Справа № 128/1457/25
19.06.2025 м. Вінниця
Суддя Вінницького районного суду Вінницької області Шевчук Л.П., вивчивши адміністративний матеріал, що надійшов із Відділу поліції №3 Вінгницького РУП ГУНП у Вінницькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , мешканця АДРЕСА_1 ,
за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 126 КУпАП, -
До Вінницького районного суду Вінницької області надійшли адміністративні матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КпАП України.
Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення серія ЕПР1 №304159 від 18.04.2025 ОСОБА_1 18.04.2025 об 11-20 год. в с. Агрономічне Вінницького району Вінницької області по вул. Гніванське шосе, 7, керував автомобілем «Mitsubishi Galant», д.н.з. НОМЕР_1 , будучи позбавленим права керування, чим порушив п. 2.1.а ПДР, за що передбачена відповідальність за ч. 5 ст. 126 КУпАП.
Відповідно до ст. 278 КУпАП, орган (посадова особа) при підготовці до розгляду справи про адміністративне правопорушення вирішує такі питання: 1) чи належить до його компетенції розгляд даної справи; 2) чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення; 3) чи сповіщено осіб, які беруть участь у розгляді справи, про часі місце її розгляду; 4) чи витребувано необхідні додаткові матеріали; 5) чи підлягають задоволенню клопотання особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілого, їх законних представників і адвоката.
Протокол про адміністративне правопорушення повинен відповідати вимогам статті 256 КУпАП та Інструкції з оформлення матеріалів про адміністративні правопорушення в органах поліції, затвердженої наказом МВС 06.11.2015 № 1376, зареєстрованої в МЮ України 01.12.2015 за № 1496/27941.
Згідно з ч. 1 ст. 256 КУпАП, у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності (у разі її виявлення); місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи. Якщо правопорушенням заподіяно матеріальну шкоду, про це також зазначається в протоколі.
На підтвердження факту повторного протягом року керування ОСОБА_1 транспортним засобом, будучи позбавленим права керування транспортними засобами, до матеріалів справи долучено постанову серії ЕПР1 №281088 від 25.03.2025, відповідно до якої ОСОБА_1 05.03.2025, будучи тимчасово обмеженим у праві керування транспортними засобами, керував таким і його дії було кваліфіковано за ч. 3 ст. 126 КУпАП. Проте, у даній постанові не міститься прийнятого рішення. Тобто, чи визнаний ОСОБА_1 винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 126 КУпАП, чи ні.
Окрім того, дана постанова винесена працівником поліції, тоді як, відповідно до ч. 1 ст. 221 КУпАП судді районних, районних у місті, міських чи міськрайонних судів розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені частинами третьою і п'ятою статті 126 КУпАП.
Отже, в даному випадку дії ОСОБА_1 автором протоколу кваліфіковано як повторність, однак, відповідних доказів тому, яким може бути лише відповідна постанова суду про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 3 ст. 126 КУпАП, що набула законної сили, не долучено.
Самостійно перекваліфікувати дії особи, відносно якої складено протокол про адміністративне правопорушення, суд, відповідно до норм КУпАП, позбавлений права.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, обов'язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що за таких обставин, адміністративний матеріал не може бути розглянуто без належного усунення порушення, допущеного при його складанні та направленні до суду, оскільки за наслідками таких встановлених недоліків немає можливості повно, всебічно та об'єктивно розглянути дану справу.
Тому суд, у відповідності до положень ст.ст. 256, 278 КУпАП, вважає за необхідне даний адміністративний матеріал повернути для належного оформлення.
Керуючись ст. ст. 256, 278 КУпАП, суддя, -
Адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 КпАП України, повернути до Відділу поліції №3 Вінницького РУП ГУНП у Вінницькій області для належного оформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Л.П. Шевчук