Справа № 522/11527/25
Провадження № 3/522/3984/25
20 червня 2025 року м. Одеса
Суддя Приморського районного суду м. Одеси Ляшко О.П., розглянувши матеріали справи про адміністративне правопорушення, які надійшли з Головного управління ДПС в Одеській області, стосовно ОСОБА_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: НОМЕР_1 , за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, -
Із протоколу про адміністративне правопорушення № 136/15-32-07-03-17 від 09.05.2025 року, вбачається, що ОСОБА_1 будучи директором ТОВ «УНСК», порушення ведення бухгалтерського та податкового обліку згідно акту перевірки від 14.04.2025 № 16948/15-32-07-03-20: пп. 134.1.1 п. 134.1 ст. 134 . пп. 140.5.9. піп. 140.5.11 п. 140.5, пп. 140.4.4 п. 140.4 ст. 140 розділу III Податкового кодексу України від 02.12.2010 №2755-VI (із змінами та доповненнями), в результаті чого підприємством занижене податок на прибуток у періоді, що перевірявся на загальну суму 89526грн.. у т.ч. 2024 рік - 89526грн. п.44.1 ст.44, п. 198.1. п.198.2. ст. 198 Податкового кодексу України від 02.12.2010 No2755-VI (із змінами та доповненнями), абз. 1 пп. 5) п.4 розд. ІІ "Податковий кредит" Порядку заповнення та надання податкової звітності з ПДВ, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 28 січня 2016 року № 21 (із змінами та доповненнями), в результаті чого занижене податок на додану вартість в періоді, що перевірявся, на загальну суму 51407 грн., у т.ч. за грудень 2023 у сумі 51407 грн. Відповідальність за зазначене правопорушення передбачена ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Судовий розгляд в суді проведено за відсутністю ОСОБА_1 , який в судове засідання не з'явився, будучи належним чином повідомленим про дату, час та місце розгляду справи у встановленому законом порядку. Водночас через канцелярію суду надійшла заява від ОСОБА_1 , про розгляд справи без його участі.
Зважаючи на викладене, та відповідно до положень ст. 268 КУпАП, участь особи, на яку складено протокол про адміністративне правопорушення у вказаній категорії справ не є обов'язковою, тому суд вважає за можливе справу щодо притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП розглядати за його відсутності на підставі даних справи про адміністративне правопорушення.
Розглянувши протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, дослідив матеріали справи, суд дійшов до висновку, що провадження по даній справі підлягає закриттю з наступних підстав.
У відповідності до положень ст. 1 КУпАП, завданням Кодексу України про адміністративні правопорушення є охорона прав і свобод громадян, власності, конституційного ладу України, прав і законних інтересів підприємств, установ і організацій, встановленого правопорядку, зміцнення законності, запобігання правопорушенням, виховання громадян у дусі точного і неухильного додержання Конституції і законів України, поваги до прав, честі і гідності інших громадян, до правил співжиття, сумлінного виконання своїх обов'язків, відповідальності перед суспільством.
Згідно положень ст. 7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 245 КУпАП завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення є, зокрема, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.
Дослідженні судом матеріали справи, зокрема відомості, що наведені в протоколі № 136/15-32-07-03-17 від 09.05.2025 року про адміністративне правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-1 КУпАП відносно ОСОБА_1 , однак наданий суду акт перевірки містить виключно вступну, частково загальну частину акту та останню сторінку. Водночас частина акту, яка повина містити обставини порушення податкового законодавства відсутня в матеріалах справи.
Вирішуючи питання щодо належності, допустимості та достатності доказів на підтвердження факту скоєння ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, суд враховує практику Європейського суду з прав людини, зокрема позицію суду у справах «Малофєєва проти Росії» («Malofeyevav. Russia», рішення від 30.05.2013 р., заява № 36673/04) та «Карелін проти Росії» («Karelin v. Russia», заява №926/08, рішення від 20.09.2016 р.) ЄСПЛ, серед іншого, зазначив, що «…суд не може відшукувати докази на користь обвинувачення, оскільки це становитиме порушення права на захист (особа не може належним чином підготуватися до захисту) та принципу рівності сторін процесу (оскільки особа має захищатися від обвинувачення, яке підтримується не стороною обвинувачення, а фактично судом)».
При цьому необхідно зауважити, що обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу, суд не має права самостійно відшукувати докази винуватості особи у вчиненні правопорушення, змінювати кваліфікацію, оскільки таким чином, неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
Стаття 62 Конституції України передбачає, що вина особи, яка притягується до відповідальності, має бути доведена належними доказами, а не ґрунтуватись на припущеннях, усі сумніви щодо доведеності вини особи тлумачиться на її користь.
З огляду на викладене, суд приходить до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП, за обставин, викладених у протоколі про адміністративне правопорушення.
Відповідно до ст. 284 КУпАП по справі про адміністративне правопорушення орган (посадова особа) виносить одну з таких постанов:1) про накладання адміністративного стягнення; 2) про застосування заходів впливу, передбачених ст. 24-1 цього Кодексу; 2) про закриття справи.
Згідно п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю за умови відсутності події і складу адміністративного правопорушення.
За таких обставин провадження у справі про адміністративне правопорушення підлягає закриттю на підставі п. 1 ч.1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 1, 7, 9, 163-1, 245, 247, 279, 280, 283, 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, суд -
Провадження у справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-1 КУпАП закрити на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-1 КУпАП.
Постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду шляхом подачі апеляційної скарги до Приморського районного суду м. Одеси протягом десяти днів з дня проголошення постанови.
Суддя О.П. Ляшко