Справа № 991/699/25
Провадження № 2-азз/991/12/25
19 червня 2025 року м. Київ
Колегія суддів Вищого антикорупційного суду у складі:
головуючого судді Сікори К.О.,
суддів Мовчан Н.В., Литвинко Т.В.,
розглянувши в порядку письмового провадження клопотання Міністерства юстиції України про скасування заходів забезпечення позову,
І. Суть клопотання про скасування заходів забезпечення позову
1.1. 16 червня 2025 року до суду від представника Міністерства юстиції України (далі - Мін'юст) надійшло клопотання про скасування заходів забезпечення позову, вжитих ухвалою Вищого антикорупційного суду від 29 січня 2025 року у справі № 991/699/25 (провадження 2-аз/991/3/25).
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 16 червня 2025 року для розгляду вказаного клопотання визначено колегію суддів Вищого антикорупційного суду у складі: головуючого судді Сікори К.О., суддів - Мовчан Н.В., Литвинко Т.В.
1.2. Представник Мін'юсту мотивував подане клопотання тим, що у провадженні Вищого антикорупційного суду (далі - ВАКС) перебувала адміністративна справа № 991/699/25 за позовною заявою Мін'юсту до ОСОБА_1 , треті особи, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: ТОВ «ХЕЛС КАРЕ УКРАЇНА», ОСОБА_2 , про застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції». Разом з позовною заявою було подано заяву про забезпечення позову.
Ухвалою ВАКС від 29 січня 2025 року заяву Мін'юсту про забезпечення адміністративного позову задоволено та заборонено : 1) реєстраторам вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо 1/2 частки в праві спільної часткової власності на квартиру, загальною площею 44,1 кв.м., адреса об'єкта нерухомого майна: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 4210099), а також реєстраційні дії щодо 50% частки в статутному капіталі ТОВ «ХЕЛС КАРЕ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 41408202), та 2) посадовим особам ТОВ «ХЕЛС КАРЕ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 41408202) - вчиняти дії, які спрямовані на зменшення вартості майна, що належить Товариству .
28 лютого 2025 року ВАКС ухвалив рішення, яким позовні вимоги Мін'юсту було задоволено в повному обсязі. Постановою Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду від 17 квітня 2025 року рішення ВАКС від 28 лютого 2025 року залишено без змін.
05 червня 2025 року ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду відмовлено у відкритті касаційного провадження за скаргою адвоката Сердюк Ю.А., поданою в інтересах ОСОБА_1 , на рішення ВАКС від 28 лютого 2025 року та постанову АП ВАКС від 17 квітня 2025 року.
Наразі рішення ВАКС перебуває на виконанні у Фонді державного майна України (орган, який здійснює повноваження у сфері управління активами, щодо яких ухвалено судове рішення про застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції»), який 16 травня 2025 року листом № 10-78-12714 повідомив Мін'юст про необхідність ініціювання питання про скасування заходів забезпечення позову, вжитих на підставі ухвали від 29 січня 2025 року у справі № 991/699/25, оскільки заборона вчиняти реєстраційні дії щодо стягнутих активів унеможливлює здійснення реєстрації останніх за державою та відповідно їх подальшу реалізацію.
З огляду на викладене вище, беручи до уваги, що необхідність у подальшому продовженні дії заходів забезпечення позову у справі відпала, представник позивача просить суд їх скасувати.
ІІ. Щодо порядку вирішення клопотання
Учасники справи, прав та інтересів яких стосується подане клопотання, будучи повідомленими про дату, час та місце розгляду справи, у судове засідання не з'явились, що відповідно до положень ст. 157 КАС України не перешкоджає розгляду цього клопотання. Представник Мін'юсту подав до суду заяву про розгляд справи за його відсутності, підтримав вимоги клопотання у повному обсязі.
Відповідно до ч. 1, 9 ст. 205 КАС України неявка у судове засідання будь-якого учасника справи, за умови що його належним чином повідомлено про дату, час і місце цього засідання, не перешкоджає розгляду справи по суті, крім випадків, визначених цією статтею. Якщо немає перешкод для розгляду справи у судовому засіданні, визначених цією статтею, але всі учасники справи не з'явилися у судове засідання, хоча і були належним чином повідомлені про дату, час і місце судового розгляду, суд має право розглянути справу в письмовому провадженні.
Пунктом 10 ч. 1 ст. 4 КАС України встановлено, що письмове провадження - це розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Згідно з ч. 4 ст. 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.
За таких обставин суд вважає за необхідне здійснити розгляд поданого клопотання за відсутності учасників справи в порядку письмового провадження. Фіксування технічними засобами не здійснювалось.
ІІІ. Оцінка та мотиви суду
За своєю суттю інститут забезпечення позову в адміністративному судочинстві є інститутом попереднього судового захисту. Метою його запровадження є гарантування виконання рішення суду у випадку задоволення позову за існування очевидної небезпеки заподіяння шкоди правам, свободам та інтересам позивача до ухвалення рішення у справі.
Глава 10 розділу I «Загальні положення» КАС України визначає порядок та підстави вжиття заходів забезпечення позову в адміністративному судочинстві, а також скасування таких заходів.
Так, п. 1 ч. 2 ст. 150 КАС України унормовує, що забезпечення позову допускається як до пред'явлення позову, так і на будь-якій стадії розгляду справи, якщо невжиття таких заходів може істотно ускладнити чи унеможливити виконання рішення суду або ефективний захист або поновлення порушених чи оспорюваних прав або інтересів позивача, за захистом яких він звернувся або має намір звернутися до суду.
Позов може бути забезпечено серед іншого забороною іншим особам вчиняти дії, що стосуються предмета спору (п. 4 ч. 1 ст. 151 КАС України).
Частинами 1, 6 ст. 157 КАС України передбачено, що суд може скасувати заходи забезпечення позову з власної ініціативи або за вмотивованим клопотанням учасника справи. У випадку залишення позову без розгляду, закриття провадження у справі або у випадку ухвалення рішення щодо відмови у задоволенні позову заходи забезпечення позову зберігають свою дію до набрання законної сили відповідним судовим рішенням.
Суд встановив, що 27 січня 2025 року до ВАКС надійшла позовна заява Мін'юсту до ОСОБА_1 про застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону України «Про санкції», та стягнення активів у дохід держави. Окрім сторін, у позовній заяві зазначено третіх осіб, які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача: ТОВ «ХЕЛС КАРЕ УКРАЇНА» та ОСОБА_2 . Також, одночасно з позовною заявою до суду надійшла заява Мін'юсту про забезпечення позову від 24 січня 2025 року (зареєстрована 27 січня 2025 року).
Ухвалою ВАКС від 29 січня 2025 року у справі № 991/699/25 за заявою Мін'юсту вжито заходів забезпечення позову, а саме:
1) заборонено органам державної реєстрації прав на нерухоме майно, державним реєстраторам прав на нерухоме майно, державним реєстраторам органів місцевого самоврядування, особам, які виконують функції державного реєстратора прав на нерухоме майно, вчиняти будь-які реєстраційні дії (реєстрацію прав власності, скасування реєстрації права власності та інших речових прав, у тому числі реєстрацію правочинів щодо відчуження, передачі у володіння та користування третім особам та інше) стосовно 1/2 частки в праві спільної часткової власності на квартиру, загальною площею: 44,1 кв.м., адреса об'єкта нерухомого майна: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 4210099, дата прийняття рішення про державну реєстрацію 07 червня 2005 року), яка на праві власності належить ОСОБА_1 ;
2) заборонено посадовим особам ТОВ «ХЕЛС КАРЕ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 41408202) вчиняти дії, які спрямовані на зменшення вартості майна, яке належить Товариству;
3) заборонено державним реєстраторам вчиняти реєстраційні дії, прямо передбачені Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», щодо 50 % частки в статутному капіталі ТОВ «ХЕЛС КАРЕ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 41408202), якою володіє ОСОБА_1 .
Відповідно до відомостей з Єдиного реєстру судових рішень за результатами розгляду адміністративної справи № 991/699/23 ВАКС ухвалив рішення від 28 лютого 2025 року, яким позовні вимоги задовольнив в повному обсязі, застосував до ОСОБА_1 санкцію, передбачену п. 1-1 ч. 1 ст. 4 Закону, та стягнув у дохід держави активи, які належать ОСОБА_1 , а саме:
- 1/2 частки в праві спільної часткової власності на квартиру, комора в підвалі 1,5 кв.м, загальною площею: 44,1 кв.м., житлова площа: 28.7 кв.м., адреса об'єкта нерухомого майна: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 4210099);
- 50% частки в статутному капіталі ТОВ «ХЕЛС КАРЕ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 41408202).
17 квітня 2025 року Апеляційною палатою ВАКС ухвалено постанову у справі № 991/699/25, якою рішення ВАКС від 28 лютого 2025 року залишено без змін. Вказана постанова набрала законної сили негайно після її проголошення.
Надалі 05 червня 2025 року ухвалою Верховного Суду у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду відмовлено у відкритті касаційного провадження за касаційною скаргою адвоката Сердюк Ю.А., яка діє в інтересах ОСОБА_1 , на рішення ВАКС від 28 лютого 2025 року та постанову АП ВАКС від 17 квітня 2025 року.
Таким чином, рішення ВАКС від 28 лютого 2025 року набрало законної сили.
Зважаючи на викладене, суд встановив, що за результатами розгляду справи суд стягнув в дохід держави об'єкти, щодо яких вжито заходів забезпечення позову на підставі ухвали ВАКС від 29 січня 2025 року у справі № 991/699/25. Разом з тим ВАКС не вирішив питання щодо скасування вжитих заходів забезпечення позову.
Частина 3 ст. ст. 5-1 Закону України «Про санкції» унормовує порядок виконання рішення суду про застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 цього Закону.
Так, абз. 1, 3, 4 цієї частини визначають, що cудове рішення в день набрання ним законної сили надсилається Фонду державного майна України для здійснення повноважень у сфері управління активами, щодо яких ухвалено судове рішення про застосування такої санкції, а також до апарату Ради національної безпеки і оборони України, Кабінету Міністрів України.
Фонд державного майна України здійснює повноваження у сфері управління (у тому числі шляхом реалізації) активами, щодо яких ухвалено судове рішення про застосування такої санкції, у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України. Грошові кошти, отримані в результаті реалізації таких активів, зараховуються до Державного бюджету України та спрямовуються до фонду ліквідації наслідків збройної агресії.
Кабінет Міністрів України може прийняти рішення про визначення суб'єктом управління активом іншого органу державної влади, суб'єкта господарювання державного сектору економіки. Таке управління здійснюється в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, згідно з абзацом третім цієї частини.
Матеріали справи не містять відомостей про те, що Кабінет Міністрів України визначив замість Фонду державного майна України іншого суб'єкта для управління стягнутими активами у цій справі.
Постановою Кабінету Міністрів України від 21.11.2023 № 1233 «Деякі питання управління активами, стягнутими в дохід держави» затверджено Порядок управління активами, щодо яких ухвалено судове рішення про застосування санкції, передбаченої п. 1-1 ч. 1 ст. 4 цього Закону.
Пунктом 5 цього Порядку передбачено, що з метою визначення ефективного та оптимального способу управління активами Фонд державного майна України з дня отримання відповідного судового рішення здійснює заходи зокрема щодо проведення у встановленому законом порядку державної реєстрації активів та внесення у відповідні реєстри інформації про реєстрацію прав держави в особі Фонду на активи, у тому числі права власності, та інших відомостей.
16 травня 2025 року Фонд державного майна України звернувся з листом № 10-78-12714 до Мін'юсту із проханням ініціювати перед судом питання скасування вжитих заходів забезпечення позову на підставі ухвали Вищого антикорупційного суду від 29 січня 2025 року у справі № 991/699/25, оскільки заборона вчиняти реєстраційні дії щодо стягнутих активів унеможливлює виконання рішення, зокрема здійснення державної реєстрації цих активів за державою в особі Фонду та їх подальшу реалізацію.
При вирішенні клопотання Мін'юсту суд враховує такі обставини:
1) рішення суду у справі № 991/699/25 набрало законної сили та підлягає обов'язковому виконанню;
2) вжиті ухвалою від 29 січня 2025 року у справі № 991/699/25заходи забезпечення позову у вигляді заборони державним реєстраторам та посадовим особам ТОВ «ХЕЛС КАРЕ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 41408202) вчиняти реєстраційні дії щодо 50% частки в статутному капіталі ТОВ «ХЕЛС КАРЕ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 41408202) та заборони вчиняти дії, які спрямовані на зменшення вартості майна, що належить Товариству, а також заборони вчиняти будь-які реєстраційні дії щодо 1/2 частки в праві спільної часткової власності на квартиру, загальною площею 44,1 кв.м., адреса об'єкта нерухомого майна: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 4210099), фактично унеможливлюють виконання Фондом державного майна України судового рішення, зокрема вжиття заходів щодо здійснення державної реєстрації цих активів за державою в особі Фонду та їх подальшу реалізацію.
Таким чином суд дійшов висновку, що наразі відсутні підстави для подальшого застосування заходів забезпечення позову, вжитих ухвалою Вищого антикорупційного суду від 29 січня 2025 року у справі № 991/699/25, а отже з метою належного виконання рішення у справі № 991/699/25 слід задовольнити клопотання представника Мін'юсту та скасувати такі заходи.
Керуючись ст. 157, 248, 250, 256 КАС України, суд
Задовольнити клопотання Міністерства юстиції України про скасування заходів забезпечення позову.
Скасувати заходи забезпечення позову, вжиті ухвалою Вищого антикорупційного суду від 29 січня 2025 року у справі № 991/699/25, а саме заборону:
1) органам державної реєстрації прав на нерухоме майно, державним реєстраторам прав на нерухоме майно, державним реєстраторам органів місцевого самоврядування, особам, які виконують функції державного реєстратора прав на нерухоме майно, вчиняти будь-які реєстраційні дії (реєстрацію прав власності, скасування реєстрації права власності та інших речових прав, у тому числі реєстрацію правочинів щодо відчуження, передачі у володіння та користування третім особам та інше) щодо 1/2 частки в праві спільної часткової власності на квартиру, загальною площею: 44,1 кв.м., адреса об'єкта нерухомого майна: АДРЕСА_1 (реєстраційний номер об'єкта нерухомого майна: 4210099, дата прийняття рішення про державну реєстрацію 07 червня 2005 року), яка на праві власності належить ОСОБА_1 ;
2) посадовим особам ТОВ «ХЕЛС КАРЕ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 41408202) вчиняти дії, які спрямовані на зменшення вартості майна, яке належить Товариству;
3) державним реєстраторам вчиняти реєстраційні дії, прямо передбачені Законом України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань», щодо 50 % частки в статутному капіталі ТОВ «ХЕЛС КАРЕ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 41408202), якою володіє ОСОБА_1 .
Примірник ухвали про скасування заходів забезпечення позову невідкладно після набрання такою ухвалою законної сили надіслати особам, визначеним у ч. 7 ст. 157 КАС України.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддями та може бути оскаржена безпосередньо до Апеляційної палати Вищого антикорупційного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Оскарження ухвали про скасування забезпечення позову зупиняє її виконання.
Головуючий суддя К.О. Сікора
Судді Н.В. Мовчан
Т.В. Литвинко
Повний текст ухвали складено 19 червня 2025 року.