Ухвала від 19.06.2025 по справі 201/7229/25

Справа № 201/7229/25

Провадження 1-кс/201/2716/2025

УХВАЛА

Іменем України

19 червня 2025 року

Слідчий суддя Соборного районного суду м. Дніпра ОСОБА_1

за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 ,

прокурора - ОСОБА_3 ,

захисника - адвоката ОСОБА_4 ,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі Соборного районного суду міста Дніпра клопотання прокурора Щастинської окружної прокуратури Луганської області ОСОБА_3 про здійснення спеціального досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за № 22024130000000157 від 28.02.2024 року, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України,

ВСТАНОВИВ:

Прокурор звернувся до суду з клопотанням про надання дозволу на здійснення спеціального досудового розслідування.

Клопотання мотивовано тим, що слідчим відділом 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьку Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 22024130000000157 від 28.02.2024 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Досудовим розслідуванням встановлено, що приблизно упродовж червня-серпня 2023 року, але не пізніше 10.08.2023 року, більш точний час досудовим розслідуванням встановити не видалося можливим, у громадянки України ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , виник умисел на участь у виборах депутатів представницьких органів муніципальних утворень першого скликання та обрання її депутатом так званої «ради муніципального округу муніципальне утворення Новоайдарський муніципальний округ луганської народної республіки першого скликання».

Рішенням так званої «територіальної виборчої комісії Новоайдарського району ЛНР» № 14/65 від 12.08.2023 «Про реєстрацію списку кандидатів в депутати ради муніципального округу Новоайдарський муніципальний округ першого скликання, висунутого Луганським регіональним відділенням всеросійської політичної партії «єдина Росія» по єдиному виборчому округу» зареєстровано список кандидатів в депутати до вказаної ради від Луганського регіонального відділення всеросійської політичної партії «єдина Росія», до якого з-поміж інших увійшла ОСОБА_5 .

У період з 01 по 10 вересня 2023 року у відповідності до «законодавства» РФ та ЛНР на тимчасово окупованій території Луганської області проведено незаконні «вибори депутатів народної ради луганської народної республіки першого скликання та вибори депутатів представницьких органів муніципальних утворень луганської народної республіки першого скликання».

За результатами проведених вищевказаних незаконних виборів рішенням так званої «територіальної виборчої комісії Новоайдарського району ЛНР» №20/94 від 11.09.2023 року «Про результати виборів депутатів ради муніципального округу Новоайдарський муніципальний округ першого скликання по єдиному виборчому округу» визнано, що депутатами ради муніципального округу Новоайдарський муніципальний округ першого скликання обрано 20 депутатів по єдиному виборчому округу, у тому числі ОСОБА_5 .

Також рішенням «територіальної виборчої комісії Новоайдарського району лнр» № 22/115 від 18.09.2023 року «Про реєстрацію обраного депутата ради муніципального округу Новоайдарський муніципальний округ першого скликання ОСОБА_5 » ОСОБА_5 зареєстровано як обраного депутата так званої «ради муніципального округу Новоайдарський муніципальний округ першого скликання».

У подальшому, 19.09.2023 року відбулася перша сесія депутатів «ради муніципального округу муніципальне утворення Новоайдарський муніципальний округ лнр» першого скликання, яка розташована за адресою: Луганська область, Щастинський район (раніше - Новоайдарський район), смт Новоайдар, вул. Незалежності (раніше - Пролетарська), буд. 2, за участю ОСОБА_5 у якості обраного депутата вказаної ради, на якому «обраними депутатами» прийнято рішення № 1 від 19.09.2023 року «Про визнання правомочним складу ради муніципального округу муніципальне утворення Новоайдарський муніципальний округ луганської народної республіки першого скликання», відповідно до якого встановлено, що рада першого скликання сформована у правомочному складі згідно з додатком і приступає до виконання повноважень з 19.09.2023 року. Додатком № 1 до прийнятого рішення ради № 1 від 19.09.2023 визначено список депутатів зазначеної ради, серед яких значиться ОСОБА_5 , 1994 року народження, суб'єкт висування ВПП «єдина Росія».

Також, 19.09.2023 року на першій сесії депутатів «ради муніципального округу муніципальне утворення Новоайдарський муніципальний округ ЛНР» першого скликання «обраними депутатами» вказаної ради, за участю ОСОБА_5 , прийнято рішення № 6 від 19.09.2023 року «Про утворення постійних комісій ради муніципального округу муніципальне утворення Новоайдарський муніципальний округ луганської народної республіки», відповідно до якого утворено постійні комісії ради з числа її депутатів, у тому числі ОСОБА_5 обрано до складу «Постійної комісії по соціальній політиці, справам молоді».

27.10.2023 року на третій сесії депутатів «ради муніципального округу муніципальне утворення Новоайдарський муніципальний округ ЛНР» першого скликання «обраними депутатами» вказаної ради, за участю ОСОБА_5 прийнято рішення № 3 від 27.10.2023 року «Про затвердження положення про раду муніципального округу муніципальне утворення Новоайдарський муніципальний округ Луганської народної республіки», яким затверджено «Положення про раду муніципального округу муніципальне утворення Новоайдарський муніципальний округ луганської народної республіки».

Вказаним положенням передбачено, що «рада муніципального округу муніципальне утворення Новоайдарський муніципальний округ лнр» є представницьким органом місцевого самоврядування, який має право представляти інтереси населення і приймати від його імені рішення, що діють на всій території округу. Також положенням визначаються статус, правова основа діяльності (відповідно до законодавства РФ та ЛНР), структура, компетенція і повноваження ради та комісій ради з числа депутатів, що притаманні органам місцевого самоврядування.

Враховуючи викладене, «рада муніципального округу муніципальне утворення Новоайдарський муніципальний округ ЛНР» є незаконним органом влади, створеним на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційною адміністрацією держави-агресора, до складу якого було добровільно обрано ОСОБА_5 та в складі якого остання здійснює свою противоправну діяльність на тимчасово окупованій території Щастинського району Луганської області.

Таким чином, ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обґрунтовано підозрюється в добровільному обранні громадянина України до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

У зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації, воєнним станом в Україні, окупацією Щастинського району, Луганської області і проведенням бойових дій, беручи до уваги те, що існують достатні підстави вважати, що ОСОБА_5 перебуває на тимчасово окупованій території України та обґрунтовану неможливість вручити повістку про виклик особи, з дотриманням вимог ст. ст. 111, 135, 278 КПК України в газеті «Урядовий кур'єр» № 94 (8019) від 09.05.2025 року та № 99 (8024) від 16.05.2025, № 103 (8028) від 22.05.2025, яка є засобом масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження, та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора 09.05.2025 року, 16.05.2025 року, 22.05.2025 року опубліковано повістки про виклик ОСОБА_5 на 13.05.2025 року, 14.05.2025 року, 15.05.2025 року, 19.05.2025 року, 20.05.2025 року, 21.05.2025 року, 26.05.2025 року, 27.05.2025 року, 28.05.2025 року відповідно за вказаною в повістці адресою за місцезнаходженням Щастинської окружної прокуратури Луганської області для проведення слідчих та процесуальних дій у кримінальному провадженні № 22024130000000157 від 28.02.2024 року, вручення письмового повідомлення про підозру у скоєнні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, допиту в якості підозрюваної, проведення інших слідчих дій.

Однак у жодний із призначених дати та часу ОСОБА_5 за викликом не з'явилася, про неможливість та/або причини неприбуття до Щастинської окружної прокуратури Луганської області не повідомляла.

Також під час досудового розслідування встановлено, що місце проживання ОСОБА_5 зареєстроване в с. Олексіївка, Щастинського району, Луганської області, яке у зв'язку зі збройною агресією Російської Федерації було захоплено (окуповано) представниками військових формувань Російської Федерації та незаконних збройних формувань ЛНР і наразі є тимчасово окупованою територією.

16 травня 2025 року у вказаному кримінальному провадженні стосовно ОСОБА_5 складено письмове повідомлення про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, яке опубліковано на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора 16.05.2025 року та в газеті «Урядовий кур'єр» № 99 (8024) від 16.05.2025 року.

Враховуючи наведені вище обставини, з дотриманням вимог ст.ст. 111, 135, 278 КПК України ОСОБА_5 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення у відповідності та у спосіб передбачений діючим кримінальним процесуальним законодавством України.

Разом з тим, факт перебування ОСОБА_5 на тимчасово окупованій території також повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами та матеріалами, зокрема наведені відомості і докази в своїй сукупності дають достатньо підстав вважати, що вона знаходиться в Щастинському району Луганської області.

У зв'язку з викладеним постановою прокурора групи прокурорів у кримінальному провадженні від 29.05.2025 року на підставі ст. 281 КПК України підозрювану ОСОБА_5 оголошено в розшук.

Відтак ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111 КК України, та переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності, перебуваючи на окупованій території, а тому прокурор змушений звернутись до суду з клопотанням про здійснення спеціального досудового розслідування.

Прокурор у судовому засіданні підтримала клопотання та просив ухвалити рішення, яким надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування з підстав, зазначених у клопотанні.

Захисник у судовому засіданні просив відмовити у задоволенні клопотання.

Вислухавши думку прокурора, захисника, вивчивши клопотання та дослідивши долучені до нього документи, слідчий суддя вважає, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

Відповідно до ч. 6 ст. 193 КПК України слідчий суддя, суд розглядає клопотання про обрання запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою та може обрати такий запобіжний захід за відсутності підозрюваного, обвинуваченого лише у разі доведення прокурором наявності підстав, передбачених статтею 177 цього Кодексу, а також наявності достатніх підстав вважати, що підозрюваний, обвинувачений виїхав та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, та/або оголошений у міжнародний розшук. У такому разі після затримання особи і не пізніш як через сорок вісім годин з часу її доставки до місця кримінального провадження слідчий суддя, суд за участю підозрюваного, обвинуваченого розглядає питання про застосування обраного запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою або його зміну на більш м'який запобіжний захід, про що постановляє ухвалу.

Наявність обґрунтованої підозри ОСОБА_5 у вчиненні інкримінованого їй кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України, повністю підтверджується зібраними у кримінальному провадженні доказами, а саме:

- рапорт оперативного працівника Щастинського МРВ 3 управління (з дислокацією у м. Сіверськодонецьку Луганської області) ГУ СБУ в Донецькій та Луганській областях неправомірних дій ОСОБА_5 , відповідно до якого остання добровільно зайняла посаду в незаконних органах влади, створених на тимчасово окупованій території Луганської області, активно співпрацює з окупаційною владою держави-агресора;

- протоколами допитів свідків від 25.04.2025 року ОСОБА_6 та від 24.04.2025 року ОСОБА_7 , які підтвердили, що ОСОБА_5 добровільно була обрана депутатом у «Ради муніципального округу Новоайдарський муніципальний округ ЛНР»;

- протоколами пред'явлення особи для впізнання за фотознімками від 25.04.2025 року за участю свідка ОСОБА_6 , від 24.04.2025 року за участю свідка ОСОБА_7 , відповідно до яких свідки впізнали ОСОБА_5 з-поміж інших осіб зображених на фотознімках;

- протоколом огляду від 22.04.2024 року, відповідно до якого на вебсайті з назвою «официальный сайт администрации Новоайдарского муниципального округа луганской народной республики» виявлено документи, щодо визнання правомочним складу незаконного органу окупаційної влади та списку депутатів - «Совета муниципального округу муниципальное образование Новоайдарский муниципальный округ луганской народной республики», де серед інших також значиться ОСОБА_5 ;

- протоколом огляду в мережі Інтернет від 15.10.2024 року, відповідно до якого в телеграм-каналі «администрации Новоайдарского муниципального округа» виявлено публікацію від 19.09.2023 року про засідання депутатів «Совета муниципального округа муниципального образования Новоайдарский муниципальный округ ЛНР» (мовою оригіналу) з доданими фотозображеннями, на яких з-поміж інших осіб зображено ОСОБА_5 ;

- протоколом огляду від 03.04.2025 року, відповідно до якого на вебсайті з назвою «Избирательная комиссия Луганской народной республики» виявлені відомості та документи, що стосуються виборів депутатів представницьких органів муніципальних утворень Луганської народної республіки, у тому числі «ради муніципального округу Новоайдарського муніципального округу першого скликання», де в списках кандидатів в депутати значиться та наявна інформація про обрання ОСОБА_5 «депутатом Совета муниципального округу Новоайдарський муниципальный округ первого созыва.

- протоколом огляду в мережі Інтернет від 28.04.2025 року, відповідно до якого на вебсайті з назвою «Избирательная комиссия Луганской Народной Республики» виявлено інформацію про обрання ОСОБА_5 «депутатом Совета муниципального округу Новоайдарский муниципальный округ первого созыва от политической партии «Единая Россия» (мовою оригіналу).

- протоколом огляду від 29.04.2025 року відповідно до якого на вебсайті з назвою «официальный сайт администрации Новоайдарского муниципального округа луганской народной республики» виявлено документи, щодо постійних комісій «Совета муниципального округу муниципальное образование Новоайдарский муниципальный округ луганской народной республики», де в складі однієї з комісій значиться ОСОБА_5 ;

- висновком експерта № 72 від 21.01.2025 року за результатами портретної експертизи, згідно з яким на фотозображенні в паспорті громадянина України на ім'я ОСОБА_5 та на зафіксованому з мережі Інтернет фотознімками (протокол огляду від 15.10.2024 року) зображена одна і та ж особа, тобто ОСОБА_5 ;

- повідомленням про підозру ОСОБА_5 (складено та опубліковано 16.05.2025 року), іншими матеріалами досудового розслідування в загальній сукупності (а.м.6-122).

Таким чином, ОСОБА_5 , обґрунтовано підозрюється у добровільному обранні громадянина України до незаконного органу влади, створеного на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційної адміністрації держави-агресора, тобто у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Відповідно до ч. 2 ст. 297-1 КПК України, спеціальне досудове розслідування здійснюється на підставі ухвали слідчого судді у кримінальному провадженні щодо злочинів, зокрема передбачених статтями 111-1 Кримінального кодексу України, стосовно підозрюваного, який переховується від органів слідства та суду на тимчасово окупованій території України, на території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, з метою ухилення від кримінальної відповідальності та/або оголошений у міжнародний розшук.

Враховуючи те, що підозрюваний належним чином викликався для повідомлення про підозру та проведення процесуальних дій у спосіб, передбачений законом, а саме через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті Офісу Генерального прокурора, проте не з'явився у призначений час та не повідомив про причини неприбуття, та перебуває на тимчасово окупованій території, необхідно вважати, що підозрювана ОСОБА_5 переховується від органів слідства на тимчасово окупованій території України з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Відомості про переховування підозрюваної підтверджуються опублікованими повістками про виклик, опублікованими в газеті «Урядовий кур'єр» та на офіційному веб-сайті Офісу Генерального прокурора.

Підозрювана належним чином викликалася для вручення повідомлення про підозру та проведення слідчих і процесуальних дій у спосіб передбачений законом, а саме, через засоби масової інформації загальнодержавної сфери розповсюдження та на сайті офісу Генерального прокурора, проте не з'являлася у призначений час та не повідомила про причини неприбуття.

Беручи до уваги той факт, що ОСОБА_5 проживає та перебуває на території, яка на цей час непідконтрольна владі України, оскільки тимчасово окупована РФ та незаконними збройними формуваннями, є підстави вважати, що підозрюваний переховується від органів досудового слідства на тимчасово окупованій території України, з метою ухилення від кримінальної відповідальності.

Відповідно до п. 7 ч. ст. 1-1 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», 15 квітня 2014 року № 1207-VII, - тимчасово окупована Російською Федерацією територія України (тимчасово окупована територія) - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Статтею 3 Закону встановлено перелік територій, які вважаються «тимчасово окупованою територією». Такою територією визначається:

1) сухопутна територія тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, водні об'єкти або їх частини, що знаходяться на цих територіях;

2) внутрішні морські води і територіальне море України навколо Кримського півострова, територія виключної (морської) економічної зони України вздовж узбережжя Кримського півострова та прилеглого до узбережжя континентального шельфу України, внутрішні морські води, прилеглі до сухопутної території інших тимчасово окупованих Російською Федерацією територій України, на які поширюється юрисдикція органів державної влади України відповідно до норм міжнародного права, Конституції та законів України;

3) інша сухопутна територія України, внутрішні морські води і територіальне море України, визнані в умовах воєнного стану тимчасово окупованими рішенням Ради національної безпеки і оборони України, введеним у дію указом Президента України.

Аналіз вказаних положень Закону свідчить, що існує декілька підстав та способів віднесення певних територій держави до категорії тимчасово окупованих.

Так, виходячи з положень п. 1 ч. 1 ст. 3 та п. 7 ч. 1 ст. 1-1 Закону, будь-яка частина території України набуває статусу тимчасово окупованої території за наявності у неї певних ознак, визначених Законом, і при цьому у даному випадку Закон не вимагає проходження будь-яких додаткових процедур або прийняття додаткових нормативно-правових актів для встановлення факту окупації.

Відповідно до п.п. 6, 7 ч. 1 ст. 11 Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» окупаційна адміністрація Російської Федерації - сукупність державних органів і структур Російської Федерації, функціонально відповідальних за управління тимчасово окупованими територіями та підконтрольних Російській Федерації самопроголошених органів, які узурпували виконання владних повноважень на тимчасово окупованих територіях та які виконували чи виконують властиві органам державної влади чи органам місцевого самоврядування функції на тимчасово окупованій території України, в тому числі органи, організації, підприємства та установи, включаючи правоохоронні та судові органи, нотаріусів та суб'єктів адміністративних послуг.

Тимчасово окупована територія - це частини території України, в межах яких збройні формування Російської Федерації та окупаційна адміністрація Російської Федерації встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування Російської Федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації Російської Федерації.

Згідно з ст. 42 IV Конвенції про закони і звичаї війни на суходолі та додаток до неї: положення про закони і звичаї війни на суходолі (1907 року) територія визнається окупованою, якщо вона фактично перебуває під владою армії супротивника.

Завданнями кримінального провадження є захист особи, суспільства та держави від кримінальних правопорушень, охорона прав, свобод та законних інтересів учасників кримінального провадження, а також забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування і судового розгляду з тим, щоб кожний, хто вчинив кримінальне правопорушення, був притягнутий до відповідальності в міру своєї вини, жоден невинуватий не був обвинувачений або засуджений, жодна особа не була піддана необґрунтованому процесуальному примусу і щоб до кожного учасника кримінального провадження була застосована належна правова процедура (ч. 1 ст. 2 КПК України).

Спеціальне досудове розслідування (inabsentia) здійснюється стосовно одного чи декількох підозрюваних згідно із загальними правилами досудового розслідування, передбаченими цим Кодексом, з урахуванням положень глави 24-1 (ч. 1 ст. 297-1 КПК України).

Наведені обставини унеможливлюють завершення досудового розслідування без проведення спеціального досудового розслідування, оскільки підозрюваний перебуває на тимчасово окупованій території та переховується там від органів досудового розслідування.

Враховуючи наведене, з метою досягнення завдання кримінального провадження, дотримання належної правової процедури, необхідним вбачається надання дозволу на проведення спеціального досудового розслідування.

Наведені положення КПК України щодо можливості проведення спеціального досудового розслідування повністю узгоджуються з діючою Європейською судовою практикою.

Згідно з ч. 5 ст. 139 КПК України ухилення від явки на виклик слідчого, прокурора чи судовий виклик слідчого судді, суду (неприбуття на виклик без поважної причини більш як два рази) підозрюваним, обвинуваченим, який оголошений у міжнародний розшук, та/або який виїхав, та/або перебуває на тимчасово окупованій території України, території держави, визнаної Верховною Радою України державою-агресором, є підставою для здійснення спеціального досудового розслідування чи спеціального судового провадження.

Підозрювана ОСОБА_5 обґрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.5 ст. 111-1 КК України, переховується від органів слідства з метою ухилення від кримінальної відповідальності, перебуває на тимчасово окупованій території України.

Таким чином, наявні достатні підстави для проведення у даному кримінальному провадженні стосовно підозрюваної ОСОБА_5 спеціального досудового розслідування кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 7,139, 2971-2975, 309, 372, 376, 532 КПК України,

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати дозвіл на здійснення спеціального досудового розслідування у кримінальному провадженні №22024130000000157, внесеному до Єдиного реєстру досудових розслідувань 28.02.2024 року, за підозрою ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя ОСОБА_1