18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua
10 червня 2025 року м. Черкаси Справа № 925/208/25
Господарський суд Черкаської області в складі головуючого судді Чевгуза О.В., з секретарем судового засідання Брус Л.П., за участю представників сторін:
від позивач: Михальченко А.В. - самопредставництво,
від відповідача: Войцеховський М.Ю. - адвокат (бере участь в режимі відеоконференції),
від третьої особи: не з'явився,
від прокурора: Бутар В.С. - заступник начальника відділу Черкаської обласної прокуратури,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні Господарського суду Черкаської області у місті Черкаси справу
за позовом Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького
до Комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради
за участю третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні позивача: Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області
за участю Заступника керівника Черкаської обласної прокуратури
про стягнення 1 566 915,48 грн,
Черкаський національний університет імені Богдана Хмельницького (Університет) (бульв. Шевченка, 81, м. Черкаси, 18031, код ЄДРПОУ 02125622) звернувся до Господарського суду Черкаської області з позовом до Комунального підприємства теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради (вул. Остафія Дашковича, 62, м. Черкаси, 18001, код ЄДРПОУ 02082522) про стягнення 473 766,74 грн за договором від 05.11.2021 № 78 (З ОС. РАХ № 785, № 786) та 1 093 148,74 грн за договором від 04.03.2022 № 78 (З ОС. РАХ № 785, № 786), всього - 1 566 915, 48 грн зайво сплачених коштів з оплати теплової енергії у результаті застосування необґрунтованих тарифів.
Судові витрати позивач також просить стягнути з відповідача на свою користь.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що за результатами проведення у травні 2024 року Управлінням Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області (Управління) ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького за період 01.01.2021 по 31.12.2023 (акт № 262303-30/04 від 21.05.2024) йому стало відомо про порушення свого права, а саме про невірне застосування відповідачем тарифу на оплату послуг, що призвело до оплати позивачем завищеної вартості послуг відповідача з постачання теплової енергії за період з 04.10.2021 по 30.09.2022 в загальній сумі 1 566 915,48 грн, зокрема: за період жовтень-грудень 2021 року по договору від 05.11.2021 на суму 473 766,74 грн та січень-вересень 2022 року по договору від 04.03.2022 на суму 1 093 148,74 грн.
Позивач вказує на те, що відповідач у спірний період застосував тарифи (економічно обґрунтовані) до послуг з постачання теплової енергії для потреб гуртожитків, тоді як згідно з рішеннями Виконавчого комітету Черкаської міської ради такі тарифи заборонено застосовувати до населення, оскільки до застосування підлягали менші тарифи, установлені в кінці попереднього опалювального періоду 2020-2021 років.
Ухвалою від 07.03.2025 Господарський суд Черкаської області прийняв позовну заяву для розгляду та відкрив провадження у справі, справу постановив розглядати за правилами загального позовного провадження; підготовче засідання призначено на 10.04.2025.
24 березня 2025 року від відповідача надійшов відзив на позовну заяву. Відповідач у задоволенні позовних вимог просить відмовити повністю, обґрунтовуючи тим, що сторони узгодили конкретні тарифи (економічно обґрунтовані), які будуть застосовані до послуг відповідача з постачання теплової енергії, підстави застосовувати знижені тарифи за спірний період - відсутні, вимоги позивача суперечать нормам ч. 3 ст. 632 Цивільного кодексу України (ЦК України). Зазначає відповідач, що й розмір переплати визначений безпідставно та необґрунтовано. Заявив про понесення витрат на професійну правничу допомогу та зробив заяву на виконання вимог ч. 8 ст. 129 та ч. 1 ст. 221 Господарського процесуального кодексу України (ГПК України).
03 квітня 2025 року від відповідача надійшло клопотання про долучення доказів. Відповідач просить визнати поважними причини несвоєчасного подання ним листа Виконавчого комітету Черкаської міської ради від 27.03.2025 № 6040/8658-01-18 та долучити вказаний лист до матеріалів справи. Лист отриманий ним 02.04.2025 у відповідь на звернення з проханням повідомити, чи мав право відповідач на відшкодування різниці в тарифах, застосованих під час постачання теплової енергії на користь позивача для потреб службових житлових приміщень (гуртожитків). Відповідно - відповідач не міг подати доказ разом із відзивом на позовну заяву 24.03.2025, про що зазначено у відзиві.
07 квітня 2025 року від Заступника керівника Черкаської обласної прокуратури надійшла заява про вступ у справу в порядку ст. 53 ГПК України. Обґрунтовуючи заяву прокурор зазначає, що спір між сторонами виник з приводу договору теплопостачання, укладеного державним навчальним закладом та оплата за яким здійснювалась за рахунок бюджетних коштів.
Згідно з Статутом Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького Університет є закладом вищої освіти державної форми власності, який належить до сфери управління Міністерства освіти і науки України. Університет включено до Реєстру неприбуткових установ та організацій.
Міністерство освіти і науки України реалізує права та обов'язки уповноваженого Кабінетом Міністрів України органу стосовно Університету, як центральний орган виконавчої влади у сфері освіти і науки у підпорядкуванні та сфері управління якого перебуває Університет. Міністерство здійснює контроль за фінансово-господарською діяльністю Університету (розділ ІІІ).
Відповідно до п. 9 розділу X джерелами формування матеріально-технічної бази Університету є кошти, отримані з Державного бюджету України. Університет є неприбутковою установою, не має на меті отримання прибутку (п. 17 вказаного розділу).
Отже, оскільки власником майна є Держава і від її імені Міністерство освіти і науки України контролює діяльність цього закладу, а також як головний розпорядник коштів зобов'язане контролювати виконання державного бюджету, зокрема законність та ефективність використання закладом коштів цього бюджету за договорами про закупівлю товарів.
Водночас, згідно п. 8 Університет є юридичною особою публічного права, яка утворена у формі державної установи, фінансується за рахунок коштів державного бюджету здійснює свою діяльність на засадах неприбутковості і є бюджетною установою. Як наслідок має право самостійно звертатись з відповідними позовними заявами.
Таким чином, враховуючи специфіку фінансування державних закладів, ефективне використання бюджетних коштів вже саме по собі становить суспільний інтерес.
Ні Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області (яким виявлено вказані порушення у ході ревізії), ні Міністерство освіти і науки України, якому підпорядкований позивач, самостійно з вказаним позовом не зверталися. Нездійснення уповноваженим органом захисту порушених інтересів держави і є тим виключним випадком, який відповідно до вимог ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» покладає на органи прокуратури обов'язок взяти на себе субсидіарну роль у здійсненні представництва інтересів держави в суді шляхом вступу у розгляд справи.
За твердженнями прокурора в разі відмови у задоволені позову будуть порушені майнові інтереси держави у сфері освіти та економіки.
Ухвалою від 10.04.2025 суд залучив Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області (вул. Смілянська, 120/1, м. Черкаси, 18000, код ЄДРПОУ 40479560) до участі у справі третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні позивача. Підготовче засідання відкладено на 30.04.2025. Встановлено третій особі строк для подачі пояснень щодо позову або відзиву.
28 квітня 2025 року від третьої особи надійшов відзив на позовну заяву (письмові пояснення по суті спору). Третя особа зазначає, що на виконання п. 4.2.1.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північного офісу Держаудитслужби на І квартал 2024 року, Управлінням проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Університету за період з 01.01.2021 по 31.12.2023, якою встановлено ряд фінансових порушень, що відображені в акті ревізії від 21.05.2024 № 262303-30/04 (акт ревізії). За результатами ревізії на адресу Університету направлено вимоги щодо усунення порушень, виявлених в ході ревізії (лист від 27.05.2024 № 262303-14/2032-2024), пунктом 5 яких від Університету вимагалось «Забезпечити відшкодування комунальним підприємством теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» на користь Університету зайвих виплат на суму 1 566 915,48 грн, здійснених внаслідок завищення вартості наданих комунальних послуг, із врахуванням статей 216-229 Господарського кодексу України, статей 22, 610-625, 1166 Цивільного кодексу України. У разі неможливості забезпечення відшкодування у згаданому порядку розглянути питання щодо відшкодування матеріальної шкоди (збитків) особами, якими допущено порушення відповідно до норм статей 130-136 КЗпП України». Матеріали ревізії передано до Головного Управління Національної поліції в Черкаській області. Згідно з отриманою від Слідчого управління Головного Управління Національної поліції в Черкаській області інформацією, матеріали ревізії долучені до кримінального провадження № 12024250000000263 від 17.07.2024 за ч. 4 ст. 191 Кримінального кодексу України.
Управління позовні вимоги просить задовольнити, розглядати справу без його участі.
29 квітня 2025 року від прокурора надійшли пояснення по суті спору. Прокурор підтримує позовні вимоги в повному обсязі та просить їх задовольнити зокрема з підстав, викладених у позовній заяві та акті ревізії. Зазначає, що фактично постачальником було застосовано тариф «житло», а не той який підлягав для застосування для населення. Кінцевим фактичним споживачем, наданих відповідачем послуг, є здобувачі освіти та працівники Університету. Відповідно застосування для них іншого тарифу, ніж для решти населення міста Черкаси, породжує дискримінацію громадян у залежності від місця їх проживання.
29 квітня 2025 року від позивача надійшла заява про долучення до матеріалів справи доказів: розрахунків вартості проживання студентів, аспірантів та співробітників, які проживають у гуртожитках університету. При цьому позивач зазначає, що кінцева вартість за проживання у гуртожитку залежала і від тарифу, за яким здійснювалось теплопостачання для гуртожитків навчального закладу.
Ухвалою від 30.04.2025 суд задовольнив заяви сторін про долучення доказів до матеріалів справи, долучив надані докази до матеріалів справи; закрив підготовче провадження та призначив справу до судового розгляду по суті у судовому засіданні на 03.06.2025.
У судовому засіданні, що відбулося 03.06.2025 за участю представників сторін та прокурора, прокурор заявила про вступ у справу; представник позивача - не заперечив; представник відповідача - заперечив проти задоволення заяви про вступ прокурора у справу, оскільки відсутні обґрунтування, в чому полягає порушення інтересів держави у даному спорі та законні підстави для звернення; суд протокольною ухвалою задовольнив заяву Заступника керівника Черкаської обласної прокуратури від 07.04.2025 про вступ у справу та постановив продовжити подальший розгляд справи за участю Прокурора.
Відповідно до ч. 5 ст. 233 ГПК України ухвали, постановлені судом без оформлення окремого документа, зазначаються у протоколі судового засідання. Суд може оформити такі ухвали окремим документом після закінчення судового засідання.
Мотивами постановлення протокольної ухвали є положення ст. 53 ГПК України, які передбачають, що у визначених законом випадках прокурор звертається до суду з позовною заявою, бере участь у розгляді справ за його позовами, а також може вступити за своєю ініціативою у справу, провадження у якій відкрито за позовом іншої особи, до початку розгляду справи по суті, подає апеляційну, касаційну скаргу, заяву про перегляд судового рішення за нововиявленими або виключними обставинами.
Суд визнав наведені Прокурором доводи обґрунтованими підставами для участі прокурора у справі.
В зв'язку з надходженням об 11 год. 40 хв. повідомлення про замінування приміщення Господарського суду Черкаської області, евакуацією людей та призупиненням роботи суду на час проведення перевірки відповідними службами, про що складено акт Господарського суду Черкаської області від 03.06.2025, у судовому засіданні оголошувалася перерва до 10 год. 00 хв. 09.06.2025.
09 червня 2025 року від Прокурора надійшло клопотання, яким, оскільки відповідачем поставлено під сумнів обізнаність про вказані порушення та бездіяльність Міністерства освіти і науки України та з метою забезпечення повноти, всебічності судового розгляду, просить долучити до матеріалів справи копію листа Міністерства на адресу позивача про витребування інформації та відповідь Університету від 19.06.2024 в т.ч. з інформацією про шляхи усунення порушень.
У судовому засіданні, що відбулося 09.06.2025 за участю представників сторін та прокурора, суд заслухавши вступне слово учасників справи, перейшов до з'ясування обставин справи та дослідження доказів, учасники справи виступили в судових дебатах. Представник позивача позовні вимоги підтримала та просила суд задовольнити у повному обсязі, стягнути з відповідача сплачений за звернення до суду судовий збір; прокурор - позовні вимоги вважає обґрунтованими; представник відповідача - заперечив проти позовних вимог. В зв'язку з оголошенням повітряної тривоги, з метою недопущення випадків загрози життю, здоров'ю та безпеці сторін, у судовому засіданні оголошувалася перерва до 15 год. 00 хв. 09.06.2025. Суд оголосив про перехід до стадії ухвалення судового рішення та час проголошення вступної та резолютивної частини рішення суду.
В порядку ст. 240 ГПК України у судовому засіданні 10.06.2025 підписано вступну та резолютивну частини рішення.
Відповідно до ч. 1 ст. 86 ГПК України суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об'єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.
Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність (стаття 76 ГПК України), допустимість (стаття 77 ГПК України), достовірність (стаття 78 ГПК України) кожного доказу окремо, а також вірогідність (стаття 79 ГПК України) і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Суд надає оцінку як зібраним у справі доказам в цілому, так і кожному доказу (групі однотипних доказів), який міститься у справі, мотивує відхилення або врахування кожного доказу (групи доказів).
Дослідивши наявні у матеріалах справи докази, з'ясувавши фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.
05 листопада 2021 року між Комунальним підприємством теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради (постачальник) та Черкаським національним університетом імені Богдана Хмельницького (споживач) було укладено договір № 78 (З ОС. РАХ.№ 785, 786) купівлі-продажу теплової енергії за державні кошти (договір № 78 (З ОС. РАХ.№ 785, 786) від 05.11.2021), за умовами якого постачальник зобов'язується у 2021 році здійснити постачання пари та гарячої води (ДК 021:2015-0932000-8 Пара, гаряча вода та пов'язана продукція), на потреби опалення (далі - теплову енергію), а споживач зобов'язаний прийняти і оплатити теплову енергію та дотримуватися передбаченого Договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію обладнання, що ним використовується (п. 1.1).
Згідно з пунктом 1.2 договору № 78 (З ОС. РАХ.№ 785, 786) від 05.11.2021 постачальник зобов'язується поставити споживачу теплову енергію в період з 01.10.2021 до 31.12.2021 в обсязі 2350 Гкал на потреби приміщень Університету, які належать йому на підставі балансової належності, з яких по ос. рах № 78 - 1100 Гкал, ос. рах № 785 - 50 Гкал, ос. рах № 786 - 1200 Гкал.
Загальна вартість вказаного договору на дату його укладання становить 5 347 261,79 грн (п. 3.1).
Відповідно до пункту 4.1 договору № 78 (З ОС. РАХ.№ 785, 786) від 05.11.2021 оплата за теплову енергію здійснюється споживачем виключно коштами шляхом 100-відсоткової поточної оплати в грошовій формі згідно з діючими тарифами, затвердженими та оприлюдненими у встановленому законодавством порядку.
За умовами пункту 4.3 договору № 78 (З ОС. РАХ.№ 785, 786) від 05.11.2021 по особовому рахунку (ос.рах.) № 786 з 04 жовтня 2021 року за відпущену теплову енергію споживач сплачує постачальнику щомісячно вартість теплової енергії відповідно до двоставкового тарифу, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради № 1073 від 04.10.2021, а саме: умовно змінну частину двоставкового тарифу на теплову енергію: 1155,43 грн/Гкал з ПДВ (Житло); умовно-постійну частину двоставкового тарифу на теплову енергію (місячну абонентську плату на одиницю теплового навантаження) - 151 297,13 грн/Гкал/год з ПДВ (житло).
Договір набуває чинності з моменту підписання та діє до 31.12.2021. Сторони домовились, що всі умови цього договору розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01.10.2021 (п. 10.1).
Додатковою угодою № 1 від 19.11.2021 було внесено зміни до пункту 4.3 та пункту 3 в додатку № 1 договору № 78 (З ОС. РАХ.№ 785, 786) від 05.11.2021 та викладено у новій редакції, за якою по ос.рах. № 786 (Житло) з 13 жовтня 2021 року за відпущену теплову енергію споживач сплачує постачальнику щомісячно вартість теплової енергії відповідно до двоставкового тарифу, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради № 1199 від 28.10.2021 року, а саме: умовно змінна частина 1237,52 грн/Гкал з ПДВ; умовно-постійна частина двоставкового тарифу на теплову енергію (місячну абонентську плату на одиницю теплового навантаження) 153 839,04 грн/Гкал/год з ПДВ.
Додатковою угодою № 2 від 31.12.2021 сторони за взаємною згодою домовились зменшити загальну обумовлену суму договору та обсяги закупівлі, у зв'язку з чим внесли відповідні зміни в пункт 1.2 Розділу І та пункт 3.1 Розділу 3.
Між сторонами було підписано акти наданих послуг № 786 за жовтень, листопад, грудень 2021 року, у яких вартість наданих послуг зазначена згідно з тарифами по ос. рах. № 786, визначених у договорі № 78 (З ОС. РАХ.№ 785, 786) від 05.11.2021 (з урахуванням додаткової угоди № 1).
Вартість послуг Підприємства за період жовтень-грудень 2021 року була оплачена Університетом в повному обсязі, що підтверджується платіжними дорученнями №№ 3547, 3546, 3256, 3264, 2885 та актом звірки взаємних розрахунків за період листопад 2021- жовтень 2022.
04 березня 2022 року між сторонами було укладено договір № 78 (З ОС. РАХ.№ 785, 786) купівлі продажу теплової енергії за державні кошти (договір № 78 (З ОС. РАХ.№ 785, 786) від 04.03.2022), за умовами якого постачальник зобов'язується у 2022 році здійснити постачання пари та гарячої води (ДК 021:2015-0932000-8 Пара, гаряча вода та пов'язана продукція), на потреби опалення (далі - теплову енергію), а споживач зобов'язаний прийняти і оплатити теплову енергію та дотримуватися передбаченого Договором режиму ї використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію обладнання, що ним використовується (п.1.1).
Згідно з пунктом 1.2 договору № 78 (З ОС. РАХ.№ 785, 786) від 04.03.2022 постачальник зобов'язується поставити споживачу теплову енергію в період з 01.10.2022 до 31.12.2022 в обсязі 4 400 Гкал на потреби приміщень Університету, які належать Університету на підставі балансової належності, з яких по ос. рах. № 78 - 1850 Гкал, ос. рах. № 785 - 50 Гкал, ос. рах. № 786 - 2500 Гкал.
Відповідно до пункту 4.1 договору № 78 (З ОС. РАХ.№ 785, 786) від 04.03.2022 оплата за теплову енергію здійснюється споживачем виключно коштами шляхом 100-відсоткової поточної оплати в грошовій формі згідно з діючими тарифами, затвердженими та оприлюдненими у встановленому законодавством порядку.
За умовами пункту 4.3 договору № 78 (З ОС. РАХ.№ 785, 786) від 04.03.2022 по ос.рах. № 786 з 01 січня 2022 року за відпущену теплову енергію споживач сплачує постачальнику щомісячно вартість теплової енергії відповідно до двоставкового тарифу, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради № 1571 від 28.12.2021, а саме: умовно змінну частину двоставкового тарифу на теплову енергію: 1242,59 грн/Гкал з ПДВ (Житло); умовно-постійну частину двоставкового тарифу на теплову енергію (місячну абонентську плату на одиницю теплового навантаження) - 170 324,57 грн/Гкал/год з ПДВ (житло).
Загальна вартість вказаного договору на дату його укладання становить 13 246 862,50 грн (п. 3.1).
Відповідно до пункту 10.1 договір набуває чинності з моменту підписання та діє до 31.12.2022. Сторони домовились, що всі умови цього договору розповсюджують свою дію на відносини, які виникли між сторонами з 01.01.2022.
Додатковою угодою № 1 від 17.03.2022 у зв'язку з технічними помилками сторони виклали у новій редакції пункти 1.2 та 4.3 договору № 78 (З ОС. РАХ.№ 785, 786) від 04.03.2022. При цьому умови про застосовний тариф по ос.рах. № 786 залишились незмінними.
Додатковою угодою № 2 від 31.05.2022 сторони внесли зміни до пункту 4.3 та пункту 3 в додатку № 1 договору № 78 (З ОС. РАХ.№ 785, 786) від 04.03.2022 та виклали його у новій редакції, за якою для потреб «Житло» (З ОС. РАХ № 786) з 14 квітня 2022 року за відпущену теплову енергію споживач сплачує постачальнику щомісячно вартість теплової енергії відповідно до двоставкового тарифу, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради № 290 від 12.04.2022, а саме: умовно змінна частина - 1239,01 грн/Гкал з ПДВ; умовно-постійна - 171 113,03 грн/Гкал/год з ПДВ.
Додатковою угодою № 3 від 24.11.2022 сторони внесли зміни до пункту 4.3 договору № 78 (З ОС. РАХ.№ 785, 786) від 04.03.2022 та виклали його у новій редакції, за якою для потреб «Населення» (З ОС. РАХ № 786) з 01 жовтня 2022 року за відпущену теплову енергію споживач сплачує постачальнику щомісячно вартість теплової енергії відповідно до двоставкового тарифу, затвердженого рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради № 290 від 12.04.2022, а саме: умовно змінна частина - 1130,21 грн/Гкал з ПДВ; умовно-постійна - 67 251,66 грн/Гкал/год з ПДВ.
Додатковою угодою № 4 від 29.12.2022 сторони за взаємною згодою домовились зменшити загальну обумовлену суму договору та обсяги закупівлі, у зв'язку з чим внесли відповідні зміни в пункти 1.2 та 3.1 договору № 78 (З ОС. РАХ.№ 785, 786) від 04.03.2022.
Між сторонами було підписано акти наданих послуг № 786 за січень - вересень 2022 року, у яких вартість наданих послуг (без ПДВ) вказана згідно з тарифами по ос. рах. № 786, визначених у договорі № 78 (З ОС. РАХ.№ 785, 786) від 04.03.2022 (з урахуванням додаткових угод).
Вартість послуг Підприємства за період січень-вересень 2022 року була оплачена Університетом в повному обсязі, що підтверджено платіжними дорученнями № 445, 446, 447, 641, 640, 839, 1017, 1018, 1165, 1340, 1663, 1870, 1869 та актом звірки взаємних розрахунків за період листопад 2021 р. - жовтень 2022 р.
Відповідно до Розділу XII обох договорів - додатки до договору: 1. Додаток № 1 «Обсяги постачання теплової енергії споживачу»; 2. Додаток № 2 «Схема розмежування балансової належності тепломереж і експлуатаційної відповідальності сторін».
21 травня 2024 року Управління Північного офісу Держаудитслужби в Черкаській області склало акт № 262303-30/04 ревізії окремих питань фінансово-господарської діяльності Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького за період 01.01.2021 по 31.12.2023, у якому зазначено про оплату Університетом завищеної вартості послуг Підприємства з постачання теплової енергії за період з 04.10.2021 по 30.09.2022 в загальній сумі 1 566 915,48 грн, зокрема: за період жовтень-грудень 2021 року по договору № 78 від 05.11.2021 на суму 473 766,74 грн та січень-вересень 2022 року по договору № 78 від 04.03.2022 на суму 1 093 148,74 грн.
Спірні правовідносини виникли між сторонами з договорів закупівлі теплової енергії за державні кошти.
Позивач стверджує, що грошові кошти, заявлені до стягнення, зайво сплачені ним кошти з оплати теплової енергії у результаті застосування необґрунтованих тарифів, в обґрунтування зазначає, що йому стало відомо про порушення свого права, а саме про невірне застосування відповідачем тарифу на оплату послуг, що призвело до оплати позивачем завищеної вартості послуг відповідача з постачання теплової енергії, за результатами проведення перевірки Управління.
Відповідач доводить, що сторони узгодили тарифи (економічно обґрунтовані), які будуть застосовані до послуг відповідача з постачання теплової енергії, підстави застосовувати знижені тарифи за спірний період - відсутні.
Предметом позову є вимоги про стягнення зайво сплачених (переплати) коштів за договорами про закупівлю теплової енергії у зв'язку з її купівлею за завищеними тарифами.
Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їхні посадові особи відповідно до частини другої статті 19 Конституції України зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Управління відповідно до статті 5 Закону України «Про основні засади здійснення державного фінансового контролю в Україні» від 26.01.1993 № 2939-XII (Закон № 2939) здійснює контроль за дотриманням законодавства у сфері закупівель шляхом проведення моніторингу закупівлі у порядку, установленому статтею 8 Закону України «Про публічні закупівлі» від 25.12.2015 № 922-VIII (Закон № 922), проведення перевірки закупівель, а також під час державного фінансового аудиту та інспектування.
На виконання п. 4.2.1.1 Плану проведення заходів державного фінансового контролю Північного офісу Держаудитслужби на І квартал 2024 року, Управлінням проведено ревізію окремих питань фінансово-господарської діяльності Університету за період з 01.01.2021 по 31.12.2023, якою встановлено ряд фінансових порушень, що відображені в акті ревізії від 21.05.2024 № 262303-30/04.
Ревізією встановлено, що протягом періоду з 01.01.2021 по 31.12.2023 Університетом з КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» укладено 12 договорів на постачання теплової енергії на загальну суму 40 048 865, 99 гривень.
Згідно з актом ревізії: «Протягом жовтня-грудня 2021 та січня-вересня 2022 року оплата отриманих послуг з постачання теплової енергії здійснювалася Університетом згідно з умовами договорів від 05.11.2021 №78 (З ОС. РАХ №785, №786) та від 04.03.2022 №78 (З ОС. РАХ №785, №786), укладених з КПТМ «Черкаситеплокомуненерго», рахунків та актів наданих послуг. За умовами укладених договорів для проведення розрахунків використовувались тарифи, затверджені рішеннями виконавчого комітету Черкаської міської ради від 04.10.2021 №1073 та від 28.10.2021 №1199, від 28.12.2021 №1571 та від 12.04.2022 №290.
Згідно з умовами договору від 05.11.2021 №78 (З ОС. РАХ №785, №786) купівлі-продажу теплової енергії за державні кошти (далі - Договір від 05.11.2021 №78), КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» зобов'язується поставити ЧНУ теплову енергію в період з 01.10.2021 до 31.12.2021 в обсязі 2350 Гкал на потреби приміщення Університету, з яких ос. рах №78 (Бюджет) - 1100 Гкал, ос. рах №785 (Госпрозрахункові) - 50 Гкал, ос. рах №786 (Житло) - 1200 Гкал. Загальна вартість Договору від 05.11.2021 №78 на дату його укладання становить 5 347 261,79 гривень.
Пунктом 4.3 Договору від 05.11.2021 №78 визначено, що за відпущену теплову енергію Споживач сплачує Постачальнику щомісячно:
Ос. рах №786 (Житло)
З 04 жовтня 2021 року за відпущену теплову енергію Споживач сплачує Постачальнику щомісячно вартість теплової енергії відповідно до двоставкового тарифу, затвердженого рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради №1073 від 04.10.2021, а саме: умовно змінну частину двоставкового тарифу на теплову енергію: 1 155,43 грн/Гкал з ПДВ (Житло); умовно-постійну частину двоставкового тарифу на теплову енергію (місячну абонентську плату на одиницю теплового навантаження) - 151 297,13 грн/Гкал/год з ПДВ (житло).
Проте, рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 04.10.2021 №1073 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії та послуги з постачання гарячої води, які надаються КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» передбачено «затвердити з 04 жовтня 2021 року та не застосовувати до кінцевого споживача комунальному підприємству теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії (з ПДВ) для населення: умовно-змінна частина двоставкового тарифу на теплову енергію - 1 155,43 грн/Гкал; умовно-постійна частина двоставкового тарифу - місячна плата за одиницю теплового навантаження - 151 297,13 грн/Гкал/год.»
Водночас пунктом 5 зазначеного рішення визначено, що в опалювальний період 2021-2022 рр. передбачається застосовувати до кінцевих споживачів (населення) тарифи на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води встановлених уповноваженими органами, що застосовувалися до відповідних споживачів в кінці опалювального періоду 2020-2021 рр. (розділ III. Взаємні домовленості «Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021-2022 рр.» укладеного 30 вересня 2021 року), відповідно до постанови НКРЕКП від 17.03.2020 № 628 «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.01.2020 № 94», від 10.12.2018 №1813, а саме - двоставковий тариф на теплову енергію: умовно-змінна частина двоставкового тарифу на теплову енергію - 1130,21 грн/Гкал; умовно-постійна частина двоставкового тарифу - місячна плата за одиницю теплового навантаження - 67 251,66 грн/Гкал/год.
Додатковою угодою внесені зміни до п. 4.3 Договору від 05.11.2021 №78, та викладено в наступній редакції: Житло (з ОС.РАХ №786) з 13 жовтня 2021 року за відпущену теплову енергію «Споживач» сплачує «Постачальнику» щомісячно вартість теплової енергії відповідно до двоставкового тарифу, затвердженого рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради № 1199 від 28.10.2021 р, а саме: умовно змінну частину двоставкового тарифу на теплову енергію 1 237,52 грн/Гкал з ПДВ; умовно- постійну частину двоставкового тарифу на теплову енергію (місячну абонентську плату на одиницю теплового навантаження) - 153 839,04 грн/Гкал/год з ПДВ.
Підставою для збільшення тарифу (як слідує зі змісту додаткової угоди) було рішення Черкаської міської ради від 28.10.2021 №1199. Слід зазначити, що згідно з цим рішенням внесені зміни до рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 04.10.2021 №1073 виклавши його в новій редакції: « 2. Затвердити з 13 жовтня 2021 року та не застосовувати до кінцевого споживача комунальному підприємству теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії (з ПДВ) для населення: 1.1. умовно- змінна частина двоставкового тарифу на теплову енергію - 1 237,52 грн/Гкал; 1.2. умовно-постійна частина двоставкового тарифу - місячна плата за одиницю теплового навантаження - 153 839,04 грн/Гкал/год.
Також пунктом 5 рішення виконавчого комітету Черкаської міської ради від 28.10.2021 №1199 визначено, що в опалювальний період 2021-2022 р.р. передбачається застосовувати до кінцевих споживачів (населення) тарифи на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води встановлених уповноваженими органами, що застосовувалися до відповідних споживачів в кінці опалювального періоду 2020-2021 р.р., двоставковий тариф на теплову енергію: умовно-змінна частина двоставкового тарифу на теплову енергію - 1130,21 грн/Гкал; умовно-постійна частина двоставкового тарифу - місячна плата за одиницю теплового навантаження - 67 251,66 грн/Гкал/год.
Аналогічний факт (неправомірність застосування розміру тарифів для категорії споживачів «населення») виявлено в ході проведення розрахунків з КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» згідно з договором від 04.03.2022 №78 (З ОС. РАХ №785, №786) купівлі-продажу теплової енергії за державні кошти.
Згідно з умовами договору від 04.03.2022 №78 (З ОС. РАХ №785, №786) купівлі-продажу теплової енергії за державні кошти (далі - Договір від 04.03.2022 №78), КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» зобов'язується поставити ЧНУ теплову енергію в період з 01.01.2022 до 31.12.2022 в обсязі 4400 Гкал на потреби приміщення Університету, з яких Ос. рах №78 (Бюджет) - 1850 Гкал, Ос. рах №785 (Госпрозрахункові) - 50 Гкал, Ос. рах №786 (Житло) - 2500 Гкал. Загальна вартість Договору на дату його укладання становить 13 246 862,50 гривень.
Пунктом 4.3 Договору від 04.03.2022 №78 визначено, що за відпущену теплову енергію Споживач сплачує Постачальнику щомісячно:
Ос. рах №786 (Житло)
З 01 січня 2022 року за відпущену теплову енергію Споживач сплачує Постачальнику щомісячно вартість теплової енергії відповідно до двоставкового тарифу затвердженого рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради №1571 від 28.12.2021, а саме: умовно змінну частину двоставкового тарифу на теплову енергію: 1242,59 грн/Гкал з ПДВ (Житло); умовно-постійну частину двоставкового тарифу на теплову енергію (місячну абонентську плату на одиницю теплового навантаження) - 170 324,57 грн/Гкал/год з ПДВ (житло).
Додатковою угодою від 31.05.2022 № 2 внесені зміни до п. 4.3 Договору від 04.03.2022 №78 та викладено в наступній редакції: Житло (з ОС.РАХ №786) з 14 квітня 2022 року за відпущену теплову енергію «Споживач» сплачує «Постачальнику» щомісячно вартість теплової енергії відповідно до двоставкового тарифу затвердженого рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради № 290 від 12.04.2022, а саме: умовно змінну частину двоставкового тарифу на теплову енергію 1 239,01 грн/ Гкал з ПДВ; умовно-постійну частину двоставкового тарифу на теплову енергію (місячну абонентську плату на одиницю теплового навантаження) - 171 113,03 грн/ Гкал/год з ПДВ.
Рішеннями виконавчого комітету Черкаської міської ради від 28.12.2021 №1571 та від 12.04.2022 №290 передбачено «затвердити та не застосовувати до кінцевого споживача комунальному підприємству теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради тариф на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання для категорії споживачів "населення" (з ПДВ)». Зокрема пунктом 5 зазначених рішень визначено, що в опалювальний період 2021-2022 р.р. передбачається застосовувати до кінцевих споживачів (населення) тарифи на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води встановлених уповноваженими органами, що застосовувалися до відповідних споживачів в кінці опалювального періоду 2020-2021 рр., а саме - двоставковий тариф на теплову енергію: умовно-змінна частина двоставкового тарифу на теплову енергію - 1130,21 грн/Гкал; умовно-постійна частина двоставкового тарифу - місячна плата за одиницю теплового навантаження - 67 251,66 грн/Гкал/год.
Відповідно до Меморандуму про взаєморозуміння з врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води (далі - Меморандум) укладеного 30 вересня 2021 року, державні органи України, НАК «Нафтогаз України» та Палата місцевих влад Конгресу місцевих та регіональних влад укладають цей Меморандум розуміючи, що запорукою врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води є виконання таких дій: недопущення застосування до кінцевих споживачів комунальних послуг (населення) тарифів на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води, встановлених уповноваженими органами, розмір яких перевищуватиме розмір тарифів на вказані комунальні послуги, що застосовувалися до відповідних споживачів в кінці опалювального періоду 2020/21 р.р.
Крім того, відповідно до ст. 1 Закону України «Про особливості регулювання відносин на ринку природного газу та у сфері теплопостачання під час дії воєнного стану та подальшого відновлення їх функціонування» від 29.07.2022 №2479-IX (далі - Закон України №2479-IX ), протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, забороняється підвищення тарифів на: послуги з розподілу природного газу для всіх категорій споживачів; теплову енергію (її виробництво, транспортування та постачання) для населення, послуги з постачання теплової енергії для населення та постачання гарячої води для населення.
Протягом дії воєнного стану в Україні та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, ціна на природний газ для побутових споживачів, виробників теплової енергії - якщо вони використовують природний газ для виробництва теплової енергії для населення та уклали договір з суб'єктом ринку природного газу, на якого відповідно до частини першої статті 11 Закону України «Про ринок природного газу» від 09.04.2015 № 329-VIII покладено спеціальні обов'язки, не підлягає збільшенню від ціни, що застосовувалася у відносинах між постачальниками та відповідними споживачами станом на 24 лютого 2022 року.
Слід зазначити, що рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 30.09.2022 №802 встановлено для КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування, постачання, послугу з постачання теплової енергії, послугу з постачання гарячої води з 01 жовтня 2022 року на період воєнного стану та шести місяців після місяця, в якому воєнний стан буде припинено або скасовано, у наступних розмірах двоставковий тариф на теплову енергію: умовно-змінна частина двоставкового тарифу на теплову енергію - 1 130,21 грн/Гкал; умовно-постійна частина двоставкового тарифу - місячна плата за одиницю теплового навантаження - 67 251,66 грн/Гкал/год.
Надалі додатковою угодою №3 від 24.11.2022 до Договору від 04.03.2022 №78 внесені зміни та для категорії споживачів «населення» з 01 жовтня 2022 року вартість теплової енергії відповідала двоставковому тарифу затвердженому рішенням виконавчого комітету Черкаської міської ради від 30.09.2022 № 802.
Крім того, умовами договорів купівлі-продажу теплової енергії передбачено тарифи для таких категорій споживачів: «бюджет», «госпрозрахункові» та «житло».
Згідно з п. 1.5 Порядку формування тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, затвердженого постановою НКРЕКП 25.06.2019 № 1174, тарифи формуються для таких категорій споживачів: «населення», «бюджетні установи», «релігійні організації (крім обсягів, що використовуються для провадження виробничо-комерційної діяльності)», «інші споживачі».
Статтею 127 Житлового Кодексу України від 30.06.1983 № 5464-X, визначено, що для проживання робітників, службовців, студентів, учнів, а також інших громадян у період роботи або навчання можуть використовуватись гуртожитки. Для тимчасового проживання осіб, які відбували покарання у виді обмеження волі або позбавлення волі на певний строк і потребують поліпшення житлових умов або жила площа яких тимчасово заселена чи яким повернути колишнє жиле приміщення немає можливості, а також осіб, які потребують медичної допомоги у зв'язку із захворюванням на туберкульоз, використовуються спеціальні гуртожитки. Під гуртожитки надаються спеціально споруджені або переобладнані для цієї мети жилі будинки.
Відповідно до Положення про користування гуртожитками, затвердженого наказом Університету від 31.12.2021 №307 (далі - Положення про гуртожиток), Положення регламентує функціонування гуртожитків Черкаського національного університету імені Богдана Хмельницького, визначає порядок надання житлової площі, умови проживання, правила внутрішнього розпорядку в гуртожитках.
Гуртожитки розташовані: гуртожиток № 1 - по вул. Крилова, 51; гуртожиток № 2 - по вул. Хрещатик, 53; гуртожиток № 3 - по вул. Хрещатик, 64; гуртожиток № 4 - по вул. Хрещатик, 62; гуртожиток № 5 - по вул. Хрещатик, 51.
Названі гуртожитки - спеціально збудовані будівлі соціально-побутового призначення, що є власністю держави в особі Міністерства освіти і науки України та передані на праві господарського відання на баланс Університету.
Гуртожитки можуть бути: для проживання здобувачів вищої освіти (житлові приміщення знаходяться в загальному користуванні декількох осіб, які не знаходяться між собою в сімейних відносинах); для проживання сімей здобувачів вищої освіти (житлові приміщення, що складаються з однієї або декількох кімнат, знаходяться в користуванні однієї сім'ї). Ці приміщення можуть розташовуватись в окремих секціях гуртожитку.
Крім того відповідно даних розміщених на офіційному сайті Черкаської міської ради (https://chmr.gov.ua/ua/text.php?s=4&s1=31&s2=166) до житлового фонду, віднесено гуртожитки, балансоутримувачем яких є ЧНУ, за адресами: Крилова, 51; вул. Хрещатик, 53; вул. Хрещатик, 64; вул. Хрещатик, 62; вул. Хрещатик, 51 та визначено, що житловий фонд - житлові будівлі, що призначені для задоволення житлових потреб населення і належать державним і муніципальним комунальним установам, кооперативам, колективним організаціям, та будівлі, які є приватною власністю громадян і використовуються за призначенням, а не для виробничо-підприємницької діяльності.
На адресу виконавчого комітету Черкаської міської ради направлено запит про надання інформації щодо розміру тарифу, який передбачено застосовувати КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» до категорії споживачів, які проживають в житловому фонді (гуртожитки) протягом опалювального періоду 2021-2022 років.
Відповідно до отриманої відповіді виконавчого комітету Черкаської міської ради від 10.05.2024 №5421/10456-01-18, економічно обґрунтовані двоставкові тарифи на опалення та тарифи на гаряче водопостачання на опалювальний період 2021-2022 років для населення були затвердженні для КП «Черкаситеплокомуненерго» виконавчим комітетом Черкаської міської ради у жовтні 2021 року рішенням від 04.10.2021 №1073.
Однак, у зв'язку з підписанням 30 вересня 2021 року Меморандуму про взаєморозуміння з врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води (далі - Меморандум), тарифи на опалення та гаряче водопостачання в опалювальний період 2021-2022 років погоджено застосовувати на рівні квітня 2021 року.
Як вже зазначалось, дія Меморандуму поширювалась на опалювальний період 2021-2022 років, який в Черкасах у 2022 році закінчився 8 квітня.
У зв'язку з закінченням опалювального періоду в Черкасах та дії Меморандуму, КП «Черкаситеплокомуненерго» звернулось до виконавчого комітету Черкаської міської ради з проханням про перегляд тарифів на опалення та гаряче водопостачання та застосування економічно обґрунтованих тарифів, мотивуючи перегляд тарифів збільшенням у 2 рази розміру екологічного податку, зміною ціни на газ та розподіл газу, збільшенням вартості вугілля та його транспортування, збільшенням мінімальної заробітної плати. 12 квітня 2022 року виконавчий комітет Черкаської міської ради рішенням №290 затвердив економічно обґрунтовані тарифи на опалення та гарячу воду для КП «Черкаситеплокомуненерго», а 28 квітня 2022 року виконавчим комітетом за зверненням підприємства рішенням №319 внесено зміни до рішення виконавчого комітету, що діяло в період Меморандуму.
У зв'язку з закінченням опалювального періоду послуги з теплопостачання не надавались, а отже, затверджені економічно обґрунтовані тарифи на опалення з 08 квітня 2022 року не застосовувались.
Таким чином, в результаті прийнятих рішень, теплопостачальне підприємство - КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» застосовує до споживачів економічно обґрунтовані тарифи на опалення та гарячу воду, які були затверджені ще у жовтні 2021 року, однак не застосовувались на підставі Меморандуму.
Отже при наданні послуг з теплопостачання для гуртожитків за категорією споживачів «населення», тарифи не відповідали умовам та розмірам, що затверджені рішеннями виконавчого комітету Черкаської міської ради від 04.10.2021 №1073, від 28.10.2021 №1199, від 28.10.2021 №1206, від 30.11.2021 № 1410, від 28.12.2021 №1571 та від 12.04.2022 №290 «Про встановлення тарифів на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання, послуги з постачання теплової енергії та послуги з постачання гарячої води, які надаються КПТМ «Черкаситеплокомуненерго».
Загальний обсяг спожитої гуртожитками Університету теплової енергії протягом періоду з 04.10.2021 по 30.09.2022 склав 1 318,408 Гкал та умовно-постійна частина двоставкового тарифу (приєднане теплове навантаження) в кількості 9,138 Гкал/год на загальну суму 4 976 007,89 грн, яка оплачена Університетом в повному обсязі, зокрема: за рахунок коштів спеціального фонду бюджету за КПКВК 2201160 за КЕКВ 2282 в сумі 4 703 836,88 грн та коштів загального фонду за КПКВК 2201160 за КЕКВ 2282 в сумі 272 171,00 грн).
Враховуючи розбіжність тарифів, зокрема недопущення застосування тарифів, розмір яких перевищуватиме розмір тарифів на вказані комунальні послуги, що застосовувалися до відповідних споживачів в кінці опалювального періоду 2020/2021 рр, а також мораторій на підвищення тарифів на послуги з постачання теплової енергії з 29.07.2022 та те, що згідно даних бухгалтерського обліку Університету (за договорами №78 (З ОС. РАХ №785, №786) від 05.11.2021 та №78 (З ОС. РАХ №785, №786) від 04.03.2022) проведено розрахунки в повному обсязі і станом на 01.01.2022 та 01.01.2023 заборгованість перед КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» - відсутня, зазначене призвело до оплати завищеної вартості послуг з постачання теплової енергії за період з 04.10.2021 по 30.09.2022 в загальній сумі 1 566 915,48 грн, зокрема: за період жовтень-грудень 2021 року по договору №78 (З ОС. РАХ №785, №786) від 05.11.2021) на суму 473 766,74 грн та січень-вересень 2022 року (по договору №78 (З ОС. РАХ№785, №786) від 04.03.2022) на суму 1 093 148,74 гривень.
Зазначене є порушенням вимог ст. 193 Господарського кодексу України, ст. 629, 638 Цивільного кодексу України, ст. 1 Закону України №2479-IX (в період з 29.07.2022 по 30.09.2022), ч. 5 ст. 9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-XIV (далі - Закон України № 996), п. 2.14, 2.15 Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку, затверджене наказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 № 88 (далі - Положення №88), рішень виконавчого комітету Черкаської міської ради від 04.10.2021 №1073, від 28.10.2021 №1199, від 28.12.2021 №1571 та від 12.04.2022 №290, в частині застосування невірних тарифів при укладанні та/або внесенні змін до договорів з постачальником послуг та призвело до проведення зайвих виплат внаслідок завищення вартості наданих послуг з постачання теплової енергії за період з 04.10.2021 по 30.09.2022 (при відсутності кредиторської заборгованості в обліку постачальника та відсутності дебіторської заборгованості в обліку замовника - ЧНУ) на загальну суму 1 566 915,48 грн (оплату здійснено за рахунок коштів спеціального фонду бюджету за КПКВК 2201160 за КЕКВ 2282 в сумі 1 481 210,44 грн та коштів загального фонду за КПКВК 2201160 за КЕКВ 2282 в сумі 85 705,04 грн), чим завдано матеріальної шкоди (збитків) Університету на відповідну суму.
Порушення встановлене шляхом опрацювання умов укладених з постачальником послуг договорів, меморіальних ордерів №2 «Накопичувальна відомість руху грошових коштів загального фонду на рахунках, відкритих в органах Державної казначейської служби України (банках)»; № 3 «Накопичувальна відомість руху грошових коштів спеціального фонду на рахунках, відкритих в органах Державної казначейської служби України (банках)», № 6 «Накопичувальна відомість за розрахунками з іншими кредиторами», платіжних доручень, заключних виписок, Головної книги, актів надання послуг, актів прийому-передачі теплової енергії.
Операції щодо зайвої оплати ЧНУ теплової енергії та гарячого водопостачання у бухгалтерському обліку відображено у меморіальних ордерах №2 «Накопичувальна відомість руху грошових коштів загального фонду на рахунках, відкритих в органах Державної казначейської служби України (банках)» (далі - меморіальний ордер №2), меморіальному ордері № 3, № 6 «Накопичувальна відомість за розрахунками з іншими кредиторами» (далі - меморіальний ордер №6), за дебетом рахунку 8013 «Матеріальні витрати» та кредитом субрахунку 6415 «Розрахунки з постачальниками ЧНУ», а також дебетом субрахунку 6415 «Розрахунки з постачальниками ЧНУ» та кредитом субрахунків 23131 «Рахунки в казначействі КПКВК 2201160» (загальний фонд) та 23132 «Рахунки в казначействі КПКВК 2201160» (спецфонд).
Під час ревізії порушення не усунуто.»
Щодо доводів позивача про те, що в результаті ревізії Управлінням встановлено ряд фінансових порушень, які призвели до матеріальної шкоди (збитків) Університету на вказану суму, які вказані в акті, суд зазначає, що встановлені органами держаудитслужби при проведенні контрольних заходів факти підлягають доказуванню стороною та оцінці судом на загальних підставах за правилами, встановленими чинним ГПК України, тобто сам лише акт ревізії не є самостійною підставою для застосування цивільно-правової відповідальності у вигляді стягнення збитків, не може змінювати умови договорів між сторонами та не звільняє сторону від процесуального обов'язку доводити свої вимоги іншими належними та допустимими доказами.
Такі звіти і висновки не є рішеннями суб'єкта владних повноважень, не мають для господарюючих суб'єктів обов'язкового чи преюдиціального характеру, вони лише фіксують виявлені порушення і на їх підставі не можуть встановлюватись ті чи інші обставини, як підстава для безумовного притягнення підприємства до відповідальності у вигляді відшкодування збитків.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 06.07.2018 по справі № 904/7287/17, від 20.06.2019 по справі № 916/1906/18.
Правовідносини у сфері теплопостачання регулюються, зокрема, ЦК України, Законом України «Про теплопостачання», Законом України «Про житлово-комунальні послуги», Правилами користування тепловою енергією, затвердженими постановою Кабінету Міністрів України від 03.10.2007 № 1198.
У статті 5 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» визначено, що до комунальних послуг належать, зокрема, послуги з постачання теплової енергії, постачання гарячої води, централізованого водопостачання, централізованого водовідведення, поводження з побутовими відходами.
За змістом статті 21 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» виконавець послуги з постачання теплової енергії повинен забезпечити постачання теплоносія безперервно, з гарантованим рівнем безпеки, обсягу, температури та величини тиску. Параметри якості теплової енергії повинні відповідати нормативним документам у сфері стандартизації. Постачання теплової енергії для потреб централізованого опалення здійснюється в опалювальний період. Порядок визначення дати початку і закінчення опалювального періоду визначається законодавством. Ціною послуги з постачання теплової енергії є тариф на теплову енергію для споживача, який визначається як сума тарифів на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Послуга з постачання теплової енергії надається згідно з умовами договору, що укладається з урахуванням особливостей, визначених цим Законом, та вимогами правил надання послуг з постачання теплової енергії, що затверджуються Кабінетом Міністрів України, якщо інше не передбачено законом.
Порядок встановлення тарифу на теплопостачання визначається Законами України «Про теплопостачання» та Законом України «Про житлово-комунальні послуги».
Пункт 2 частини третьої статті 4 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлює, що до повноважень органів місцевого самоврядування у сфері житлово-комунальних послуг належить встановлення цін / тарифів на комунальні послуги відповідно до закону.
Згідно зі статтею 10 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» ціни (тарифи) на житлово-комунальні послуги встановлюються за домовленістю сторін, крім випадків, коли відповідно до закону ціни (тарифи) є регульованими. У такому разі ціни (тарифи) встановлюються уповноваженими законом державними органами або органами місцевого самоврядування відповідно до закону.
У спірному періоді тарифи для Підприємства були встановлені рішеннями Виконавчого комітету Черкаської міської ради, а саме: з 01.10.2021 по 13.10.2021 - рішенням № 1073 від 04.10.2021, з 14.10.2021 по 01.12.2021 - рішенням № 1199 від 28.10.2021, з 01.12.2022 по 31.12.2021 - рішенням № 1410 від 30.11.2021, з 01.01.2022 по 13.04.2022 - рішенням № 1571 від 28.12.2021, з 14.04.2022 по 30.09.2022 - рішенням № 290 від 12.04.2022.
Рішенням № 1073 від 04.10.2021 виконавчий комітет Черкаської міської ради затвердив Підприємству тарифи на теплову енергію, її виробництво, транспортування та постачання для категорії споживачів «населення» (пункт 1); двоставкові тарифи на послугу з постачання теплової енергії (з ПДВ) для населення (пункт 2); тариф на послугу з постачання гарячої води для населення (пункт 3).
При цьому вказані тарифи Виконавчий комітет Черкаської міської ради вирішив затвердити, проте не застосовувати до кінцевого споживача (населення), про що зазначив у відповідних пунктах 1-3 рішення № 1073 від 04.10.2021.
Натомість, пунктом 5 рішення № 1073 Підприємство було зобов'язане в опалювальний період 2021-2022 років застосовувати до кінцевих споживачів (населення) тарифи на послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води встановлених уповноваженими органами, що застосовувалися до відповідних споживачів в кінці опалювального періоду 2020-2021 рр. (розділ III. Взаємні домовленості «Меморандуму про взаєморозуміння щодо врегулювання проблемних питань у сфері постачання теплової енергії та постачання гарячої води в опалювальному періоді 2021-2022 рр.» укладеного 30 вересня 2021 року), відповідно до постанови НКРЕКП від 17.03.2020 № 628 «Про внесення змін до постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, від 14.01.2020 № 94», від 10.12.2018 № 1813, а саме - двоставковий тариф на теплову енергію: умовно-змінна частина двоставкового тарифу на теплову енергію - 1130,21 грн/Гкал; умовно-постійна частина двоставкового тарифу - місячна плата за одиницю теплового навантаження - 67 251,66 грн/Гкал/год.
Пунктом 6 рішення Виконавчого комітету Черкаської міської ради № 1073 від 04.10.2021 Департаменту житлово-комунального комплексу Черкаської міської ради доручено забезпечити щомісячну сплату різниці в тарифах КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» як різниці між економічно обґрунтованим тарифом та фактично застосованим тарифом помноженої на щомісячний фактичний корисний відпуск теплової енергії, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води для населення.
Аналогічні підхід Виконавчого комітету Черкаської міської ради щодо застосування до кінцевого сповивача (населення) у опалювальному періоді 2021-2022 тарифів, установлених наприкінці попереднього опалювального періоду 2020-2021 рр., та компенсації Підприємству різниці в тарифах було закріплено у рішеннях № 1199 від 28.10.2021, № 1410 від 30.11.2021, № 1571 від 28.12.2021, № 290 від 12.04.2022, які діяли у спірному періоді.
Як вбачається з листа Виконавчого комітету Черкаської міської ради від 27.03.2025 № 6040/8658-01-18 на виконання рішення № 1073 від 04.10.2021 Виконавчий комітет Черкаської міської ради рішенням № 1369 від 23.11.2021 затвердив Порядок розрахунків, обліку та відшкодування Комунальному підприємству теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради» різниці в тарифах, що підлягають відшкодуванню» (Порядок).
Згідно з пунктом 1 Порядку цей Порядок визначає механізм розрахунків, обліку та відшкодування Комунальному підприємству теплових мереж «Черкаситеплокомуненерго» Черкаської міської ради - надавачу послуг з постачання теплової енергії, її виробництва, транспортування, постачання, послуги з постачання гарячої води - різниці між економічно обґрунтованим двоставковим тарифом на послугу з постачання теплової енергії населенню, який затверджений рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради, та фактично застосованим двоставковим тарифом для населення, що помножена на щомісячний фактичний корисний відпуск теплової енергії населенню та відповідно на теплове навантаження для населення, а також як різниці між економічно обґрунтованим тарифом на послугу з постачання гарячої води населенню та фактично застосованим тарифом, що помножена на щомісячний фактичний обсяг спожитої гарячої води населенням (надалі - різниця в тарифах).
28 квітня 2022 року Виконавчий комітет Черкаської міської ради прийняв рішення № 319, яким виключив із пунктів 1-3 рішення № 290 від 12.04.2022 слова «та не застосовувати до кінцевого споживача КПТМ «Черкаситеплокомуненерго», а також виключив пункти 5, 6 3 тексту рішення. Вказане рішення набрало чинності з 14 квітня (пункт 2), отже з цієї дати було припинено заборону на застосування економічно обґрунтованих тарифів для категорії «населення».
Тобто, протягом періоду 01.10.2021 - 14.04.2022 для Підприємства було затверджено окремо економічно обґрунтований двоставковий тариф на послугу з постачання теплової енергії для населення (пункт 2 рішень), та окремо - тимчасовий (на опалювальний період 2021-2022 років) зменшений тариф для населення, як кінцевого споживача (пункт 5 рішень) з компенсацією Підприємству різниці між економічно обґрунтованим та зменшеним тарифом (пункт 6 рішень).
З укладених між сторонами договорів та додаткових угод вбачається, що для потреб гуртожитків Університету (ос. рах. № 768) сторони погодили застосовувати економічно обґрунтовані тарифи, установлені для категорії споживачів «населення», затверджені пунктом 2 рішень Ввиконавчого комітету Черкаської міської ради, а не зменшені тарифи попереднього опалювального сезону, передбачені пунктом 5 відповідних рішень.
Згідно з пунктом 1 частини 2 статті 11 ЦК України підставами виникнення цивільних прав та обов'язків є, зокрема, договори та інші правочини.
Відповідно до частини 1 статті 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтею 626 ЦК України визначено, що договором є домовленість двох або більше сторін, спрямована на встановлення, зміну або припинення цивільних прав та обов'язків.
Відповідно до статей 6, 627 ЦК України сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості.
Згідно зі статтями 525, 526 ЦК України одностороння відмова від зобов'язання або одностороння зміна його умов не допускається, якщо інше не встановлено договором або законом, зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Цивільного Кодексу України, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Частиною 1 статті 202 Господарського кодексу України (ГК України) господарське зобов'язання припиняється, зокрема, виконанням, проведеним належним чином.
За змістом частини 1 статті 193 ГК України суб'єкти господарювання та інші учасники господарських відносин повинні виконувати господарські зобов'язання належним чином відповідно до закону, інших правових актів, договорів, а за відсутності конкретних вимог щодо виконання зобов'язання - відповідно до вимог, що у певних умовах звичайно ставляться.
Статтею 714 ЦК України встановлено, що за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов'язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов'язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін. Законом можуть бути передбачені особливості укладення та виконання договору постачання енергетичними та іншими ресурсами.
Відповідно до статті 629 ЦК України договір є обов'язковим для виконання сторонами.
Згідно з частиною 2 статті 189 ГК України ціна є істотною умовою господарського договору.
Частиною 1 статті 632 ЦК України передбачено, що ціна в договорі встановлюється за домовленістю сторін. У випадках, встановлених законом, застосовуються ціни (тарифи, ставки тощо), які встановлюються або регулюються уповноваженими органами державної влади або органами місцевого самоврядування.
Зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом (частина 2 статті 632 ЦК України).
Зміна ціни в договорі після його виконання не допускається (частина 3 статі 632 ЦК України).
Відповідно до пункту 4.6 договорів № 78 від 05.11.2021 та від 04.03.2022 істотні умови договору про закупівлю не можуть змінюватись після його підписання до виконання зобов'язань сторонами у повному обсязі, крім випадків зазначених у ч. 4 ст. 36 згідно Закону України «Про публічні закупівлі».
Щодо необґрунтованості застосованого тарифу.
Частиною першою статті 6 Закону України «Про житлово-комунальні послуги» встановлено, що учасниками правовідносин у сфері надання житлово-комунальних послуг є: 1) споживачі (індивідуальні та колективні); 2) управитель; 3) виконавці комунальних послуг.
При цьому, індивідуальний споживач - це фізична або юридична особа, яка є власником (співвласником) нерухомого майна, або за згодою власника інша особа, яка користується об'єктом нерухомого майна і отримує житлово-комунальну послугу для власних потреб та з якою або від імені якої укладено відповідний договір про надання житлово-комунальної послуги (пункт 6 частини першої статті 1 Закону України «Про житлово-комунальні послуги»).
Частиною першою статті 379 Цивільного кодексу України визначено, що житлом фізичної особи є житловий будинок, квартира, інше жиле приміщення, призначені та придатні для постійного або тимчасового проживання в них.
Власник житлового будинку, квартири має право використовувати помешкання для власного проживання, проживання членів своєї сім'ї, інших осіб і не має права використовувати його для промислового виробництва (частина перша статті 383 Цивільного кодексу України).
Відповідно до положень статей 6 та 9 Житлового кодексу України жилі будинки і жилі приміщення призначаються для постійного або тимчасового проживання громадян, а також для використання у встановленому порядку як службових жилих приміщень і гуртожитків. Надання приміщень у жилих будинках для потреб промислового характеру забороняється.
Громадяни мають право на приватизацію квартир (будинків) державного житлового фонду, житлових приміщень у гуртожитках, які перебувають у власності територіальних громад, або придбання їх у житлових кооперативах, на біржових торгах, шляхом індивідуального житлового будівництва чи одержання у власність на інших підставах, передбачених законом.
Порядок укладання, зміни і припинення договорів про надання комунальних послуг визначено статтями 13-14 Закону України «Про житлово-комунальні послуги».
Таким чином, підставою для застосуванням до споживачів тарифу, який установлено для категорії «населення», як для кінцевих споживачів, є наявність індивідуальних договорів, укладених з кінцевими споживачами - фізичними особами.
Вказане узгоджується з позицією Міністерства розвитку громад та територій України, наведеною у листі № 6555/25/10-25 від 19.03.2025. Вказане Міністерство згідно постанови Кабінету Міністрів України від 30.06.2015 № 460 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 17.12.2022 № 1400) забезпечує формування та реалізує державну політику у сфері контролю житлово-комунального господарства та відповідно до покладених на нього завдань інформує та надає роз'яснення щодо реалізації державної політики з цих питань.
У листі Міністерство вказує, що наявність індивідуальних договорів, укладених з індивідуальними споживачами - фізичними особами, відповідно до вимог Закону та типових договорів, затверджених постановами Кабінету Міністрів України від 21 серпня 2019 р. № 830 та від 11 грудня 2019 р. № 1182, є підставою для застосуванням до таких споживачів тарифів, як для категорії «населення».
Що стосується юридичних осіб (бюджетних установ, підприємств, організацій) - споживачів теплової енергії/комунальних послуг, на балансі яких перебувають гуртожитки, посилаючись на статтю 127 Житлового кодексу України, зазначає наступне.
За вимогами Бюджетного кодексу України бюджетні установи - це органи державної влади, органи місцевого самоврядування, а також організації, створені ними у встановленому порядку, що повністю утримуються за рахунок відповідно державного бюджету чи місцевого бюджету. Бюджетні установи є неприбутковими.
Бюджетні установи, в тому числі і ті на балансі яких перебувають гуртожитки, в залежності від відомчої підпорядкованості фінансуються з державного або місцевого бюджетів.
Згідно з Положенням про особливості користування гуртожитками закладів фахової передвищої та вищої освіти, затвердженим наказом Міністерства освіти і науки України від 21 листопада 2019 року № 1452 (далі - Положення), гуртожитки закладів освіти використовуються для проживання здобувачів вищої та фахової передвищої освіти під час навчання у закладі освіти за очною (денною), заочною формою здобуття освіти, які не мають постійного місця проживання за місцем розташування закладу освіти. Заклад освіти як гуртожиток для проживання осіб може використовувати спеціально збудовані або облаштовані для цього жилі будинки, орендовані жилі будинки (п. 3 розділу ІІ Положення).
Розмір плати за проживання у гуртожитках закладів освіти державної та комунальної форми власності встановлює керівник закладу освіти за погодженням з органом студентського самоврядування з урахуванням вимог наказу Міністерства освіти і науки, молоді та спорту України, Міністерства фінансів України, Міністерства охорони здоров'я України від 28 березня 2011 року № 284/423/173, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 27 квітня 2011 року за № 520/19258.
Згідно з пунктом 2 цього наказу конкретний розмір плати за проживання в гуртожитках встановлюється керівником вищого навчального закладу за погодженням з профспілковим комітетом студентів і розраховується відповідно до Порядку надання інших платних послуг державними та комунальними навчальними закладами, затвердженого наказом Міністерства освіти і науки України, Міністерства економіки України, Міністерства фінансів України від 23.07.2010 № 736/902/758, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 30.11.2010 за № 1196/18491, виходячи з нормативу житлової площі на кожного мешканця, встановленого згідно з проектною документацією при будівництві гуртожитку, та розрахункового коефіцієнта загальної площі, що припадає на кожного мешканця гуртожитку.
Пунктом 2 розділу V Положення передбачено, що плата за проживання у гуртожитках закладу освіти вноситься мешканцями у порядку та строки, встановлені договором найму жилого приміщення у гуртожитку закладу освіти.
Відповідно до пункту 6 Повноважень органів виконавчої влади та виконавчих органів міських рад щодо регулювання цін (тарифів), затверджених постановою Кабінету Міністрів України від 25 грудня 1996 р. № 1548, МОН, МОЗ, інші міністерства та центральні органи виконавчої влади, до сфери управління яких належать навчально-виховні заклади, за погодженням з Мінфіном встановлюють граничний розмір плати за проживання в студентських гуртожитках.
Таким чином, проживаючи в гуртожитках студенти сплачують плату за проживання в гуртожитках, що включає, зокрема, витрати на оплату комунальних послуг, що надаються навчальному закладу (на балансі якого перебуває гуртожиток) відповідними підприємствами (виконавцями послуг) згідно з умовами укладених між ними договорів.
Таким чином, застосування тарифів на теплову енергію, послуги з постачання теплової енергії та постачання гарячої води має здійснюватися виходячи з умов укладених договорів між виконавцем послуг та бюджетною установою (юридичною особою, що має на балансі відповідні гуртожитки).
При цьому зазначено, що мешканці гуртожитків, які знаходяться на балансі бюджетних установ та утримання яких повністю здійснюється за рахунок коштів державних чи місцевих бюджетів, не є стороною договору про надання послуг з постачання теплової енергії і постачання гарячої води та не сплачують за спожиті комунальні послуги безпосередньо виконавцю.
Суд погоджується із прокурором, що за такої позиції Міністерства до гуртожитків Університету взагалі не мали застосовуватись тарифи, передбачені для категорії споживачів «населення». З огляду на те, що платником за послугу та безпосередньою стороною спірних договорів є Університет, в цій частині тариф мав застосовуватись як для категорії «бюджетні установи».
Віднесення сторонами гуртожитків Університету до категорії «житло» чи «населення» дозволяє застосовувати до спірних відносин економічно обґрунтовані тарифи Підприємства, затверджені для категорії «населення», що було узгоджено між сторонами. Однак, саме по собі визначення в договорах хибної категорії споживачів не наділяє позивача правом вимагати застосування зниженого тарифу, затвердженого для такої категорії споживачів.
За таких умов, суд не вбачає підстав для застосування до правовідносин сторін у спірному періоді зниженого тарифу, затвердженого для населення на рівні попереднього опалювального сезону.
Крім того, тариф на теплову енергію відноситься до державних регульованих цін.
Згідно статті 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення» державні регульовані ціни повинні бути економічно обґрунтованими (забезпечувати відповідність ціни на товар витратам на його виробництво, продаж (реалізацію) та прибуток від його продажу (реалізації).
За умовами статті 15 Закону України «Про ціни і ціноутворення» установлення Кабінетом Міністрів України, органами виконавчої влади та органами місцевого самоврядування державних регульованих цін на товари в розмірі, нижчому від економічно обґрунтованого розміру, без визначення джерел для відшкодування різниці між такими розмірами за рахунок коштів відповідних бюджетів не допускається і може бути оскаржено в судовому порядку.
Відповідно до ст. 20 Закону України «Про теплопостачання» тарифи на теплову енергію повинні забезпечувати відшкодування всіх економічно обґрунтованих витрат на виробництво, транспортування та постачання теплової енергії. Тарифи повинні враховувати собівартість теплової енергії і забезпечувати рентабельність суб'єкта господарювання. Встановлення тарифів на теплову енергію нижче розміру економічно обґрунтованих витрат на її виробництво, транспортування та постачання не допускається.
У листі виконавчого комітету Черкаської міської ради від 27.03.2025 № 6040/8658-01-18 зазначено, що Меморандум та Рішення №1073 спрямовані на підтримку домогосподарств та недопущення зростання вартості послуг з теплопостачання для громадян, які є платниками таких послуг, а Порядок передбачає можливість відшкодування різниці у тарифах за послуги з постачання теплоенергії виключно населенню, яке у відносинах із КПТМ «Черкаситеплокомуненерго» є їх кінцевим споживачем. Відшкодування різниці у тарифах КПТМ «Черкаситеплокомуненерго», застосованих під час постачання теплової енергії Черкаському національного університету імені Богдана Хмельницького для потреб службових житлових приміщень (гуртожитків) вказаними рішеннями не передбачається та не допускається.
Отже, з огляду на відсутність джерел для відшкодування Підприємству різниці між економічно обґрунтованим тарифом та зниженим тарифом для населення, установленим пунктом 5 рішень виконавчого комітету Черкаської міської ради, застосування такого зниженого тарифу у даному випадку суперечитиме приписам ст. 15 Закону України «Про ціни і ціноутворення», а застосування тарифу нижче розміру економічно обґрунтованих витрат, що не забезпечуватиме рентабельності Підприємства, суперечитиме вимогам ст. 20 Закону України «Про теплопостачання» та ст. 12 Закону України «Про ціни і ціноутворення».
Позивач безпідставно включив до спірного періоду період з 14.04.2022 по 30.09.2022, оскільки рішенням Виконавчого комітету Черкаської міської ради № 319 від 28.04.2022 обмеження у застосуванні економічно обґрунтованих тарифів для населення були скасовані з 14.04.2022.
Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що позивачем не підтверджено обґрунтованості та законності позовних вимог щодо стягнення з відповідача 1 566 915,48 грн на підставі акта ревізії. Оскільки правовідносини з оплати теплової енергії виникли на підставі договорів, ціна кожного визначена сторонами, акти приймання-передачі теплової енергії підписані позивачем без зауважень, оплата проведена в межах узгодженої ціни, отже виявлені Управлінням порушення не впливають на умови укладених сторонами договорів і не можуть їх змінювати.
Відповідно до статті 129 Господарського процесуального кодексу України судовий збір покладається на позивача.
Керуючись статтями 129, 236-241 Господарського процесуального кодексу України, суд
У задоволені позову відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано, а у разі подання апеляційної скарги на рішення, рішення набирає законної сили після прийняття судом апеляційної інстанції судового рішення.
Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене та підписане 20 червня 2025 року.
Суддя О.В. Чевгуз