Ухвала від 20.06.2025 по справі 910/7742/25

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА 01054, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-В, тел. (044) 334-68-95, E-mail: inbox@ki.arbitr.gov.ua

УХВАЛА

20.06.2025Справа № 910/7742/25

Господарський суд міста Києва у складі судді Щербакова С.О., розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" про забезпечення позову

Особи, які отримають статус учасників справи:

позивач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія"

відповідач: Приватне акціонерне товариство "Національна енергетична компанія "Укренерго"

Представники: без виклику сторін.

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" звернулося до Господарського суду міста Києва з заявою про забезпечення позову, в якій просить суд заборонити Приватному акціонерному товариству «Національна енергетична компанія «Укренерго» до набрання законної сили рішенням Господарського суду міста Києва по суті спору:

- застосовувати заходи щодо присвоєння ТОВ «Торгова електрична компанія» статусу «Дефолтний», відповідно до положень пункту 1.7.4. та пункту 10.16 розділу X Правил ринку, що затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307;

- застосовувати заходи, що передбачені п. 1.7.5 Правил ринку, що затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307, в тому числі:

1) надсилати учаснику ринку повідомлення про набуття учасником ринку статусу «Дефолтний»;

2) публікувати на офіційному вебсайті АР повідомлення про набуття учасником ринку статусу "Дефолтний" із зазначенням дати набуття такого статусу;

3) зупиняти майбутні та скасовувати діючі реєстрації ДД щодо продажу електричної енергії учасникам ринку;

4) установлювати нульовий обсяг продажу електричної енергії на РДН та ВДР для такого учасника ринку.

Заява обгрунтована тим, що 19.06.2025 об 8:55 годин ТОВ «ТЕК» на електрону адресу отримано повідомлення від ПрАТ «НЕК «Укренерго», в якому зазначено, що згідно з п. 1.7.1 Правил ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307 (зі змінами) (далі - Правила ринку), Товариство набуває статусу «Переддефолтний» з 19.06.2025 та його включено до переліку учасників ринку, які набули статусу «Переддефолтний», перелік яких оприлюднено на офіційному сайті ПрАТ «НЕК «Укренерго» (далі - ОСП), у вільному доступі, за посиланням: https://wservice.ua.energy/entsoe/getdefault, з підстав наявності заборгованості за послуги з передачі електричної енергії.

Заявник зазначає, що конкретизації підстав надання ТОВ «ТЕК» такого статусу та пояснень електронне повідомлення ОСП не містило, проте з листів № 01/35574 від 09.06.2025 та № 01/36836 від 13.06.2025, вбачається що ПрАТ «НЕК «Укренерго» вважає, що у ТОВ «ТЕК» існує заборгованість у розмірі 170 372 761,85 грн. за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0781-022024 від 01.01.2019 (на дату звернення) за період з жовтня 2023 по вересень 2024, без врахування обсягів експорту/ імпорту до/з країн периметру.

Проте, як вказує заявник, станом на дату подання цієї заяви послуги з передачі електричної енергії, в обсязі споживання електроенергії споживачами Товариства, строк якої настав, що були отримані у період дії воєнного стану, тобто з 24.02.2022 оплачені ТОВ «ТЕК» у повному обсязі.

В свою чергу, заборгованість про яку йдеться у листах ПрАТ «НЕК «Укренерго» в розмірі 170 372 761, 85 грн. за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0781-022024 від 01.01.2019 ТОВ «ТЕК» умовно визнає, проте вона виникла в минулі періоди (2019 та 2021) та наразі є предметом спору у справах № 910/15944/20 та № 910/13672/21.

Заявник зазначає, що у випадку невжиття судом заходів забезпечення позову ТОВ «ТЕК» через два дні набуде статус «Дефолтний», його обсяги закупівлі електричної енергії будуть обмежені, договори з усіма споживачами автоматично розірвані і заявник втратить право провадити діяльність на ринку електричної енергії загалом.

Тож, Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" має намір звернутися до Господарського суду міста Києва з позовною заявою до Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" з наступними вимогами немайнового характеру, а саме: зобов'язати ПрАТ «НЕК Укренерго» вилучити ТОВ «ТЕК» із списку «Переддефолтний», визнати неправомірними дії ПрАТ «НЕК Укренерго» щодо зарахування плати за передачу електричної енергії в оплату по договору № 0781-022024 від 01.01.2019.

Розглянувши заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" про забезпечення позову, проаналізувавши норми господарського процесуального законодавства України, суд відзначає наступне.

Відповідно до статті 136 Господарського процесуального кодексу України, господарський суд за заявою учасника справи має право вжити передбачених статтею 137 цього Кодексу заходів забезпечення позову. Забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист, або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду, а також з інших підстав, визначених законом.

Частиною 1 ст. 137 Господарського процесуального кодексу України встановлено, що позов забезпечується: накладенням арешту на майно та (або) грошові кошти, що належать або підлягають передачі або сплаті відповідачу і знаходяться у нього чи в інших осіб; забороною відповідачу вчиняти певні дії; забороною іншим особам вчиняти дії щодо предмета спору або здійснювати платежі, або передавати майно відповідачеві, або виконувати щодо нього інші зобов'язання; зупиненням стягнення на підставі виконавчого документа або іншого документа, за яким стягнення здійснюється у безспірному порядку; зупиненням продажу майна, якщо подано позов про визнання права власності на це майно, або про виключення його з опису і про зняття з нього арешту; зупиненням митного оформлення товарів чи предметів, що містять об'єкти інтелектуальної власності; арештом морського судна, що здійснюється для забезпечення морської вимоги; іншими заходами у випадках, передбачених законами, а також міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.

Згідно зі ст. 140 Господарського процесуального кодексу України заява про забезпечення позову розглядається судом не пізніше двох днів з дня її надходження без повідомлення учасників справи.

Забезпечення позову по суті - це обмеження суб'єктивних прав, свобод та інтересів відповідача або пов'язаних з ним інших осіб з метою забезпечення реалізації в майбутньому актів правосуддя і задоволених вимог позивача (заявника).

Метою забезпечення позову є вжиття судом заходів щодо охорони матеріально-правових інтересів позивача від можливих недобросовісних дій з боку відповідача, щоб забезпечити позивачу реальне та ефективне виконання судового рішення, якщо воно буде прийняте на користь позивача, в тому числі з метою запобігання потенційним труднощам у подальшому виконанні такого рішення.

Суд зазначає, що особа, яка подала заяву про забезпечення позову, повинна обґрунтувати причини звернення із заявою про забезпечення позову. З цією метою та з урахуванням загальних вимог, передбачених Господарським процесуальним кодексом України, обов'язковим є подання доказів наявності фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного заходу до забезпечення позову.

У вирішенні питання про забезпечення позову господарський суд має здійснити оцінку обґрунтованості доводів заявника щодо необхідності вжиття відповідних заходів з урахуванням: розумності, обґрунтованості і адекватності вимог заявника щодо забезпечення позову; забезпечення збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу; наявності зв'язку між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом позовної вимоги, зокрема, чи спроможний такий захід забезпечити фактичне виконання судового рішення в разі задоволення позову; імовірності утруднення виконання або невиконання рішення господарського суду в разі невжиття таких заходів; запобігання порушенню у зв'язку із вжиттям таких заходів прав та охоронюваних законом інтересів осіб, що не є учасниками даного судового процесу.

Відповідно до висновків, викладених у постанові Великої Палати Верховного Суду у постанові від 24.04.2024 у справі № 754/5683/22 при застосуванні заходів забезпечення позову ключовим є встановлення судом: 1) наявності спору між сторонами; 2) ризику незабезпечення ефективного захисту порушених прав позивача, який може проявлятися як через вплив на виконуваність рішення суду у конкретній справі, так і шляхом перешкоджання поновленню порушених чи оспорюваних прав позивача, за захистом яких він звернувся до суду; 3) співмірності обраного позивачем виду забезпечення позову з пред'явленими позовними вимогами та 4) дійсної мети звернення особи до суду з заявою про забезпечення позову, зокрема, чи не є таке звернення спрямованим на зловживання учасником справи своїми правами.

Наявність або відсутність підстав для забезпечення позову суд вирішує в кожній конкретній справі з урахуванням установлених фактичних обставин такої справи та загальних передумов для вчинення відповідної процесуальної дії.

З наведеного слідує, що не існує універсального алгоритму застосування заходів забезпечення позову, оскільки їх вжиття (або відмова у такому) знаходиться у прямій залежності від фактичних обставин кожного конкретного господарського спору.

У поданій до суду заяві про забезпечення позову, Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" зазначає, що 19.06.2025 об 8:55 годин ТОВ «ТЕК» на електрону адресу отримало повідомлення від ПрАТ «НЕК «Укренерго», відповідно до якого Товариство набуло статусу «Переддефолтний» з 19.06.2025 та включено до переліку учасників ринку, які набули статусу «Переддефолтний». Заявник вказує, що зазначене повідомлення ОСП не містило підстав надання ТОВ «ТЕК» такого статусу. Проте, з раніше надісланих на адресу заявника листів ПрАТ «НЕК «Укренерго» № 01/35574 від 09.06.2025 та № 01/36836 від 13.06.2025, вбачається що ПрАТ «НЕК «Укренерго» вважає, що у ТОВ «ТЕК» існує заборгованість у розмірі 170 372 761,85 грн. за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0781-022024 від 01.01.2019 (на дату звернення) за період з жовтня 2023 по вересень 2024 без врахування обсягів експорту/ імпорту до/з країн периметру. Тобто, в період дії правового режиму воєнного стану в Україні.

Так, Законом України «Про внесення змін до деяких законів України у сферах енергетики і теплопостачання щодо удосконалення окремих положень, пов'язаних із веденням господарської діяльності та дією воєнного стану в Україні» №4213-ІХ внесено, зокрема, зміни до Закону України «Про ринок електричної енергії» та розділ XVII "Прикінцеві та перехідні положення" доповнено пунктом 15-2, абзаци 10-12 якого наступного змісту:

Тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, за поданням оператора системи передачі або оператора систем розподілу електропостачальники (крім постачальника універсальних послуг та постачальника "останньої надії") набувають статусу "Переддефолтний" та "Дефолтний" у разі несплати за надані у період дії воєнного стану оператором системи передачі або оператором систем розподілу послуги з передачі та/або розподілу електричної енергії до 15 числа місяця, наступного за розрахунковим. Порядок набуття та припинення такими електропостачальниками статусу "Переддефолтний" та "Дефолтний" визначається Регулятором.

Тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, електропостачальник не набуває статусу "Дефолтний", за умови що розмір суми заборгованості оператора системи передачі за електричну енергію перевищує розмір суми заборгованості електропостачальника за електричну енергію відповідно до договору про врегулювання небалансів електричної енергії.

Тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, постачальник універсальних послуг не набуває статусу "Дефолтний" у разі несвоєчасної оплати за небаланс електричної енергії перед оператором системи передачі відповідно до договору про врегулювання небалансів електричної енергії.

Тож, підставою для набуття статусу «Переддефолтний» є недоплата постачальником послуг з передачі електричної енергії ОСП в обсязі споживання електроенергії споживачами таких електропостачальників, наданих у період дії воєнного стану, тобто починаючи з 24.02.2022.

На підтвердження здійснення оплати за надані ОСП послуги з передачі електричної енергії та відсутності заборгованості за надані послуги у період дії воєнного стану, заявник вказує наступне:

- у період з 01.03.2022 по 19.06.2025 ПрАТ «НЕК «Укренерго» надавало ТОВ «ТЕК» послуги з передачі електричної енергії на підставі договору про надання послуг з передачі електричної енергії № 0781-022024 від 01.01.2019, а з 01.01.2024 - на підставі договору про надання послуг з передачі електричної енергії № 0264-02024-ПП від 01.01.2024.

- з 01.03.2022 по 31.12.2023 за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0781-022024 від 01.01.2019 обсяг фактично наданих послуг дорівнює 812 094,577 МВт*год. (з урахуванням коригувань) на загальну суму 389 855 690,59 грн. З 01.01.2024 по 19.06.2025 за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0264-02024-ПП від 01.01.2024 обсяг фактично наданих послуг дорівнює 612 446,796 МВт*год. (з урахуванням коригувань) на загальну суму 417 465 174,25 грн. Загальна сума наданих послуг 807 320 864,84 грн.

- сукупний розмір оплати від ТОВ «ТЕК» на користь ПрАТ «НЕК «Укренерго» за надані послуги з 24.02.2022 по 31.12.2023 за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0264-02024 від 01.01.2019 становить 367 089 464,50 грн., за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0264-02024-ПП від 01.01.2024 становить 447 447 587,35 грн. Загальна сума оплати за надані послуги у період з 24.02.2022 по 19.06.2025 становить 814 537 051,85 грн.

- станом на дату подання цієї заяви послуги з передачі електричної енергії, в обсязі споживання електроенергії споживачами Товариства, строк якої настав, що були отримані у період дії воєнного стану, тобто з 24.02.2022 оплачено ТОВ «ТЕК» у повному обсязі;

- заборгованість про яку йдеться у листах ПрАТ «НЕК «Укренерго» № 01/35574 від 09.06.2025 та № 01/36836 від 13.06.2025 в розмірі 170 372 761,85 грн. за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0781-022024 від 01.01.2019 заявник умовно визнає, проте вона виникла в минулі періоди (2019 р. та 2021р.) та наразі врегульовується в судовому порядку, зокрема у справах № 910/15944/20 та № 910/13672/21.

- рішенням Господарського суду міста Києва від 18.01.2024 у справі № 910/11285/23, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 18.04.2024 та постановою Верховного Суду від 11.07.2024, у задоволенні позову ПрАТ «НЕК «Укренерго» до ТОВ «ТЕК» про стягнення заборгованості за послуги з передачі електричної енергії за період липень 2022 року - травень 2023 року було відмовлено. Суд констатував, що у період з 01.07.2022 по 31.05.2023 ТОВ «ТЕК» було сплачено надані ОСП послуги на загальну суму 190 887 320,48 грн, тобто у більшому розмірі ніж було нараховано.

- Зі змісту іншого рішення Господарського суду міста Києва від 01.05.2024 у справі № 910/320/24 вбачається, що між сторонами виник спір з приводу заборгованості ТОВ «ТЕК» за надані послуги з передачі електричної енергії у період з червня по листопад 2023 року у розмірі 120 608 733,01 грн, оскільки сплачені фактично відповідачем кошти за вказаний період були враховані за минулі періоди. Судом у справі № 910/320/24 було встановлено, що у період з червня 2023 року по листопад 2023 ОСП надав, а ТОВ «ТЕК» прийняв послуги за договором на загальну суму 121 565 450,77 грн, що підтверджується актами приймання-передачі послуги: від 30.06.2023 на суму 16 234 782,96 грн (з урахуванням акту коригування від 20.10.2023); від 31.07.2023 на суму 19 084 127,77 грн (з урахуванням акту коригування від 17.11.2023); від 31.08.2023 на суму 19 960 369,73 грн; від 30.09.2023 на суму 18 153 625,84 грн; від 31.10.2023 на суму 22 114 195,10 грн та від 30.11.2023 на суму 26 018 349,37 грн. У вказаному вище періоді відбулись також коригування об'ємів та сум наданих послуг за договором за більш ранні місяці, а саме: за березень-травень 2023 року, на підтвердження чого надано акти коригування від 16.06.2023 до акту приймання-передачі послуги від 31.03.2023, від 17.07.2023 до акту приймання-передачі послуги від 30.04.2023, від 18.08.2023 до акту приймання-передачі послуги від 31.05.2023. У зв'язку із зазначеним сума основного боргу з урахуванням цих коригувань зменшилася до 120 608 733,01 грн. Згідно з платіжними інструкціями, наданими ТОВ «ТЕК», було сплачено послуги на суму 121 461 496,15 грн, тобто у розмірі більшому, аніж заявлено ОСП. Рішенням Господарського суду міста Києва від 01.05.2024 у справі № 910/320/24, залишеним без змін постановою Північного апеляційного господарського суду від 18.09.2024 та постановою Верховного Суду від 19.11.2024 у задоволенні позову ПрАТ «НЕК «Укренерго» до ТОВ «ТЕК» про стягнення заборгованості за послуги з передачі електричної енергії за період червень - листопад 2023 року також було відмовлено.

Інститут вжиття заходів забезпечення позову є одним із механізмів забезпечення ефективного юридичного захисту.

Тобто забезпечення позову за правовою природою є засобом запобігання можливим порушенням майнових прав чи охоронюваних законом інтересів юридичної або фізичної особи, метою якого є уникнення можливого порушення в майбутньому прав та охоронюваних законом інтересів позивача, а також можливість реального виконання рішення суду та уникнення будь-яких труднощів при виконанні у випадку задоволення позову.

Аналогічні правові висновки щодо застосування ст.ст. 136, 137 ГПК України викладені у постановах Верховного Суду від 10.04.2018 у справі №910/19256/16, від 14.05.2018 у справі № 910/20479/17, від 14.06.2018 у справі № 916/10/18, від 23.06.2018 у справі № 916/2026/17, від 16.08.2018 у справі № 910/5916/18, від 11.09.2018 у справі № 922/1605/18, від 14.01.2019 у справі № 909/526/18, від 21.01.2019 у справі № 916/1278/18, від 25.01.2019 у справі № 925/288/17, від 26.09.2019 у справі № 904/1417/19.

Під час вирішення питання про вжиття заходів щодо забезпечення позову необхідно дотримуватися принципу їх співмірності із заявленими позивачем вимогами. Заходи щодо забезпечення позову можуть бути вжиті судом лише в межах предмета позову та не повинні порушувати прав інших осіб, не залучених до участі у справі. Під час вирішення питання про вжиття заходів щодо забезпечення позову слід враховувати, що такими заходами не повинні порушуватися права осіб, що не є учасниками справи, застосовуватися обмеження, не пов'язані з предметом спору.

Вказане узгоджується з правовою позицією, яка викладений у постанові Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 01.04.2020 у справі №910/12661/19.

Об'єднана палата Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду у своїй постанові від 16.08.2018 по справі № 910/1040/18 зазначила, що оскільки позивач звернувся до суду з позовними вимогами немайнового характеру, судове рішення, у разі задоволення якого не вимагається примусове виконання, то в цьому випадку мала застосовуватися та досліджуватися така підстава вжиття заходів забезпечення позову, як достатньо обґрунтоване припущення, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду. При цьому в таких немайнових спорах має досліджуватися, чи не призведе невжиття заявленого заходу забезпечення позову до порушення вимоги щодо справедливого та ефективного захисту порушених прав, зокрема, чи зможе позивач їх захистити в межах одного цього судового провадження за його позовом без нових звернень до суду.

До того ж, статтею 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод "Право на ефективний засіб юридичного захисту" встановлено, що кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Одним з механізмів забезпечення ефективного юридичного захисту є передбачений національним законодавством України інститут вжиття заходів до забезпечення позову. При цьому, вжиття заходів до забезпечення позову має на меті запобігти утрудненню чи неможливості виконання рішення господарського суду, прийнятого за результатами розгляду справи, в разі задоволення позову.

Слід зазначити, що згідно рішення Європейського суду з прав людини від 29 червня 2006 року у справі "Пантелеєнко проти України" засіб юридичного захисту має бути ефективним, як на практиці, так і за законом. У рішенні Європейського суду з прав людини від 31 липня 2003 року у справі "Дорани проти Ірландії", було зазначено що поняття "ефективний засіб" передбачає запобігання порушенню або припиненню порушення, а так само встановлення механізму відновлення, поновлення порушеного права.

При вирішенні справи "Каіч та інші проти Хорватії" (рішення від 17.07.2008) Європейський Суд з прав людини вказав, що для Конвенції було б неприйнятно, якби стаття 13 декларувала право на ефективний засіб захисту, але без його практичного застосування. Таким чином, обов'язковим є практичне застосування ефективного механізму захисту. Протилежний підхід суперечитиме принципу верховенства права.

Зі змісту заяви про забезпечення позову вбачається, що заявник має намір звернутися Господарського суду міста Києва з позовом до Приватного акціонерного товариства "Національна енергетична компанія "Укренерго" з наступними вимогами немайнового характеру, а саме: зобов'язати ПрАТ «НЕК Укренерго» вилучити ТОВ «ТЕК» із списку «Переддефолтний», визнати неправомірними дії ПрАТ «НЕК Укренерго» щодо зарахування плати за передачу електричної енергії в оплату по договору № 0781-022024 від 01.01.2019.

Судове рішення у разі задоволення вимоги немайнового характеру не вимагатиме примусового виконання. Тому в даному випадку застосовуватися та досліджуватися повинна така підстава вжиття заходів забезпечення позову як достатньо обґрунтоване припущення, що невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.

В таких немайнових спорах має досліджуватися питання, чи не призведе невжиття заявленого заходу забезпечення позову до порушення вимоги щодо справедливого та ефективного захисту порушених прав, оскільки позивач не зможе їх захистити в межах одного цього судового провадження за його позовом без нових звернень до суду.

Аналогічна правова позиція викладена в постанові Верховного Суду у складі суддів об'єднаної палати Касаційного господарського суду від 16.08.2018 у справі № 910/1040/18.

Суд звертає увагу, що під час вирішення питання щодо забезпечення позову обґрунтованість позову не досліджується, адже питання обґрунтованості заявлених позовних вимог є предметом дослідження судом під час розгляду спору по суті і не вирішується ним під час розгляду заяви про забезпечення позову (правова позиція викладена в постанові Верховного Суду від 02.09.2019 у справі № 917/137/19).

Заявник зазначає, заборгованість у розмірі 170 372 761,85 грн. за договором про надання послуг з передачі електричної енергії № 0781-022024 від 01.01.2019, яка стала підставою для направлення заявнику повідомлення про набуття заявником статусу «Переддефолтний» є спірною, виникла за минулі періоди, а саме 2019 та 2021, тобто до введення в Україні воєнного стану та є предметом дослідження у межах справ № 910/15944/20 та № 910/13672/21 і ОСП неправомірно віднесено у своїх листах № 01/36836 від 13.06.2025 та № 01/35574 від 09.06.2025 вказану суму до періоду жовтень 2023 - вересень 2024.

Разом з цим, наявність заборгованості перед ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» призводить до негативних наслідків для заявника, що визначені розділом 1.7 Правил ринку, затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307 (зі змінами), а саме, надання заявнику як учаснику ринку статусу «Переддефолтний» та «Дефолтний», припинення можливості здійснювати господарську діяльність на ринку електричної енергії.

Так, згідно з пунктом 1.7.1 глави 1.7 Правил ринку, учасник ринку, крім ОСП, ОР та гарантованого покупця, набуває статусу «Переддефолтний» при настанні принаймні однієї з таких подій або обставин:

1) учасник ринку не забезпечив своєчасно, у строки, визначені цими Правилами, на рахунку ескроу ППБ/СВБ наявність коштів, вільних від інших зобов'язань з оплати поточної заборгованості ППБ/СВБ та погашення простроченої заборгованості ППБ/ СВБ, в обсязі, достатньому для оплати відповідно до декадного звіту ППБ, місячного звіту ППБ, декадного звіту СВБ, місячного звіту СВБ, позапланового звіту СВБ та звіту про коригування, з урахуванням вимог цих Правил;

2) учасник ринку, який є СВБ, не надавав, не підтримував, не збільшував та не поновлював фінансову гарантію в необхідному обсязі відповідно до розділу VI цих Правил;

3) інших подій або обставин, що є підставою набуття статусу «Переддефолтний», передбачених пунктом 10.16 розділу X цих Правил.

Відповідно до п. 1.7.2. Правил ринку, при набутті статусу «Переддефолтний» АР на період існування такого статусу:

1) надсилає учаснику ринку повідомлення про набуття учасником ринку статусу «Переддефолтний»;

2) публікує на офіційному вебсайті АР повідомлення про набуття учасником ринку статусу «Переддефолтний» із зазначенням дати набуття такого статусу;

3) використовує фінансову гарантію, що надається учасником ринку, для покриття його простроченої заборгованості ППБ/СВБ перед АР.

Якщо учасник ринку виступає в якості електропостачальника, після набуття ним статусу «Переддефолтний», АР, крім зазначених заходів, кожного дня (до 10:30) направляє до уповноважених банків довідку, що містить інформацію щодо повного та скороченого найменування учасника ринку або ПІБ (якщо учасником ринку є фізична особа або фізична особа-підприємець), ЄДРПОУ або РНОКПП (якщо учасником ринку є фізична особа або фізична особа-підприємець) та розміру простроченої заборгованості ППБ/СВБ за небаланси електричної енергії.

Заходи, передбачені абзацами першим та другим цього підпункту, не застосовуються до учасників ринку, які набули статусу «Переддефолтний» внаслідок отримання АР подання від ОСП або ОСР, передбаченого пунктом 10.16 розділу X цих Правил, та у яких відсутня прострочена заборгованість ППБ/СВБ перед ОСП.

Пунктом 1.7.3. Правил ринку визначено, що при набутті статусу «Переддефолтний» такий статус для учасника ринку триває в разі настання принаймні однієї з обставин, передбачених пунктом 1.7.1 цієї глави. В іншому випадку статус «Переддефолтний» анулюється, про що АР повинен повідомити учасника ринку.

Відповідно до п. 1.7.4. Правил ринку, учасник ринку, крім ОСП, ОР та гарантованого покупця, набуває статусу «Дефолтний» при настанні принаймні однієї з таких подій або обставин:

1) тривалість статусу «Переддефолтний» для учасника ринку становить більше двох днів. Датою набуття статусу «Дефолтний» є наступний день після двох днів перебування у статусі «Переддефолтний»;

2) судом прийнято рішення про визнання суб'єкта господарювання, що є учасником ринку, банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури або учасником ринку (його уповноваженими органами) прийнято рішення про ліквідацію суб'єкта господарювання, що є учасником ринку. Датою набуття статусу «Дефолтний» є наступний день після отримання ОСП відповідної інформації про учасника ринку;

3) анулювання учаснику ринку ліцензій на провадження діяльності на ринку електричної енергії. Датою набуття статусу «Дефолтний» є дата набрання чинності рішенням Регулятора про анулювання відповідної ліцензії.

Згідно п. 1.7.5. Правил, на період існування статусу «Дефолтний» АР вживає до такого учасника ринку такі заходи:

1) надсилає учаснику ринку повідомлення про набуття учасником ринку статусу «Дефолтний»;

2) публікує на офіційному вебсайті АР повідомлення про набуття учасником ринку статусу «Дефолтний» із зазначенням дати набуття такого статусу;

3) зупиняє майбутні та скасовує діючі реєстрації ДД щодо продажу електричної енергії учасникам ринку;

4) установлює нульовий обсяг продажу електричної енергії на РДН та ВДР для такого учасника ринку;

5) якщо учасник ринку також виступає в якості електропостачальника (або споживача), після набуття ним статусу «Дефолтний» постачання електричної енергії споживачам такого учасника ринку (або такому учаснику ринку) здійснюється постачальником «останньої надії» відповідно до Правил роздрібного ринку з 00:00 дня, наступного за днем набуття ним статусу «Дефолтний»;

6) якщо учасник ринку також виступає в якості електропостачальника, після набуття ним статусу «Дефолтний» кожного дня до 10:30 направляє до уповноважених банків довідку, що містить інформацію щодо повного та скороченого найменування учасника ринку або ПІБ (якщо учасником ринку є фізична особа або фізична особа - підприємець), ЄДРПОУ або РНОКПП (якщо учасником ринку є фізична особа або фізична особа-підприємець) та розміру простроченої заборгованості ППБ/СВБ за небаланси електричної енергії.

Вчинення до учасника ринку будь-яких дій з боку АР відповідно до цього пункту не впливає та не змінює відповідальність такого учасника ринку відповідно до цих Правил, що означає, що учасник ринку із статусом «Дефолтний» несе відповідальність за сплату всіх сум (у тому числі податків), що необхідно сплатити відповідно до цих Правил.

Заходи, передбачені абзацами першим та другим цього підпункту, не застосовуються до учасників ринку, які набули статусу «Переддефолтний» та «Дефолтний» внаслідок отримання АР подання від ОСП або ОСР, передбаченого пунктом 10.16 розділу X цих Правил, та у яких відсутня прострочена заборгованість ППБ/СВБ перед ОСП.

Згідно п. 1.7.6. Правил ринку, після повідомлення учасника ринку про набуття ним статусу «Дефолтний» АР повідомляє:

1) СВБ такого учасника ринку з метою вжиття нею відповідних заходів щодо цього учасника ринку, передбачених положеннями договору між СВБ та учасником ринку;

2) контрагентів учасника ринку в рамках ДД з метою вжиття відповідних заходів, що визначені їх ДД.

Відповідно до пункту 10.16 розділу X Правил ринку тимчасово, на період дії правового режиму воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24 лютого 2022 року № 2102-IX:

1) ОСП та ОСР невідкладно, але не пізніше 17:00 робочого дня, що є другим робочим днем після п'ятнадцятого календарного дня місяця, наступного за розрахунковим, направляє АР подання щодо електропостачальників (крім постачальника універсальних послуг та постачальника «останньої надії»), які не забезпечили до п'ятнадцятого числа (включно) місяця, наступного за розрахунковим, оплату за надані у період дії воєнного стану ОСП та/або ОСР послуги з передачі та/або розподілу електричної енергії, в обсязі споживання електроенергії споживачами таких електропостачальників.

Направлення подання, передбаченого абзацом першим цього підпункту, здійснюється ОСП та ОСР шляхом офіційного звернення до АР за формою, що визначена та оприлюднена на офіційному вебсайті ОСП, із наданням переліку електропостачальників, які мають відповідну заборгованість. Таке подання має містити інформацію щодо повного найменування електропостачальника, коду ЄДРПОУ та ЕІС-коду електропостачальника, коду ЄДРПОУ та ЕІС-коду оператора системи, обсягу наданих оператором системи послуг та розміру заборгованості за послуги в обсязі споживання електроенергії споживачами відповідного електропостачальника, у розрізі розрахункових місяців станом на дату формування подання.

ОСП або ОСР інформує електропостачальника про наявну заборгованість, яка є підставою направлення подання до АР відповідно до абзацу першого цього підпункту, не пізніше 17:00 першого робочого дня, наступного за п'ятнадцятим календарним днем місяця, наступного за розрахунковим, із зазначенням обсягу наданих ОСП або ОСР послуг та розміру заборгованості за такі послуги в обсязі споживання електроенергії споживачами відповідного електропостачальника, із зазначенням розрахункових місяців, у яких її сформовано.

Електропостачальник (крім постачальника універсальних послуг та постачальника «останньої надії») набуває статусу «Переддефолтний» з 00:00 дня, що є другим календарним днем за днем отримання АР від ОСП або ОСР подання, передбаченого абзацами першим та другим цього підпункту.

ОСП та ОСР невідкладно, але не пізніше 17:00 робочого дня, наступного за днем, у якому електропостачальником забезпечено в повному обсязі оплату за надані у період дії воєнного стану ОСП та ОСР послуги з передачі та/або розподілу електричної енергії в обсязі споживання електроенергії споживачами цього електропостачальника, направляє АР подання щодо відсутності заборгованості у такого електропостачальника.

Електропостачальник, який набув статусу «Переддефолтний» або «Дефолтний» на підставі отримання АР передбаченого абзацом першим цього підпункту подання від ОСП та/або ОСР, позбавляється такого статусу з 00:00 дня, наступного за днем отримання АР передбаченого абзацом п'ятим цього підпункту подання від ОСП та/або ОСР, за умови відсутності інших підстав перебування цього електропостачальника у статусі «Переддефолтний» або «Дефолтний»;

2) електропостачальник не набуває статусу «Дефолтний» за умови, що розмір суми заборгованості оператора системи передачі за електричну енергію перевищує розмір суми заборгованості електропостачальника за електричну енергію відповідно до договору про врегулювання небалансів електричної енергії.

Постачальник універсальних послуг не набуває статусу «Дефолтний» у разі несвоєчасної оплати за небаланс електричної енергії перед оператором системи передачі відповідно до договору про врегулювання небалансів електричної енергії.

З огляду на вищевказані положення Правил ринку, ПрАТ «Національна енергетична компанія «Укренерго» як оператора системи передачі та адміністратора розрахунків наділено повноваженнями вживати таких заходів по відношенню до заявника, як присвоєння йому статусу «Дефолтний» та «Переддефолтний», що означає для заявника, як електропостачальника, повне зупинення його діяльності, а саме заявник фактично буде позбавлений можливості здійснювати господарську діяльність на організованих сегментах ринку електричної енергії та не матиме можливості виконувати умови договорів з іншими учасниками ринку, в тому числі з операторами систем розподілу, контрагентами на ринку двосторонніх договорів, ринку на добу наперед, внутрішньодобовому ринку, ринку допоміжних послуг, споживачами тощо.

Як вбачається з інформації розміщеної в мережі Інтернет за посиланням https://wservice.ua.energy/entsoe/getdefault ТОВ «Торгова електрична компанія» набуло статусу «Переддефолтний» з 19.06.2025 та включено до переліку учасників ринку, які набули статусу «Переддефолтний», перелік яких оприлюднено на офіційному сайті ПрАТ «НЕК «Укренерго», з підстав наявності заборгованості за послуги з передачі електричної енергії.

Таким чином, через два дні після набуття статусу «Переддефолтний», учасник ринку набуває статус «Дефолтний», його обсяги закупівлі електричної енергії приймаються рівними нулю, договори у усіма споживачами автоматично розриваються і такий учасник втрачає право провадити діяльність на ринку електричної енергії загалом.

Отже, наявний зв'язок між обраними заявником заходами забезпечення позову та предметом майбутніх позовних вимог.

Суд зазначає, що заходи до забезпечення позову застосовуються господарським судом як гарантія реального виконання рішення суду.

Достатньо обґрунтованим для забезпечення позову є підтверджена доказами наявність фактичних обставин, з якими пов'язується застосування певного виду забезпечення позову. Про такі обставини може свідчити вчинення відповідачем дій, спрямованих на ухилення від виконання зобов'язання після пред'явлення вимоги чи подання позову до суду (реалізація майна чи підготовчі дії до його реалізації, витрачання коштів не для здійснення розрахунків з позивачем, укладення договорів поруки чи застави за наявності невиконаного спірного зобов'язання тощо). Саме лише посилання в заяві на потенційну можливість ухилення відповідача від виконання судового рішення без наведення відповідного обґрунтування не є достатньою підставою для задоволення відповідної заяви.

Адекватність заходу до забезпечення позову, що застосовується господарським судом, визначається його відповідністю вимогам, на забезпечення яких він вживається. Оцінка такої відповідності здійснюється господарським судом, зокрема, з урахуванням співвідношення прав (інтересу), про захист яких просить заявник, з вартістю майна, на яке вимагається накладення арешту, або майнових наслідків заборони відповідачеві вчиняти певні дії.

Заходи до забезпечення позову повинні бути співрозмірними із заявленими позивачем вимогами. Співмірність передбачає співвідношення господарським судом негативних наслідків від вжиття заходів до забезпечення позову з тими негативними наслідками, які можуть настати в результаті невжиття цих заходів, з урахуванням відповідності права чи законного інтересу, за захистом яких заявник звертається до суду, та майнових наслідків заборони відповідачу здійснювати певні дії.

Метою вжиття заходів щодо забезпечення позову є уникнення можливого порушення в майбутньому прав та охоронюваних законом інтересів позивача, а також можливість реального виконання рішення суду та уникнення будь-яких труднощів при виконанні у випадку задоволення позову.

При цьому, господарський суд не повинен вживати таких заходів до забезпечення позову, які фактично є тотожними задоволенню заявлених позовних вимог, якщо при цьому спір не вирішується по суті.

У даному випадку судом враховано співвідношення права (інтересу), про захист яких просить заявник, та наслідків заборони Приватному акціонерному товариству «Національна енергетична компанія «Укренерго» вчиняти певні дії.

Так, передбачена процесуальним законом заборона особі вчиняти певні дії не є втручанням у повноваження Підприємства, а виступає як обґрунтоване обмеження його дій виключно з метою забезпечення виконання судового рішення (в разі задоволення майбутніх позовних вимог).

З урахуванням викладеного, обраний позивачем захід забезпечення позову відповідає вимогам процесуального законодавства, зокрема вимогам розумності, обґрунтованості, адекватності, збалансованості інтересів сторін, а також інших учасників судового процесу.

У даному випадку, за висновками суду, застосування обраного заявником заходу забезпечення позову направлено, насамперед, на забезпечення дійсної ефективності судового захисту та упередження можливості додаткового порушення прав та законних інтересів суб'єкта господарювання.

Враховуючи наведене вище, подана заява визнається судом обґрунтованою щодо вжиття заходів до забезпечення позову, шляхом заборони Приватному акціонерному товариству «Національна енергетична компанія «Укренерго» до набрання законної сили рішенням Господарського суду міста Києва по суті даного спору: застосовувати заходи щодо присвоєння ТОВ «Торгова електрична компанія» статусу «Дефолтний», відповідно до положень пункту 1.7.4. та пункту 10.16 розділу X Правил ринку, що затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307; застосовувати заходи до ТОВ «Торгова електрична компанія», що передбачені п. 1.7.5 Правил ринку, що затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307, в тому числі: надсилати учаснику ринку повідомлення про набуття учасником ринку статусу «Дефолтний»; публікувати на офіційному вебсайті АР повідомлення про набуття учасником ринку статусу "Дефолтний" із зазначенням дати набуття такого статусу; зупиняти майбутні та скасовувати діючі реєстрації ДД щодо продажу електричної енергії учасникам ринку; установлювати нульовий обсяг продажу електричної енергії на РДН та ВДР для такого учасника ринку.

При цьому, обраний спосіб забезпечення позову щодо заборони Приватному акціонерному товариству «Національна енергетична компанія «Укренерго» застосовувати заходи щодо присвоєння ТОВ «Торгова електрична компанія» статусу «Дефолтний», відповідно до положень пункту 1.7.4. та пункту 10.16 розділу X Правил ринку, що затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307; застосовувати заходи до ТОВ «Торгова електрична компанія», що передбачені п. 1.7.5 Правил ринку, що затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307, в тому числі: надсилати учаснику ринку повідомлення про набуття учасником ринку статусу «Дефолтний»; публікувати на офіційному вебсайті АР повідомлення про набуття учасником ринку статусу "Дефолтний" із зазначенням дати набуття такого статусу; зупиняти майбутні та скасовувати діючі реєстрації ДД щодо продажу електричної енергії учасникам ринку; установлювати нульовий обсяг продажу електричної енергії на РДН та ВДР для такого учасника ринку, співвідноситься з предметом майбутнього позову, а отже існує конкретний зв'язок між конкретним заходом до забезпечення позову і предметом майбутніх позовних вимог, а тому вжитий судом захід до забезпечення позову спроможний забезпечити фактичне виконання судового рішення, у разі задоволення майбутнього позову.

У зв'язку з наведеним, подана заява щодо вжиття заходів до забезпечення позову визнається судом обґрунтованою та такою, що підлягає задоволенню.

Відповідно до ч. 6 ст. 140 Господарського процесуального кодексу України, про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову суд постановляє ухвалу.

Керуючись ст.ст. 136, 137, 138-140 та ст. 234 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -

УХВАЛИВ:

1. Заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" про забезпечення позову - задовольнити.

2. До набрання рішенням Господарського суду міста Києва законної сили у справі № 910/7742/25 вжити заходи забезпечення позову шляхом заборони Приватному акціонерному товариству «Національна енергетична компанія «Укренерго»:

- застосовувати заходи щодо присвоєння ТОВ «Торгова електрична компанія» статусу «Дефолтний», відповідно до положень пункту 1.7.4. та пункту 10.16 розділу X Правил ринку, що затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307;

- застосовувати заходи до ТОВ «Торгова електрична компанія», що передбачені п. 1.7.5 Правил ринку, що затверджені постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 307, в тому числі:

1) надсилати учаснику ринку повідомлення про набуття учасником ринку статусу «Дефолтний»;

2) публікувати на офіційному вебсайті АР повідомлення про набуття учасником ринку статусу "Дефолтний" із зазначенням дати набуття такого статусу;

3) зупиняти майбутні та скасовувати діючі реєстрації ДД щодо продажу електричної енергії учасникам ринку;

4) установлювати нульовий обсяг продажу електричної енергії на РДН та ВДР для такого учасника ринку.

Стягувач: Товариство з обмеженою відповідальністю "Торгова електрична компанія" (03150, м. Київ, вул. Предславинська, буд. 11, ідентифікаційний код - 36530971);

Боржник: Приватне акціонерне товариство «Національна енергетична компанія «Укренерго» (01032, м. Київ, вул. Симона Петлюри, буд. 25, ідентифікаційний код - 00100227).

Ухвала про вжиття заходів забезпечення позову набирає законної сили з 20.06.2025 та може бути пред'явлена до виконання в передбаченому чинним законодавством порядку до 21.06.2028.

Ухвалу про забезпечення позову або про відмову у забезпеченні позову може бути оскаржено. Оскарження ухвали про забезпечення позову не зупиняє її виконання, а також не перешкоджає подальшому розгляду справи.

Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом десяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Суддя Щербаков С.О.