cправа №947/17829/25
провадження №3/947/2575/25
20 червня 2025 року м.Одеса
Суддя Київського районного суду міста Одеси Щербіна А.В., у присутності секретаря судового засідання Стрельчук М.С.,
розглянувши матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,
за участю: прокурора Зайкова Д.Б., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 ,
14.05.2025 року на адресу суду з Одеського управління Департаменту внутрішньої безпеки надійшов матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
З протоколу про адміністративне правопорушення №45/2025 від 12.05.2025 року зокрема вбачається, що ОСОБА_1 , інспектор взводу №2 роти №3 батальйону №2 полку Управління патрульної поліції в Одеській області Департаменту патрульної поліції, маючи спеціальне звання - рядовий поліції, будучи суб'єктом декларування, в порушення ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, 05.02.2024 подав щорічну декларацію за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
У своїх поясненнях, зазначених у протоколі, ОСОБА_1 зокрема зазначив, що порушив ч.1 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції» не навмисно.
У судовому засідання ОСОБА_1 подав заяву, що вину визнає, зобов'язався в подальшому порушень не вчиняти.
Прокурор, під час судового розгляду, підтвердив наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та просив накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в мінімальному розмірі.
Частина 1 ст.172-6 КУпАП передбачає адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до примітки ст.172-6 КУпАП, суб'єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених ч.ч.2 та 3 цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин 1 та 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Згідно з ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Таким чином, відповідно до п.п.«з» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» (надалі - Закон), поліцейські є особами, уповноваженими на виконання функцій держави та віднесені до суб'єктів на яких поширюється дія Закону, а тому обов'язані виконувати вимоги Закону, у тому числі передбачені у ч.1 ст.45 Закону.
З матеріалів справи вбачається, що відповідно до наказу начальника Департаменту патрульної поліції Національної поліції №634 о/с від 18.03.2022 ОСОБА_1 прийнято на службу інспектором взводу №2 роти №3 батальйону №2 полку, присвоєно спеціальне звання та закріплено спеціальний жетон з індивідуальним номером.
А згідно довідки т.в.о. начальника відділу кадрового забезпечення Управління патрульної поліції в Одеській області ДПП від 10.04.2025 року, ОСОБА_1 з березня 2022 року по теперішній час продовжує обіймати посаду поліцейського.
З 12.10.2023 року набрав чинності Закон України №3384-ІХ «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», яким відновлено обов'язок подання декларацій суб'єктів, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до п.2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», установити, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України «Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану», подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
З наданих до протоколу документів та пояснень особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, судом встановлено, що ОСОБА_1 05.02.2023 року було подано щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2021 рік, тобто після спливу передбаченого законом терміну для подання відповідної декларації.
Таким чином, дослідивши докази по справі, заслухавши особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, прокурора, оцінюючи кожний доказ з точку зору належності, допустимості та достовірності, а сукупність зібраних доказів з точки зору достатності та взаємозв'язку, суддя робить висновок, що ОСОБА_1 , будучи суб'єктом на якого відповідно до п.п.«з» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» поширюється дія цього Закону та особою, яка у 2022-2023 роках не подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин, подав 05.02.2024 року шляхом заповнення на офіційному веб - сайті Національного агентства з питань запобігання корупції щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави та місцевого самоврядування за 2021 рік, чим порушив вимоги ч.1 ст.45, п.2-7 розділу XIII Закону України «Про запобігання корупції», а саме несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП.
В той же час, відповідно до ст.7 КУпАП, ніхто не може бути підданий заходу впливу в зв'язку з адміністративним правопорушенням інакше як на підставах і в порядку, встановлених законом. Провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Згідно з ч.4 ст.38 КУпАП, адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов'язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
З матеріалів справи вбачається, що факт несвоєчасного подання декларації ОСОБА_1 було виявлено Департаментом патрульної поліції 19.02.2024 року та проінформовано Національне агентство з питань запобігання корупції 09.11.2024 року.
Проте протокол про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП відносно ОСОБА_1 було складено лише 12.05.2025 року, тобто після спливу шести місяців з дня виявлення вищевказаного адміністративного правопорушення.
Відповідно до п.7 ч.1 ст.247 КУпАП, провадження в справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у разі закінчення на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.
На підставі викладеного, керуючись ст.ст.7, 38 172-6, 251, 252, 280, 283, 284, 288, 289, 291, 294 Кодексу України про адміністративне правопорушення, суддя
1. ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.
2. Провадження по справі про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , за ч.1 ст.172-6 КУпАП - закрити на підставі п7 ч.1 ст.247 КУпАП.
3. Ця постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
4. Ця постанова може бути оскаржена до Одеського апеляційного суду через Київський районний суд міста Одеси протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя А.В. Щербіна