20 червня 2025 року Справа № 160/11340/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Юркова Е.О., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,-
18 квітня 2025 року через систему "Електронний Суд" ОСОБА_1 звернувся до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області з вимогами:
- визнати дії Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови у зарахуванні періодів до загального та пільгового стажу та не застосування ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при призначенні пенсії по інвалідності протиправними;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області визнати періоди роботи ОСОБА_1 з 17.02.2007 по 27.01.2008, з 07.07.2008 по 29.12.2011, з 30.12.2011 по 20.03.2017., з повним робочим днем під землею відповідно до записів № 7-23 трудової книжки НОМЕР_1 , такими що віднесені до Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, затверджених Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994р.;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначену ОСОБА_1 пенсію по інвалідності обчислити із застосуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі визначеному абз.3 ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як працівнику зайнятому повний робочий день на підземних роботах та здійснити перерахунок пенсії і виплату з урахуванням раніше виплачених сум, з дати призначення пенсії, а саме з 01.03.2024 року.
В обґрунтування позовних вимог зазначено, що позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області та з 01.03.2024 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». 20.02.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою щодо обрахування пенсії відповідно до ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Проте, в перерахунку пенсії позивачу було відмовлено. Вважаючи такі дії відповідача протиправними, позивач звернувся з цим позовом до суду.
Ухвалою суду від 22.04.2025 відкрито провадження у справі, та призначено справу до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
07.05.2025 від представника відповідача надійшов письмовий відзив на позовну заяву, в якому останній проти задоволення позовних вимог заперечував, посилаючись на те, що на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.07.2024 по справі № 160/13584/24, Позивачу з 01.03.2024 року призначено пенсію по інвалідності, обчислену відповідно до Закону № 1058. Питання щодо обчислення розміру пенсії за віком на пільгових умовах згідно статті 8 Закону України “Про підвищення престижності шахтарської праці» судом не розглядалося.
Справа розглянута в межах строку розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, встановленого статтею 258 Кодексу адміністративного судочинства України - в межах шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши фактичні обставини справи, на яких ґрунтується адміністративний позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до наступних висновків.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності з 01.03.2024 року, що була призначена на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.07.2024 року справа №160/13584/24.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.07.2024 року по справі № 160/13584/24:
- визнано протиправним та скасовано рішення №046350015726 від 09.05.2024 року Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу по Списку №1 періоди роботи з 17.02.2007 року по 27.01.2008 року, з 07.07.2008 року по 29.12.2011 року та з 30.12.2011 року по 20.03.2017 року;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу по Списку №2 період роботи з 11.07.2005 року по 07.10.2005 року;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу по Списку №2 період проходження військової служби з 18.10.2005 року по 09.10.2006 року. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
20.02.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою в якій просив здійснити обрахування пенсії відповідно до ст.8 ЗУ «Про підвищення престижності шахтарської праці» та абз.3 ч.1 ст.28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Листом №10551-6776/К-01/8-0400/25 від 03.03.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача, зокрема, про те, що рішенням суду не було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду країни в Дніпропетровській області проводити розрахунок розміру пенсії позивача відповідно до статті 8 Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-VI "Про підвищення престижності шахтарської праці».
Не погоджуючись з протиправними діями відповідача, які полягаєть у не застосуванні ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при призначенні йому пенсії за віком на пільгових умовах, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зважає на таке.
Відповідно до статті 1 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» дія цього Закону поширюється на працівників, які видобувають вугілля, залізну руду, руди кольорових і рідкісних металів, марганцеві, уранові, магнієві (солі калієво-магнієві та солі магнієві) та озокеритні руди, працівників шахтобудівних підприємств, які зайняті на підземних роботах повний робочий день, та працівників державних воєнізованих аварійно-рятувальних служб (формувань) у вугільній промисловості - за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників на підземних роботах, на роботах з особливо шкідливими і особливо важкими умовами праці, зайнятість в яких повний робочий день дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затвердженим Кабінетом Міністрів України (далі - шахтарі), та членів їх сімей.
Згідно з абзацом 3 частини 1 статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці, та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за Списком №1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Статтею 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» визначено, що мінімальний розмір пенсії шахтарям, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 років для жінок за списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи, у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність. Для обчислення розміру пенсій за віком за кожний повний рік стажу роботи на підземних роботах до страхового стажу додатково зараховується по одному року.
Аналіз зазначених норм дає підстави для висновку, що мінімальний розмір пенсії у розмірі 80 відсотків середньої заробітної плати шахтаря, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, є додатковою гарантією для шахтарів, які працювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків за Списком № 1, яка встановлена на випадок, коли після розрахунку у встановленому законом порядку розміру відповідної пенсії за віком (в тому числі, з урахуванням понаднормового стажу, встановленого статтею 8 Закону України Про підвищення престижності шахтарської праці) така пенсія буде менша ніж три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
Виходячи з положень наведеної норми, до кола працівників, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» та встановлені пільги, належать працівники, зазначені у Списку №1, які були зайняті на підземних роботах повний робочий день.
При цьому, таке право не пов'язано з поданням заяви про перерахунок пенсії, воно також кореспондується з нормою, викладеною у ч. 1 ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», яка встановлює, що мінімальний розмір пенсії особам, на яких поширюється дія Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», та працівникам, зайнятим повний робочий день під землею обслуговуванням зазначених осіб, які відпрацювали на підземних роботах не менш як 15 років для чоловіків та 7,5 року для жінок за Списком № 1 виробництв, робіт, професій, посад і показників, затвердженим Кабінетом Міністрів України, встановлюється незалежно від місця останньої роботи у розмірі 80 відсотків заробітної плати (доходу) застрахованої особи, визначеної відповідно до статті 40 цього Закону, з якої обчислюється пенсія, але не менш як три розміри прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність.
З матеріалів справи вбачається, що ОСОБА_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ в Дніпропетровській області та отримує пенсію по інвалідності з 01.03.2024 року, що була призначена на виконання рішення Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.07.2024 року справа №160/13584/24.
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 19.07.2024 року по справі № 160/13584/24:
- визнано протиправним та скасовано рішення №046350015726 від 09.05.2024 року Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу по Списку №1 періоди роботи з 17.02.2007 року по 27.01.2008 року, з 07.07.2008 року по 29.12.2011 року та з 30.12.2011 року по 20.03.2017 року;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу по Списку №2 період роботи з 11.07.2005 року по 07.10.2005 року;
- зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати ОСОБА_1 до пільгового стажу по Списку №2 період проходження військової служби з 18.10.2005 року по 09.10.2006 року. В задоволенні іншої частини позовних вимог - відмовлено.
При цьому вимоги позивача в частині зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області обчислити ОСОБА_1 розмір пенсії по інвалідності в розмірі пенсії за віком, відповідно до ч.2 ст.33 ЗУ №1058 із застосуванням ст.8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», абз.3 ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та зробити перерахунок та виплату пенсії з 01.03.2024 року, з урахуванням раніше виплачених сум - суд визнав як передчасними, оскільки відповідачами не розраховувався пільговий стаж позивача, який визначений в статті 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці», для обчислення пенсії позивача з урахуванням вказаних положень.
Судом встановлено, що листом №10551-6776/К-01/8-0400/25 від 03.03.2025 Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області повідомило позивача, зокрема, про те, що рішенням суду не було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду країни в Дніпропетровській області проводити розрахунок розміру пенсії позивача відповідно до статті 8 Закону України від 02 вересня 2008 року № 345-VI "Про підвищення престижності шахтарської праці».
Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 року № 637 (далі Порядок №637). Відповідно до п.1, п.2 Порядку №637 основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки, а також у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження трудового стажу приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов'язкового державного соціального страхування, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Згідно моєї трудової книжки позивача серія НОМЕР_1 вбачається, що останній працював на посадах, які дають право на призначення пенсії на пільгових умовах:
1. ДП «Свердловантрацид» «Шахта Центроспілка» (зараховано до пільгового стажу за Списком № 1) ( 04 років 05 місяців 04 днів):
- 17.02.2007 - 27.01.2009 роки - машиніст підземних установок 3 розряду з повним робочим днем під землею;
- 07.07.2008 - 08.02.2009 роки - гірник очисного забою 4 розряду з повним робочим днем під землею;
- 09.02.2009 - 29.12.2011 роки - гірник очисного забою 5 розряду з повним робочим днем під землею.
2. ВП «Шахта Центроспілка» ТОВ « ДТЕК Свердловантрацид» ( 05 років 02 місяців 21 днів):
- 30.12.2011 - 20.03.2017 роки - гірник очисного забою 5 розряду з повним робочим днем під землею.
3. «Шахтоуправління ім. Героїв Космосу» ПАТ «ДТЕК Павлоградсвугілля» ( 06 років 07 місяців 16 днів):
- 13.07.2017 - 13.03.2024 роки - гірник очисного забою 5 розряду з повним робочим днем в шахті.
Отже, трудова книжка містить усі необхідні записи, що підтверджують період виконуваної роботи, її характер та зайнятість за професіями, які відносяться до Списку № 1.
Таким чином суд вважає, що періоди роботи ОСОБА_1 з 17.02.2007 по 27.01.2008, з 07.07.2008 по 29.12.2011, з 30.12.2011 по 20.03.2017, з повним робочим днем під землею відповідно до записів № 7-23 трудової книжки НОМЕР_1 є такими що віднесені до Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, затверджених Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994р.
З огляду на викладене, дії відповідача, які виразились у незастосуванні при обчисленні позивачу розміру пенсії порядку, із застосуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі визначеному абз.3 ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як працівнику зайнятому повний робочий день на підземних роботах та здійснити перерахунок пенсії і виплату з урахуванням раніше виплачених сум, з дати призначення пенсії, а саме з 01.03.2024 року є протиправними.
Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною 2 статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
У свою чергу, суд перевіряє, зокрема, чи діяв ПФУ обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії).
Відповідно до частин 1, 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
За вказаних обставин, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України та матеріалів справи, суд дійшов висновку, що викладені в позовній заяві доводи позивача є обґрунтованими, а вимоги такими, що підлягають задоволенню.
Керуючись ст.ст. 9, 72-77, 139, 242-243, 245-246, 258, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позовну заяву ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; ПН НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (вул. Набережна Перемоги, буд. 26, м. Дніпро, 49094; ІК в ЄДРПОУ 21910427) про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України Дніпропетровської області щодо відмови ОСОБА_1 у зарахуванні періодів роботи до загального та пільгового стажу та не застосування ст. 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» при призначенні пенсії по інвалідності.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України у Дніпропетровській області визнати періоди роботи ОСОБА_1 з 17.02.2007 по 27.01.2008, з 07.07.2008 по 29.12.2011, з 30.12.2011 по 20.03.2017, з повним робочим днем під землею відповідно до записів № 7-23 трудової книжки НОМЕР_1 , такими що віднесені до Списку робіт і професій, що дають право на пенсію незалежно від віку при безпосередній зайнятості протягом повного робочого дня на підземних і відкритих гірничих роботах (включаючи особовий склад гірничорятувальних частин), пов'язаних з видобутком вугілля, сланцю, руди та інших корисних копалин, на будівництві шахт і рудників та в металургії, затверджених Постановою КМУ № 202 від 31.03.1994р.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області призначену ОСОБА_1 пенсію по інвалідності обчислити із застосуванням ст. 8 Закону України «Про підвищення престижності шахтарської праці» в розмірі визначеному абз.3 ч.1 ст. 28 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», як працівнику зайнятому повний робочий день на підземних роботах та здійснити перерахунок пенсії і виплату з урахуванням раніше виплачених сум, з дати призначення пенсії, а саме з 01.03.2024 року.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складений 20 червня 2025 року.
Суддя Е.О. Юрков