.06.2025 позивач надав до суду заяву, у якій просив суд відмовити у прийнятті звіту через невиконання рішення в повному обсязі та накласти штраф на керівника суб'єкта владних повноважень - начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області ОСОБА_2 , відповідального за невиконання судового рішення зі справи № 200/884/24 від 05.04.2024 року, у відповідності до вимог п. 2 ст. 382 КАС України. Крім цього позивач просив про зміну способу і порядку виконання рішення на стягнення з ГУ ПФУ в Донецькій області суми недоплаченої ОСОБА_1 пенсії з період з грудня 2019 року по серпень 2022 року після перерахунку на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/8767/21 через включення до складу суми виплаченої пенсії за період, на розмір якої зменшено суму нарахованої після перерахунку пенсії, надбавки до пенсії згідно з Постановою КМУ № 713 від 21.07.2021 року розміром 1989,86 грн. на місяць в період з липня 2021 року по серпень 2022 року в розмірі 27 858 гривень 04 копійки.

Ухвалою від 18.06.2025 змінено спосіб і порядок виконання рішення у цій справі на стягнення з відповідача заборгованості з недоплаченої пенсії з період з грудня 2019 року по серпень 2022 року після перерахунку на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/8767/21 через включення до складу суми виплаченої пенсії за період, на розмір якої зменшено суму нарахованої після перерахунку пенсії, надбавки до пенсії згідно з Постановою КМУ № 713 від 21.07.2021 року розміром 1989,86 грн. на місяць в період з липня 2021 року по серпень 2022 року в розмірі 27 858 гривень 04 копійки.

При цьому, станом на тепер за відповідачем залишається заборгованість перед позивачем у сумі 27 858,04 грн.

Згідно з частиною першою статті 382-2 КАС України суд розглядає звіт суб'єкта владних повноважень про виконання судового рішення протягом десяти днів з дня його надходження в порядку письмового провадження, а за ініціативою суду чи клопотанням сторін - у судовому засіданні з повідомленням учасників справи. Неприбуття у судове засідання осіб, які були належним чином повідомлені про дату, час і місце розгляду питання, не перешкоджає судовому розгляду.

Вирішення питання щодо прийняття звіту призначено на 16.06.2025 у судовому засіданні, через неявку сторін до судового засідання розгляд цього питання здійснюється в порядку письмового провадження.

При вирішенні питання про прийняття звіту про виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду від 05.04.2024по справі №200/884/24 суд виходить із наведеного нижче.

Головною метою судового контролю за виконанням судових рішень в адміністративних справах є реалізація завдання адміністративного судочинства, оскільки ефективний захист прав осіб завершується виконанням судового рішення.

Розглядаючи звіт суб'єкта владних повноважень про виконання рішення, суд повинен перевірити чи досягнуто мети задля якої постановлено судове рішення, тобто чи відбулося фактичне відновлення порушеного права.

За приписами статті 382-3 КАС України за наслідками розгляду звіту суб'єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п'ятої статті 382-1 цього Кодексу (абзац перший частини першої цієї статті).

Відповідно до положень частини другої статті 382-3 КАС України суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб'єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.

Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382-2 цього Кодексу.

У разі постановлення ухвали про відмову у прийнятті звіту суд накладає на керівника суб'єкта владних повноважень штраф у сумі від двадцяти до сорока розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб, а також додатково може встановити новий строк подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу або за власною ініціативою розглянути питання про зміну способу і порядку виконання судового рішення (частина третя статті 382-3 КАС України).

Половина суми штрафу стягується на користь заявника, інша половина - до Державного бюджету України (частина четверта статті 382-3 КАС України).

Згідно частини п'ятої статті 382-3 КАС України суд за клопотанням суб'єкта владних повноважень може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, що підтверджують здійснення керівником такого суб'єкта владних повноважень дій, які спрямовані на виконання судового рішення та які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо судове рішення стосується здійснення виплат (пенсійних, соціальних тощо), суд може зменшити розмір штрафу або звільнити від його сплати на підставі доказів, які підтверджують відсутність бюджетних асигнувань у суб'єкта владних повноважень та вжиття його керівником всіх необхідних заходів для встановлення таких бюджетних асигнувань, які, на переконання суду, на момент розгляду звіту є достатніми і вичерпними.

Якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб'єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу (частина одинадцята статті 382-3 КАС України).

За дослідження наданого до суду звіту, суд дійшов висновку, що наданий ГУ ПФУ в Донецькій області звіт не свідчить про повне виконання рішення суду від 05.04.2024 у справі № 200/884/24, оскільки відповідачем не здійснено виплати суми недоплаченої позивачу пенсії.

Відповідач щодо невиплати суми заборгованості не заперечує та зазначає, що виплата можлива лише за наявності відповідного бюджетного призначення за рахунок державного бюджету.

Згідно з доданими відповідачем до звіту документами з метою виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі 200/884/24 у повному обсязі, ГУ ПФУ в Донецькій області зверталося до Пенсійного фонду України з листами:

від 13.09.2024 № 0500-0508-5/91595, яким повідомив про потребу у коштах на виконання судових рішень про зобов'язання здійснити перерахунок, нарахування, поновлення та виплату пенсій, призначених відповідно до Закону України “Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ ( у т.ч. рішення у справі 200/884/24) та необхідність вирішення питання виділення коштів на фінансування боргів, нарахованих на виконання рішень суду, які набрали законної сили.

від 01.05.2025 № 0500-0408-5/42634 про запит коштів на виконання рішення у справі 200/884/24 в сумі 27858,04 грн.

На переконання суду направлення відповідачем цих листів про потребу у коштах задля забезпечення виконання рішень судів про виплату сум недоплачених пенсій, у т.ч. рішення в цій справі, є достатніми для висновку про вжиття відповідачем заходів на виконання рішення суду у цій справі, відповідач не ухиляється від обов'язку виплатити утворену заборгованість, невиплата цієї заборгованості обумовлена недостатністю фінансування, у зв'язку з чим суд не вважає за потрібне накладати штраф на керівника суб'єкта владних повноважень.

Втім, оскільки на час подання відповідного звіту повного відновлення порушеного права позивача не відбулося, суд вважає за необхідне встановити новий строк для подання звіту щодо виконання рішення суду у цій справі в частині виплати заборгованості, що утворилася внаслідок проведеного відповідачем нарахування.

При встановленні нового строку для подання звіту судом враховується, що фактичне виконання рішення пов'язано із виділенням коштів Державного бюджету на такі цілі і не залежить від особистого волевиявлення відповідача.

Керуючись статтями 243, 248, 382, 382-1, 382-2, 382-3 КАС України, суд, -

УХВАЛИВ:

Встановити Головному управлінню Пенсійного фонду України в Донецькій області новий строк терміном 3 місяці для подання звіту про виконання рішення від 05.04.2024 у справі № 200/884/24 про стягнення заборгованості з недоплаченої пенсії з період з грудня 2019 року по серпень 2022 року після перерахунку на виконання рішення Донецького окружного адміністративного суду у справі № 200/8767/21 через включення до складу суми виплаченої пенсії за період, на розмір якої зменшено суму нарахованої після перерахунку пенсії, надбавки до пенсії згідно з Постановою КМУ № 713 від 21.07.2021 року розміром 1989,86 грн. на місяць в період з липня 2021 року по серпень 2022 року в розмірі 27 858 гривень 04 копійки.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання.

Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя А.С. Михайлик