Ухвала від 20.06.2025 по справі 686/19096/24

Справа № 686/19096/24

Провадження № 1-кс/686/6273/25

УХВАЛА

20 червня 2025 року м. Хмельницький

Слідчий суддя Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області ОСОБА_1 , за участі секретаря судового засідання ОСОБА_2 розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду в м. Хмельницькому клопотання слідчого відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Хмельницькій області капітана поліції ОСОБА_3 , погодженого з прокурором, про тимчасовий доступ до документів, у кримінальному провадженні № 42024240000000034 від 23.04.2024, за ознаками кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 364, ч. 1 ст. 366 КК України,

ВСТАНОВИВ:

19.06.2025 року слідчий відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого управління ГУНП в Хмельницькій області капітан поліції ОСОБА_3 , звернувся до суду з клопотанням, погодженим процесуальним прокурором у кримінальному провадженні ОСОБА_4 , про тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 .

В обґрунтування даного клопотання слідчим зазначено, що службові особи ІНФОРМАЦІЯ_1 у травні 2020 року зловживаючи владою та службовим становищем, діючи умисно, з метою одержання неправомірної вигоди для ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 , використовуючи службове становище всупереч інтересам служби, забезпечили затвердження проектів землеустрою, відведення та передачу у власність земельних ділянок прощею 2 га кадастровий номер 6825085100:05:012:0518, площею 1,3359 га кадастровий номер 6825085100:05:012:0516 та площею 2 га кадастровий номер 6825085100:05:012:0517 загальною вартістю 1 141,6 тис. грн, які знаходяться на території Олешинської сільської ради Хмельницького району, чим спричинили тяжкі наслідки охоронюваним законом інтересам територіальної громади.

За вказаним фактом прокуратурою Хмельницької області внесено відомості до Єдиного реєстру досудових розслідувань за ознаками злочину, передбаченого ч. 2 ст. 364 КК України, та зареєстровано кримінальне провадження № 42024240000000034, повна правова кваліфікація якого визначається як - зловживання владою або службовим становищем, тобто умисне, з метою одержання будь-якої неправомірної вигоди для самої себе чи іншої фізичної чи юридичної особи використання службовою особою влади чи службового становища всупереч інтересам служби, якщо воно завдало істотної шкоди охоронюваним законом правам, свободам, інтересам окремих громадян або державним чи громадським інтересам, або інтересам юридичних осіб.

Крім того, за даним фактом до Єдиного реєстру досудових розслідувань внесено відомості за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 366 КК України, та зареєстровано кримінальне провадження № 4202440000000035, повна правова кваліфікація якого визначається як - службове підроблення, тобто складання, видача службовою особою завідомо неправдивих офіційних документів, внесення до офіційних документів завідомо неправдивих відомостей, інше підроблення документів.

Постановою процесуального прокурора ОСОБА_8 від 24.04.2024 вказані матеріали досудових розслідувань об'єднані в одне кримінальне провадження № 42024240000000034.

Відповідно до рапорту прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Хмельницької обласної прокуратури ОСОБА_8 від 23.04.2024, за результатами вивчення відомостей, які містяться в Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно, підставою для затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок у власність громадянам України: ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 , прощею 2 га кадастровий номер 6825085100:05:012:0518, площею 1,3359 га кадастровий номер 6825085100:05:012:0516 та площею 2 га кадастровий номер 6825085100:05:012:0517, які знаходяться на території Олешинської сільської ради Хмельницького району, стали витяги з рішення № 8 ХХХІ позачергової сесії VІІ скликання ІНФОРМАЦІЯ_1 від 21.05.2020.

Разом з тим, відповідно до офіційного сайту ІНФОРМАЦІЯ_1 : ІНФОРМАЦІЯ_2 питання передачі у власність земельних ділянок ОСОБА_5 , ОСОБА_6 та ОСОБА_7 не було включено у порядок денний XХXI позачергової сесії VII скликання, також відсутнє у рішенні № 8 ХХХІ позачергової сесії VІІ скликання ІНФОРМАЦІЯ_3 від 21.05.2020 та підтверджується результатами поіменного голосування.

Таким чином, діями службових осіб ІНФОРМАЦІЯ_4 , які призвели до відчуження земель, заподіяно шкоду територіальній громаді у сумі 1 141,6 тис. гривень.

Встановлено, що в проекті землеустрою на земельні ділянки наявний лист заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_9 від 27.01.2020 № 18-22-0:33-202/116-20, який адресований сільському голові ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_10 про те, що «земельна ділянка з кадастровим номером 6825085100:05:012:0501, яка розташована на території Олешинської сільської ради, відноситься до земель бувшої колективної власності».

В той же час, відповідно до листа ІНФОРМАЦІЯ_5 від 05.02.2025, встановлено, що земельна ділянка з кадастровим номером 6825085100:05:012:0501 була зареєстрована в Державному земельному кадастрі згідно технічної документації із землеустрою, яка була виготовлена на підставі рішення № 11 від 09.08.2019 як невитребувана земельна частка (пай) № 10 площею 5,34 га із земель колективної власності бувшого ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 ».

Таким чином, з метою встановлення обставин, що підлягають доказуванню згідно ст. 91 КПК України, здобуття доказів і встановлення фактів, що мають значення для повного швидкого, та неупередженого розслідування даного кримінального провадження відповідно до ст. 2 КПК України, перевірки обґрунтованості правопорушень, виявлених в рапорті прокурора відділу нагляду за додержанням законів органами Бюро економічної безпеки України Хмельницької обласної прокуратури ОСОБА_11 , та прийняття з даного приводу процесуальних рішень, забезпечення ефективного виконання призначеної судової оціночно-земельної експертизи, виникла необхідність у здійсненні тимчасового доступу до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ).

Слідчий в судове засідання не з'явився, проте у клопотанні слідчого міститься прохання про проведення розгляду даного клопотання без його участі, в якому він підтримує подане клопотання та просить його задовольнити. Також слідчий просить проводити розгляд клопотання без виклику представників у володінні яких перебувають документи.

Вивчивши надані матеріали, приходжу до висновку, що клопотання підлягає задоволенню з наступних підстав.

За змістом ст.131 КПК України заходи забезпечення кримінального провадження, різновидом яких є тимчасовий доступ до речей і документів, застосовуються з метою досягнення дієвості цього провадження. Так, відповідно ст.159 КПК України, тимчасовий доступ до речей і документів полягає у наданні стороні кримінального провадження особою, у володінні якої знаходяться такі речі і документи, можливості ознайомитися з ними, зробити їх копії та вилучити їх (здійснити їх виїмку). Тимчасовий доступ до речей і документів здійснюється на підставі ухвали слідчого судді, суду.

Відповідно до ч.5 ст.163 КПК України, слідчий суддя, суд постановляє ухвалу про надання тимчасового доступу до речей і документів, якщо сторона кримінального провадження у своєму клопотанні доведе наявність достатніх підстав вважати, що ці речі або документи: перебувають або можуть перебувати у володінні відповідної фізичної або юридичної особи; самі по собі або в сукупності з іншими речами і документами кримінального провадження, у зв'язку з яким подається клопотання, мають суттєве значення для встановлення важливих обставин у кримінальному провадженні; не становлять собою або не включають речей і документів, які містять охоронювану законом таємницю.

Відповідно до ч.7 ст.163 КПК України слідчий суддя, суд в ухвалі про надання тимчасового доступу до речей і документів може дати розпорядження про надання можливості вилучення речей і документів, якщо сторона кримінального провадження доведе наявність достатніх підстав вважати, що без такого вилучення існує реальна загроза зміни або знищення речей чи документів, або таке вилучення необхідне для досягнення мети отримання доступу до речей і документів. З матеріалів клопотання слідує, що необхідність вилучення оригіналів документів обумовлене потребою проведення судової оціночно-земельної експертизи, крім того, існує загроза знищення вказаних документів, тому, слідчий суддя розглядає клопотання слідчого без виклику представників осіб, у володінні яких знаходяться документи, і вважає, що є підстави для надання розпорядження щодо можливості вилучення оригіналів документів.

Враховуючи викладене, з метою забезпечення швидкого, повного та неупередженого розслідування, є всі підстави для надання дозволу на тимчасовий доступ до речей та документів, в зв'язку з чим клопотання слідчого підлягає задоволенню, оскільки іншими способами встановити особу, яка вчинила злочин, та довести обставини, які передбачається довести за допомогою цих документів, неможливо.

Керуючись ст.ст.163, 164 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання - задовольнити.

Надати старшому слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності СУ ГУНП в Хмельницькій області майору поліції ОСОБА_12 , старшому слідчому відділу розслідування особливо тяжких злочинів СУ ГУНП в Хмельницькій області капітану поліції ОСОБА_3 , слідчому відділу розслідування злочинів у сфері господарської та службової діяльності слідчого відділу Хмельницького РУП ГУНП в Хмельницькій області капітану поліції ОСОБА_13 , іншим слідчим слідчої групи, яким доручено здійснення досудового розслідування у кримінальному провадженні № 42024240000000034 від 24.04.2024, іншим уповноваженим службовим особам за дорученням (постановою про виконання слідчих дій) слідчого, або за його дорученням особі, уповноваженій на здійснення тимчасового доступу на підставі доручення слідчого, тимчасовий доступ до речей і документів, які перебувають у володінні ІНФОРМАЦІЯ_1 ( АДРЕСА_1 ), з можливістю вилучення оригіналів наступних документів (здійснити виїмку):

- лист заступника начальника ІНФОРМАЦІЯ_5 ОСОБА_9 від 27.01.2020 № 18-22-0:33-202/116-20, який адресований сільському голові ІНФОРМАЦІЯ_3 ОСОБА_10 про те, що «земельна ділянка з кадастровим номером 6825085100:05:012:0501, яка розташована на території Олешинської сільської ради, відноситься до земель бувшої колективної власності»;

- довідки ІНФОРМАЦІЯ_3 № 642 від 27.04.2020 про те, що земельна ділянка з кадастровим номером 6825085100:05:012:0501, відповідно до державного акту на право колективної власності серії ХМ від 29.02.2000 перебувала у колективній власності бувшого ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » та не являється земельною часткою (паєм);

- рішення № 11 від 09.08.2019, про яке йдеться в листі № 10-22-0.502-435/2-25 від 05.02.2025, щодо земельної ділянки з кадастровим номером 6825085100:05:012:0501, технічної документації із землеустрою, яка була виготовлена на підставі рішення № 11 від 09.08.2019 щодо невитребуваної земельної частки (пай) № 10 площею 5,34 га із земель колективної власності бувшого ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_6 »;

- проекту землеустрою щодо організації територій земельних часток (паїв) на території ВАТ « ІНФОРМАЦІЯ_7 » з каталогом координат СК-63;

- проектів землеустрою на земельні ділянки із кадастровими номерами 6825085100:05:012:0516, 6825085100:05:012:0517, 6825085100:05:012:0518, 6825085100:05:012:0520, 6825085100:05:012:0523;

- заяв ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7 про надання дозволу на розробку землеустрою земельних ділянок та отримання їх у власність;

- наказів про призначення (звільнення, переміщення) з посади ОСОБА_14 , 1985 р.н. , посадової інструкції станом на 21.05.2020;

- координат поворотних точок меж земельних ділянок в електронному вигляді в системі координат СК-63, обмінні файли, проекти землеустрою щодо встановлення (відновлення) меж земельних ділянок (на місцевості) вартість земельних ділянок: 6825085100:05:012:0516, 6825085100:05:012:0517, 6825085100:05:012:0518, 6825085100:05:012:0520, 6825085100:05:012:0523, які знаходяться на території Олешинської сільської ради Хмельницького району Хмельницької області, інші листи та повідомлення, які стосуються вищевказаних земельних ділянок.

Ухвала діє по 19 серпня 2025 року.

Відповідно до ст.166 КПК України у разі невиконання ухвали про тимчасовий доступ до речей і документів слідчий суддя, суд за клопотанням сторони кримінального провадження, якій надано право на доступ до речей і документів на підставі ухвали, має право постановити ухвалу про дозвіл на проведення обшуку згідно з положеннями цього Кодексу з метою відшукання та вилучення зазначених речей і документів.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя