Справа №750/6765/25
Провадження №3/750/2656/25
20 червня 2025 року Суддя Деснянського районного суду м. Чернігова Самусь Л.В., розглянувши у ході підготовки до розгляду матеріли, які надійшли від управління патрульної поліції в Чернігівській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , працюючої швачкою на ТОВ «Сівертекс», проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , - за ч.2 ст. 173-2 КУпАП
до Деснянського районного суду м. Чернігова вдруге надійшов протокол про адміністративне правопорушення, складений 14.05.2025 поліцейським взводу №2 роти №3 БУПП в Чернігівській області ДПП рядовим поліції Сухицьким О.М., відносно ОСОБА_1 , за ч.2 ст. 173-2 КУпАП.
Згідно протоколу серії ВАД №287388 від 14.05.2025, ОСОБА_1 14.05.2025 о 02 год. 32 хв. в АДРЕСА_1 , за місцем свого проживання, маючи явні ознаки алкогольного сп'яніння, учинила стосовно своєї дитини (сина) ОСОБА_2 домашнє насильство, а саме умисні дії фізичного та психологічного характеру, які полягали в стусанах, а також ображала та виражалась нецензурною лайкою в бік потерпілого, чим завдала йому фізичного болю та психологічних страждань, унаслідок чого було завдано шкоду фізичному та психологічному здоров'ю ОСОБА_2 .
Дії ОСОБА_1 кваліфіковані за ч.2 ст. 173-2 КУпАП.
Зазначений протокол не відповідає вимогам ст. 256 КУпАП, де передбачено, що у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол, відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення, прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є, пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Так, за приписами ч.1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення, крім інших обов'язкових реквізитів, зазначається, зокрема, суть адміністративного правопорушення, нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення.
Частинами 1 та 2 статті 173-2 КУпАП передбачена відповідальність за: вчинення домашнього насильства, тобто умисного вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого; діяння, передбачене частиною першою цієї статті, вчинене стосовно малолітньої чи неповнолітньої особи.
Згідно до частин 1 та 2 ст. 270 КПК України, інтереси особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, і потерпілого, які є неповнолітніми або особами, що через свої фізичні або психічні вади не можуть самі здійснювати свої права у справах про адміністративні правопорушення, мають право представляти їх законні представники (батьки, усиновителі, опікуни, піклувальники). Інтереси потерпілого може представляти представник - адвокат, інший фахівець у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи.
Відповідно до п.2 ч.1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству», у цьому Законі терміни вживаються в такому значенні: дитина, яка постраждала від домашнього насильства (далі - постраждала дитина), - особа, яка не досягла 18 років та зазнала домашнього насильства у будь-якій формі або стала свідком (очевидцем) такого насильства.
Проте, у графі протоколу «Склад адміністративного правопорушення (дата, час, місце вчинення і суть учиненого адміністративного правопорушення) не вказано дати народження ОСОБА_2 . Інші матеріали, долучені до протоколу, зокрема копія рапорту поліцейського Олексія Сухицького та форма оцінки ризиків чинення домашнього насильства стосовно кривдника ОСОБА_1 від 14.05.2025 також не містять даних щодо числа, місяця та року народження ОСОБА_2 . Разом з тим, у графі протоколу «Потерпілий(і)» така дата зазначена як « ІНФОРМАЦІЯ_2 ». При цьому, до матеріалів справи не долучено будь-яких об'єктивних даних з державних установ або інших доказів, в порядку ст. 256 КУпАП, з яких можливо було встановити, що ОСОБА_2 є неповнолітньою особою, зокрема, що такий народився саме ІНФОРМАЦІЯ_2 , як про це зазначено у графі протоколу «Потерпілий(і)», і які в свою чергу дали підстави посадовій особі, яка склала протокол, кваліфікувати дії ОСОБА_1 саме за ч.2 ст. 173-2 КУпАП.
Крім того, суд звертає увагу посадової особи, яка склала протокол, на те, що ним зазначено у протоколі потерпілим від адміністративного правопорушення неповнолітню особу, і в разі дійсного народження ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_2 , останньому на час вчинення відносно нього протиправних дій та складання протоколу є неповнолітнім (14 років). Тобто суд об'єктивно не може викликати такого в судове засідання, останній не може надавати пояснення, самостійно приймати участь в розгляді справи, при цьому у протоколі не вказано законного представника чи представника такої неповнолітньої особи і адреси, за якою належить здійснювати виклик того.
Постановою Деснянського районного суду м. Чернігова від 23.05.2025 матеріали справи про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 вже повертались до ЧРУП ГУНП в Чернігівській області на доопрацювання з аналогічних підстав, однак постанова суду виконана не була, вказані в ній недоліки взагалі не усунуто, оскільки з долученого електронного рапорту звернення на канал «102» неможливо встановити, що ОСОБА_2 є неповнолітньою особою, зокрема, що такий народився саме ІНФОРМАЦІЯ_2 , як про це зазначено у графі протоколу «Потерпілий(і)», і які в свою чергу дали підстави посадовій особі, яка склала протокол, кваліфікувати дії ОСОБА_1 саме за ч.2 ст. 173-2 КУпАП, як і неможливо дійти висновку про наявність законного представника чи представника такої особи, а суд позбавлений права самостійно збирати докази на підтвердження викладених у протоколі обставин, адже діючи таким чином, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Наведені порушення закону є істотними і не можуть бути усунуті в судовому засіданні, що позбавляє суд можливості всебічно, повно і об'єктивно з'ясувати обставини справи та вирішити її у відповідності до закону.
Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення, який в порядку ст. 251 КУпАП є одним з доказів в справі про адміністративне правопорушення, та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка має право складати відповідний протокол, та не може бути перекладено на суд.
У зв'язку з викладеним, вказаний протокол не відповідає наведеним вимогам, що є перешкодою для розгляду справи по суті, тому матеріали вдруге підлягають поверненню на доопрацювання органу, який склав відповідний протокол.
На підставі наведеного, керуючись ст. ст. 268, 283, 256 КУпАП,
Матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.2 ст. 173-2 КУпАП, відносно ОСОБА_1 повернути начальнику управління патрульної поліції в Чернігівській області для доопрацювання.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.В. Самусь