16 червня 2025 рокуСправа №160/10029/25
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Боженко Н.В., розглянувши в порядку письмового провадження у м. Дніпрі адміністративну справу №160/10029/24 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛГРІП» (54001, м. Миколаїв, вул. Спаська, буд. 75А 1, код ЄДРПОУ: 44273045) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49005, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-А, код ЄДРПОУ ВП: 44118658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
07 квітня 2025 року до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю “ТОРГОВИЙ ДІМ “АГРОТЕРРА» (далі - позивач) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (далі - відповідач), в якій просить суд:
- визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення-рішення форми «ПС» від 27.12.2022 року №0127150408;
- визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 22.08.2024 року №0537030408.
Позовна заява обґрунтована посиланнями на протиправність податкових повідомлень-рішень, які є предметом оскарження. Позивач зазначає, що відповідач не врахував факт включення позивача на підставі рішення від 01.02.2022 року №3390 Комісії Головного управління ДПС у Дніпропетровській області до переліку ризикових платників податку, що унеможливило реєстрацію позивачем податкових накладних. Також зазначає, що відповідачем протиправно не враховано положення п. 52-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, не застосовано положення пункту 11 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України. Позивач зазначає, що станом на день прийняття оскаржуваних податкових повідомлень-рішень діяли та мали застосовуватись положення п. 90 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, яким було зменшено розмір штрафів за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних. При цьому відповідачем охоплено період звітності, який не відповідає вимогам п. 76.3 ст. 76 Податкового кодексу України.
Справі за даним адміністративним позовом присвоєно єдиний унікальний номер судової справи - 160/10029/25 та у зв'язку з автоматизованим розподілом дана адміністративна справа була передана для розгляду судді Боженко Н.В.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 10 квітня 2025 року позовну заяву залишено без руху. Запропоновано позивачу протягом десяти днів з дня отримання копії цієї ухвали виконати вимоги, що в ній викладені, та усунути недоліки позовної заяви.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 16 квітня 2025 року прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі №160/10029/25, призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, за наявними у справі матеріалами (письмове провадження).
05 травня 2025 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом зареєстровано відзив, який надійшов від відповідача в підсистемі «Електронний Суд». Відповідач проти позову заперечує в повному обсязі та зазначає, що визначені п.п. 89, 90 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України строки реєстрації в ЄРПН, штрафи за їх порушення, застосовуються до податкових накладних, граничний термін реєстрації в ЄРПН яких припадає на період з дати набрання чинності Законом № 2876-ІХ (тобто з датою складання, починаючи з 16.01.2023р.), та діють тимчасово протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано. Розміри штрафів, що визначені п.90 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, застосовуються за порушення платниками ПДВ граничного строку, передбаченого п.89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в ЄРПН, із датою складання, починаючи з 16.01.2023 року. На думку відповідача, порушення платником податку граничних строків реєстрації податкових накладних у ЄРПН, які припадають на період до дати набрання чинності Законом № 2876-ІХ (тобто застосовується до ПН/РК з датою складання не пізніше 15.01.2023р. включно), тягне за собою накладання на такого платника податку штрафу у розмірах, встановлених п.120-1.1 ст.120-1 Податкового кодексу України. Відповідач зазначає, що положення п. 52-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України є незастосовними до даних правовідносин, оскільки звільнення від відповідальності за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних передбачено лише для платників податків щодо реєстрації у відповідних реєстрах податкових накладних, розрахунків коригування, граничний термін виконання (реєстрації) яких припадає на період починаючи з 24.02.2022 року до 27.05.2022 року (тобто до дня набрання чинності Законом №2260) за умови реєстрації такими платниками податкових таких накладних та розрахунків коригування в ЄРПН до 15.07.2022 року.
08 травня 2025 року Дніпропетровським окружним адміністративним судом зареєстровано відповідь на відзив, яка надійшла від представника позивача в підсистемі «Електронний Суд», в якій позивач повторює доводи позовної заяви.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 09 травня 2025 року роз'єднано позовні вимоги у справі №160/10029/25 за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «АГРОТЕРРА» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень, виділивши їх в самостійні провадження. В провадженні справи №160/10029/25 залишено позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «АГРОТЕРРА» до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області:
- визнати протиправним та скасувати Податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 22.08.2024 року №0537030408.
30 травня 2025 року від представника позивача в підсистемі «Електронний Суд» надійшло повідомлення про зміну найменування та місцезнаходження позивача, зазначено, що нова назва підприємства (позивача): ТОВАРИСТВО З ОБМЕЖЕНОЮ ВІДПОВІДАЛЬНІСТЮ «ЛГРІП», нова адреса місцезнаходження: Україна, 54001, Миколаївська обл., місто Миколаїв, вул. Спаська, будинок 75А 1.
Згідно положень ст. 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглянув справу у порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) за наявними у ній матеріалами.
Дослідивши матеріали, електронний доказ, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються вимоги позову, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини справи.
01 лютого 2022 року відповідач прийняв щодо позивача рішення про відповідність критеріям ризиковості №3390 (п. 8 Критеріїв).
Рішенням Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 25.05.2023 року у справі №160/1935/23 скасовано рішення відповідача про відмову в реєстрації 10 податкових накладних та зобов'язано відповідача зареєструвати такі накладні в ЄРПН. Також скасовано рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості.
Рішення суду набрало законної сили 24.10.2023 року.
У червні-липні 2024 року відповідачем проведено камеральну перевірку щодо дотримання порядку реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до таких накладних з податку на додану вартість в Єдиному реєстрі податкових накладних за результатами якої складено Акт перевірки №46712/04-36-04-08/44273045 від 02.07.2024 року (далі - Акт), який направлено засобами поштового зв'язку на юридичну адресу підприємства 03.07.2024. Повідомлення про вручення поштового відправлення повернуто 22.08.2024 не врученим в зв'язку «за закінченням терміну зберігання».
Перевіркою встановлено порушення строків реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, передбачених пунктом 201.10 статті 201 розділу V Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної.
Так, відповідачем встановлено, що:
податкову накладну №1 від 01.02.2022 року зареєстровано 16.11.2022 року, в той час як граничним строком її реєстрації є 15.07.2025 року, тобто має місце порушення граничного терміну реєстрації на 125 календарних дні;
податкову накладну №2 від 01.02.2022 року зареєстровано 16.11.2022 року, в той час як граничним строком її реєстрації є 15.07.2025 року, тобто має місце порушення граничного терміну реєстрації на 125 календарних дні;
податкову накладну №3 від 01.02.2022 року зареєстровано 16.11.2022 року, в той час як граничним строком її реєстрації є 15.07.2025 року, тобто має місце порушення граничного терміну реєстрації на 125 календарних дні;
податкову накладну №8 від 07.02.2022 року зареєстровано 22.11.2022 року, в той час як граничним строком її реєстрації є 15.07.2025 року, тобто має місце порушення граничного терміну реєстрації на 131 календарних дні;
податкову накладну №7 від 03.02.2022 року зареєстровано 22.11.2022 року, в той час як граничним строком її реєстрації є 15.07.2025 року, тобто має місце порушення граничного терміну реєстрації на 131 календарних дні;
податкову накладну №10 від 08.02.2022 року зареєстровано 22.11.2022 року, в той час як граничним строком її реєстрації є 15.07.2025 року, тобто має місце порушення граничного терміну реєстрації на 131 календарних дні;
податкову накладну №6 від 03.02.2022 року зареєстровано 22.11.2022 року, в той час як граничним строком її реєстрації є 15.07.2025 року, тобто має місце порушення граничного терміну реєстрації на 131 календарних дні;
податкову накладну №5 від 02.02.2022 року зареєстровано 22.11.2022 року, в той час як граничним строком її реєстрації є 15.07.2025 року, тобто має місце порушення граничного терміну реєстрації на 131 календарних дні;
податкову накладну №4 від 02.02.2022 року зареєстровано 22.11.2022 року, в той час як граничним строком її реєстрації є 15.07.2025 року, тобто має місце порушення граничного терміну реєстрації на 131 календарних дні;
податкову накладну №9 від 07.02.2022 року зареєстровано 22.11.2022 року, в той час як граничним строком її реєстрації є 15.07.2025 року, тобто має місце порушення граничного терміну реєстрації на 131 календарних дні.
На підставі Акту Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 22.08.2024 року №0537030408, яким нараховано Товариству з обмеженою відповідальністю «ТОРГОВИЙ ДІМ «АГРОТЕРРА» штраф у розмірі 2379218,97 грн.
Вважаючи вказане податкове повідомлення-рішення протиправним, позивач звернувся до суду з цим позовом.
Вирішуючи позовні вимоги по суті, суд зазначає наступне.
Відповідно до пп. 16.1.2, 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Податкового кодексу України, платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
Підпунктом 20.1.4 п. 20.1 ст. 20 Податкового кодексу України визначено, що контролюючі органи, визначені пп. 41.1.1 п. 41.1 ст. 41 цього Кодексу, мають право проводити відповідно до законодавства перевірки і звірки платників податків (крім Національного банку України), у тому числі після проведення процедур митного контролю та/або митного оформлення.
Пунктом 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України встановлено, що контролюючі органи мають право проводити камеральні, документальні (планові або позапланові; виїзні або невиїзні) та фактичні перевірки.
За приписами пп. 75.1.1 п. 75.1 ст. 75 Податкового кодексу України камеральною вважається перевірка, яка проводиться у приміщенні контролюючого органу виключно на підставі даних, зазначених у податкових деклараціях (розрахунках) платника податків та даних системи електронного адміністрування податку на додану вартість (даних центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, в якому відкриваються рахунки платників у системі електронного адміністрування податку на додану вартість, даних Єдиного реєстру податкових накладних та даних митних декларацій), а також даних Єдиного реєстру акцизних накладних та даних системи електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового, даних СОД РРО.
Предметом камеральної перевірки також може бути своєчасність подання податкових декларацій (розрахунків) та/або своєчасність реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, акцизних накладних та/або розрахунків коригування до акцизних накладних у Єдиному реєстрі акцизних накладних, виправлення помилок у податкових накладних та/або своєчасність сплати узгодженої суми податкового (грошового) зобов'язання виключно на підставі даних, що зберігаються (опрацьовуються) у відповідних інформаційних базах, повнота нарахування та своєчасність сплати податку на доходи фізичних осіб та єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у разі невідповідності резидента вимогам, визначеним п. 2, 3 ч. 1 та п. 10 ч. 2 ст. 5 Закону України «Про стимулювання розвитку цифрової економіки в Україні».
Згідно із п. 76.1 ст. 76 Податкового кодексу України, камеральна перевірка проводиться посадовими особами контролюючого органу без будь-якого спеціального рішення керівника (його заступника або уповноваженої особи) такого органу або направлення на її проведення. Камеральній перевірці підлягає вся податкова звітність суцільним порядком. Згода платника податків на перевірку та його присутність під час проведення камеральної перевірки не обов'язкова.
Згідно п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків: для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
У разі порушення таких строків застосовуються штрафні санкції згідно з цим Кодексом.
Відповідно до п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого ст. 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції з постачання товарів/послуг, що звільняються від оподаткування податком на додану вартість; податкової накладної/розрахунку коригування, складеної на операції, що оподатковуються за нульовою ставкою; податкової накладної, складеної відповідно до п. 198.5 ст. 198 цього Кодексу у разі здійснення операцій, визначених пп. "а" - "г" цього пункту, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до ст. 199 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної; податкової накладної, складеної відповідно до абзацу одинадцятого п. 201.4 ст. 201 цього Кодексу, та розрахунку коригування, складеного до такої податкової накладної) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог ст. 192 і 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі: 10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів; 20 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів; 30 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів; 40 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів; 50 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
Застосовуючи вищевикладені нормативні положення до обставин цієї справи, суд зазначає наступне.
Щодо положень п. 89, 90 підрозділу 2 розділу ХХ Податкового кодексу України.
Законом №2876-ІХ, який набрав чинності 08.02.2023, підрозділ 2 розділу XX Податкового кодексу України доповнено п. 89 та п. 90, якими змінено граничні строки реєстрації податкових накладних та штрафні санкції за відповідне порушення:
89. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних здійснюється з урахуванням таких граничних строків:
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до 5 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 18 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
90. Тимчасово, протягом дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, штраф за порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого пунктом 89 цього підрозділу для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлюється у розмірі:
2 відсотки суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів;
5 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 16 до 30 календарних днів;
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 31 до 60 календарних днів;
15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації від 61 до 365 календарних днів;
25 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних/розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації на 366 і більше календарних днів.
При цьому згідно п. 11 підрозділу 10 розділу ХХ Податкового кодексу України штрафні (фінансові) санкції (штрафи) за наслідками перевірок, які здійснюються контролюючими органами, застосовуються у розмірах, передбачених законом, чинним на день прийняття рішень щодо застосування таких штрафних (фінансових) санкцій (з урахуванням норм пункту 7 цього підрозділу).
Станом на день прийняття рішень про застосування штрафних санкцій до позивача (22.08.2024 року), діяли саме положення пункту 90 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, а не п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України.
Так, Закон №2876-ІX не визначає прямо, що його приписи поширюють свою дію на відносини, які виникли до набрання ним чинності. Немає застережень у Законі № 2876-ІX, що його положення скасовують чи призупиняють дію положень пункту 201.10 статті 201 ПК України та пункту 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу на період всього воєнного часу.
Отже, юридичну дію порівнюваних положень Податкового кодексу України за темпоральним критерієм можна поділити на такі періоди:
Перший період - до воєнного стану, а також період воєнного стану до 08 лютого 2023 року (до набрання чинності Закону № 2876-ІX).
Другий період - з 08 лютого 2023 року (після набрання чинності Законом № 2876-ІX) та до закінчення шести місяців після припинення/скасування воєнного стану.
Третій період - після шести місяців після припинення/скасування воєнного стану.
Із зазначених положень податкового законодавства слідує, що у наступних періодах застосуванню підлягають наступні приписи податкового законодавства, в частині процедурного регулювання реєстрації податкових накладних та відповідальності за порушення граничних строків реєстрації таких податкових накладних:
У першому періоді - пункт 201.10 статті 201 ПК України та пункт 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу.
У другому періоді - пункти 89, 90 підрозділу 2 розділу XX ПК України.
У третьому періоді - пункт 201.10 статті 201 ПК України та пункт 120-1.1 статті 120-1 цього Кодексу».
Тобто, станом на день складання податкового повідомлення-рішення, тобто станом на день прийняття рішення щодо застосування штрафних (фінансових) санкцій, діяли саме положення пункту 90 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, а не п. 120-1.1 ст. 120-1 Податкового кодексу України, які, в силу прямих вказівок п. 11 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, мали застосовуватись по відношенню до позивача.
Законом №2876-IX (набрав чинності 08 лютого 2023 року) підрозділ 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України доповнений пунктами 89 та 90, якими на період дії воєнного стану збільшені строки реєстрації в ЄРПН податкових накладних/розрахунків коригування та зменшені розміри штрафних санкцій за їх порушення.
Відповідно до статті 58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Конституційний Суд України у рішенні від 13 травня 1997 року у справі №1-зп/1997 зазначам, що стаття 58 Конституції України 1996 року закріплює один з найважливіших загальновизнаних принципів сучасного права - закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Це означає, що вони поширюють свою дію тільки на ті відносини, які виникли після набуття законами чи іншими нормативно-правовими актами чинності.
Закріплення названого принципу на конституційному рівні є гарантією стабільності суспільних відносин, у тому числі відносин між державою і громадянами, породжуючи у громадян впевненість у тому, що їхнє існуюче становище не буде погіршене прийняттям більш пізнього закону чи іншого нормативно-правового акта.
Принцип незворотності дії в часі поширюється також на Конституцію, яка є Основним Законом держави (Преамбула Конституції України).
Виняток з цього принципу допускається лише у випадках, коли закони та інші нормативно-правові акти пом'якшують або скасовують відповідальність особи (частина перша статті 58 Конституції України).
Зменшення розміру відсотків штрафної санкції, які нараховуються за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, у розумінні норм права є пом'якшенням відповідальності платника податків, тому вказані норми мають зворотну дію в часі.
Отже, Закон №2876-IX встановив відмінний вид відповідальності за вчинення однакових за змістом діянь - несвоєчасну реєстрацію податкових накладних, які були зареєстровані до та після набрання чинності даним законом.
Отже, з урахуванням принципів верховенства права та заборони дискримінації платників податків, передбачених пп. 4.1.2 п. 4.1 ст. 4 Податкового кодексу України, необхідним є застосування однакових умов притягнення до відповідальності за несвоєчасну реєстрацію всіх податкових накладних.
Крім того, згідно пп. 4.1.4. п. 4.1. ст. 4 та п. 56.21 ст. 56 Податкового кодексу України у разі коли норми податкового законодавства суперечать одна одній та припускають неоднозначне (множинне) трактування прав та обов'язків платників податків або контролюючих органів, внаслідок чого є можливість прийняти рішення на користь як платника податків, так і контролюючого органу, рішення приймається на користь платника податків.
Суд не приймає твердження відповідача про те, що відповідальність передбачена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України та відповідальність передбачена пунктом 120-1.1 ст. 120-1 цього Кодексу застосовуються за різні склади податкових правопорушень.
Так, Закон №2876-IX тимчасово, на період воєнного стану, передбачив інший порядок регулювання строків реєстрації податкових накладних та окрему, зменшену, відповідальність за їх несвоєчасну реєстрацію, доповнивши підрозділ 2 розділу XX Податкового кодексу України пунктами 89 та 90. Вказаним законом змінено граничні строки реєстрації податкових накладних та штрафні санкції за відповідне порушення, однак сам склад правопорушення змінено не було.
Суд наголошує, що зміна строків, протягом яких платник податків зобов'язаний зареєструвати податкову накладну, не є зміною складу правопорушення, адже відповідальність настає саме за несвоєчасне виконання обов'язку з реєстрації, а не порушення строків. Відповідальність може наступати у випадку або порушення прав, або невиконання обов'язків. В свою чергу, порушення строків, якщо відсутній обов'язок їх дотримуватись, не може мати наслідком притягнення до відповідальності.
Обов'язок реєструвати податкові накладні встановлено пунктом 201.10. ст. 201 Податкового кодексу України, ані пункт 89, ані пункт 90 підрозділ 2 розділу XX Податкового кодексу України, такого обов'язку не встановлюють. Отже, відповідальність, що передбачена пунктом 90 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України, та відповідальність, що передбачена пунктом 120-1.1 ст. 120-1 цього Кодексу, застосовується за тотожні склади податкових правопорушень, а саме: за невиконання обов'язку встановленого пунктом 201.10. ст. 201 Податкового кодексу України.
Єдиною відмінністю зазначених нормативних положень є строк, протягом якого потрібно зареєструвати складену податкову накладну, в той час як відповідальність настає саме за несвоєчасну реєстрацію, яка виражається у дії/бездіяльності.
Дійсно відмінним складом правопорушення могло б бути конструювання положень п. 89, 90 підрозділу 2 розділу XX Податкового кодексу України у спосіб, за якого відповідальність би була встановлена за несвоєчасне складання податкових накладних, а не за їх несвоєчасну реєстрацію.
Отже, застосовані відповідачем ставки штрафу суперечать положенням п. 11 підрозділу 10 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України. Відповідно, до позивача мав бути застосований штраф у розмірі 15 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в податкових накладних, а не 40 відсотків, як це протиправно зробив відповідач.
Суд зауважує, що він не позбавлений можливості скасувати рішення суб'єкта владних повноважень у частині так само як і не позбавлений можливості виділити із загального обсягу грошових зобов'язань (штрафних санкцій) суму, яка збільшена (нарахована) правомірно за умови наявності відповідного розрахунку в матеріалах справи. Такі дії суду не є підміною повноважень контролюючого органу, а є способом відновлення порушених прав та інтересів та справедливості в цілому, що відповідає повноваженням адміністративного суду.
Аналогічний правовий висновок міститься у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 24.09.2024 року у справі №320/8747/23.
В даній справі суд не вбачає за необхідне арифметично перерахувати розрахунки відповідача та відокремити належну частину від невірно обчисленої, оскільки наявні підстави для звільнення позивача від відповідальності в цілому на підставі наступного.
З аналізу матеріалів справи вбачається, що податкові накладні були складені у період з 01.02.2022 по 08.02.2022 року, отже обов'язок їх зареєструвати мав бути виконаний до 28.02.2022 року. 01.03.2022 року - це дата, коли позивачем було вчинено порушення, а саме не виконано обов'язок з реєстрації складених податкових накладних.
Відповідно до п. 52-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України (в редакції чинній на день складання податкових накладних), за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19), штрафні санкції не застосовуються, крім санкцій за:
- порушення вимог до договорів довгострокового страхування життя чи договорів страхування в межах недержавного пенсійного забезпечення, зокрема страхування додаткової пенсії;
- відчуження майна, що перебуває у податковій заставі, без згоди контролюючого органу;
- порушення вимог законодавства в частині:
- обліку, виробництва, зберігання та транспортування пального, спирту етилового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів;
- цільового використання пального, спирту етилового платниками податків;
- обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівномірами-лічильниками;
- здійснення функцій, визначених законодавством у сфері виробництва і обігу спирту, алкогольних напоїв та тютюнових виробів, пального;
- здійснення суб'єктами господарювання операцій з реалізації пального або спирту етилового без реєстрації таких суб'єктів платниками акцизного податку;
- порушення нарахування, декларування та сплати податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати.
Суд наголошує, що положення пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України закріпленні в діючій редакції кодексу, тобто є чинними.
Дію карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19) відмінено з 24 години 00 хвилин 30 червня 2023 року постановою КМУ №651 від 27.06.2023 року «Про відміну на всій території України карантину, встановленого з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2».
Разом з тим, 24.02.2022 року російська федерація розпочала повномасштабне вторгнення на територію України. Указом Президента України №64/2022 від 24.02.2022 року, у зв'язку з військовою агресією російської федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першої статті 106 Конституції України, Закону України "Про правовий режим воєнного стану", введено в Україні воєнний стан, дію якого неодноразово було продовжено, і він діє по сьогоднішній день.
Законом №2260-IX (набрав чинності 27.05.2022 року) пп. 69.2 підрозділу 10 розділу XX "Перехідні положення" Податкового кодексу України викладено в такій редакції: «У разі виявлення порушень законодавства за результатами проведення перевірок до платників податків застосовується відповідальність згідно з цим Кодексом, законами, контроль за виконанням яких покладено на контролюючі органи, з урахуванням обставин, передбачених підпунктом 112.8.9 пункту 112.8 статті 112 цього Кодексу, що звільняють від фінансової відповідальності. При цьому вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються.».
Тобто, Законом №2260-IX було тимчасово призупинено дію пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України.
Разом з тим, суд констатує, що Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та інших законів України щодо особливостей оподаткування у період дії воєнного стану» №3219-IX від 30.06.2023 (набув чинності 01.08.2023 року) положення про призупинення дії пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України було виключено з Податкового кодексу України.
У зв'язку з чим, з огляду на те, що положення пункту 52-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України закріпленні в діючій редакції кодексу, тобто є чинними, суд констатує, що 01.08.2023 року було відновлено мораторій (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за правопорушення вчиненні в період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Таким чином, з огляду на положення п. 52-1 підрозділу 10 розділу XX Податкового кодексу України, суд робить висновок, що штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію податкових накладних не застосовуються за правопорушення вчинені у період з 01.03.2020 по 30.06.2023 року.
Отже, станом на день складання Акту перевірки №46712/04-36-04-08/44273045 від 02.07.2024 року за результатами камеральної перевірки, редакція Податкового кодексу України не містила положення про те, що вимоги законодавства щодо мораторію (зупинення) застосування штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) на період дії воєнного, надзвичайного стану та/або на період дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню коронавірусної хвороби (COVID-19), не застосовуються. В той час, як порушення податкового законодавства з боку позивача було вчинене в період коли законодавством було встановлено, що штрафні санкції не застосовуються за порушення податкового законодавства, вчинені протягом періоду з 1 березня 2020 року по останній календарний день місяця (включно), в якому завершується дія карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України на всій території України з метою запобігання поширенню на території України коронавірусної хвороби (COVID-19).
Окрім цього, судом встановлено, що позивач знаходився у реєстрі ризикових платників у період з 01.02.2022 року по 06.11.2023 року. Включення позивача до переліку ризикових платників податку призвело до неможливості проведення позивачем реєстрації податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних.
Враховуючи зазначене, позовні вимоги підлягають задоволенню.
Щодо розподілу судових витрат.
При зверненні до суду позивачем сплачено суму судового збору у розмірі 30280,00 грн, що підтверджується платіжною інструкцією від 04.04.2025 року. Відповідно до положень ст. 139 Кодексу адміністративного судочинства України сплачений судовий збір за подання позову підлягає поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Позов Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛГРІП» (54001, м. Миколаїв, вул. Спаська, будинок 75А 1, код ЄДРПОУ: 44273045) до Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49600, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-А, код ЄДРПОУ ВП: 44118658) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДПС у Дніпропетровській області від 22.08.2024 року №0537030408.
Стягнути з Головного управління ДПС у Дніпропетровській області (49600, м. Дніпро, вул. Сімферопольська, буд. 17-А, код ЄДРПОУ ВП: 44118658) за рахунок бюджетних асигнувань на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ЛГРІП» (54001, Миколаївська обл., місто Миколаїв, вул. Спаська, будинок 75А 1, код ЄДРПОУ: 44273045) сплачений судовий збір у розмірі 30280,00 гривень (тридцять тисяч двісті вісімдесят гривень 00 копійок).
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог ст. 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в порядку та строки, передбачені ст. ст. 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Н.В. Боженко