Справа № 157/330/25
Провадження №3/157/543/25
19 червня 2025 року місто Камінь-Каширський
Суддя Камінь-Каширського районного суду Волинської області Антонюк О.В., з участю потерпілої ОСОБА_1 , розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, що надійшла від Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області, щодо
ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , українця, громадянина України, жителя АДРЕСА_1 , не працевлаштований, постановою судді Камінь-Каширського районного суду Волинської області від 15 липня 2024 року притягнутий до адміністративної відповідальності за ч. 2 ст. 173-2 КпАП України у виді штрафу у розмірі 510 гривень,
за ч. 3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КпАП України),
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення серії ВАД № 596695 від 09 лютого 2025 року зазначається, що ОСОБА_2 , який протягом року був притягнутий до адміністративної відповідальності за вчинення домашнього насильства, о 10 год 10 хв 09 лютого 2025 року вчинив домашнє насильство психологічного характеру, а саме: кричав, ображав нецензурною лайкою, висловлював погрози щодо своєї співмешканки ОСОБА_1 , чим міг завдати шкоди психічному і фізичному здоров'ю ОСОБА_1 , чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 3 ст. 173-2 КпАП України.
В ході вжиття судом неодноразово заходів щодо повідомлення ОСОБА_2 про дату, час та місце розгляду справи встановлено, що ОСОБА_2 проходить військову службу у Збройних Силах України.
Потерпіла ОСОБА_1 у судовому засіданні пояснила, що ОСОБА_2 неодноразово вчиняв щодо неї домашнє насильство, на тепершній час є військовослужбовцем Збройних Сил України, однак періодично їй телефонує і погрожує.
Відповідності до ст. 9 КпАП України адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Згідно з диспозицією ст. 173-2 КпАП України вчинення домашнього насильства - це умисне вчинення будь-яких діянь (дій або бездіяльності) фізичного, психологічного чи економічного характеру (застосування насильства, що не спричинило тілесних ушкоджень, погрози, образи чи переслідування, позбавлення житла, їжі, одягу, іншого майна або коштів, на які потерпілий має передбачене законом право, тощо), внаслідок чого була завдана шкода фізичному або психічному здоров'ю потерпілого.
Пунктом 3 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про запобігання та протидію домашньому насильству» домашнє насильство - діяння (дії або бездіяльність) фізичного, сексуального, психологічного або економічного насильства, що вчиняються в сім'ї чи в межах місця проживання або між родичами, або між колишнім чи теперішнім подружжям, або між іншими особами, які спільно проживають (проживали) однією сім'єю, але не перебувають (не перебували) у родинних відносинах чи у шлюбі між собою, незалежно від того, чи проживає (проживала) особа, яка вчинила домашнє насильство, у тому самому місці, що й постраждала особа, а також погрози вчинення таких діянь;
Згідно з п. 14 ст. 1 цього Закону, психологічне насильство - форма домашнього насильства, що включає словесні образи, погрози, у тому числі щодо третіх осіб, приниження, переслідування, залякування, інші діяння, спрямовані на обмеження волевиявлення особи, контроль у репродуктивній сфері, якщо такі дії або бездіяльність викликали у постраждалої особи побоювання за свою безпеку чи безпеку третіх осіб, спричинили емоційну невпевненість, нездатність захистити себе або завдали шкоди психічному здоров'ю особи.
Об'єктивна сторона правопорушення, передбаченого ст. 173-2 КпАП України передбачає, поряд з іншим, існування обов'язкової ознаки - настання фізичної та психологічної шкоди , яка була чи могла бути завдана потерпілому.
Виходячи з системного аналізу положень ст. ст. 254-259 Глави 19 КпАП України, законною підставою для розгляду справи про адміністративне правопорушення є складений відносно особи, яка вчинила адміністративне правопорушення, у встановленому порядку з дотриманням вимог закону протокол про адміністративне правопорушення.
У протоколі про адміністративне правопорушення, відповідно до вимог ст. 256 КпАП України, зазначаються: дата і місце його складання, посада, прізвище, ім'я по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості необхідні для вирішення справи.
У протоколі про адміністративне правопорушення серії ВАД № 596695 від 09 лютого 2025 року щодо ОСОБА_2 відсутні відомості щодо заподіяння фізичної чи психічної шкоди потерпілій ОСОБА_1 .
Крім того, постановою судді від 21 квітня 2025 року зазначений протокол про адміністративне правопорушення повертався до Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області для належного оформлення, зокрема, через невідповідність обвинувачення, вказаного у протоколі про адміністративне правопорушення, диспозиції ч. 3 ст. 173-2 КпАП України, та не зазначення місця вчинення адміністративного правопорушення.
Однак, зазначені недоліки протоколу про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 усунуті не були, матеріали справи про адміністративне правопорушення повторно передані до суду для розгляду та додано лише рапорт поліцейського СРПП Камінь-Каширського РВП ГУНП у Волинській області Осипчука Т., який не містить ні дати, ні реєстраційного номеру такого рапорту, в якому зазначено, що під час доопрацювання вищевказаної справи, новий протокол не складався, оскільки ОСОБА_2 згідно проходить військову службу в лавах НГУ.
Суд не вправі самостійно змінювати фабулу, викладену у протоколі про адміністративне правопорушення, яка, по суті, становить виклад обвинувачення у вчиненні певного правопорушення, що має доводитися в суді, а не судом.
Формулюючи обвинувачення щодо особи, суд неминуче перебиратиме на себе функції обвинувача, позбавляючись статусу незалежного органу правосуддя, що є порушенням ст. 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
З урахуванням вищезазначеного, суд дійшов висновку, що провадження у справі щодо ОСОБА_2 за ч. 3 ст. 173-2 КпАП України належить закрити на підставі п. 1 ст. 247 КпАП України у зв'язку з відсутністю в його діях складу цього адміністративного правопорушення.
Керуючись ч. 3 ст. 173-2, ст. 38, п. 1 ч. 1 ст. 284 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 на підставі п. 1 ст. 247 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити у зв'язку з відсутністю в його діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 173-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Волинського апеляційного суду через Камінь-Каширський районний суд Волинської області протягом десяти днів з дня її винесення.
Суддя: О.В. Антонюк