Ухвала від 19.06.2025 по справі 600/1476/24-а

ЧЕРНІВЕЦЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
УХВАЛА

19 червня 2025 р. м. Чернівці Справа № 600/1476/24-а

Суддя Чернівецького окружного адміністративного суду Лелюк О.П., розглянувши в порядку письмового провадження заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду, та зобов'язання вчинити дії у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії,

УСТАНОВИВ:

В провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду перебувала справа №600/1476/24-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії.

До суду від ОСОБА_1 надійшла заява в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України в якій він просить суд:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо неналежного виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2024 року у справі №600/1476/24-а;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області вжити заходи щодо усунення порушень статті 129-1 Конституції України, статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України, вчинених на виконання Чернівецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2024 року у справі №600/1476/24-а, що набрало законної сили, шляхом здійснення перерахунку та виплати з 01 березня 2025 року пенсію ОСОБА_1 без обмеження максимального розміру та у разі подальших перерахунків пенсії;

- постановити окрему ухвалу і направити її до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області для вжиття заходів щодо усунення причин та умов, що сприяли порушенню закону.

В обґрунтування поданої заяви позивач указував, що на виконання рішення суду у справі №600/1476/24-а Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області проведено перерахунок пенсії ОСОБА_1 , внаслідок чого пенсія позивача станом на 01 липня 2021 року становила 26979,42 грн, з 01 березня 2022 року пенсія становила 30476,54 грн, з 01 березня 2023 року пенсія становила 31976,54 грн, а з 01 березня 2024 року - 33476,54 грн. Однак у 2025 році на виконання постанови Кабінету Міністрів України №1 від 03 січня 2025 року «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» відповідач здійснив перерахунок пенсії позивача починаючи з 01 січня 2025 року, яка становить 27514,36 грн, повторно застосувавши при здійсненні перерахунку пенсії механізм зменшення розміру пенсії 10 прожитковими мінімумами для працездатних осіб. Позивач не погоджується з такими діями пенсійного органу, оскільки всупереч рішенню суду у справі №600/1476/24-а пенсійним органом знову застосовано обмеження пенсії її максимальним розміром, що є протиправним та суперечить положенням статті 129-1 Конституції України та статті 370 Кодексу адміністративного судочинства України.

Ухвалою суду від 09 червня 2025 року призначено розгляд та вирішення заяви позивача в порядку письмового провадження.

До суду надійшли письмові пояснення від Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, в яких зазначено, що нарахована позивачу на виконання рішення суду у справі №600/1476/24-а сума пенсії підлягає виплаті за рахунок коштів Державного бюджету України, проведення якої може бути здійснено лише у разі наявності на це відповідних бюджетних асигнувань. В подальшому на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» та від 25 лютого 2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» позивачу проведено перерахунок пенсії з 01 січня 2025 року та з 01 березня 2025 року, виплату якої забезпечено з урахуванням положень статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та зазначених вище постанов Уряду. Водночас представник відповідача зауважив, що рішення суду у справі №600/1476/24-а не містить жодного обов'язку щодо перегляду розміру пенсії до виплати без обмеження її максимальним розміром у разі подальших перерахунків.

Розглянувши подану заяву та перевіривши матеріали справи, суд зазначає наступне.

Так, частиною першою статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України передбачено, що особа-позивач, на користь якої ухвалено рішення суду, має право подати до суду першої інстанції заяву про визнання протиправними рішень, дій чи бездіяльності, вчинених суб'єктом владних повноважень - відповідачем на виконання такого рішення суду, або порушення прав позивача, підтверджених таким рішенням суду.

З матеріалів справи вбачається, що в провадженні Чернівецького окружного адміністративного суду перебувала адміністративна справа №600/1476/24-а за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії.

Рішенням Чернівецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2024 року у справі №600/1476/24-а, яке набрало законної сили, адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії задоволено. Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року перерахунок пенсії без обмеження її максимального розміру в десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, та здійснити виплату пенсії з урахуванням виплачених сум. Стягнуто на користь ОСОБА_1 судовий збір у сумі 1211,20 грн за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області.

22 липня 2024 року Чернівецьким окружним адміністративним судом видано виконавчий лист по адміністративній справі №600/1476/24-а про зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити ОСОБА_1 з 01 липня 2021 року перерахунок пенсії без обмеження її максимального розміру в десять прожиткових мінімумів, установлених для осіб, які втратили працездатність, та здійснити виплату пенсії з урахуванням виплачених сум.

Як вбачається з протоколів перерахунків пенсії ОСОБА_1 , на виконання рішення суду у справі №600/1476/24-а пенсійним органом визначено розмір пенсії позивача в таких сумах: з 01 липня 2021 року - 26979,42 грн, з 01 березня 2022 року - 30476,54 грн, з 01 березня 2023 року - 31976,54 грн, з 01 березня 2024 року - 33476,54 грн.

В подальшому, як свідчить зміст протоколів перерахунку пенсії ОСОБА_1 №2403001600-МВС, на виконання постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснило перерахунок пенсії ОСОБА_1 з 01 січня 2025 року. Внаслідок проведеного перерахунку розмір пенсії позивача склав 27514,36 грн.

Крім цього, починаючи з 01 березня 2025 року пенсійний орган на підставі постанови Кабінету Міністрів України «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році» від 25 лютого 2025 року №209 призначив позивачу до виплати суму пенсії в розмірі 27514,36 грн, застосувавши до перерахованої пенсії у вказаній вище сумі обмеження її максимальним розміром (стаття 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»).

21 травня 2025 року ОСОБА_1 звернувся до Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції із заявою про відкриття виконавчого провадження з примусового виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду у справі №600/1476/24-а.

Постановою державного виконавця Відділу примусового виконання рішень Управління забезпечення примусового виконання рішень у Чернівецькій області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції від 26 травня 2025 року №78187462 відкрито виконавче провадження з примусового виконання виконавчого листа №600/1476/24-а від 22 липня 2024 року, виданого Чернівецьким окружним адміністративним судом.

Як вбачається з матеріалів справи та не заперечується учасниками, у травні 2025 року ОСОБА_1 звертався до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою щодо перерахунку пенсії з 01 березня 2025 року без обмеження її максимальним розміром, за результатами розгляду якої відповідач листом від 02 червня 2025 року №2572-2549/У-178-2400/25 повідомив ОСОБА_1 про те, що на виконання рішення суду у справі №600/1476/24-а розмір його пенсії обчислено без обмеження її максимальним розміром починаючи з 01 липня 2021 року. Водночас указане рішення суду не містить зобов'язань щодо перегляду розміру пенсії до виплати без обмеження максимальним розміром у разі подальших її перерахунків. Починаючи з 01 січня 2025 року та з 01 березня 2025 року розмір пенсії забезпечено з урахуванням статті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік» та постанови Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану».

Розглядаючи подану ОСОБА_1 заяву щодо визнання протиправними дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області, вчинених на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2024 року у справі №600/1476/24-а, з огляду на її зміст та заявлені вимоги, суд зазначає таке.

Вирішуючи спір в адміністративній справі №600/1476/24-а, суд встановив порушення прав позивача в частині обмеження його пенсії максимальним розміром десять прожиткових мінімумів та визначив, що ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області провести перерахунок та виплату пенсії позивача (заявника) з 01 липня 2021 року без обмеження її максимального розміру.

Поряд з цим згідно змісту названого рішення Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області не було зобов'язано здійснювати виплату пенсії позивачу без обмеження її максимальним розміром в подальшому (майбутньому). Фактично, межі розгляду адміністративної справи №600/1476/24-а стосувалися протиправних дій Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області стосовно обмеження пенсії ОСОБА_1 максимальним розміром після здійсненого Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області перерахунку пенсії заявника з 01 липня 2021 року на виконання рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 07 вересня 2023 року по справі №600/5129/23-а.

Тому, помилковими є доводи заявника про те, що рішення суду у справі №600/1476/24-а включає в себе також і подальші перерахунки та виплату пенсії без обмеження максимальним розміром.

Критично суд оцінює і твердження заявника щодо протиправних, на його думку, дій відповідача, які полягають у здійсненні виплати позивачу пенсії з обмеженням її розміру перерахунок якої проведено на виконання постанов Кабінету Міністрів України від 03 січня 2025 року №1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану» та від 25 лютого 2025 року №209 «Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткові заходи щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2025 році», оскільки вказані дії пенсійного органу були вчинені вже після набрання законної сили судового рішення у справі №600/1476/24-а та, фактично, не стосувалися спірних у названій справі відносин.

Тобто, дії Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо обмеження максимальним розміром пенсії ОСОБА_1 після 01 січня 2025 року та після 01 березня 2025 року породжують виникнення нових правовідносин між пенсіонером та Головним управлінням Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо здійснення перерахунку та виплати пенсії. У разі незгоди з такими діями Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області ОСОБА_1 не позбавлений права оскаржити їх у порядку, встановленому законом.

Крім цього суд зважає і на те, що позивачем було використано своє право пред'явлення рішення Чернівецького окружного адміністративного суду від 03 червня 2024 року у справі №600/1476/24-а до примусового виконання на підставі виданого судом виконавчого листа №600/1476/24-а від 22 липня 2024 року.

Так, статтею 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02 червня 2016 року №1404-VIII (далі Закон №1404-VIII) визначено, що виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) (далі - рішення) - сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Пунктом 1 частини першої статті 3 Закону №1404-VIII передбачено, що відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі, зокрема, виконавчих листів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень.

Відповідно частини першої статті 13 Закону №1404-VIII під час здійснення виконавчого провадження виконавець вчиняє виконавчі дії та приймає рішення шляхом винесення постанов, попереджень, внесення подань, складення актів та протоколів, надання доручень, розпоряджень, вимог, подання запитів, заяв, повідомлень або інших процесуальних документів у випадках, передбачених цим Законом та іншими нормативно-правовими актами.

Частиною першою статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Згідно з пунктами 1-5 частини другої статті 18 Закону №1404-VIII виконавець зобов'язаний: 1) здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; 2) надавати сторонам виконавчого провадження, їхнім представникам та прокурору як учаснику виконавчого провадження можливість ознайомитися з матеріалами виконавчого провадження; 3) розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання; 4) заявляти в установленому порядку про самовідвід за наявності обставин, передбачених цим Законом; 5) роз'яснювати сторонам та іншим учасникам виконавчого провадження їхні права та обов'язки.

Частиною третьою статті 18 Закону №1404-VIII визначені права виконавця під час здійснення виконавчого провадження.

Таким чином, у випадку пред'явлення рішення суду до примусового виконання обов'язок щодо вчинення відповідних дій та вжиття заходів, спрямованих на належне виконання рішення суду, а також надання належної оцінки вчинюваних боржником дій при примусовому виконанні рішення суду, покладається на виконавця.

Як встановлено судом, державним виконавцем було відкрито виконавче провадження з виконання виконавчого листа №600/1476/24-а від 22 липня 2024 року.

Станом на день розгляду судом заяви позивача в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України у матеріалах справи відсутні докази щодо закінчення виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа від 22 липня 2024 року №600/1476/24-а.

Таким чином, з огляду на відсутність постанови державного виконавця про закінчення виконавчого провадження з підстав виконання названого вище судового рішення, що свідчить про вчинення державним виконавцем дій по примусовому виконанню виконавчого листа №600/1476/24-а від 03 червня 2024 року, суд приходить до висновку про передчасність тверджень позивача щодо неправильного проведення перерахунку його пенсії.

Згідно з частиною шостою статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України за відсутності обставин протиправності відповідних рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень - відповідача та порушення ним прав, свобод, інтересів особи-позивача суд постановляє ухвалу про залишення заяви без задоволення, яка може бути оскаржена в порядку, встановленому статтею 294 цього Кодексу.

Враховуючи викладене, суд приходить до висновку про безпідставність та необґрунтованість заяви позивача, поданої в порядку статті 383 Кодексу адміністративного судочинства України. За відсутності обставин протиправності дій відповідача, вчинених на виконання судового рішення у справі №600/1476/24-а, суд залишає заяву позивача без задоволення.

Керуючись статтями 241, 248, 383 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

УХВАЛИВ:

Заяву ОСОБА_1 про визнання протиправними дій, вчинених суб'єктом владних повноважень на виконання рішення суду, та зобов'язання вчинити дії у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дії та зобов'язання вчинити дії - залишити без задоволення.

Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання. Апеляційну скаргу на дану ухвалу може бути подано до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.

Суддя О.П. Лелюк