Ухвала від 18.06.2025 по справі 914/1209/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЛЬВІВСЬКОЇ ОБЛАСТІ

79014,м.Львів, вул.Личаківська, 128

УХВАЛА

18.06.2025 Справа № 914/1209/25

Господарський суд Львівської області у складі судді Трускавецького В. П., за участю секретаря судового засідання Шевчук О. О., розглянувши у підготовчому засіданні матеріали

заяви: Головного управління ДПС у Львівській області, м. Львів,

про:відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Житомирщина-Агро» (82402, Львівська обл., Стрийський р-н, м. Стрий, вул. Остапа Нижанківського, 5; ідентифікаційний код 39218946).

За участю представників:

ініціюючого кредитора:Підгайний О. І.,

боржника:не з'явився.

Встановив.

Судові процедури.

16 квітня 2025 року до суду надійшла заява ГУ ДПС у Львівській області про відкриття провадження у справі про банкрутство ТзОВ «Житомирщина-Агро».

Ухвалою суду від 17.04.2025 подану заяву залишено без руху та встановлено заявнику строк 10 (десять) календарних днів з дня вручення цієї ухвали для усунення недоліків заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство, а саме надання доказів авансування винагороди арбітражному керуючому, інформації про заінтересованість кредитора стосовно боржника, заяви арбітражного керуючого про участь у справі.

18 квітня 2025 року суду подано заяву ГУ ДПС у Львівській області, у якій надано пояснення щодо авансування винагороди арбітражному керуючому та повідомлено про відсутність заінтересованості стосовно боржника (вх. № 10164/25).

Також, 18.04.2025 подано суду заяву арбітражного керуючого Козія В. Ю. про участь у справі (вх. № 1670/25).

Ухвалою суду від 23.04.2025 заяву ГУ ДПС у Львівській області прийнято до розгляду у підготовчому засіданні, яке призначено на 05.05.2025 о 13:00 год.

Ухвалою суду від 05.05.2025 підготовче засідання відкладено на 11.06.2025.

Ухвалою суду від 11.06.2025 підготовче засідання відкладено на 18.06.2025.

16 червня 2025 року ініціюючим кредитором подано суду пояснення щодо розрахунку заявлених грошових вимог (вх. № 16006/25).

У підготовче засідання 18.06.2025 з'явився представник ініціюючого кредитора, який підтримав заяву про відкриття провадження у справі про банкрутство «Житомирщина-Агро».

Боржник у дане засідання не забезпечив явки своєї повноважного представника.

Ухвали суду від 17.04.2025 та від 05.05.2025 скеровувались на юридичну адресу ТзОВ «Житомирщина-Агро», вказаною у Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізхичних осіб-підприємців та громадських формувань (82402, Львівська обл., Стрийський р-н, м. Стрий, вул. Остапа Нижанківського, 5), однак такі поштові відправлення № 0601139877253 та № 0601145302777 повернулись до суду з відміткою «адресат відсутній за вказаною адресою», що в розумінні п. 5 ч. 6 ст. 242 ГПК України свідчить про належне повідомлення боржника про розгляд даної справи.

За відсутності клопотань, що опосередковують розгляд справи, суд дійшов висновку вирішити питання про відкриття провадження у справі про банкрутство ТзОВ «Житомирщина-Агро» за відсутності останнього.

У даному засіданні проголошено вступну та резолютивну частини ухвали.

Обґрунтування заявника.

У ГУ ДПС у Львівській області на обліку перебуває ТзОВ «Житомирщина-Агро», яке за час здійснення своєї діяльності, а саме за період з 20.10.2016 до 20.06.2022, допустило виникнення податкового боргу перед бюджетом у розмірі 9 083 532,06 грн, з яких:

- ПДВ - 6 238 629,14 грн;

- Податок на прибуток - 2 249 008,54 грн;

- ПДФО - 39 928,84 грн;

- Штрафні санкції за порушення законодавства про патентування, норм регулювання обігу готівки та застосування РРО - 10 152,92 грн;

- Адмінштрафи та інші санкції - 510,00 грн;

- Єдиний податок - 46 337,97 грн;

- Податки та збори, не віднесені до інших категорій - 479 867,47 грн;

- ЄСВ - 19 097,18 грн.

Податковими органами вживались дії, спрямовані на стягнення з ТзОВ «Житомирщина-Агро» податкового боргу у судовому порядку.

Так, рішенням Житомирського окружного адміністративного суду від 20.03.2017 у справі № 806/555/17 присуджено до стягнення з рахунків ТзОВ «Житомирщина-Агро» у банках 518 541,05 грн податкового боргу, рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 17.05.2021 у справі № 240/1115/19 - 7 853 219,66 грн податкового боргу.

Податковим органом з метою виконання рішення Житомирського окружного адміністративного суду від 20.03.2017 у справі № 806/555/17 було виставлено в банки обслуговуючі ТзОВ «Житомирщина-Агро» інкасові доручення № 42795-51 від 23.04.2019 та № 42791-51 від 23.04.2019.

З метою виконання рішення Львівського окружного адміністративного суду від 07.08.2019 у справі № 240/1115/19 було виставлено інкасові доручення: № 63, № 64, № 65, № 66, № 67 від 16.06.2020; № 57, № 58, № 5 від 15.04.2021; № 227, № 228 від 24.09.2021, № 314, № 315 від 09.11.2021; № 64 від 20.02.2025.

Разом з тим, усі вищезазначені інкасові доручення були повернуті без виконання у зв'язку із відсутністю коштів на рахунках боржника.

Також податковим органом виносились податкове повідомлення-рішення № 0000741400 від 16.09.2016 на суму 69 993,00 грн та податкове повідомлення-рішення №0000741400 від 16.09.2016 на суму 688 799,00 грн. Такі повідомлення-рішення поновлено на підставі рішення суду у справі № 806/1846/16, яким підтверджено донараховані суми).

Крім того, першим заступником начальника Житомирської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області 25.10.2016 прийнято рішення № 285/17 про опис майна ТзОВ «Житомирщина-Агро» у податкову заставу.

Актом опису майна № 232/13-01-13-09-15 від 29.10.2024 податковим керуючим було описано майно боржника та передано його у податкову заставу, що відображено у витязі про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна № 94392833 від 31.10.2024.

ГУ ДПС у Львівській області з відкритих реєстрів встановлено відсутність у боржника активів.

Отже, враховуючи, що вжиті ГУ ДПС у Львівській області заходи не призвели до погашення боржником заборгованості перед бюджетом, податковий орган реалізував своє право та звернувся до суду з заявою про відкриття справи про банкрутство ТзОВ «Житомирщина-Агро».

Пояснення боржника.

Боржник не скористався своїм правом на подання відзиву.

Позиція суду.

Відповідно до частин 1-3 статті 39 Кодексу України з процедур банкрутства перевірка обґрунтованості вимог заявника, а також з'ясування наявності підстав для відкриття провадження у справі про банкрутство здійснюються господарським судом у підготовчому засіданні, яке проводиться в порядку, передбаченому цим Кодексом.

У підготовчому засіданні господарський суд розглядає подані документи, заслуховує пояснення сторін, оцінює обґрунтованість заперечень боржника, вирішує інші питання, пов'язані з розглядом справи.

Якщо провадження у справі відкривається за заявою кредитора, господарський суд перевіряє можливість боржника виконати майнові зобов'язання, строк яких настав. Боржник може надати підтвердження спроможності виконати свої зобов'язання та погасити заборгованість.

Розглянувши подані матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд встановив таке.

Згідно з ч. 2 ст. 34 Кодексу України з процедур банкрутства до заяви кредитора - контролюючого органу, уповноваженого відповідно до Податкового кодексу України здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування у межах своїх повноважень, іншого органу, який відповідно до закону здійснює контроль за справляння інших обов'язкових платежів на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, додаються докази вжиття заходів щодо стягнення (погашення) податкового боргу або іншої заборгованості у встановленому законодавством порядку.

Відповідно до пп. 14.1.137 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України орган стягнення - державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим Кодексом та іншими законами України.

Порядок стягнення податкового боргу регулюється ст.ст. 95 - 99 Податкового кодексу України.

Згідно з п. 95.3 ст. 95 Податкового кодексу України стягнення коштів з рахунків платника податку у банку, обслуговуючих такого платника здійснюється за рішенням суду, яке направляється до виконання контролюючим органом.

Механізм виконання судових рішень про стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу передбачений главою 12 Інструкції про безготівкові рахунки в Україні в національній валюті, затвердженої постановою правління Національного банку України від 21.01.2004 № 22. Зазначений механізм передбачає оформлення інкасового доручення для примусового стягнення коштів у рахунок погашення податкового боргу. При цьому судове рішення, на підставі якого за платника податків стягуються кошти, відповідно до п. 12.4 вказаної інструкції, до банку не подається. Натомість реквізити відповідного судового рішення зазначаються в самому інкасовому дорученні.

Податковим органом долучено до заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство ряд інкасових доручень, повернутих банківськими установами без виконання у зв'язку з відсутністю грошових коштів на рахунках боржника.

Спеціальним законодавством щодо справляння податків і зборів, окрім стягнення коштів з рахунків платника податків у банках, передбачено й інші заходи погашення податкового боргу за рахунок майна боржника (на підставі відповідного судового рішення), а саме: продаж майна платника податків, яке перебуває у податковій заставі; стягнення готівкових коштів; стягнення дебіторської заборгованості платника податків.

Абзацами 2, 3 пункту 95.3 статті 95 Податкового кодексу України визначено, що контролюючий орган звертається до суду щодо надання дозволу на погашення усієї суми податкового боргу за рахунок майна платника податків, що перебуває у податковій заставі. Рішення суду щодо надання вказаного дозволу є підставою для прийняття контролюючим органом рішення про погашення усієї суми податкового боргу.

З метою виконання вимог зазначеної норми Податкового кодексу України контролюючим органом було вжито заходів щодо встановлення майна боржника для опису його в податкову заставу, однак згідно Акту опису майна № 232/13-01-13-09-15 від 29.10.2024 підтверджено відсутність на день складення цього акта майна, що може бути описано у податкову заставу.

Контролюючим органом також здійснено здобуто інформаційну довідку № 212820710 від 17.06.2020 та № 417904855 від 14.03.2025 з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо суб'єкта - ТзОВ «Житомирщина-Агро», з яких встановлено відсутність у такого будь-якого майна.

Крім того, першим заступником начальника Житомирської ОДПІ ГУ ДФС у Житомирській області 25.10.2016 прийнято рішення № 285/17 про опис майна ТзОВ «Житомирщина-Агро» у податкову заставу.

Актом опису майна № 232/13-01-13-09-15 від 29.10.2024 податковим керуючим було описано майно боржника та передано його у податкову заставу, що відображено у витязі про реєстрацію в Державному реєстрі обтяжень рухомого майна № 94392833 від 31.10.2024.

Як стверджує ГУ ДПС у Львівській області податкова звітність боржником не подається, інформація про подання такого звіту у контролюючого органу відсутня, підприємство не здійснює господарську діяльність, інформація щодо місцезнаходження посадових осіб підприємства у заявника відсутня.

Відповідно до пунктів 87.5, 87.6 статті 87 і пункту 95.22 статті 85 Податкового кодексу України розроблено Порядок використання дебіторської заборгованості та/або майна юридичної особи як джерел погашення податкового боргу платника податків та/або відокремленого підрозділу юридичної особи, затвердженого Наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2017 № 585, який визначає механізм стягнення з дебіторів платника податків, що має податковий борг, сум дебіторської заборгованості, строк погашення якої настав та право вимоги якої переведено на контролюючий орган, у рахунок погашення податкового боргу такого платника податків та майна юридичної особи у разі відсутності у платника податків, що є філією, відокремленим підрозділом юридичної особи, майна, достатнього для погашення його грошового зобов'язання або податкового боргу.

Відповідно до п. 5 Розділу І Порядку № 585 сума дебіторської заборгованості, яка є джерелом погашення податкового боргу, визначається на підставі даних бухгалтерського та аналітичного обліку платника податків, договорів, оформлених належним чином.

Оскільки бухгалтерські дані та дані аналітичного обліку у ГУ ДПС у Львівській області відсутні, то і відсутня інформація про наявність дебіторської заборгованості ТзОВ «Житомирщина-Агро» на момент подачі заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство.

Відповідно до ч. 5 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства за результатами розгляду заяви про відкриття провадження у справі та відзиву боржника господарський суд постановляє ухвалу про відкриття провадження у справі або відмову у відкритті провадження у справі.

Згідно з ч. 6 ст. 39 Кодексу суд відмовляє у відкритті провадження у справі про банкрутство, якщо вимоги кредитора свідчать про наявність спору про право, який підлягає вирішенню у порядку позовного провадження, або якщо вимоги кредитора (кредиторів) задоволені боржником у повному обсязі до підготовчого засідання суду.

За твердженням заявника, що не було спростовано боржником, податковий борг ТзОВ «Житомирщина-Агро» погашений не був та складає 9 083 532,06 грн. Інших підстав для відмови у відкритті провадження у справі про банкрутство, перелічених у ч. 6 ст. 39 КУзПБ у суду немає.

Таким чином, врахувавши, що сума основного зобов'язання (без врахування штрафних санкцій) становить 4 174 074,41 грн та те, що в матеріалах справи відсутні докази, які б вказували на можливість боржника виконати свої зобов'язання та погасити заборгованість, суд вважає, що кредитором доведено неплатоспроможність боржника та обґрунтовано наявність підстав для відкриття провадження у справі про банкрутство ТзОВ «Житомирщина-Агро».

Відповідно до ч. 8 ст. 39 Кодексу України з процедур банкрутства питання введення процедури розпорядження майном боржника, призначення розпорядника майна, встановлення розміру його винагороди та джерела її сплати вирішується господарським судом в ухвалі підготовчого засідання.

Згідно з ч. 1 ст. 28 Кодексу України з процедур банкрутства кандидатура арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією визначається судом шляхом автоматизованого відбору із застосуванням Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи з числа арбітражних керуючих, внесених до Єдиного реєстру арбітражних керуючих України, за принципом випадкового вибору.

Згідно з п. 2-1 Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи призначення арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією у разі відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) здійснюється з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом.

Заява ініціюючого кредитора або боржника - фізичної особи про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), крім відомостей, передбачених частиною першою статті 34, частиною другою статті 116 цього Кодексу, повинна містити пропозицію щодо кандидатури арбітражного керуючого для виконання повноважень розпорядника майна або керуючого реструктуризацією.

Ініціюючий кредитор або боржник - фізична особа додає до заяви про відкриття провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність) заяву арбітражного керуючого, зазначеного в абзаці другому цього пункту, про участь у справі, яка повинна відповідати вимогам, встановленим частиною третьою статті 28 цього Кодексу.

Господарський суд, відкриваючи провадження у справі про банкрутство (неплатоспроможність), призначає арбітражного керуючого, зазначеного в абзаці другому цього пункту, розпорядником майна або керуючим реструктуризацією.

У заяві про відкриття провадження у справі про банкрутство ТзОВ «Житомирщина-Агро» кредитор просить призначити розпорядником майна арбітражного Козія Володимира Юрійовича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 163 від 31.01.2013; 79005, м. Львів, вул. Поповича, 2, оф. 10; РНОКПП НОМЕР_1 ), яким надано заяву-згоду на участь у даній справі.

Враховуючи вищевказані положення Кодексу України з процедур банкрутства, запропоновану ініціюючим кредитором кандидатуру арбітражного керуючого Козія В. Ю. та заяву-згоду останнього на участь у справі, суд дійшов висновку висновку призначити розпорядником майна у даній справі арбітражного керуючого Козія В. Ю.

Керуючись ст. ст. 2, 8, 28, 30, 39, 41, 44, п. п. 16, 21, Прикінцевих та перехідних положень Кодексу України з процедур банкрутства, ст. ст. 3, 12, 234, 235 Господарського процесуального кодексу України, суд

ПОСТАНОВИВ:

1. Відкрити провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Житомирщина-Агро» (82402, Львівська обл., Стрийський р-н, м. Стрий, вул. Остапа Нижанківського, 5; ідентифікаційний код 39218946).

2. Визнати вимоги кредитора Державної податкової служби України в особі Головного управління ДПС у Львівській області (79026, м. Львів, вул. Стрийська, 35; ідентифікаційний код 43968090) у розмірі 4 174 074,41 грн основної заборгованості та 30 280,00 грн - судового збору, а також вимоги в розмірі 3 944 892,98 грн штрафу та 964 564,67 пені, які не враховуються як підстава для відкриття провадження у справі про банкрутства.

3. Ввести мораторій на задоволення вимог кредиторів боржника - Товариства з обмеженою відповідальністю «Житомирщина-Агро».

4. Ввести процедуру розпорядження майном Товариства з обмеженою відповідальністю «Житомирщина-Агро».

5. Розпорядником майна боржника призначити арбітражного керуючого Козія Володимира Юрійовича (свідоцтво про право на здійснення діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора) № 163 від 31.01.2013; 79005, м. Львів, вул. Поповича, 2, оф. 10; РНОКПП НОМЕР_1 ).

6. Оприлюднити на офіційному веб-порталі судової влади України повідомлення про відкриття провадження у справі про банкрутство Товариства з обмеженою відповідальністю «Житомирщина-Агро».

7. Розпоряднику майна до 11.08.2025:

- надати суду відомості про результати розгляду вимог кредиторів із зазначенням загальної суми грошових вимог усіх кредиторів, а також щодо кожного кредитора - його імені або найменування, його місцезнаходження або місця проживання, ідентифікаційного коду юридичної особи та реєстраційного номера облікової картки платника податків, суми грошових вимог (загальної суми заборгованості, заборгованості за основним зобов'язанням та суми неустойки (штрафу, пені) окремо), підстав виникнення зобов'язань, а також строку їх виконання згідно із законом або договором;

- повідомити усіх виявлених кредиторів про час та місце проведення попереднього засідання суду, докази повідомлення надати суду;

- надати суду відомості про майно боржника, а також про всі рахунки боржника в установах банків та інших фінансово-кредитних установах, реквізити рахунків;

- надати суду витяг з Державного реєстру обтяжень рухомого майна по боржнику; інформаційну довідку з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об'єктів нерухомого майна щодо боржника;

- надати суду документально підтверджений висновок про фінансове становище боржника, а також про можливість проведення санації боржника;

- надати суду документально підтверджений звіт про проведену роботу.

8. Розпоряднику майна впродовж двох місяців організувати та забезпечити проведення інвентаризації майна боржника та визначити його вартість.

9. Розпоряднику майна надати суду інформацію щодо наявності ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства відповідно до Порядку проведення аналізу фінансово-господарскього стану суб'єктів господарювання щодо наявності ознак фіктивного банкрутства, доведення до банкрутства, приховування стійкої фінансової неспроможності, незаконних дій у разі банкрутства, затвердженого наказом Міністерстава юстиції України № 3105/5 від 10.09.2020, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 10.09.2020 за № 872/35155.

10. Попереднє засідання суду призначити на 20.08.25 о 10:30. Засідання відбудеться у приміщенні Господарського суду Львівської області за адресою: м. Львів, вул. Личаківська, 128, 2-й поверх.

11. Копію ухвали надіслати кредитору, боржнику, розпоряднику майна, державному органу з питань банкрутства, державному реєстратору, місцевому загальному суду, органу державної податкової служби та органу державної виконавчої служби за місцезнаходженням боржника.

Ухвала набирає законної сили в порядку та строки, передбачені ст. 235 ГПК України.

Ухвала може бути оскаржена до Західного апеляційного господарського суду в порядку та строки, встановлені ст. ст. 256, 257 ГПК України.

Повна ухвала складена 20.06.2025.

Суддя Трускавецький В.П.