Справа № 359/5551/25
Провадження № 3/359/2591/2025
Бориспільський міськрайонний суд Київської області
17 червня 2025 року м. Бориспіль
Суддя Бориспільського міськрайонного суду Київської області Кабанячий Ю.В., за участі особи яка притягається до адміністративної відповідальності, розглянувши адміністративні матеріали, що надійшли від батальйону патрульної поліції в місті Бориспіль НПУ ДПП УПП у Київській області, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , за ч.1 ст. 122-2 КУпАП, ч. 1 ст. 130 КУпАП та ст. 173 КУпАП,
В провадженні Бориспільського міськрайонного суду Київської області знаходяться адміністративні матеріали відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 122-2 КУпАП (359/5552/25, 3/359/2592/2025), ч.1 ст. 130 КУпАП (359/5551/25, 3/359/2591/2025), ст. 173 КУпАП (359/5553/25, 3/359/2593/2025).
Відповідно до протоколу серії ЕПР1 №325653, 10.05.2025 о 00 год. 08 хв. в м. Борисполі, Київської обл., по вул. Яцютівка 32, водій ОСОБА_1 керуючи транспортним засобом VOLKSWAGEN PASSAT д.н.з. НОМЕР_2 , не виконав вимогу поліцейського про зупинку транспортного засобу, завчасно подану за допомогою увімкненого проблискового маячка червоного, синього кольору та спеціального звукового сигналу, не зупинився. Був зупинений шляхом переслідування на службовому автомобілі. Своїми діями ОСОБА_1 порушив вимоги п. 2.4 ПДР, за що передбачена відповідальність за ч. 1 ст. 122-2 КУпАП.
Корім того, 10.05.2025 о 00 год. 08 хв. в м. Борисполі, Київської обл., по вул. Яцютівка 32, водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом VOLKSWAGEN PASSAT д.н.з. НОМЕР_2 , з явними ознаками алкогольного сп'яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення координації рухів, порушення мови. Від проходження огляду на стан сп'яніння у встановленому законом порядку водій відмовився, чим порушив п. 2.5 ПДР України, в зв'язку з чим його дії кваліфіковані за ч.1 ст.130 КУпАП.
10.05.2025 о 00 год. 08 хв. в м. Борисполі, Київської обл., по вул. Яцютівка 32, гр. ОСОБА_1 , перебуваючи в стані алкогольного сп'яніння в громадському місці, вчинив хуліганські дії, а саме висловлювався нецензурною лайкою в бік лейтенанта поліції гринюка В.О.та ніяк не реагував а на його зауваження про припинення своїх дій, в наслідок чого порушив громадський порядок та спокій громадян, відповідальність за, що передбачена ст. 173 КУпАП.
Враховуючи той факт, що вказані матеріали складені у відношенні однієї особи та знаходяться у провадженні одного органу, уповноваженого на їх розгляд, суд, зважаючи на вимоги ст. 36 КУпАП, вважає, що справи слід об'єднати в одне провадження з метою повного, всебічного та об'єктивного їх розгляду та присвоїти єдиний унікальний номер провадження - 359/5551/25, 3/359/2591/2025.
В судовому засіданні та клопотанні про закриття провадження у справах, ОСОБА_1 зазначає, що він категорично не визнає факт керування транспортним засобом у час та у місці зазначеному в протоколі про адміністративне правопорушення серії ЕПР1 №325647. Інспектор поліції підійшов до автомобіля VOLKSWAGEN PASSAT д.н.з. НОМЕР_2 , та виявив, що на пасажирському сидінні перебувала спляча особа, яку в подальшому було встановлено як ОСОБА_1 , що не є прямим підтвердженням перебування його за кермом.
Оскільки він не визнає факту керування вищезазначеним транспортним засобом, то відповідно і не визнає вчинення ним адміністративного правопорушення передбаченого ч. 1 ст. 122-2 КУпАП, тобто невиконання ним вимог про зупинку транспортного засобу.
Також, ОСОБА_1 в своїх поясненнях зазначає, що в його діях відсутній склад адміністративного правопорушення передбаченого ст. 173 КУпАП, оскільки 10.05.2025, між ним та працівниками поліції виникла суперечка через незаконне застосування до нього адміністративного затримання без складання протоколу про затримання, всупереч ст. 261 КУпАП. Крім того, повідомив, що з працівниками поліції у нього давнє непорозуміння, тому вони вели себе відносно нього зухвало та упереджено.
Дослідивши пояснення особи яка притягається до адміністративної відповідальності та матеріали справи, суд прийшов до наступних висновків.
Постановою «Про Правила дорожнього руху» від 10 жовтня 2001 № 1306 зазначалося, що водієві забороняється: керувати транспортним засобом у стані алкогольного сп'яніння або перебуваючи під впливом наркотичних чи токсичних речовин та передавати керування транспортним засобом особам, які перебувають у стані алкогольного сп'яніння, під впливом наркотичних чи токсичних речовин, у хворобливому стані, у стані стомлення або під впливом лікарських препаратів, що знижують швидкість реакції і увагу. Водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Проведення огляду на стан сп'яніння в закладах охорони здоров'я i оформлення його результатів визначено наказом МВС України від 09 листопада 2015 №1452/735 про затвердження Інструкції про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, зареєстрованої в МЮУ 11 листопада 2015 №1413/27858.
Відповідно п.2.5. II Постанови КМУ України «Про правила дорожнього руху» № 1306 від 10.10.2001, водій повинен на вимогу працівника міліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп'яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.
Огляду на стан сп'яніння підлягають водії транспортних засобів щодо яких в уповноваженої особи поліції є підстави вважати, що вони перебувають у стані сп'яніння згідно з ознаками такого стану.
Ознаками алкогольного сп'яніння є: а) запах алкоголю з порожнини рота; б) порушення координації рухів; в) порушення мови; г) виражене тремтіння пальців рук; ґ) різка зміна забарвлення шкірного покриву обличчя; д) поведінка, що не відповідає обстановці.
Згідно ЗУ «Про дорожній рух» від 30.06.1993 передбачає, що учасники дорожнього руху зобов'язані: знати і неухильно дотримувати вимог цього Закону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху; створювати безпечні умови для дорожнього руху, виконувати розпорядження органів державного нагляду та контролю щодо дотримання законодавства про дорожній рух; виконувати розпорядження поліцейського, що даються в межах їх компетенції, передбаченої чинним законодавством, Правилами дорожнього руху та іншими нормативними актами; не допускати випадків керування транспортним засобом у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також не передавати керування транспортним засобом особі, яка перебуває в такому стані або під впливом таких препаратів.
У рішенні по справі «О'Голлоран та Франціс проти Сполученого королівства» від 29 червня 2007 року Європейський суд з прав людини у складі його Великої палати постановив, що будь-яка особа, яка володіє чи керує автомобілем, підпадає під дію спеціальних правил, оскільки володіння та використання автомобілів є таким, що потенційно може завадити серйозної шкоди. Ті, хто реалізували своє право володіти автомобілем та їздити на них, тим самим погодилися нести певну відповідальність та виконувати додаткові обов'язки у правовому полі.
Відповідно ч.2 ст. 266 КУпАП огляд водія (судноводія) на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов'язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
Ч. 1 ст.122-2 КУпАП визначає відповідальність за невиконання водіями вимог про зупинку транспортного засобу.
Диспозиція ст. 173 КУпАП передбачає відповідальність за дрібне хуліганство, а саме нецензурна лайка в громадських місцях, образливе чіпляння до громадян та інші подібні дії, що порушують громадський порядок та спокій громадян.
Ознайомившись з матеріалами про адміністративні правопорушення встановлено, що вина ОСОБА_1 підтверджується даними, що містяться в протоколах про адміністративні правопорушення серії ЕПР1 №325647, серії ЕПР1 №325653, серії ВАВ №749934; направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції; довідкою про отримання ОСОБА_1 посвідчення водія на право керування транспортними засобами; довідкою про відсутність повторності вчинення адміністративного правопорушення ОСОБА_1 за ст. 130 КУпАП; протоколом серії АА №205571 про адміністративне затримання від 10.05.2025; даними відеозапису з боді-камер поліцейських, на яких зафіксовані обставини правопорушення (а.с.9).
При дослідженні в судовому засіданні відеозапису наданого працівниками поліції було встановлено, що він є безперервним і триває близько чотирьох годин. Відеокамери зафіксували рух транспортного засобу VOLKSWAGEN PASSAT д.н.з. НОМЕР_2 . Даний автомобіль переслідувався працівниками поліції на службовому автомобілі із увімкненими проблисковими маячками червоного та синього кольору та на вимогу поліцейських водій даного транспортного засобу не зупинився, а намагався уникнути переслідування та заїхав до прибудинкової ділянки багатоквартирного будинку де і зупинився.
В подальшому, ОСОБА_1 зачинився в салоні транспортного засобу VOLKSWAGEN PASSAT д.н.з. НОМЕР_2 , перебуваючи на передньому пасажирському сидінні. Пізніше він розповідав поліцейським, що не керував транспортним засобом, але пояснити працівникам поліції хто саме був за кермом його автомобіля, він не зміг. Біля транспортного засобу в якому він перебував окрім нього не перебувало сторонніх осіб, що ставить під сумнів його твердження, що не він не керував вищезазначеним автомобілем.
З відеозапису вбачається, що ОСОБА_1 провокував працівників поліції обливаючи їх водою при цьому виражався нецензурною лайкою в громадському місці, в присутності сторонніх осіб. Зафіксовано нечітку мову та ходу ОСОБА_1 .
Ту обставину, що ОСОБА_1 не визнає своєї вини у вчиненні даного правопорушення, суддя оцінює критично та вважає це способом захисту від складених відносно нього адміністративного протоколу, з метою уникнення адміністративної відповідальності, так як його показання в цій частині повністю спростовуються дослідженими судом доказами, які не викликають сумнів у суду та підтверджують його вину і не відповідають встановленим судом фактичним обставинам справи.
Диспозиція ч. 1 ст.130 КУпАП ткож передбачає відмову особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп'яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
У зв'язку з цим суд приходить до висновку про порушення ОСОБА_1 зазначених в протоколах про адміністративні правопорушення вимог ПДР, а саме п.п 2.5, 2.4 ПДР, що свідчить про скоєння ним адміністративних правопорушень, передбачених ч.1 ст.122-2 КУпАП, ч.1 ст.130 КУпАП.
Також дії ОСОБА_1 кваліфіковано за ст. 173 КУпАП вірно, як дрібне хуліганство, тобто дії, що порушують громадський порядок і спокій громадян. Дані обставини повно зафіксовані на відеозаписах боді-камер поліцейських.
Відповідно до ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.
Системний аналіз та юридичний зміст положень ч. 2 ст. 61 Конституції України свідчить про те, що в основу притягнення до юридичної відповідальності має бути покладений конкретний склад правопорушення, яке скоїла особа. Відмінність у складі правопорушення (як в цілому, так і в конкретних його елементах) дає підстави для притягнення особи до різних видів юридичної відповідальності. Також, юридична відповідальність встановлюється за скоєння конкретного правопорушення конкретною особою, тобто вона має індивідуальний характер і характеризується, зокрема наявністю системи покарань та стягнень, можливістю призначення більш м'якого покарання та звільнення від нього тощо. Цей принцип забезпечується можливістю застосування виду юридичної відповідальності в залежності від ступеня суспільної небезпечності скоєного правопорушення. При цьому, принцип індивідуалізації відповідальності знаходить також свій вираз в тому, що при призначенні покарання (стягнення) мають враховуватися всі особливості та обставини справи, характер правопорушення, ступінь здійснення винною особою протиправного наміру, ступінь вини, властиві їй індивідуальні риси, спосіб життя, мотиви скоєння правопорушення і інше.
Обставини, що пом'якшують чи обтяжують відповідальність, не встановлено.
Підстав, що виключають адміністративну відповідальність згідно ст. 17 КУпАП, у справі не встановлено. Терміни притягнення до адміністративної відповідальності не збігли.
Відповідно достатті 24 КУпАП стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України.
Відповідно до статті 23 КУпАП адміністративне стягнення є мірою відповідальності і застосовується з метою виховання особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, в дусі додержання законів України, поваги до правил співжиття, а також запобігання вчиненню нових правопорушень як самим правопорушником, так і іншими особами.
На підставі статті ст. 33 КУпАП при накладенні стягнення враховується характер вчиненого правопорушення, особа правопорушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність.
Відповідно до вимог ст. 30 КУпАП позбавлення права керування транспортними засобами застосовується за грубе або систематичне порушення порядку користування цим правом, що й було встановлено по справі.
Враховуючи характер скоєного, особу правопорушника, матеріали справи, вимоги ст.36 КУпАП, суддя дійшов висновку, що на правопорушника має бути накладено стягнення у виді штрафу в розмірі одніє ттисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік в межах санкції статті, за якою він притягується до відповідальності.
Крім того, відповідно до ст. 40-1 КУпАП, ч. 5 ст. 4 Закону України "Про судовий збір" слід стягнути з правопорушника, на якого накладено адміністративне стягнення, судовий збір в розмірі 605,60 грн.
На підставі наведеного, керуючись ст. 36, ч.5 ст. 126, ч.1 ст.130 КУпАП , ч. 5 ст. 4 ЗУ «Про судовий збір», суддя
Об'єднати справи про адміністративні правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч.1 ст. 122-2 КУпАП (359/5552/25, 3/359/2592/2025), ч.1 ст. 130 КУпАП (359/5551/25, 3/359/2591/2025), ст. 173 КУпАП (359/5553/25, 3/359/2593/2025) та присвоїти адміністративній справі єдиний унікальний номер справа 359/5551/25, провадження 3/359/2591/2025.
Визнати ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , виним та накласти стягнення:
- за ч. 1 ст. 122-2 КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 9 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 153 (сто п'ятдесят три) гривні;
- за ст. 173 накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 7 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 119 (сто дев'ятнадцять) гривень;
- за ч. 1 ст. 130 КУпАП накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень, з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 (один) рік;
На підставі ст. 36 КУпАП остаточно накласти на ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 1000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 17000 (сімнадцять тисяч) гривень з перерахуванням суми штрафу в дохід держави на розрахунковий рахунок UA488999980313030149000010001; отримувач - ГУК у Київ.обл./м.Київ/21081300; код отримувача (ЄДРПОУ)37955989; банк отримувача - Казначейство України; код банку МФО899998; код класифікації доходів бюджету21081300, з позбавленням права керування транспортними засобами на 1 рік.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_1 , судовий збір в розмірі 605,60 грн. на користь державного бюджету України за наступними реквізитами: отримувач коштів ГУК/Бориспіль/22030106; код отримувача (код за ЄДРПОУ) 37993783; банк отримувача Казначейство України (ЕАП); рахунок отримувача UA908999980313111256000026001;кодкласифікації доходів бюджету22030106.
Штраф має бути сплачений не пізніш як через 15 днів з дня вручення постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження або опротестування такої постанови-не пізніш як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги або протесту прокурора без задоволення.
Відповідно до ст. 308 КУпАП у разі несплати штрафу у строк постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби. У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, а також витрати на облік вчиненого правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду через Бориспільський міськрайонний суд протягом десяти днів з дня її винесення.
Постанова суду у справі про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку оскарження цієї постанови і може бути пред'явлена до виконання протягом трьох місяців з дня набрання нею законної сили.
Суддя Ю.В. Кабанячий
Постанова суду набрала законної сили ___________________.