Ухвала від 15.05.2025 по справі 132/1481/25

132/1481/25

2-а/132/26/25

Ухвала

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

15.05.2025 Суддя Калинівського районного суду Вінницької області Аліменко Ю.О.

розглянувши матеріали позовної заяви ОСОБА_1 до відділу Державного нагляду (контролю) у Вінницькій області, в.о. начальника Відділу Державного нагляду (контролю) у Вінницькій області Гончаренка І.В. про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності та скасування постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу,

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся з позовом до відділу Державного нагляду (контролю) у Вінницькій області, в.о. начальника Відділу Державного нагляду (контролю) у Вінницькій області Гончаренка І.В. про визнання прот

иправним рішення суб'єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності та скасування постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу.

Відповідно до пункту 3 частини 1 статті 4 КАС України, адміністративний суд - суд, до компетенції якого цим Кодексом віднесено розгляд і вирішення адміністративних справ.

Відповідно до ч. 1 ст. 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси.

Водночас, ст. 19 та 20 КАС України розмежовано предметну юрисдикцію між місцевими загальними як адміністративними судами та окружними адміністративними судами.

Пункт 1 ч. 1 ст. 19 КАС України регламентує, що юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема у спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження тощо.

За приписами ч. 1 ст. 20 КАС України передбачено, що місцевим загальним судам як адміністративним судам підсудні:

1) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності;

2) адміністративні справи, пов'язані з виборчим процесом чи процесом референдуму, щодо:

оскарження рішень, дій чи бездіяльності дільничних виборчих комісій, дільничних комісій з референдуму, членів цих комісій;

уточнення списку виборців;

оскарження дій чи бездіяльності суб'єктів у сфері медіа, підприємств, установ, організацій, їх посадових та службових осіб, творчих працівників суб'єктів у сфері медіа, що порушують законодавство про вибори та референдум;

оскарження дій чи бездіяльності кандидата у депутати сільської, селищної ради, кандидатів на посаду сільського, селищного голови, їх довірених осіб;

3) адміністративні справи, пов'язані з перебуванням іноземців та осіб без громадянства на території України, щодо:

примусового повернення в країну походження або третю країну іноземців та осіб без громадянства;

примусового видворення іноземців та осіб без громадянства за межі України;

затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;

продовження строку затримання іноземців або осіб без громадянства з метою їх ідентифікації та (або) забезпечення примусового видворення за межі території України;

затримання іноземців або осіб без громадянства до вирішення питання про визнання їх біженцями або особами, які потребують додаткового захисту в Україні, або особами без громадянства;

затримання іноземців або осіб без громадянства з метою забезпечення їх передачі відповідно до міжнародних договорів України про реадмісію;

4) адміністративні справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності державного виконавця чи іншої посадової особи державної виконавчої служби щодо виконання ними рішень судів у справах, визначених пунктами 1-3 частини першої цієї статті;

5) адміністративні справи щодо оскарження рішень Національної комісії з реабілітації у правовідносинах, що виникли на підставіЗакону України"Про реабілітацію жертв репресій комуністичного тоталітарного режиму 1917-1991 років";

6) адміністративні справи за позовними заявами територіального центру комплектування та соціальної підтримки з приводу тимчасового обмеження громадян України у праві керування транспортним засобом під час мобілізації.

Згідно з ч. 2 ст. 20 КАС України окружним адміністративним судам підсудні всі адміністративні справи, крім визначних частиною першою цієї статті.

Частиною другою статті 9 КАС України встановлено, що суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог.

Відповідно до ст.ст. 159, 160 КАС України при розгляді справи судом за правилами загального позовного провадження учасники справи викладають письмово свої вимоги, заперечення, аргументи, пояснення та міркування щодо предмета спору виключно у заявах по суті справи, визначених цим Кодексом. Заявою по суті справи є позовна заява. У позовній заяві позивач викладає свої вимоги щодо предмета спору та їх обґрунтування.

Згідно з ч. 1 ст.168 КАС України позов пред'являється шляхом подання позовної заяви в суд першої інстанції, де вона реєструється та не пізніше наступного дня передається судді.

Частиною другою статті 171 КАС України визначено, що суддя відкриває провадження в адміністративній справі на підставі позовної заяви, якщо відсутні підстави для залишення позовної заяви без руху, її повернення чи відмови у відкритті провадження у справі.

З вказаних норм Кодексу адміністративного судочинства України випливає, що звернення до адміністративного суду, в тому числі і до місцевих загальних судів як адміністративних судів, має відбуватись виключно шляхом подання позовної заяви, при цьому адміністративний суд може відкрити провадження у справі та розглянути її тільки на підставі поданої позовної заяви, звернення до адміністративного суду та до місцевого загального суду як адміністративного суду зі скаргою не передбачено.

У порушення наведених правових норм ОСОБА_1 звернувся до неналежного місцевого суду як адміністративного суду. Крім того, постанову про застосування адміністративно-господарського штрафу складно на ТОВ «МАПАЯ-ТРАНС», а не на ОСОБА_1 . ОСОБА_1 був лише водієм транспортного засобу, який належить ТОВ «МАПАЯ-ТРАНС».

З наведеного слідує, що позовна заява, подана ОСОБА_1 не підлягає розгляду місцевим загальним судам як адміністративним судам, з огляду на це, провадження у справі не може бути відкрите.

Згідно з ч. 1 п. 1ст. 170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Враховуючи вищевказане, зокрема те, що місцевим загальним судом не передбачено розгляд заяв на дії та бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а саме щодо скасування постанови про накладення адміністративного стягнення на юридичну особу, вважаю за необхідне відмовити у відкритті провадження у справі.

При цьому, роз'яснити ОСОБА_1 , що з позовом до відділу Державного нагляду (контролю) у Вінницькій області, в.о. начальника Відділу Державного нагляду (контролю) у Вінницькій області Гончаренка І.В. про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності та скасування постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу має звертатися безпосередньо ТОВ «МАПАЯ-ТРАНС», оскільки на останнього було винесено постанову та накладено адміністративно-господарський штраф.

Керуючись ст.ст. 2, 4, 5, 160, 161, 168, 171 КАС України, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Відмовити у відкритті провадження у справі за позовною заявою ОСОБА_1 до відділу Державного нагляду (контролю) у Вінницькій області, в.о. начальника Відділу Державного нагляду (контролю) у Вінницькій області Гончаренка І.В. про визнання протиправним рішення суб'єкта владних повноважень у справі про притягнення до адміністративної відповідальності та скасування постанови про накладення адміністративно-господарського штрафу.

Апеляційну скаргу може бути подано протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення копії ухвали до Вінницького апеляційного суду.

Суддя: