Справа № 686/15287/25
Провадження № 1-кс/686/5591/25
29 травня 2025 року м. Хмельницький
Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , з участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому клопотання старшого слідчого відділу розслідування злочинів у сферу господарської та службової діяльності СВ ХРУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , погодженого з прокурором, про тимчасовий доступ до документів, у кримінальному провадженні №42025242240000017 від 02.05.2025 року за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 197-1 КК України,
29.05.2025 року старший слідчий відділу розслідування злочинів у сферу господарської та службової діяльності СВ ХРУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_3 , звернулася до суду з клопотанням, погодженим прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до документів, які перебувають у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 .
В обґрунтування даного клопотання слідчим зазначено, що в провадженні слідчого відділу Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області перебувають матеріали досудового розслідування, внесені до Єдиного реєстру досудових розслідувань №42025242240000017 від 02.05.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 197-1 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що упродовж 2025 року, невстановлена особа, маючи умисел на зайняття земельної ділянки державної форми власності, що розташована на території Женишковецького старостинського округу Віньковецької територіальної громади (за 0,4 км північний захід віл села Женишківці, в урочищі Замчисько) Хмельницького району Хмельницької області, самовільно зайняла земельну ділянку в межах Пам'ятка археології місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_2 », розташована за 0,4 км північний захід від села Женишківці праворуч від дороги, яка проходить на підвищенні у сусіднє село Гоголі та на яку поширюється обмеження щодо її використання.
02.05.2025 слідчим СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області за даним фактом розпочате досудове розслідування, відомості про дане кримінальне правопорушення внесено до Єдиного реєстру досудових розслідувань за за №42025242240000017 від 02.05.2025 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 197-1 КК України.
Так, із рапорту начальника Віньковецького відділу Летичівської окружної прокуратури встановлено, що упродовж 2025 року, невстановлена особа, маючи умисел на зайняття земельної ділянки державної форми власності, що розташована на території Женишковецького старостинського округу Віньковецької територіальної громади (за 0,4 км північний захід віл села Женишківці, в урочищі Замчисько) Хмельницького району Хмельницької області, самовільно зайняла земельну ділянку в межах Пам'ятка археології місцевого значення « ІНФОРМАЦІЯ_2 », розташована за 0,4 км північний захід від села Женишківці праворуч від дороги, яка проходить на підвищенні у сусіднє село Гоголі та на яку поширюється обмеження щодо її використання.
У відповідності до ст. 17 Закону України від 08.06.2000 № 1805-III, пам'ятка, крім пам'ятки археології, може перебувати у державній, комунальній або приватній власності. Суб'єкти права власності на пам'ятку визначаються згідно із законом.
При цьому, усі пам'ятки археології, в тому числі ті, що знаходяться під водою, включаючи пов'язані з ними рухомі предмети, є державною власністю.
Землі, на яких розташовані пам'ятки археології, перебувають у державній власності або вилучаються (викуповуються) у державну власність в установленому законом порядку, за винятком земельних ділянок, на яких розташовуються пам'ятки археології - поля давніх битв.
У п. «г» ч. 4 ст. 84 ЗК України, конкретизовано, що до земель державної власності, які не можуть передаватись у приватну власність, належать землі під об'єктами історико-культурного призначення, що мають особливу екологічну, оздоровчу, наукову, етичну та історико-культурну цінність, якщо інше не передбачене законом.
Крім того, землі історико-культурного призначення віднесено до особливо цінних земель (ч. 1 ст. 150 ЗК України).
Виходячи з принципу використання земельних ділянок за цільовим призначенням (ст. 96 ЗК України), на землях історико-культурного призначення забороняється діяльність, яка суперечить їх цільовому призначенню.
Статтею 34 Закону України від 08.06.2000 № 1805-III визначено статус територій, пов'язаних з охороною культурної спадщини.
Так, землі, на яких розташовані пам'ятки, історико-культурні заповідники, історико-культурні заповідні території, охоронювані археологічні території, належать до земель історико-культурного призначення, включаються до державних земельних кадастрів, планів землекористування, проектів землеустрою, іншої проектно-планувальної та містобудівної документації.
Таким чином, землі історико-культурного призначення, зокрема ті, на яких розташовані пам'ятки археології, мають спеціальний режим охорони як об'єкти культурної спадщини. Використання цих земель як земель сільськогосподарського призначення такий режим охорони порушує.
Частина 1 Закону України "Про державний контроль за використанням та охороною земель" визначає поняття самовільне зайняття земельної ділянки - будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними.
Досудовим розслідуванням встановлено, що на земельні ділянки із кадастровими номерами 68206830000:01:003:0050, 6820683000:01:003:0047 та 6820683000:01:003:0132, які розташовані в межах Пам'ятки археології місцевого значення «Городище, VIII-VII ст. до н.е., скіфський період», Департаментом інформаційної діяльності, культури, національностей та релігії не погоджувались проекти землеустрою щодо відведення вказаних ділянок з числа історично-культурного призначення приватну власність, а також не погоджувалась зміна цільового використання зазначених земельних ділянок, що підтверджується листом №02-666/2024 від 10.05.2024.
При цьому, проведено огляд веб-ресурсів, що знаходяться за посиланнями « ІНФОРМАЦІЯ_3 » та « ІНФОРМАЦІЯ_4 », та відповідно до відомостей з публічної кадастрової карти, що знаходиться за посиланням « ІНФОРМАЦІЯ_4 », відповідають таким, що накладаються на територію Пам'ятки археології місцевого значення «Городище, VIII-VII ст. до н.е., скіфський період».
Відповідно до листа з ІНФОРМАЦІЯ_5 № 82989-2025 від 20.05.2025 земельна ділянка за кадастровим номером 6820683000:01:003:0132 на праві приватної власності належить
ОСОБА_5 , Відповідно до листа з ІНФОРМАЦІЯ_5 № 82453-2025 від 19.05.2025 земельна ділянка за кадастровим номером 68206830000:01:003:0050 на праві приватної власності належить ОСОБА_6 .
Згідно, листа з ІНФОРМАЦІЯ_5 № 82450-2025 від 19.05.2025 земельна ділянка за кадастровим номером 6820683000:01:003:0047 на праві приватної власності належить ОСОБА_7
Так, в ході досудового розслідування виникла необхідність у тимчасовому доступі до речей і документів, які знаходяться у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 , з метою отримання належним чином завірених копій документів, а саме: поземельних книг, електронних документів (обмінних файлів) та документації із землеустрою на земельні ділянки за кадастровими номерами 68206830000:01:003:0050, 6820683000:01:003:0047 та 6820683000:01:003:0132.
Зазначені документи необхідні для встановлення суттєвих обставин вчинення кримінального правопорушення, що в подальшому буде використовуватись в якості речових доказів.
Разом з тим, без отримання дозволу на тимчасовий доступ до документів не можливе проведення оглядів, та інших процесуальних дій у вказаному кримінальному провадженні, а долучення їх копій чи оригіналів шляхом направлення інформаційних запитів з огляду на тяжкість злочинів за ознаками яких відкриті кримінальні провадження, строки надання відповідей володільцями інформації, можуть призвести до знищення чи несанкціонованого внесення змін до оригіналів документів особами, які мають до них доступ та, які можуть бути причетними до вчинення злочинів.
Слід звернути увагу на той факт, що здійснення зазначеного заходу забезпечення кримінального провадження, не призведе до зупинення роботи володільця документів та інформації та будь-які негативні ризики за результатами проведення вказаної слідчої дії відсутні в тому числі матеріальна шкоди.
Враховуючи викладене, а також те, що вказані документи перебувають у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 , та при повідомленні вказаних посадових осіб вказаної установи про розгляд даного клопотання можуть існувати ризики знищення або ж несанкціонованого корегування вказаних документів і відомостей, тому вважаю провести судовий розгляд без участі представників вказаної установи.
Зазначені документи, відомості та слідчі дії мають суттєве значення встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, так як в ході досудового розслідування необхідно ознайомитися з ними, оглянути їх, перевірити їх достовірність та автентичність, і призначити за копіями зазначених документів судові експертизи.
Також слідчий просить проводити розгляд клопотання за відсутності представників осіб у володіння яких знаходяться документи.
Вивчивши надані матеріали, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.
Слідчим наведено підстави, передбачені ч. 2, 5 ст. 163 КПК України, зокрема, що речі та документи, доступ до яких просить надати слідчий, в сукупності з іншими речами та документами кримінального провадження, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні, можуть бути використані як доказ в кримінальному провадженні, існує загроза знищення вказаних документів, тому слідчий суддя розглядає клопотання слідчого без виклику представників осіб, у володінні яких знаходяться документи.
Враховуючи викладене, з метою забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, є всі підстави для надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів, в зв'язку з чим клопотання слідчого підлягає задоволенню, оскільки іншими способами встановити особу, яка вчинила злочин, та довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, неможливо.
Керуючись ст.ст.163, 164 КПК України, слідчий суддя, -
Клопотання - задовольнити.
Надати старшим слідчим відділення розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_8 , ОСОБА_9 , ОСОБА_3 , слідчим відділення розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області, , ОСОБА_10 , ОСОБА_11 , ОСОБА_12 , ОСОБА_13 , начальнику відділення розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_14 , заступнику начальника відділення розслідування злочинів в сфері господарської та службової діяльності СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_15 , слідчому спеціальної поліції СВ Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області ОСОБА_16 , здійснити тимчасовий доступ до речей і документів, які знаходяться у розпорядженні ІНФОРМАЦІЯ_1 , що за адресою: АДРЕСА_1 , з метою отримання належним чином завірених копій документів, а саме: поземельних книг, електронних документів (обмінних файлів) та документації із землеустрою на земельні ділянки за кадастровими номерами кадастровими номерами 68206830000:01:003:0050, 6820683000:01:003:0047 та 6820683000:01:003:0132.
Ухвала діє по 28 липня 2025 року.
Відповідно до ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.
Ухвала оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя Хмельницького
міськрайонного суду ОСОБА_1