Ухвала від 20.06.2025 по справі 922/2109/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХАРКІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

Держпром, 8-й під'їзд, майдан Свободи, 5, м. Харків, 61022,

тел. приймальня (057) 705-14-14, тел. канцелярія 705-14-41, факс 705-14-41

УХВАЛА

"20" червня 2025 р. м ХарківСправа № 922/2109/25

Господарський суд Харківської області у складі:

судді Присяжнюка О.О.

розглянувши матеріали

позовної заяви Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" (61037, м. Харків, вул. Мефодіївська, буд. 11)

до Комунального підприємства "Комбінат дитячого харчування" (61001, м. Харків, пр. Аерокосмічний,41-Б)

про стягнення коштів

ВСТАНОВИВ:

Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі" звернулось до Господарського суду Харківської області з позовною заявою до Комунального підприємства "Комбінат дитячого харчування", в якій просить суд стягнути з КОМУНАЛЬНОГО ПІДРИЄМСТВА «КОМБІНАТ ДИТЯЧОГО ХАРЧУВАННЯ» на користь Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" 1 088 565,06 заборгованість за бездоговірне користування тепловою енергією за період з грудня 2018 року по квітень 2025 року, судові витрати покласти на відповідача.

Дослідивши позовну заяву із додатками, суд дійшов висновку про наявність підстав для залишення позовної заяви без руху, виходячи з наступного.

Відповідно до ч. 2 ст. 164 ГПК України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).

Судом встановлено, що позивачем до позовної заяви копії документів, викладених іноземною мовою (російською), без відповідного їх перекладу українською мовою та належного засвідчення, а саме копії Актів підключення/відключення споживача № 175/21083, №175/17615, №175/23046.

Статтею 10 Конституції України встановлено, що державною мовою в Україні є українська мова.

Як зазначив Конституційний Суд України у рішенні від 14.12.1999 року у справі № 10-рп/99, українська мова як державна є обов'язковим засобом спілкування на всій території України при здійсненні повноважень органами державної влади та органами місцевого самоврядування (мова актів, роботи, діловодства, документації, тощо), а також в інших публічних сферах суспільного життя, які визначаються законом (частина 5 статті 10 Конституції України).

Відповідно до статті 10 Господарського процесуального кодексу України господарське судочинство в судах здійснюється державною мовою.

Згідно з частиною 1 статті 12 Закону України "Про судоустрій та статус судів" судочинство і діловодство в судах України провадиться державною мовою.

Відповідно до частини 1 статті 14 Закону України «Про забезпечення функціонування української мови як державної» у судах України судочинство провадиться, а діловодство здійснюється державною мовою.

Вірність перекладу документів юридичного характеру повинна бути нотаріально засвідченою в порядку статті 79 Закону України "Про нотаріат". Нотаріус засвідчує вірність перекладу документа з однієї мови на іншу, якщо він знає відповідні мови. Якщо нотаріус не знає відповідних мов, переклад документа може бути зроблено перекладачем, справжність підпису якого засвідчує нотаріус.

Таким чином, докази, не перекладені з російської мови на українську мову та не засвідчені належним чином в порядку статті 79 Закону України «Про нотаріат», не є належними документами, оскільки не оформлені в установленому законом порядку.

Аналогічна правова позиція викладена у постанові Верховного Суду від 20.06.2019 року у справі №910/4473/17.

З аналізу вищевикладеного слідує, що відсутність належним чином засвідченого перекладу на українську мову документу, складеного іноземною мовою, унеможливлює встановлення судом змісту такого документу, дії, яка вчинена на підставі вказаного документу, особи, якою вона була вчинена, на користь кого тощо. Більш того, суд позбавлений можливості дослідити такий документ та надати йому оцінку, що унеможливлює вирішення спору по суті.

Отже позивачу слід подати суду здійснений в установленому законом порядку переклад українською мовою усіх документів, викладених іноземною мовою, копії яких долучено до позовної заяви.

Згідно з ч. 1 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, викладених у статтях 162, 164, 172 цього Кодексу, протягом п'яти днів постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.

Відповідно до ч. 2 ст. 174 ГПК України в ухвалі про залишення позовної заяви без руху зазначаються недоліки позовної заяви, спосіб і строк їх усунення, який не може перевищувати десяти днів з дня вручення ухвали про залишення позовної заяви без руху.

Враховуючи вищевикладене, суд вважає за необхідне залишити позовну заяву без руху та надати позивачу час на усунення недоліків.

Суд звертає увагу позивача на те, що відповідно до частини 3 статі 174 Господарського процесуального кодексу України позовна заява вважається поданою у день первинного її подання до господарського суду та приймається до розгляду, якщо позивач усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом.

Керуючись ст. 162, 164, 172, 174 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Позовну заяву Комунального підприємства "Харківські теплові мережі" (вх.№ 2109/25) залишити без руху.

2. Встановити Комунальному підприємству "Харківські теплові мережі" строк на усунення недоліків позовної заяви - 10 (десять) днів з дня вручення копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.

3. Встановити Комунальному підприємству "Харківські теплові мережі" спосіб усунення недоліків позовної заяви шляхом надання нотаріально засвідчених в порядку статті 79 Закону України "Про нотаріат" та забезпечених перекладом українською мовою копій Актів підключення/відключення споживача № 175/21083, №175/17615, №175/23046.

4. Попередити позивача про те, що відповідно до вимог ч. 4 ст. 174 Господарського процесуального кодексу України якщо позивач не усунув недоліки позовної заяви у строк, встановлений судом, заява вважається неподаною і повертається особі, що звернулася із позовною заявою.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання та оскарженню не підлягає.

Ухвалу підписано 20.06.2025.

Суддя О.О. Присяжнюк

Попередній документ
128275385
Наступний документ
128275387
Інформація про рішення:
№ рішення: 128275386
№ справи: 922/2109/25
Дата рішення: 20.06.2025
Дата публікації: 23.06.2025
Форма документу: Ухвала
Форма судочинства: Господарське
Суд: Господарський суд Харківської області
Категорія справи: Господарські справи (з 01.01.2019); Справи позовного провадження; Справи у спорах, що виникають із правочинів, зокрема, договорів (крім категорій 201000000-208000000), з них; поставки товарів, робіт, послуг, з них; енергоносіїв
Стан розгляду справи:
Стадія розгляду: Відмовлено у відкритті провадження (03.03.2026)
Дата надходження: 13.02.2026
Предмет позову: про стягнення коштів
Розклад засідань:
16.07.2025 12:00 Господарський суд Харківської області
05.08.2025 12:30 Господарський суд Харківської області
27.08.2025 11:30 Господарський суд Харківської області
17.09.2025 12:30 Господарський суд Харківської області
24.09.2025 10:30 Господарський суд Харківської області
22.10.2025 11:30 Господарський суд Харківської області
19.01.2026 12:00 Східний апеляційний господарський суд
Учасники справи:
головуючий суддя:
ГЕТЬМАН РУСЛАН АНАТОЛІЙОВИЧ
КІБЕНКО О Р
суддя-доповідач:
ГЕТЬМАН РУСЛАН АНАТОЛІЙОВИЧ
КІБЕНКО О Р
ПРИСЯЖНЮК О О
ПРИСЯЖНЮК О О
3-я особа:
Управління освіти адміністрації Салтівського району Харківської міської ради
3-я особа без самостійних вимог на стороні позивача:
Управління освіти адміністрації Салтівського району
Управління освіти адміністрації Салтівського району Харківської міської ради
відповідач (боржник):
Комунальне підприємство "Комбінат дитячого харчування"
КП "Комбінат дитячого харчуання"
заявник:
Комунальне підприємство "Комбінат дитячого харчування"
Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі"
заявник апеляційної інстанції:
Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі"
заявник касаційної інстанції:
Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі"
орган або особа, яка подала апеляційну скаргу:
Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі"
позивач (заявник):
Комунальне підприємство "Харківські теплові мережі"
представник заявника:
Підгорний Борис Борисович
Тимофєєва Надія Миколаївна
Чудовський Денис Олегович
представник позивача:
Лоскот Марина Ігорівна
суддя-учасник колегії:
БАКУЛІНА С В
СЛОБОДІН МИХАЙЛО МИКОЛАЙОВИЧ
СТУДЕНЕЦЬ В І
ХАЧАТРЯН ВІКТОРІЯ СЕРГІЇВНА